Ranking kont firmowych

Jakub Grzybowski
O aktualność rankingu dba:
podium
1 miejsce w rankingu
1 miejsce w rankingu
2 miejsce w rankingu

Założenie konta firmowego to jeden z pierwszych kroków przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Wiele osób traktuje to za niezbędną formalność, warto jednak poświęcić tej czynności nieco więcej uwagi. Rozeznanie się we wszystkich ofertach kont firmowych nie jest łatwe. Dlatego właśnie przygotowaliśmy ranking kont firmowych. Dzięki niemu porównasz oferty banków oraz sprawdzisz jakie konto firmowe wybrać, aby nie ponosić dodatkowych kosztów.

Ranking kont firmowych – lipiec 2024

Ostatnia aktualizacja 23.07.2024
Konto Przekorzystne Biznes w Banku Pekao

2000 zł premii

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Opłata za kartę
TAK
Darmowe bankomaty
0 zł
Przelewy do ZUS i US
95%
BIZNest Konto

Konto firmowe za 0 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Opłata za kartę
TAK
Darmowe bankomaty
0 zł
Przelewy do ZUS i US
96%
Konto firmowe Mój Biznes w Millennium Banku

2000 zł premii

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Opłata za kartę
TAK
Darmowe bankomaty
0 zł
Przelewy do ZUS i US
91%
Konto Firmowe Online

Przedsiębiorca może zyskać do 2700 zł premii

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Opłata za kartę
TAK
Darmowe bankomaty
0 zł
Przelewy do ZUS i US
90%
Konto Direct dla Firmy w ING Bank

Otwórz konto z dostępem w aplikacji mobilnej

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Opłata za kartę
Darmowe bankomaty
0 zł
Przelewy do ZUS i US
85%
Rachunek iKonto Biznes w Alior Bank

1500 zł premii

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Opłata za kartę
TAK
Darmowe bankomaty
0 zł
Przelewy do ZUS i US
88%
mBiznes konto Standard w mBanku
0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Opłata za kartę
TAK
Darmowe bankomaty
0 zł
Przelewy do ZUS i US
89%
Konto Fimowe w PKO Bank Polski
0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Opłata za kartę
TAK
Darmowe bankomaty
0 zł
Przelewy do ZUS i US
78%
Konto firmowe Velo z bonusem do 1000 zł

Do 1000 zł bonusu za otworzenie konta i spełnienie warunków promocji

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Opłata za kartę
TAK
Darmowe bankomaty
0 zł
Przelewy do ZUS i US
86%

Czym jest konto firmowe bankowe? Jak je wybrać z rankingu kont firmowych?

Konto firmowe to produkt bankowy przeznaczony dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą lub spółek. Taki rachunek w banku zakłada właściciel firmy, ale może upoważnić do użytkowania i zarządzania finansami również inne osoby odpowiedzialne za tę sferę przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na powyższy ranking kont firmowych online. Jak widać, mamy do dyspozycji wiele rozwiązań. Dlatego przed ostatecznym wyborem powinniśmy zastanowić się, czego potrzebujemy i jakie transakcje będziemy wykonywać za pomocą konta firmowego. 

Podczas wyboru konta firmowego powinniśmy zwrócić uwagę na:

 • opłaty,
 • produkty oszczędnościowe,
 • ofertę kredytową,
 • opcja konta walutowego,
 • usługi dodatkowe i inne funkcjonalności.

Sprawdź również ranking kont firmowych na stronie wspieramyfirmy.pl!

Dla kogo konto firmowe będzie dobrym rozwiązaniem?

Wraz z rozwojem technologii zmienia się nie tylko życie prywatne, ale również świat biznesu. Prowadząc własną działalność gospodarczą, należy pamiętać o śledzeniu zmian, trendów oraz narzędzi, które stają się obowiązkowym wyposażeniem przedsiębiorców. Jednym z nich jest aktualnie konto firmowe. Nie ulega wątpliwości, że to podstawa dobrej współpracy z kontrahentami. Kiedy inny podmiot oczekuje zapłaty w formie przelewu, informacja o braku takiej możliwości skutecznie go odstraszy, a przedsiębiorca być może straci cennego klienta. Warto zwrócić uwagę, że kwestie posiadania konta firmowego reguluje również prawo. Kto ma obowiązek posiadać konto firmowe? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu: 

Konto firmowe bankowe zalety

Czy warto założyć konto dla firm? Jeżeli masz wątpliwości, sprawdź poniższą listę zalet!

 • możliwość oddzielenia transakcji prywatnych od firmowych
 • pomoże nam podczas wnioskowania o kredyt firmowy (wyciągi z konta firmowego)
 • ułatwia prowadzenie księgowości 
 • unikniemy wglądu do prywatnych transakcji podczas kontroli
 • dodatkowe profity dla firm
 • konto firmowe ranking umożliwi Ci wybranie najlepszej oferty

Najczęściej zadawane pytania o konta dla firm  – Ranking kont firmowych online

1. Czy można mieć kilka kont firmowych?

Jeżeli prowadzimy kilka różnych firm lub jesteśmy wspólnikami w spółce, wówczas możemy mieć kilka kont firmowych. W przypadku gdy jesteśmy właścicielami jednego przedsiębiorstwa, wówczas należy zgłosić każdy rachunek bankowy do urzędu skarbowego i ZUS-u. 

2. Pełnomocnictwo do konta firmowego – czy to możliwe?

Jeżeli założyłeś konto firmowe bankowe jako właściciel, może pojawić się konieczność upoważnienia innej osoby do zarządzania rachunkiem. Okazuje się, że nie jest to takie proste. Wszystko zależy od banku, w jakim zakładamy konto. Część z nich umożliwia nadanie i odwołanie pełnomocnictwa nawet z poziomu serwisu internetowego. Inne wymagają wizyty w banku. Niektóre nie udostępniają w ogóle takiej możliwości. Dlatego przed wyborem konta bankowego należy zwrócić uwagę na tę kwestię.

3. Opłaty ZUS i US

Opłaty do ZUS i US muszą być realizowane z konta firmowego lub prywatnego zgłoszonego przez formularze: NIP-2, ZUS-ZBA, CEIDG-1 lub CEIDG-RB. Z poziomu bankowości elektronicznej możemy ustawić stałe zlecenia, a opłaty za wykonanie takich przelewów z reguły nie są pobierane.

Czy każda firma musi mieć swoje konto w banku? Aspekty prawne

Na początku warto zwrócić uwagę na ustawy, które regulują kwestie związane z kontem firmowym. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości przedsiębiorstwo prowadzimy oraz w jaki sposób się rozliczamy. Okazuje się, że przedsiębiorca może wykonywać wszelkie przelewy US i ZUS ze swojego prywatnego konta bankowego. W takiej sytuacji nie musimy posiadać konta dla firm. Taka konieczność pojawia się jednak w następujących przypadkach:

 • Każda firma podlegająca ustawie z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz.U. 1994 Nr 121 poz. 591) musi posiadać specjalne konto firmowe.
 • Firma znajdują się na Białej Liście Podatników, czyli podlegających opodatkowaniu VAT. Informacje na ten temat znajdziemy w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2018 poz. 646).

Konto dla firm a Biała Lista Podatników – o co chodzi?

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą i odprowadzamy podatek VAT, automatycznie zostaniemy wpisani na białą listę podatników. Niesie to ze sobą pewne konsekwencje. W takiej sytuacji musimy rozliczać się z kontrahentami przez konto dla firm znajdujące się w wykazie. Dotyczy to transakcji:

 • z innymi przedsiębiorcami,
 • o wartości co najmniej 15 000 zł. W przypadku transakcji w innych walutach dotyczy to tych płatności, które po przeliczeniu zgodnie z średnim kursem walut ogłaszanym przez NBP.

W takiej sytuacji nie ma możliwości realizacji transakcji przez konto prywatne.

Kiedy konto bankowe dla firm nie jest obowiązkowe?

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa, obowiązek rozliczeń za pomocą konta bankowego dla firm nie dotyczy mikroprzedsiębiorców. Kto należy do tej grupy?

Aby uznać firmę za mikroprzedsiębiorstwo, musi ona spełniać następujące warunki w co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

 • zatrudnia rocznie mniej niż 10 pracowników,
 • osiąga roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub
 • sumy aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości 2 milionów euro w złotych.

Konto VAT w banku – co możesz zyskać?

Konto VAT w banku to dodatkowy rachunek tworzony do standardowego konta firmowego. Jest on zakładany automatycznie przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe od 1 lipca 2018 roku. Dzięki nim przedsiębiorca łatwiej rozliczy:

 • podatek VAT, dochodowy od osób fizycznych, dochodowy od osób prawnych, akcyzowy,
 • należności celne,
 • ZUS,
 • odsetki za zwłokę od powyższych płatności.

Jakie konto firmowe bankowe będzie najlepsze?

Decyzja, w którym banku założyć konto firmowe, jest zdecydowanie trudniejsza niż wybór rachunku osobistego. Ma to związek nie tylko z większymi sumami pieniędzy, które będą przez nie przechodzić, ale też z inną specyfiką usług. Początkujący przedsiębiorca nie posiada jeszcze wiedzy na temat średnich przychodów czy wartości jednorazowej transakcji. Dlatego nie da się jednoznacznie wskazać konta firmowego, które byłoby dla niego najlepsze. W gruncie rzeczy żadne nie spowoduje radykalnego spustoszenia w firmowych finansach.

Co najwyżej, po czasie okaże się niedopasowane do potrzeb właściciela lub zbyt zaawansowane, by w pełni wykorzystać jego potencjał. Możemy jednak odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań i wybrać to, które wydaje się na tej podstawie najkorzystniejsze.

Konto firmowe w banku a wielkość przedsiębiorstwa

Gdy nie mamy jeszcze pewności, jak będzie wyglądał przepływ finansów w naszej firmie, spróbujmy dobrać konto na podstawie kilku prostych zasad. Zacznijmy od wskazania, kim jesteśmy: firmą jednoosobową, mikroprzedsiębiorstwem czy też jakąś większą jednostką. Wybór na rynku jest tak duży, że nie musimy się martwić, że dla początkujących zostaną tylko najgorsze oferty. Bez wątpienia inne oczekiwania musi spełniać konto dla firmy jednoosobowej niż dla dużego przedsiębiorstwa. W każdym przypadku należy jednak zwrócić uwagę na warunki wykonywania rutynowych czynności takich jak:

 • rozliczanie przychodów i wydatków,
 • wypłacanie oraz wpłacanie pieniędzy,
 • odbieranie należności od klientów, kontrahentów,
 • wypłacanie wynagrodzeń pracownikom czy też nierzadko
 • transakcje międzynarodowe.

Co wziąć pod uwagę, wybierając najlepsze konto firmowe bankowe?

1. Kiedy etap wyboru instytucji jest już za nami, określmy potencjał i grupę docelową odbiorców/klientów. Jeżeli wychodzą poza granice kraju, warto pomyśleć o skorzystaniu z oferty konto walutowe, pozwalającym uniknąć wysokich opłat za przewalutowanie oraz przelewy środków. Większe firmy zdecydowanie powinny skupić się z kolei na ofertach umożliwiających wzięcie kredytu odnawialnego w dowolnym momencie, a także skorzystanie z usługi faktoringu.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule FAKTORING DLA FIRM – SZANSA DLA PRZEDSIĘBIORCY?

2. Nie bez znaczenia pozostaje specyfika branży, w której zdecydowaliśmy się działać. Na jej podstawie jesteśmy w stanie określić, jak dynamicznie będzie zmieniała się sytuacja finansowa firmy w skali miesiąca. Możemy przyjąć, że w gastronomii, organizacji eventów , agencjach interaktywnych i innych tego typu dziedzinach zawsze dużo i często się dzieje. W związku z tym konto w banku powinno mieć atrakcyjną ofertę dotyczącą ekspresowych przelewów.

3. Kolejny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę, to niewątpliwie lokalizacja oddziałów banku. Być może lepszym rozwiązaniem w przypadku naszej firmy będzie bankowość online. Taka opcja jest z pewnością szybka i wygodniejsza. Ponadto daje dostęp do konta o każdej porze. 

4. Sprawdzajmy przy okazji oferty pod kątem dostępu dla innych osób, na przykład współmałżonków – nie każde konto posiada taką opcję. 

Na tej podstawie możemy wybrać potencjalnie najlepsze konto firmowe bankowe. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Konto firmowe za darmo?

Kolejnym elementem, na który powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca podczas wyboru konta firmowego, są koszty. Z pewnością każdy z nas nie raz i nie dwa widział krzykliwe reklamy o możliwości założenia darmowego rachunku. W takich sytuacjach niewielu zagłębia się w szczegóły, które pokazują, że wbrew pozorom należy liczyć się z pewnymi opłatami. Promocja konto za 0 zł obejmuje zazwyczaj jedynie podstawowe usługi związane z bankowością internetową oraz płatnościami bezgotówkowymi. Nie zapłacimy za prowadzenie rachunku, przelewy krajowe, wypłaty z bankomatów czy płatności kartą. Jednak należy pamiętać, że większość banków stawia pewne warunki, które należy spełnić, aby móc korzystać z takiego przywileju.

Darmowe wypłaty z bankomatów

Większość banków nie pobiera prowizji za wypłaty gotówki z należących do niego urządzeń. Jednak sytuacja się zmienia, kiedy przedsiębiorca chce skorzystać z bankomatów, które są własnością innej instytucji. Dlatego też podczas wyboru oferty powinniśmy zapoznać się z tabelą opłat oraz przeczytać dokładnie warunki założenia rachunku. Może się zdarzyć, że wypłaty z innych bankomatów będą po prostu płatne lub darmowe pod pewnymi warunkami. Przykładem może być oferta PKO BP. Instytucja oferuje darmową usługę, jednak tylko w sytuacji, gdy klient podczas wypłacania pieniędzy korzysta z funkcji BLIK. Można spotkać się również z udostępnianiem listy bankomatów, za które nie zapłacimy. 

Najlepsze Konto dla firm z darmowymi wpłatomatami

Jedną z usług, które ułatwiają funkcjonowanie firm, jest korzystanie z wpłatomatów. Teraz przedsiębiorca nie musi udawać się do banku, aby przelać gotówkę na konto. W zamian otrzymuje możliwość samodzielnego wpłacania pieniędzy na rachunek poprzez urządzenie przypominające bankomat. Po przeprowadzeniu procedury wpłatomat wystawia potwierdzenie, a pieniądze są księgowane na koncie. Jeżeli część transakcji w firmie odbywa się z użyciem gotówki, z pewnością należy zadbać o tego typu usługi. Przykładem klientów, którym przyda się darmowa możliwość korzystania z wpłatomatów, mogą być osoby prowadzące sklepy stacjonarne, salony kosmetyczne czy też fryzjerskie. Dlatego warto wziąć to pod uwagę i zapoznać się z potencjalnymi opłatami lub zapewnić sobie dostęp do darmowych wpłat gotówki. Dzięki temu wybierzemy najlepsze konto dla firm pod tym względem.

Przelewy krajowe oraz międzynarodowe a konto firmowe

Jedną z podstawowych funkcji dostępnych w bankowości elektronicznej jest możliwość przelewania pieniędzy bez konieczności wizyt w oddziałach stacjonarnych. W zależności od banku, w którym konto posiada kontrahent, może pojawić się potrzeba wykonania transakcji krajowej lub zagranicznej. Co w takiej sytuacji? 

 • Banki oferują zazwyczaj darmowe przelewy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego.
 • Dodatkowo można również liczyć na bezpłatne płatności krajowe, choć już w tym przypadku pojawiają się kolejne warunki.
 • Ograniczeniem może być możliwość wykonania darmowego zlecenia wyłącznie w polskiej walucie lub miesięczny limit transakcji. Może pojawić się również wymóg korzystania z konkretnego narzędzia. Przykładowo w PKO BP jest to aplikacja mobilna IKO. 

Jak wygląda sytuacja z przelewami zagranicznymi? W tym przypadku będzie trudno o dostęp do bezpłatnych zleceń. Jeżeli przedsiębiorcy zależy na rachunku w polskim banku, wówczas powinien zwracać uwagę na wysokość opłat oraz wybrać tę najtańszą. Jednak można również rozważyć prowadzenie drugiego konta w instytucji oferującej darmowe zlecenia w interesującej go walucie. W takich sytuacjach warto pomyśleć o założeniu dwóch rachunków firmowych. Wspomnijmy również, że niektóre banki oferują darmowe platformy walutowe umożliwiające wymianę walut między kontami.

Porównanie kont firmowych

Warto przeanalizować konkretne oferty produktów dla firm. Dzięki temu wyselekcjonujemy te, które będą dla nas najkorzystniejsze. Porównanie kont firmowych umożliwi również powyższych ranking kont dla firm. Czy istnieją bezpłatne konta firmowe? 

 • ING konto firmowe Direct: Jednym z banków, który oferuje firmom cały szereg produktów, jest ING Bank Śląski. Dzięki niemu możemy założyć rachunek na atrakcyjnych warunkach, a przy tym zyskać dodatkowe korzyści. Nie zapłacimy za prowadzenie konta, przelewy krajowe w PLN, wypłaty i wpłaty w bankomatach ING i Planet Cash, a także przelewy internetowe w EUR do krajów SEPA.

  Dodatkowo ING konto firmowe Direct gwarantuje dostęp do atrakcyjnych promocji. Dzięki nim możemy otrzymać terminal za 0 zł przez 14 miesięcy, ING księgowość za 1 zł przez 3 miesiące.
 • Konto firmowe mBank: w tym przypadku mamy do wyboru pakiet na Start, konto firmowe z pakietem narzędzi, a także konto firmowe Komfort. Każdy z tych produktów charakteryzuje się innymi warunkami.

  W pierwszym przypadku nie zapłacimy nic za prowadzenie konta przez 12 miesięcy. Opcja konto firmowe mBank z pakietem narzędzi gwarantuje nam prowadzenie konta za darmo, bankomaty, przelewy i kartę debetową przez 12 miesięcy. Natomiast konto firmowe Komfort to 20 przelewów internetowych za 0 zł.
 • Idea Bank konto firmowe: gwarantuje prowadzenie konta za darmo przez 24 miesiące od otwarcia. Wypada więc najlepiej pod tym względem w rankingu banków dla firm. Oprócz tego nie zapłacimy za: standardowe przelewy internetowe, 5 wypłat w miesiącu z ATM, wpłaty do wpłatomatów do 100 000 zł.

  Dodatkowo Idea Bank dla firm gwarantuje dostęp do systemu zarządzania firmą Idea Cloud, kasoterminalu 3 w 1 na preferencyjnych warunkach.

Jakie konto będzie najlepsze? Podsumowanie

Czy istnieją bezpłatne konta firmowe? Na koniec jeszcze raz zaznaczamy, że niektóre oferty konto dla firmy za 0 zł są ograniczone terminami. W związku z tym po upływie określonego czasu przedsiębiorca będzie ponosił standardowe koszty związane z prowadzeniem rachunku. Jedną z takich promocji, przy okazji której można dostać dodatkowo nawet 2000 zł jest promocja na konto dla firm Mój Biznes od Banku Millennium. Mimo to jeszcze raz podkreślamy, aby sprawdzać tabele opłat, a także szczegółowe warunki założenia konta. Wszystkie powyższe informacje mogą mieć istotny wpływ na naszą ostateczną decyzję. Dlatego też powinniśmy poświęcić więcej czasu na analizę i porównanie kont firmowych. Warto w tym celu skorzystać z porównywarek kont firmowych.