Jak sprawdzić czy jestem w Krajowym Rejestrze Długów KRD?


Krajowy Rejestr Długów – już sama nazwa tej instytucji może budzić grozę wśród konsumentów nieświadomych, do czego może prowadzić wpisanie dłużnika na listę. Jeszcze większy stres KRD wywoła u osób, które z powodu problemów z terminowymi spłatami zadłużeń finansowych, lądują na liście dłużników. Czy znalezienie swoich danych we wpisie do Krajowego Rejestru Dłużników rzeczywiście niesie ze sobą szereg przykrych konsekwencji? Aby w pełni rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw wyjaśnić, czym tak naprawdę jest KRD.


Spis treści:

Pożyczki bez KRD

Zostałeś wpisany do Krajowego Rejestru Długów? Masz problem z otrzymaniem pożyczki? Spróbuj w poniższych firmach. Wiele zależy od tego, ile wynosi Twoje zadłużenie i czy starasz się uregulować zaległości.

Pożyczkodawca Maksymalna kwota pożyczki Maksymalny okres spłaty pożyczki
monedo 20 000 zł 48 miesięcy Złóż wniosek
1 500 zł 30 dni Złóż wniosek
3 000 zł 30 dni Złóż wniosek
5 000 zł 120 dni Złóż wniosek

 

Krajowy Rejestr Długów (KRD) – czyli pierwsze polskie biuro informacji gospodarczej

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. – tak brzmi cała nazwa KRD, spółki zajmującej się przyjmowaniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem informacji i danych gospodarczych o zadłużeniu konsumenta. KRD rejestruje również terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań finansowych zarówno przez firmy jak i klienta indywidualnego. KRD ma bogatą historię istnienia, ponieważ działa już od 2003 roku i jest pierwszym polskim biurem informacji gospodarczej. Podlega ze swoją działalnością Ministerstwu Rozwoju. Oprócz prymarnej funkcji, jaką jest systematyczne publikowanie statystyk z zadłużeń w różnych branżach, KRD zajmuje się również edukacją przedsiębiorców i konsumentów w dziedzinie odpowiedniego zarządzania finansami.

Kiedy mogę znaleźć się na czarnej liście KRD?

Czarna lista KRD brzmi złowieszczo, warto starać się, aby uniknąć wpisania do Krajowego Rejestru Długów. Chociaż należy odnotować, że KRD przechowuje również dane dotyczące terminowej spłaty długu. Kiedy możemy znaleźć się na tej liście o niewdzięcznej nazwie? Przede wszystkim wtedy, gdy nie spłacimy w terminie zobowiązań finansowych. Może to być zarówno rata kredytu, pożyczki, a także zadłużenia w opłacaniu czynszu, sprzedaży ratalnej, dostępu do Internetu, rachunków za energię elektryczną itp. Na listę Krajowego Rejestru Długów ma prawo wpisać cię bank, operator telefonii komórkowej, dostawca telewizji, Internetu, a nawet zarząd wspólnoty mieszkaniowej. W skrócie, prawo do wpisania konsumenta na listę dłużników ma każdy wierzyciel posiadający podstawy prawne do wydania opinii o zaległościach w spłacie zobowiązań finansowych danej osoby. Wierzyciel musi również dysponować umową podpisaną z KRD.

Warto pamiętać, że Krajowy rejestr dłużników zawiera również informacje dotyczące długów, które uległy przedawnieniu. Oznacza to, że nawet jeśli minęły 3 lata od terminu spłaty zobowiązania, a my skorzystaliśmy z prawa do zwolnienia z obowiązku zwrotu należności, wpis nadal będzie aktywny. Zostanie on usunięty dopiero w momencie, kiedy uregulujemy zaległości. W efekcie pożyczkodawca sprawdzający rejestr dłużników nie udzieli zgody również konsumentom, którzy próbowali pozbyć się problemu, czekając na jego przedawnienie.

Pożyczki online z łagodnym scoringiem

Jeśli Twoja historia kredytowa nie jest idealna, spróbuj złożyć wniosek w jednej z poniższych firm. Pożyczkodawcy wprowadzają łagodne kryteria wobec swoich wnioskodawców, co może ułatwić Ci otrzymanie potrzebnej gotówki.

Pożyczkodawca Maksymalna kwota pierwszej pożyczki Maksymalny okres spłaty pierwszej pożyczki
20 000 zł 48 miesięcy
25 000 zł 48 miesięcy
wonga 20 000 zł 60 miesięcy

 

Skąd konsument ma wiedzieć, czy jest w KRD?

KRD

To proste. Każdy konsument, raz na pół roku, ma prawo do bezpłatnego sprawdzenia swojego statusu w Krajowym Rejestrze Dłużników. Wystarczy odwiedzić stronę internetową KRD i zarejestrować się w specjalnie utworzonym systemie do sprawdzania swoich wpisów. Rejestracja jest szybka i nieskomplikowana, obywa się w całości przez Internet. Poniżej przedstawimy, jak dokładnie zweryfikować się w w KRD. KRD ma obowiązek udostępnienia stosownych informacji o zadłużeniu konsumenta, więc nie ma obaw, że ktoś wpisze nas na listę dłużników, a my będziemy zmuszeni do załatwiania szeregu formalności, aby otrzymać stosowny raport. Wszystkie procesy przeprowadzane są w sposób automatyczny z nastawieniem proklienckim. Warto jednak wiedzieć, że w przeciągu roku tylko dwa razy przysługuje konsumentowi darmowe sprawdzenie w KRD. Jeśli potrzebujemy częściej uzyskiwać informacje o zadłużeniach, trzeba liczyć się z kosztem 6,90 zł za każdorazowo wygenerowany raport. Na stronie KRD możemy również uzyskać następujące raporty:

screenshot źródło www.krd.pl

KRD – negatywne opinie.

KRD raczej funkcjonuje w świadomości konsumentów jako negatywny twór prawny, który chce nam uprzykrzyć życie. Tak w istocie nie jest, ponieważ KRD to doskonałe narzędzie dla różnych instytucji, które muszą sprawdzić wiarygodność finansową konsumenta, aby poprawnie funkcjonować. Wyobraźmy sobie sytuację, gdyby firma udzielająca pożyczek, wydawała decyzje o przyznaniu środków pieniężnych danej osobie, bez jakichkolwiek regulacji. Krajowy Rejestr Długów umożliwia zabezpieczenie się przed potencjalną stratą finansową przedsiębiorstw. Dlatego to w naszym obowiązku jest dbanie o to, aby spłacać wszelkie należności finansowe zgodnie z terminami umów. Jeśli przykładowo mamy dług względem operatora telefonii komórkowej, zaległość, którą nie zamierzamy jak najszybciej uregulować, prawdopodobnie nie otrzymamy pożyczki, kredytu, a nawet nie kupimy żadnego sprzętu na raty. Dlaczego? Ponieważ dla danej instytucji tracimy wiarygodność finansową.

Jestem w KRD i co dalej?

Wiemy już, z jakimi przykrymi konsekwencjami musimy się liczyć, będąc na liście Krajowego Rejestru Długów. Jak już wspomnieliśmy, powinniśmy starać się, aby unikać takowego wpisu jak ognia. Jednak sytuacje są różne i trzeba wiedzieć, że świat nie zawali się, gdy znajdziemy się w Krajowym Rejestrze Dłużników. KRD nie jest finansowym ostracyzmem, czy też korą drzewa, na której raz zrobiony znak pozostaje na długie lata. W każdej chwili możemy wybielić naszą historię finansową. W jaki sposób? Rozwiązanie nie jest skomplikowane. Wystarczy spłacić należności finansowe względem konkretnych instytucji.

Trzeba wiedzieć, że każdy wierzyciel, który wpisuje konsumenta na listę KRD, ma także ustawowy obowiązek do zastosowania odpowiednich korekt i usunięcia obciążającego wpisu. Po uregulowaniu zaległości finansowych przez konsumenta, wierzyciel ma 14 dni na dokonanie wypisu z listy KRD. Nie musimy mu o tym przypominać, czy prosić go o wypis, zasypując go rozpaczliwymi prośbami, czy też bombardując telefonami i e-mailami. Jeden przepis jest niezwykle wiążący. Kara za brak wypisania konsumenta z Krajowego Rejestru Długów wynosi 30 tysięcy zł. Jak nie trudno się domyślić, każdy wierzyciel zrobi wszystko, aby KRD nie wyegzekwowało na nim ustawowej kary.

Odpowiedzialność finansowa

Zachęcamy, by do sprawdzenia swojego statusu w KRD nie zabierać się jak pies do jeża, lecz skorzystać z darmowej okazji i przeanalizować swoją historię finansową, zwłaszcza gdy jest niepewna. KRD udziela wielu porad związanych z odpowiedzialnym pożyczaniem, więc warto odwiedzać ich stronę internetową i czerpać z bezpłatnie przekazywanej wiedzy. Zobacz, jak sprawdzić czy jestem w KRD.

Pożyczka 1 500 zł na 90 dni bez poręczenia! 

4.3
351 głosów
Pożyczasz 1500 zł Oddajesz 2113.33 zł Koszt 613.33 zł Złóż wniosek Opinie o CreditStar

 

Jak zweryfikować swoje dane w bazach dłużników KRD?

Chcesz zaciągnąć pożyczkę chwilówkę w firmie pozabankowej? Zastanawiasz się, czy widniejesz w rejestrze dłużników? Sprawdzenie tych danych jest bardzo proste. Pierwszym krokiem do uzyskania informacji na temat tego, czy widniejemy w bazach dłużników KRD, jest odwiedzenie oficjalnej strony Krajowego Rejestru Dłużników i zarejestrowanie indywidualnego konta klienta.

Podczas procesu rejestracji będziemy musieli wykonywać następujące kroki. Wszystko zostało opisane przez eksperta naszej firmy, który zdecydował się sprawdzić, czy jego nazwisko figuruje w Krajowym Rejestrze Długów. Mamy nadzieję, że nie 🙂  Pierwszym krokiem podczas zakładania konta klienta, jest wybranie spośród dwóch opcji jedną z ofert. Mamy do wyboru:

 • ofertę dla konsumentów
 • ofertę dla firm

Jeżeli jesteśmy indywidualnymi klientami, chcącymi uzyskać informację, czy widniejemy w bazach dłużników, wybieramy darmową opcję – ofertę dla konsumentów.

KRD

screenshot źródło www.krd.pl

My wybieramy pierwszą opcję, czyli ofertę dla konsumentów. Następnie musimy kliknąć “sprawdź” i zostajemy automatycznie przekierowani na kolejną stronę. Dalej mamy do wyboru również dwie możliwości. Pierwszą z nich jest “sprawdzenie siebie w KRD BIG SA”, czyli po prostu pobranie informacji na własny temat z raportu KRD. Drugą opcją jest sprawdzenie rejestru zapytań o naszą osobę w rejestrze dłużników KRD BIG SA.

KRD

screenshot źródło www.krd.pl

Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić siebie?

Krajowy Rejestr Długów udostępnia zgromadzone informacje nie tylko firmom, ale również konsumentom. Oznacza to, że każdy może sprawdzić rejestr dłużników lista osób prywatnych i upewnić się, czy przy jego nazwisku widnieje jakakolwiek informacja. Dzięki kontrolowaniu informacji znajdujących się w bazie możemy w szybki sposób nie tylko uzyskać dane na temat wpisów, ale również ochronić się przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki. Warto korzystać z tego typu rozwiązań, aby w przyszłości uniknąć dodatkowe stresu wynikającego z odmowy udzielenia pomocy finansowej wskutek wpisu, który nie powinien się pojawić. Krajowy Rejestr dłużników osoby prywatne oferuje możliwość założenia konta i pobrania raportu dotyczącego zapytań o naszą wiarygodność jako płatników.

Krajowy Rejestr Dłużników jak sprawdzić kogoś? Jeśli posiadamy aktywne konto, wystarczy przejść do panelu klienta, a następnie wyszukać daną osobę poprzez wpisanie numeru PESEL. Kiedy zapytanie dotyczy przedsiębiorstwa, w odpowiednim polu wpisujemy NIP. Następnie należy odczekać na skonwertowanie raportu i gotowe! To tylko kilka sekund, a ochrona przed niewłaściwym kontrahentem może zapewnić nam uniknięcie oszustwa. Liczba pobranych zestawień wciąż rośnie. Aktualnie licznik odnotował ponad 180 mln pobranych zestawień. Szczegółowe informacje na temat tego, jak przebiega KRD sprawdzenie jednorazowe znajdziecie poniżej.

Najlepsze oferty wybierane przez pożyczkobiorców

Poniżej przedstawiamy oferty, które cieszą się zarówno powodzeniem wśród klientów, jak i dobrą opinią klientów. Jeśli zainteresuje Cię jedna z nich, kliknij “Złóż wniosek”.

Pożyczkodawca Maksymalna kwota pożyczki Maksymalny okres spłaty pożyczki
15 000 zł 30 dni Złóż wniosek
vivus 7 500 zł 61 dni Złóż wniosek
  20 000 zł 60 miesięcy Złóż wniosek

 

Zakładanie konta

Nas interesuje najbardziej opcja pierwsza – oczywiście, jeżeli staramy się o pożyczkę chwilówkę w firmach pozabankowych. Klikamy “załóż konto” i wypełniamy odpowiednio prawdziwymi danymi formularz informacyjny.

Podczas rejestracji podajemy następujące dane:

 • Imię
 • Nazwisko
 • Telefon komórkowy
 • Adres e-mail
 • Kod pocztowy

Do założenia konta potrzebne będzie wymyślenie nazwy konta użytkownika, jak również hasła, dzięki któremu zalogujemy się na stronę firmy.

Poniżej wniosku znajdują się wszystkie zgody, z którymi musimy się zapoznać i zaakceptować je.

KRD

screenshot źródło www.krd.pl

Jeżeli chcemy pobrać raport po raz pierwszy, będzie on całkowicie darmowy. Kolejnym razem musimy wnieść opłatę w wysokości 7,50 zł. Darmowa opcja pobierania raportu powtarza się cyklicznie co pół roku.

Ceny wszystkich usług są następujące:

 • opłata aktywacyjna – 0 zł
 • sprawdzaj swój PESEL – 7,50 zł
 • sprawdzaj, kto pobrał twoje dane – 7,50 zł

Aby skorzystać z usługi dopisania dłużnika, sprawdzenie wiarygodności firmy (kontrahenta), należy aktywować jeden z następujących pakietów:

 • Biznes Rzetelny opłata miesięczna 160 zł
 • Biznes Debiut  opłata miesięczna 350 zł
 • Biznes Rozwój  opłata miesięczna 450 zł
 • Biznes Komfort  opłata miesięczna 650 zł
 • Biznes Ekspert  opłata miesięczna 990 zł

Po kliknięciu “załóż konto” wyświetli się uzupełniona tabela z naszymi danymi osobowymi, które musimy jeszcze raz sprawdzić i potwierdzić. Po wypełnieniu wszystkich danych udało nam się pomyślnie założyć konto klienta na stronie Krajowego Rejestru Długów.

KRD

screenshot źródło www.krd.pl

 

Sprawdzamy dane

Posiadając konto klienta jesteśmy w stanie sprawdzić następujące dane:

 • informacje, dzięki wprowadzeniu numeru PESEL,
 • sprawdzenie, kto pobrał nasze dane,
 • sprawdzenie wiarygodności firmy.

Nas interesowały najbardziej dane dotyczące “klienta indywidualnego” – chcieliśmy sprawdzić, czy widniejemy w bazie KRD. W tym celu przeszliśmy całą weryfikację, podając nasz numer PESEL.

Po co w ogóle sprawdzać swoje dane w bazach dłużników?

KRD

screenshot źródło www.krd.pl

Aby skorzystać z informacji musieliśmy wykonać jedną z poniższych opcji, o których firma wspomina w tabeli.

Klikając w link dalej, zostajemy przekierowani na stronę, w których kolejno wprowadzamy nasze dane. 

Po uzupełnieniu wszystkich informacji na nasz temat przechodzimy dalej. Będziemy wykonywali teraz przelew weryfikacyjny związany z potwierdzeniem naszego konta użytkownika. Bez tego nie bylibyśmy w stanie uzyskać informacji o danych w KRD. Aby to wykonać, musimy wybrać jedną z metod płatności. Jedną opcja będzie wykonanie jednorazowej opłaty weryfikacyjnej w wysokości 1 zł. Druga opcja to natomiast wysłanie skanu dowodu osobistego. My wybraliśmy opcję “zrób przelew”, żeby szybciej uzyskać informacje na temat tego, czy widniejemy w Krajowym Rejestrze Dłużników.

O godzinie 15:27 zrobiliśmy przelew weryfikacyjny na konto KRD. Przelew wykonywaliśmy z banku Pekao SA. O godzinie 15:30 uzyskaliśmy wiadomość bardzo szybko na e-maila dotyczącą potwierdzenia rejestracji.

Raport KRD

Kolejnym krokiem będzie uzyskanie powiadomienia o wykorzystaniu naszego adresu PESEL, czyli sprawdzenie, czy nasze dane widnieją w Krajowym Rejestrze Długów. Aby uzyskać raport KRD na stronie głównej w zakładce “sprawdzanie” klikamy “sprawdź swój PESEL”. Pierwszy raport, który pobraliśmy ze strony, był całkowicie darmowy. Informacje, jakie znajdują się w nim, pokazujemy poniżej. Raport pobrał się dosłownie w parę sekund.

KRD

screenshot źródło www.krd.pl

Jak widzimy, osoba, która sprawdzała, czy jej dane widnieją w Krajowym Rejestrze Dłużników, nie ma żadnych zadłużeń względem firm pozabankowych. Może śmiało starać się o pożyczkę, nie przejmując się, że firma pożyczkowa odrzuca jej wniosek za złą historię kredytową. Pamiętajmy jednak, że podczas weryfikacji użytkownika i przyznania decyzji pożyczki, nie decyduje jedynie wpis do bazy dłużników KRD. Mamy również wiele innych baz, w których pożyczkodawcy weryfikują wnioskującego. Jedną z nich jest BIK, o którym piszemy więcej w artykule Jak sprawdzić scoring BIK?.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.