Kredyt dla rolnika

Jakub Grzybowski
O aktualność rankingu dba:
podium
1 miejsce w rankingu
1 miejsce w rankingu
2 miejsce w rankingu

Ranking kredytów dla rolnika – maj 2024

Prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego wiąże się z dużym trudem oraz regularnymi wydatkami. Obecnie rolnicy wykorzystują coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, które usprawniają prowadzenie gospodarki rolnej. Aby jednak rolnictwo mogło cały czas się rozwijać, potrzebne jest wsparcie finansowe. Mimo licznych dofinansowań oraz wsparcia z budżetu państwa utrzymanie się na rynku nie jest łatwe. Wiele zależy od natury i jej pobłażliwości dla ziemi, z których zyski czerpie rolnictwo. Co było tego powodem? Gdzie udać się po wsparcie finansowe? Czy kredyty dla rolników są łatwo dostępne i w końcu, jak je znaleźć? Znaleźliśmy dla Was odpowiedzi na te pytania.

Ostatnia aktualizacja 24.05.2024
do 120 miesięcy
Okres spłaty
do 250 000 zł
Kwota
12,55%
RRSO
15%
Oprocentowanie
94%
4 - 36 miesięcy
Okres spłaty
1000 - 3000 zł
Kwota
8,29%
RRSO
7,99%
Oprocentowanie
95%
6 - 120 miesięcy
Okres spłaty
do 300 000 zł
Kwota
18,55%
RRSO
12,49%
Oprocentowanie
90%
12 miesięcy
Okres spłaty
do 3000 zł
Kwota
21,59%
RRSO
19%
Oprocentowanie
92%
6 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 150 000 zł
Kwota
24,24%
RRSO
16,75%
Oprocentowanie
92%
2 - 96 miesięcy
Okres spłaty
1 500 - 200 000 zł
Kwota
14,32%
RRSO
8%
Oprocentowanie
79%
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
500 - 200 000 zł
Kwota
9,02%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
88%
6 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1000 - 200 000 zł
Kwota
11,01%
RRSO
7,99%
Oprocentowanie
88%
do 120 miesięcy
Okres spłaty
do 150 000 zł
Kwota
7,23%
RRSO
7%
Oprocentowanie
89%
do 120 miesięcy
Okres spłaty
do 200 000 zł
Kwota
8,97%
RRSO
6%
Oprocentowanie
84%
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
2000 - 200 000 zł
Kwota
13,2%
RRSO
12,49%
Oprocentowanie
91%

Kredyt dla rolnika a problemy w rolnictwie

W przypadku gospodarstw rolnych trudno mówić o stałym źródle dochodu, które pozostanie niezmienne przez cały rok. Wysokość zarobków w danym miesiącu zależy od tego, na czym tak naprawdę skupia się rolnik. Jeżeli dana osoba czerpie zyski z produkcji roślinnej, dużą rolę odgrywa pogoda. W takich sytuacjach największym zagrożeniem są nadmierne deszcze, susze, silne wiatry czy też klęski żywiołowe. Mogłoby się wydawać, że chów zwierzęcy nie powinien sprawiać problemów, a zyski są stałe. Jednak w tym przypadku rolnicy zmagają się z epidemiami wśród zwierząt, które mogą zebrać nawet śmiertelne żniwo, co może wpędzić dane gospodarstwo w duże problemy finansowe.

Co zrobić w takiej sytuacji? Jak uniknąć problemów finansowych i odbudować siłę gospodarstwa? Jednym z rozwiązań mogą być kredyty dla rolników w bankach. Bez wątpienia jest to zarówno atrakcyjna, jak i trudno dostępna oferta. Aby uzyskać wsparcie finansowe, należy spełniać surowe wymagania instytucji. Dotyczy to każdego klienta banku. Natomiast w przypadku rolników w grę wchodzą dużo większe stawki, a co za tym idzie szczegółowa selekcja kredytobiorców. Co będzie nam potrzebne do otrzymania wsparcia finansowego?

Jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać kredyt dla rolnika?

Kredyt dla rolników w banku to jedna z możliwości otrzymania wsparcia finansowego, która nie tylko pozwoli nam przetrwać w obliczu kryzysu, ale również wesprze nasze inwestycje. Dla każdego z nas powinno być oczywiste, że podstawowym kryterium oceny naszej zdolności kredytowej będą uzyskiwane dochody. Warto tutaj wspomnieć, że sytuacja każdego gospodarstwa rolnego jest inna. Dlatego też większość banków przygotowuje ofertę dopiero po uzyskaniu niezbędnych informacji o finansach rolnika. Na jakiej podstawie zarobki zostaną oszacowane? Podstawową zasadą jest przedstawienie wszystkich źródeł dochodu. Kredytodawcy akceptują różnorakie dokumenty. Jeśli mamy wątpliwości, najlepiej zapytać doradcę klienta, aby nie stracić szansy na wsparcie finansowe przez własny błąd.

W przypadku oferty kredyt dla rolników na dowolny cel od Nest Banku mogą zostać uwzględnione:

 • faktury i rachunki, czyli dochody z kontraktów z innymi podmiotami,
 • dodatkowe źródła dochodu, czyli praca u pracodawcy zewnętrznego na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych,
 • dochód szacunkowy,
 • dotacje bezpośrednie, czyli dofinansowanie z Funduszu Unii Europejskiej.

Dodatkowo kredytodawca zapyta nas o to, czy planujemy rozszerzyć swoją działalność, jakie inwestycje będą wprowadzone w przyszłości oraz na jaki cel przeznaczymy otrzymane środki. W ten sposób będzie możliwe również oszacowanie przyszłych dochodów oraz potencjału rozwojowego danej działalności. Podobne warunki znajdziemy również w ofercie Getin Banku. Jednak czym różnią się kredyty dla rolników proponowane przez te dwie instytucje? Spójrzmy!

Kredyt dla rolników na dowolny cel – porównanie ofert!

Kiedy podejmiemy decyzję o złożeniu wniosku o kredyt dla rolnika, musimy pamiętać nie tylko o zapoznaniu się z warunkami i przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, ale również porównaniu ofert. Na rynku pojawia się coraz więcej możliwości. Możemy skorzystać zarówno z wsparcia finansowego w banku, jak i instytucji pożyczkowej. Różnice w wysokościach finansowania, okresie kredytowania oraz szczegółowych warunkach są duże i mogą pojawić się nie tylko pomiędzy dwoma sektorami, ale również w obrębie jednego. Przykładem tego są kredyty w Nest Banku oraz Getin Banku.

Jak prezentuje się pożyczka dla rolnika w Nest Banku? Jeżeli zdecydujemy się na złożenie wniosku w tej instytucji, możemy otrzymać nawet do 550 000 zł na 12 lat. Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie, którym w tym przypadku jest gwarancja COSME, której celem jest zwiększenie dostępu do wsparcia finansowego. W takiej sytuacji w razie problemów ze spłatą, zobowiązanie przejmuje gwarant (instytucja lub osoba fizyczna poświadczająca naszą zdolność do spłaty). Dzięki temu nie musimy się martwić bezpieczeństwem naszego majątku, a bank zyskuje pewność otrzymania swoich pieniędzy z powrotem. Zwróćmy również uwagę na możliwość zawieszenia spłaty na 3 miesiące. Dla rolników będzie to szczególnie istotne, ponieważ nie są w stanie przewidzieć tego, jak potoczy się ich dalsza praca. Podczas składania wniosku zostaniemy również poproszeni o wybór raty miesięcznej lub kwartalnej. Bez wątpienia tę ofertę można nazwać dostosowaną do potrzeb klienta.

Natomiast w przypadku Getin Banku kwota, jaką możemy uzyskać, jest niższa. Rolnik może wnioskować maksymalnie o 150 000 zł. Skrócony został również okres kredytowania wynoszący 10 lat. Na stronie internetowej nie zostaje uwzględniona informacja o możliwości zawieszenia spłaty oraz wyboru rat. Jak widać, różnice są duże, a to, która oferta kredyty dla rolników będzie właściwa zależy również od indywidualnej sytuacji finansowej danego wnioskodawcy.

Czym jest kredyt preferencyjny?

Jak wspomnieliśmy, rynek finansowy obfituje w wiele ofert przeznaczonych dla rolników. Wśród nich w 2015 roku pojawiła się kolejna. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z kilkoma bankami wprowadziła możliwość otrzymania wsparcia finansowego wraz z dopłatą do oprocentowania. Oznacza to, że część kosztów, jakie powstają w trakcie okresu kredytowania spłaca za rolnika Skarb Państwa. Taką pomoc możemy otrzymać w przypadku ubiegania się o kredyt na zakup ziemi, zakup udziałów lub nabycia akcji związanych z gospodarstwami rolnymi, sprzęt i maszyny potrzebne do dobrego funkcjonowania gospodarstwa.

Warto zwrócić również szczególną uwagę na fakt, że o taki kredyt preferencyjny dla rolników mogą się starać również Ci, których gospodarstwa zostały zniszczone przez żywioły, takie jak: powodzie, huragany, obsunięcia ziemi czy też lawiny. Jednak w tej grupie znajdą się również rolnicy z gospodarstwami zniszczonymi wskutek rażenia piorunem, przymrozków, suszy, gradów, nawałnic czy przezimowania. Bez wątpienia dzięki takiemu wsparciu sektor rolnictwa może dalej się rozwijać i liczyć na wsparcie ze strony państwa. Dzięki temu rolnicy mogą poprawić efektywność swoich gospodarstw czy też pozytywnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego. Jak wiadomo, rozporządzenia rządowe i prawne często się zmieniają. Dlatego też w przypadku konieczności dostosowania swojego gospodarstwa do nowych obostrzeń również można wnieść wniosek o tego typu wsparcie finansowe. Jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać kredyt preferencyjny?

Kredyt na zakup ziemi i maszyn – zasady udzielania

Pamiętajmy, że jeżeli składamy wniosek o kredyt na maszyny rolnicze, możemy z otrzymanych środków kupić również używany sprzęt. Jednak jego wiek nie powinien przekraczać 5 lat w dniu podpisania umowy z bankiem.

Skupmy się najpierw na ofercie kredyt na zakup ziemi, ponieważ są one objęte obostrzeniami, o których z pewnością każdy powinien wiedzieć. Po pierwsze kwota kredytu może być równowartością maksymalnie 80% inwestycji. Oznacza to, że wkład własny rolnik musi wynosić co najmniej 20%. Jednocześnie wsparcie finansowe nie może przekroczyć 5 mln zł. To nie wszystko, ta suma jest również maksymalnym limitem łącznej kwoty wszystkich kredytów prewencyjnych, które otrzymujemy na rozpoczęte już inwestycje.  Warto również pamiętać, że jest to oferta dla kupców użytków rolnych noszących status rolników indywidualnych. Czy są jakieś ograniczenia dotyczące wielkości gruntów rolnych? Zakupiona ziemia wraz z tą już posiadaną przez rolnika nie może przekraczać powierzchni 300 ha użytków rolnych. Jeśli mieścimy się w limicie i wszystko się zgadza, możemy przejść do zapoznania się z pozostałymi wymaganiami.

Kto może otrzymać kredyt preferencyjny dla rolnika?

Kredyt preferencyjny skierowany jest do osób, które zajmują się działalnością rolniczą, rybactwem lub przetwórstwem związanym z tymi dwoma sektorami. Niezbędne do otrzymania wsparcia finansowego jest również posiadanie statusu osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej. Dla każdego powinno być również oczywiste, że niezbędne będzie posiadanie co najmniej 18 lat, ważnego dowodu osobistego czy adresu zameldowania na terenie Polski. Jednak warto wspomnieć, że kredyt preferencyjny nie przysługuje emerytom i rencistom. Jedynym wyjątkiem są kredyty dla rolników na modernizację gospodarstwa, gdzie zgodę mogą otrzymać osoby posiadające rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Kto posiada ofertę kredyty dla rolników z dofinansowaniem?

Wśród instytucji współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa znajduje się siedem banków. Szczegółową listę opłat w konkretnych ofertach znajdziemy na stronie ARiMR. Gdzie należy się udać, aby otrzymać kredyt rolniczy? Takie produkty finansowe oferują:

 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
 • SGB-Bank S.A.,
 • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.,
 • Santander Bank Polska S.A.,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Bank Ochrony Środowiska S.A..

Pożyczka dla rolnika – kiedy warto po nią sięgnąć?

Jeżeli chcemy uzyskać środki na przetrwanie okresu posezonowego, warto zwrócić uwagę na ofertę firm pożyczkowych. Oferują one swoim klientom wsparcie finansowe nawet do 25 000 zł z możliwością spłaty w ratach. W ten sposób możemy przetrwać kryzys i nie martwić się o to, czy wystarczy nam na rachunki. Jednak w przypadku inwestycji pozabankowe  kredyty dla rolników będą nieodpowiednie, ponieważ osiągają za małe wartości. Pamiętajmy również, że pożyczki dla rolników w instytucjach pozabankowych charakteryzują się niższymi wymaganiami niż te w bankach. Aby uzyskać wsparcie finansowe, należy:

 • mieć co najmniej 18 lat,
 • posiadać numer telefonu, adres e-mail  oraz aktywne konto bankowe,
 • dysponować ważnym dowodem osobistym,
 • mieć miejsce zamieszkania na terenie Polski,
 • przedstawić źródło dochodów pozwalające na bezproblemową spłatę zobowiązania,
 • otrzymać pozytywną ocenę zdolności kredytowej.

Czy istnieją pożyczki dla rolników bez bik?

Na koniec warto wspomnieć również o ofertach pożyczki dla rolników bez BIK. Jest to oferta skierowana do osób, które z jakiegoś powodu nie posiadają perfekcyjnej historii kredytowej. Jednak musimy pamiętać, że nie każdy może otrzymać takie wsparcie finansowe. Zazwyczaj wymieniane są trzy typy klientów, którzy mogą wnioskować o pożyczki bez BIK. Wśród nich znajdziemy:

 • osoby posiadające wpis o spłaconym już zadłużeniu (dane przechowywane są przez 5 lat),
 • osoby posiadające wpis o niewielkiej zaległości,
 • osoby NIEPOSIADAJĄCE żadnych wpisów – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Warto zaznaczyć, że ich szanse na otrzymanie pieniędzy maleją podobnie, jak w przypadku negatywnych informacji. Po prostu instytucja nie jest w stanie określić naszej wiarygodności, ponieważ nie ma ku temu podstaw.