- Co to jest KRD BIG? Krajowy Rejestr Długów (KRD) – czyli pierwsze polskie biuro informacji gospodarczej
- Zostałeś zweryfikowany w Krajowym Rejestrze długów – co to znaczy?
- Kiedy mogę znaleźć się na czarnej liście KRD?
- Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić, czy jestem wpisany?
- KRD Biuro Informacji Gospodarczej – negatywne opinie
- Jestem w KRD i co dalej?
- Odpowiedzialność finansowa
- Jak zweryfikować swoje dane w bazach dłużników KRD?
- Jak sprawdzić KRD za darmo?
- Jak założyć konto w KRD? KRD rejestracja krok po kroku
- Jak sprawdzić dane? KRD wniosek o udzielenie informacji
- Raport KRD
- Jak sprawdzić siebie w KRD? Informacja o statusie twojej firmy w krajowym rejestrze długów BIG SA.
- Krajowy Rejestr Dłużników – jak sprawdzić kogoś?
- Ile kosztują usługi na Chronpesel.pl?
- Pytania i odpowiedzi
Co to jest KRD BIG? Krajowy Rejestr Długów (KRD) – czyli pierwsze polskie biuro informacji gospodarczej
Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. – tak brzmi cała nazwa rejestru dłużników KRD, czyli spółki zajmującej się przyjmowaniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem informacji i danych gospodarczych o zadłużeniu konsumenta. Krajowy rejestr długów BIG rejestruje również terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań finansowych zarówno przez firmy, jak i klienta indywidualnego. BIG KRD ma bogatą historię istnienia, ponieważ działa już od 2003 roku i jest pierwszym polskim biurem informacji gospodarczej. Jej działalność podlega Ministerstwu Rozwoju. Oprócz prymarnej funkcji, jaką jest systematyczne publikowanie statystyk z zadłużeń w różnych branżach, rejestr KRD zajmuje się również edukacją przedsiębiorców i konsumentów w dziedzinie odpowiedniego zarządzania finansami.
Zostałeś zweryfikowany w Krajowym Rejestrze długów – co to znaczy?
Wiele osób może zadawać sobie pytanie, co to znaczy “zostałeś zweryfikowany w Krajowym Rejestrze Długów”. Na początku należy podkreślić, że weryfikacja nie oznacza wpisu do KRD. Po założeniu konta otrzymujemy wgląd do zapytań o nasze dane, czyli podmiotów, które sprawdzały informacje na nasz temat w bazie KRD. Jeżeli zostaniemy dopisani do rejestru, również możemy sprawdzić taką informację. W takim przypadku nie mamy jednak do czynienia z weryfikacją, a wpisem. Takie usługi otrzymamy po rejestracji KRD dla konsumentów. Baza poinformuje nas mailowo o dopisaniu, usunięciu lub zmianie informacji na nasz temat. Dodatkowo otrzymamy wiadomość o pojawieniu się nowego zapytania w BIG Krajowy Rejestr Długów. Jeżeli nie udzieliliśmy zgody danej instytucji na takie działania, może to oznaczać próbę wyłudzenia. W takiej sytuacji mamy szansę na szybką reakcję!
Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich latach pojawiły się informacje o fałszywych wiadomościach z KRD otrzymywanych na adresy e-mail. Mail z Krajowego Rejestru Długów 2020 lub z innego roku z informacją o “wciągnięciu” do KRD nie były wysyłane przez instytucję, a oszustów. Prawdopodobnie po kliknięciu w załącznik na urządzeniu instalował się wirus. Jeżeli otrzymamy informację “zostałeś zweryfikowany przez Krajowy Rejestr Długów” email i mamy wątpliwości, czy wiadomość jest wiarygodna, warto skontaktować się bezpośrednio z bazą KRD.
Kiedy mogę znaleźć się na czarnej liście KRD?
Czarna lista KRD brzmi złowieszczo. Bez wątpienia warto starać się, aby uniknąć wpisania do Krajowego Rejestru Długów. Chociaż należy podkreślić, że KRD przechowuje również dane dotyczące terminowej spłaty długu. Kiedy możemy znaleźć się na liście dłużników KRD? Przede wszystkim wtedy, gdy nie spłacimy w terminie zobowiązań finansowych. Może to być opóźnienie w spłacie:
- kredytu,
- pożyczki,
- czynszu,
- zakupów na raty,
- opłaty za dostęp do Internetu,
- rachunków za energię elektryczną itp.
Kto może wpisać nas na listę KRD? Na listę Krajowego Rejestru Długów mają prawo wpisać nas bank, operator telefonii komórkowej, dostawca telewizji, Internetu, a nawet zarząd wspólnoty mieszkaniowej. W skrócie: prawo do wpisania konsumenta na listę dłużników KRD ma każdy wierzyciel posiadający podstawy prawne do wydania opinii o zaległościach w spłacie zobowiązań finansowych danej osoby. Co ważne, wierzyciel musi również dysponować umową podpisaną z KRD.
Warto pamiętać, że Krajowy Rejestr Dłużników BIG zawiera również informacje dotyczące długów, które uległy przedawnieniu. Oznacza to, że nawet jeśli minęły 3 lata od terminu spłaty zobowiązania, a my skorzystaliśmy z prawa do zwolnienia z obowiązku zwrotu należności, wpis nadal będzie aktywny. Zostanie on usunięty dopiero w momencie, kiedy uregulujemy zaległości. W efekcie wpis KRD rejestr dłużników będzie widoczny również w przypadku niespłaconej pożyczki czy kredytu. Jeżeli jako konsumenci próbowaliśmy pozbyć się problemu, czekając na jego przedawnienie, będzie to niemożliwe.
Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić, czy jestem wpisany?
screenshot źródło www.krd.pl
To proste. Każdy konsument, raz na pół roku, ma prawo do bezpłatnego sprawdzenia swojego statusu w Krajowym Rejestrze Dłużników. Instytucja jest partnerem strony dla konsumentów Chronpesel.pl. Dzięki niej każdy konsumet otrzymuje możliwość sprawdzenia, kto wykorzystał nasz PESEL, czy zostaliśmy wpisani do bazy, a nawet zweryfikować wiarygodność firm, z których usług mamy zamiar skorzystać. Aby skorzystać z tej usługi, wystarczy odwiedzić stronę internetową KRD i zarejestrować się w specjalnie utworzonym systemie do sprawdzania swoich wpisów. Mowa tu o „Ofercie dla konsumentów. Sprawdź swój PESEL”. Następnie przechodzimy na sam dół strony i klikamy w możliwość założenia konta w systemie transakcyjnym. Innym rozwiązaniem jest kliknięcie przycisk „Dowiedz się więcej” lub „Załóż konto”. W tym momencie zostaniemy przeniesieni na serwis Chronpesel.pl. Następnie klikamy ponownie przycisk „Załóż konto”, który znajduje się w prawym górnym rogu.
Rejestracja jest szybka i nieskomplikowana, obywa się w całości przez Internet. Poniżej przedstawimy, jak dokładnie zweryfikować się w w KRD. KRD ma obowiązek udostępnienia stosownych informacji o zadłużeniu konsumenta, więc nie ma obaw, że ktoś wpisze nas na listę dłużników, a my będziemy zmuszeni do załatwiania szeregu formalności, aby otrzymać stosowny raport. Wszystkie procesy przeprowadzane są w sposób automatyczny z nastawieniem proklienckim. Warto jednak wiedzieć, że w przeciągu roku tylko dwa razy przysługuje konsumentowi darmowe sprawdzenie w KRD. Jeśli potrzebujemy częściej uzyskiwać informacje o zadłużeniach, trzeba liczyć się z odpowiednim kosztem. Na stronie KRD możemy również uzyskać następujące raporty:
KRD Biuro Informacji Gospodarczej – negatywne opinie
Baza KRD raczej funkcjonuje w świadomości konsumentów jako negatywny twór prawny, który chce nam uprzykrzyć życie. Tak w istocie nie jest, ponieważ Krajowy Rejestr Długów BIG SA to doskonałe narzędzie dla różnych instytucji, które muszą sprawdzić wiarygodność finansową konsumenta, aby poprawnie funkcjonować. Wyobraźmy sobie sytuację, gdyby firma udzielająca pożyczek, wydawała decyzje o przyznaniu środków pieniężnych danej osobie, bez jakichkolwiek regulacji. Krajowy Rejestr Długów KRD umożliwia zabezpieczenie się przed potencjalną stratą finansową przedsiębiorstw. Dlatego to w naszym obowiązku jest dbanie o to, aby spłacać wszelkie należności finansowe zgodnie z terminami umów.
Jeśli przykładowo mamy dług względem operatora telefonii komórkowej, zaległość, którą nie zamierzamy jak najszybciej uregulować, prawdopodobnie nie otrzymamy pożyczki, kredytu, a nawet nie kupimy żadnego sprzętu na raty. Dlaczego? Ponieważ dla danej instytucji tracimy wiarygodność finansową.
Jestem w KRD i co dalej?
Wiemy już, z jakimi przykrymi konsekwencjami musimy się liczyć, będąc na liście Krajowego Rejestru Długów. Jak już wspomnieliśmy, powinniśmy starać się, aby unikać takowego wpisu jak ognia. Jednak sytuacje są różne i trzeba wiedzieć, że świat nie zawali się, gdy znajdziemy się w Krajowym Rejestrze Dłużników. KRD nie jest finansowym ostracyzmem, czy też korą drzewa, na której raz zrobiony znak pozostaje na długie lata. W każdej chwili możemy wybielić naszą historię finansową. W jaki sposób? Rozwiązanie nie jest skomplikowane. Wystarczy spłacić należności finansowe względem konkretnych instytucji.
Nie musimy mu o tym przypominać, czy prosić go o wypis, zasypując go rozpaczliwymi prośbami, czy też bombardując telefonami i e-mailami. Jeden przepis jest niezwykle wiążący. Kara za brak wypisania konsumenta z Krajowego Rejestru Długów wynosi 30 tysięcy zł. Jak nie trudno się domyślić, każdy wierzyciel zrobi wszystko, aby Krajowy Rejestr Długów BIG SA nie wyegzekwowało na nim ustawowej kary.
Odpowiedzialność finansowa
Zachęcamy, by do sprawdzenia swojego statusu w KRD nie zabierać się jak pies do jeża, lecz skorzystać z darmowej okazji i przeanalizować swoją historię finansową, zwłaszcza gdy jest niepewna. KRD udziela wielu porad związanych z odpowiedzialnym pożyczaniem, więc warto odwiedzać ich stronę internetową i czerpać z bezpłatnie przekazywanej wiedzy. Zobacz, jak sprawdzić czy jestem w KRD.
Jak zweryfikować swoje dane w bazach dłużników KRD?
Chcesz zaciągnąć pożyczkę chwilówkę w firmie pozabankowej? Zastanawiasz się, czy widniejesz w rejestrze dłużników? Sprawdzenie tych danych jest bardzo proste. Pierwszym krokiem do uzyskania informacji na temat tego, czy widniejemy w bazach dłużników KRD, jest odwiedzenie oficjalnej strony Krajowego Rejestru Dłużników osoby prywatne i zarejestrowanie indywidualnego konta klienta.
Podczas procesu rejestracji będziemy musieli wykonywać następujące kroki. Wszystko zostało opisane przez eksperta naszej firmy, który zdecydował się sprawdzić, czy jego nazwisko figuruje w Krajowym Rejestrze Długów. Mamy nadzieję, że nie 🙂 Pierwszym krokiem podczas zakładania konta klienta, jest wybranie spośród dwóch opcji jedną z ofert. Mamy do wyboru:
- ofertę dla konsumentów
- ofertę dla firm
Jeżeli jesteśmy indywidualnymi klientami, chcącymi uzyskać informację, czy widniejemy w bazach dłużników, wybieramy darmową opcję – ofertę dla konsumentów.
Jak sprawdzić KRD za darmo?
My wybieramy ofertę dla konsumentów. Następnie musimy kliknąć “Załóż konto”” i zostajemy automatycznie przekierowani na kolejną stronę. Dalej mamy do wyboru również dwie możliwości. Pierwszą z nich jest “sprawdzenie siebie w KRD BIG SA”, czyli po prostu pobranie informacji na własny temat z raportu KRD. Drugą opcją jest sprawdzenie rejestru zapytań o naszą osobę w rejestrze dłużników KRD BIG SA.
My przechodzimy na sam dół otwartej podstrony dla konsumentów. Znajduje się tam informacja o możliwości złożenia wniosku w siedzibie instytucji, przesłania wniosku na adres e-mail lub założenie konta w serwisie transakcyjnym. Jeżeli wybierzemy trzecią możliwość, należy kliknąć podlinkowane słowa. W tym momencie zostaniemy przekierowani na podstronę KRD zakładanie konta.
screenshot źródło www.krd.pl
Jak założyć konto w KRD? KRD rejestracja krok po kroku
Nas interesuje najbardziej opcja pierwsza – oczywiście, jeżeli staramy się o pożyczkę chwilówkę w firmach pozabankowych. Klikamy “załóż konto” i wypełniamy odpowiednio prawdziwymi danymi formularz informacyjny.
Podczas rejestracji KRD podajemy następujące dane:
- Imię
- Nazwisko
- Telefon komórkowy
- Adres e-mail
- Kod pocztowy
Do założenia konta potrzebne będzie wymyślenie nazwy konta użytkownika, jak również hasła, dzięki któremu zalogujemy się na stronę firmy.
Poniżej wniosku znajdują się wszystkie zgody, z którymi musimy się zapoznać i zaakceptować je.
screenshot źródło www.krd.pl
Jeżeli chcemy pobrać raport po raz pierwszy, będzie on całkowicie darmowy. Kolejnym razem musimy wnieść opłatę w wysokości 14 zł. Darmowa opcja pobierania raportu powtarza się cyklicznie co pół roku.
Aby skorzystać z usługi dopisania dłużnika, sprawdzenie wiarygodności firmy (kontrahenta), należy aktywować jeden z następujących pakietów:
- Biznes Rzetelny – opłata miesięczna 160 zł
- Biznes Debiut – opłata miesięczna 350 zł
- Biznes Rozwój – opłata miesięczna 450 zł
- Biznes Komfort – opłata miesięczna 650 zł
- Biznes Ekspert – opłata miesięczna 990 zł
Po kliknięciu “załóż konto” wyświetli się uzupełniona tabela z naszymi danymi osobowymi, które musimy jeszcze raz sprawdzić i potwierdzić. Po wypełnieniu wszystkich danych udało nam się pomyślnie założyć konto klienta na stronie Krajowego Rejestru Długów.
screenshot źródło www.krd.pl
Jak sprawdzić dane? KRD wniosek o udzielenie informacji
Posiadając konto klienta jesteśmy w stanie sprawdzić następujące dane:
- informacje, dzięki wprowadzeniu numeru PESEL,
- sprawdzenie, kto pobrał nasze dane,
- sprawdzenie wiarygodności firmy.
Nas interesowały najbardziej dane dotyczące “klienta indywidualnego” – chcieliśmy sprawdzić, czy widniejemy w bazie KRD. W tym celu przeszliśmy całą weryfikację, podając nasz numer PESEL.
Po co w ogóle sprawdzać swoje dane w bazach dłużników?
screenshot źródło www.krd.pl
Aby skorzystać z informacji musieliśmy wykonać jedną z poniższych opcji, o których firma wspomina w tabeli.
Klikając w link dalej, zostajemy przekierowani na stronę, w których kolejno wprowadzamy nasze dane.
Po uzupełnieniu wszystkich informacji na nasz temat przechodzimy dalej. Będziemy wykonywali teraz przelew weryfikacyjny związany z potwierdzeniem naszego konta użytkownika. Bez tego nie bylibyśmy w stanie uzyskać informacji o danych w Krajowym Rejestrze Długów BIG. Aby to wykonać, musimy wybrać jedną z metod płatności. Jedną opcja będzie wykonanie jednorazowej opłaty weryfikacyjnej w wysokości 1 zł. Druga opcja to natomiast wysłanie skanu dowodu osobistego. My wybraliśmy opcję “zrób przelew”, żeby szybciej uzyskać informacje na temat tego, czy widniejemy w Krajowym Rejestrze Dłużników.
O godzinie 15:27 zrobiliśmy przelew weryfikacyjny na konto KRD. Przelew wykonywaliśmy z banku Pekao SA. O godzinie 15:30 uzyskaliśmy wiadomość bardzo szybko na e-maila dotyczącą potwierdzenia rejestracji.
Raport KRD
Kolejnym krokiem będzie uzyskanie powiadomienia o wykorzystaniu naszego adresu PESEL, czyli sprawdzenie, czy nasze dane widnieją w Krajowym Rejestrze Długów. Aby uzyskać raport KRD na stronie głównej w zakładce “sprawdzanie” klikamy “sprawdź swój PESEL”. Pierwszy raport, który pobraliśmy ze strony, był całkowicie darmowy. Informacje, jakie znajdują się w nim, pokazujemy poniżej. Raport pobrał się dosłownie w parę sekund.
screenshot źródło www.krd.pl
Jak widzimy, osoba, która sprawdzała, czy jej dane widnieją w Krajowym Rejestrze Dłużników, nie ma żadnych zadłużeń względem firm pozabankowych. Oznacza to, że może śmiało starać się o pożyczkę, nie przejmując się, że firma pożyczkowa odrzuca jej wniosek za złą historię kredytową. Pamiętajmy jednak, że podczas weryfikacji użytkownika i przyznania decyzji pożyczki, nie decyduje jedynie wpis do bazy dłużników KRD. Mamy również wiele innych baz, w których pożyczkodawcy weryfikują wnioskującego. Jedną z nich jest BIK, o którym piszemy więcej w artykule Jak sprawdzić scoring BIK?.
Jak sprawdzić siebie w KRD? Informacja o statusie twojej firmy w krajowym rejestrze długów BIG SA.
Krajowy Rejestr Długów BIG udostępnia zgromadzone informacje nie tylko firmom, ale również konsumentom. Oznacza to, że każdy może sprawdzić rejestr dłużników lista osób prywatnych i upewnić się, czy przy jego nazwisku lub nazwie firmy widnieje jakakolwiek informacja. Dzięki kontrolowaniu informacji znajdujących się w bazie możemy w szybki sposób nie tylko uzyskać dane na temat wpisów, ale również ochronić się przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki.
Warto korzystać z tego typu rozwiązań, aby w przyszłości uniknąć dodatkowe stresu wynikającego z odmowy udzielenia pomocy finansowej wskutek wpisu, który nie powinien się pojawić.
Krajowy Rejestr dłużników osoby prywatne oferuje możliwość założenia konta i pobrania raportu dotyczącego zapytań o naszą wiarygodność jako płatników.
Krajowy Rejestr Dłużników – jak sprawdzić kogoś?
Krajowy Rejestr Dłużników jak sprawdzić kogoś? Jeśli posiadamy aktywne konto, wystarczy przejść do panelu klienta, a następnie wyszukać daną osobę poprzez wpisanie numeru PESEL. Kiedy zapytanie dotyczy przedsiębiorstwa, w odpowiednim polu wpisujemy NIP. Następnie należy odczekać na skonwertowanie raportu i gotowe! To tylko kilka sekund, a ochrona przed niewłaściwym kontrahentem może zapewnić nam uniknięcie oszustwa. Liczba pobranych zestawień wciąż rośnie. Aktualnie licznik odnotował ponad 180 mln pobranych zestawień. Szczegółowe informacje na temat tego, jak przebiega KRD sprawdzenie jednorazowe znajdziecie poniżej.
Ile kosztują usługi na Chronpesel.pl?
Każdy z nas może założyć konto w systemie zupełnie za darmo. Jednak na etapie rejestracji w systemie Chronpesel.pl należy wybrać pakiet usług dla konsumentów. Do wyboru mamy dwie oferty. Pierwsza z nich to Gold roczny w cenie 175 zł na 365 dni. Drugie rozwiązanie to pakiet Platinum roczny w cenie 380 zł na 365 dni. Opłaty można dokonywać w cyklach miesięcznych lub z góry na cały rok. Jeżeli zdecydujemy się na pierwsze rozwiązanie, umowa zostanie zawarta na czas nieokreślony. W przypadku płatności rocznej obowiązuje czas określony 12 miesięcy.
Pytania i odpowiedzi
Sprawdzenie swojego statusu w Krajowym Rejestrze Długów jest darmowe. Wyjątkiem jest sytuacja, w której chcemy potwierdzić swoją tożsamość przez przelew weryfikacyjny. Wtedy koszt weryfikacji wynosi 1 zł.
Nie, są to osobne podmioty i obowiązuje je inne prawo. Działalność BIK jest regulowana przez prawo bankowe, a biur informacji gospodarczych (w tym i KRD) jest określona w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych.
Banki częściej korzystają z baz BIK i ZBP (Związku Banków Polskich), więc istnieje szansa, że baza KRD nie zostanie sprawdzona.
Czy mam dużo zadłużenia