Zniszczenia po katastrofach – jak uzyskać odszkodowanie?

 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut
natalia
Zniszczenia po katastrofach - jak uzyskać odszkodowanie?

W ostatnich latach coraz częściej mamy w Polsce do czynienia z katastrofami związanymi z warunkami atmosferycznymi. Silne opady, wichury, a nawet tornada nawiedzają nasz kraj siejąc przy okazji niemałe zniszczenia. Jak uzyskać odszkodowanie?

Z artykułu dowiesz się:

  • Z jakimi zagrożeniami należy się liczyć?
  • Skąd wziąć pieniądze na ubezpieczenie domu?
  • Jak uzyskać odszkodowanie po katastrofie?

W obliczu zagrożeń, które czają się na każdego praktycznie codziennie, często zapomina się o tych, które pojawiają się rzadko. Problem w tym, że kiedy już się przytrafią, pozostaje albo załamać ręce, albo zakasać rękawy i naprawiać szkody – najlepiej z odszkodowaniem.

Zagrożenie jest całkiem blisko

Nie trzeba wcale wiele, aby stanąć oko w oko ze skutkami załamania pogodowego. Wystarczy, że studzienki odpływowe nie będą nadążały z odbiorem wody, by ta wdarła się na działkę i stamtąd wlała się do domu. Zimą wystarczą intensywne opady ciężkiego śniegu, aby przeciążyć gałęzie starych drzew i je złamać – często prosto na zaparkowany pod nimi samochód. Wichura potrafi zerwać dach, przewrócić pobliski słup wysokiego napięcia, drzewo lub billboard, który wyląduje na ogrodzeniu lub nawet budynku i wyrządzi paskudne szkody.

Polacy wciąż lekceważą ubezpieczenia swoich domów. O ile oczywistym jest, by wykupić ubezpieczenie na samochód. Nawet jeśli jest się bardzo ostrożnym kierowcą – tak o zabezpieczeniu finansowym przed przykrymi niespodziankami związanymi z innym naszym mieniem raczej się nie myśli lub myśli bardzo mylnie. “To strasznie drogie”, “Nie stać mnie na taki luksus”, “Po co mi ubezpieczenie, tyle lat nic się nie działo”. Takie odpowiedzi można najczęściej usłyszeć po zadaniu pytania o ubezpieczenie domu. Niejedna również osoba zadaje sobie pytanie „Jak uzyskać odszkodowanie”? Odpowiedz na to pytanie, znajdziecie w tekście.

Mądry Polak po szkodzie

Gdy w telewizji słychać o katastrofie, która dotknęła mieszkańców wsi X (np. powódź lub wichura), zaraz uruchamiane są akcje pomocowe: zbiórki żywności, ubrań, mebli, środków czystości i pieniędzy, a gminy deklarują pomoc finansową lub materialną poszkodowanym. To oczywiście piękne gesty, ale nie można zakładać, że zawsze w razie czego, ktoś pomoże. Niestety, prawda jest taka, że nikt nie ma pewności, czy akurat także w naszym przypadku przyjdą na ratunek obcy ludzie, czy lokalne władze. A nawet jeśli, to uzyskane pieniądze prawie na pewno nie wystarczą na pokrycie kosztów napraw wszystkich szkód. Wtedy najczęściej słychać westchnienie żalu, że nie ma ubezpieczyciela, od którego można starać się o odszkodowanie.

Pożyczki ratalne w Superrata na ubezpieczenie

Lepiej wydać pieniądze raz i mieć spokojną głowę, niż później żałować i borykać się z rachunkami za naprawy szkód, które nastąpiły z niczyjej winy – to przecież przyroda! Oferty ubezpieczycieli są przeróżne, od kompleksowych, obejmujących nawet ewentualne koszty leczenia naszych pupili, aż po podstawowe, które kosztują niewiele, a rozpościerają pod klientem siatkę bezpieczeństwa.

Ale jeśli i tak wydają się za drogie, by opłacić je na raz, warto sprawdzić pożyczki ratalne w Superrata. Można je zaciągnąć na dowolny cel, także po to, by ubezpieczyć dom i wszystko to, co dookoła niego przed katastrofami i innymi nieszczęśliwymi wypadkami. Pożyczka na raty Superrata to sprawdzone rozwiązanie w sytuacji, gdy domostwu grozić może niebezpieczeństwo, ale chwilowo brakuje pieniędzy na wykupienie ubezpieczenia. Można pożyczyć 1000 zł na 8 miesięcy lub nawet 5000 zł aż na 30 miesięcy! Tak wysokie kwoty nie są jednak potrzebne, by ubezpieczyć dom i wszystko dookoła. Dlatego tez, można spokojnie sięgnąć po niższą i dobrać czas jej spłaty. I spać spokojnie!

Jak uzyskać odszkodowanie?

Jeśli zdarzy się, że ubezpieczony dom ucierpi w wyniku katastrofy, trzeba koniecznie dokonać szczegółowej dokumentacji opisującej szkody. Niezbędne będą dokładne fotografie każdego zniszczonego elementu, za naprawę którego trzeba będzie zapłacić. Warto także spisać wszystkie szkody, aby nic nie umknęło rzeczoznawcy.

Umowa z ubezpieczycielem opisuje procedurę zgłoszenia szkody. Zazwyczaj wystarczy zadzwonić na infolinię lub wypełnić wniosek online, a firma zajmuje się resztą. Co jednak ważne: jeśli szkoda wymaga natychmiastowego usunięcia lub zabezpieczenia, koniecznie trzeba udokumentować miejsce zdarzenia. Oczywiście trzeba zrobić to przed i po dokonaniu prac porządkowych, a także wszelkie rachunki związane z nimi. Rzeczoznawca na ich podstawie dokona oceny zniszczeń i kosztów ich naprawy. Jeśli jednak usunięcie niebezpiecznych elementów zostanie zaniechane, ubezpieczyciel może wysunąć oskarżenie o celowe narażanie mienia i osoby na dodatkowe szkody. W takim wypadku może on obniżyć wypłacone odszkodowanie.

Pomoc od państwa i wysokość ubezpieczenia

Na koniec jeszcze ważna informacja: jeżeli państwo (rząd, gmina) postanowi udzielić pomocy finansowej na usunięcie szkód po katastrofie, ubezpieczyciel nie ma prawa uznać tego za podstawę do obniżenia wypłacanego ubezpieczenia należnego jego klientowi. Podstawą do wypłacenia świadczeń są bowiem uiszczane na konto firmy ubezpieczeniowej składki, a nie sytuacja materialna poszkodowanego. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły