Kredyt dla studenta 2020 – czy warto złożyć wniosek?

2 stycznia 2020

Studia to dla wielu osób pierwszy krok w dorosłość, która okazuje się trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Kiedy przeprowadzamy się do innego miasta lub rozpoczynamy naukę zaocznie, stajemy przed koniecznością pokrycia wydatków związanych z nowym mieszkaniem, codziennością lub edukacją. Dodatkowo warto również wspomnieć o życiu towarzyskim, przecież nikt nie chce być sam w wielkim mieście. Gdy zaczyna brakować pieniędzy, szukamy szybkiego rozwiązania. Jednym z nich może być kredyt dla studenta. Jak to działa? Sprawdźmy!


Spis treści:

Kredyt dla studenta – o co chodzi?

Aby otrzymać tradycyjny kredyt, musimy spełniać szereg warunków, które dla wielu studentów mogą okazać się nieosiągalne. Dlatego też dla tej grupy konsumentów został stworzony produkt charakteryzujący się atrakcyjnymi warunkami. Preferencyjny kredyt studencki może być dobrym sposobem na zachowanie płynności finansowej. Kiedy kieszenie i portfel świecą pustkami, to nie koniec świata. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie ze standardowych produktów bankowych, warto zwrócić uwagę na ofertę wsparcia finansowego dla studentów.

Od  2019 roku wprowadzono specjalną ustawę 2.0, która miała na celu reformację krajowego szkolnictwa wyższego. Obecnie to w tym dokumencie znajdziemy najistotniejsze informacje dotyczące pożyczki dla studenta czy też kredytu. Dzięki wprowadzonym zmianom możemy ubiegać się o takie wsparcie finansowe w dowolnym terminie. Do tej pory jeżeli student nie złożył wniosku w odpowiednim czasie, musiał czekać rok na ponowne rozpoczęcie naboru. Teraz może to zrobić wtedy, kiedy po prostu zabraknie mu pieniędzy.

 

Prowizja i oprocentowanie kredytu studenckiego

Kredyty dla studentów charakteryzują się przede wszystkim znacznie niższymi kosztami niż standardowe oferty. Zacznijmy od oprocentowania. Jest to cena, jaką ponosimy, za możliwość dysponowania dodatkowymi środkami pieniężnymi. W dużej mierze zależy od aktualnej wysokości stopy referencyjnej NBP. Według ustawy antylichwiarskiej ustawowa wartość odsetek jest równa sumie stopy referencyjnej NBP oraz 3,5 punktów procentowych. Z kolei maksymalne oprocentowanie nie powinno przekroczyć dwukrotności tej sumy. Aktualnie będzie to 10%. Jednak jak do tego zapisu odnosi się kredyt dla studenta?

W przypadku kredytu dla studentów oprocentowanie nie może być niższe niż połowa stopy redyskontowej NBP. Aktualnie wynosi ona 1,75% (05.06.2019 r.), co oznacza, że minimalna wysokość odsetek będzie wynosiła 0,875%. Jednak jak wiadomo, oprócz oprocentowania ważna jest również prowizja. Jeżeli chodzi o kredyty studenckie, będzie ona również niewielka. Zazwyczaj wynosi od 0 do 5%.

Kredyt dla studenta – jakie warunki musimy spełnić?

Wnioskując o dowolne wsparcie finansowe, musimy spełniać konkretne warunki. Tak samo dzieje się również w przypadku kredytu studenckiego. Pierwszym i podstawowym kryterium jest uczęszczanie do szkoły wyższej. Jednak do 2018 roku próg wiekowy ograniczał możliwość wnioskowania osobom kończącym studia doktoranckie, ponieważ kredyt był przeznaczony dla studentów poniżej 25 lat. Aktualnie wniosek może złożyć każda osoba ucząca się do 30 roku życia. Warto również wspomnieć o kryterium dochodowym.

Aby móc otrzymać pieniądze w ramach kredytu dla studentów, dochód na osobę w rodzinie powinien wynosić maksymalnie 2500 zł netto.

 

Wypłata kredytu studenckiego

Kredyt dla studentów rządzi się innymi zasadami niż pozostałe produkty konsumenckie. Jeżeli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, pieniądze będą przelewane na nasze konto maksymalnie przez 7 lat. Jednak nie będziemy mieli do nich dostępu przez cały rok. Okres wypłat obejmuje 10 miesięcy, czyli cały rok akademicki poza czasem wakacyjnym.

Informacje o preferowanej wysokości wypłat musimy określić już podczas składania wniosku.

Miesięczna transza po podwyższeniu wynosi maksymalnie 800 lub 1000 zł. Kwota podstawowa obejmuje przelew na 600 zł. Z kolei według potrzeb studenta może być również obniżona do 400 zł.

Jak spłacać kredyt dla studentów?

Zasady spłaty również mogą zaskoczyć. Pieniądze będą wypłacane przez cały okres studiów. W tym czasie nie musimy martwić się spłatą zadłużenia, ponieważ naliczone odsetki pokrywa państwo. Natomiast my jako pożyczkobiorcy otrzymujemy czas na znalezienie pracy oraz stabilizację życia zawodowego. W efekcie zwrot pieniędzy następuje dopiero po upływie dwóch lat od zakończenia edukacji na poziomie szkolnictwa wyższego. Zasady są proste. Miesięczna rata jest równa połowie kwoty, jaką otrzymywaliśmy podczas każdej transzy. Natomiast okres kredytowania zostaje wydłużony dwukrotnie. Nie zapominajmy, aby do wysokości raty doliczyć również odsetki. Jednak nie martwmy się na zapas. Wszystko zostanie zawarte w umowie.

Gdzie mogę otrzymać kredyty studenckie?

Kredyty dla studentów znajdziemy w wybranych bankach, do których należą: PKO Bank Polski, Bank Pekao S.A., Banki Polskiej Spółdzielczości oraz SGB Bank S.A.. W poniższej tabelce znajdziemy informacje na temat ofert:

Bank Prowizja dla posiadaczy konta Prowizja dla pozostałych klientów Oprocentowanie
 2%  5%

 0,87% – 0,5 stopy redyskontowej NBP

W przypadku nieukończenie studiów lub nieterminowej spłaty 0,75 stopy redyskontowej NBP

  0%  0,50%

 0,87% – 0,5 stopy redyskontowej NBP

W przypadku nieukończenie studiów lub nieterminowej spłaty 0,75 stopy redyskontowej NBP

kredyt dla studenta  1,00%  1,00%

 0,87% – 0,5 stopy redyskontowej NBP

W przypadku nieukończenie studiów lub nieterminowej spłaty 0,75 stopy redyskontowej NBP

kredyt dla studenta  1,50%  2,50%

 0,87% – 0,5 stopy redyskontowej NBP

W przypadku nieukończenie studiów lub nieterminowej spłaty 0,75 stopy redyskontowej NBP

 

Kredyt dla studenta – na co przeznaczyć?

Kredyt dla studenta możemy przeznaczyć na dowolny cel. Oczywiście możemy zainwestować w teraźniejszość, czyli opłaty za mieszkanie, studia czy inne zobowiązania. Jednak coraz częściej zdarza się, że studenci decydują się na przygotowanie “dobrego startu”. Na forach znajdziemy wiele zapytań dotyczących tego, w co warto zainwestować i z jakim zyskiem, czy warto odkładać pieniądze na lokatę lub konto oszczędnościowe. Odpowiedzi jest wiele, ale ostatecznie wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji finansowej.

Niektórzy dzielą się swoimi błędami, żałując niepotrzebnie wydawanych pieniędzy. Jeżeli jesteśmy w stanie pokryć wydatki z własnego kapitału, warto skłonić się ku inwestycjom czy też odłożeniu gotówki na zakup mieszkania w przyszłości. Dzięki tym pieniądzom możemy zapewnić sobie kapitał pozwalający otworzyć własną firmę lub rozwinąć swoje umiejętności. Warto zaznaczyć, że na wszystko potrzeba czasu, ponieważ gotówki nie otrzymamy w formie jednorazowej wpłaty na konto, a w częściach.

Studia w USA – jak sfinansować?

Wielu młodych ludzi decyduje się na studia za granicą. Z jakich źródeł w wsparcia finansowego możemy skorzystać? Okazuje się, że międzynarodowy kredyt studencki jest trudno dostępny. Dlatego też warto pomyśleć o innych formach finansowania. Aby otrzymać wizę na studia, musimy udowodnić, że jesteśmy w stanie opłacić sobie czesne oraz zadbać o środki na własne utrzymanie. Jednym ze sposobów na zdobycie potrzebnej sumy są stypendia oferowane przez międzynarodowe firmy, takie jak Google czy Microsoft. Jeżeli uda nam się zatrudnić w jednym z tych miejsc, być może przełożeni zgodzą się na inwestycję w nasz rozwój.

Wiele uczelni oferuje również specjalne dofinansowanie, które pokryje część kosztów związanych ze studiami. Jeżeli szkoła wyższa nie oferuje stypendiów, istnieje również możliwość obniżenia czesnego. Jednak szczegółowych informacji dowiemy się na stronach konkretnych placówek. Jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania są stypendia dla wybitnych studentów. Możemy na nie zasłużyć zarówno dzięki talentom sportowym, jak i wyjątkowym wynikom w nauce. Warto wspomnieć, że istnieją również specjalne systemy, które pozwolą nam na wyszukiwanie odpowiedniego stypendium.

 

Jeżeli nie kredyt studencki, to…

Warto wiedzieć, że również w Polsce możemy otrzymać ofertę pokrycia kosztów studiów przez pracodawcę. Jednym z elementów dobrego zarządzania zespołem jest dbanie o rozwój umiejętności swoich pracowników. W wielu firmach doszkalanie kadry realizuje się poprzez wysłanie członków firmy na studia. Dzięki temu zyskuje nie tylko zespół, ale również sam pracownik. Coraz częściej w ogłoszeniach o pracę jako benefit pojawia się darmowa nauka. Jeżeli jednak nasza firma nie oferuje takiej możliwości, istnieją również inne rozwiązania.

Od 2008 roku realizowany był również  program “Kierunki zamawiane”. Miał on na celu wykształcenie absolwentów takich profilów, na jakie aktualnie istnieje zapotrzebowanie na rynku pracy. W zamyśle były to studia techniczne, informatyczne oraz matematyczne. Osoby decydujące się na skorzystanie z tej oferty mogły otrzymać dodatkowe stypendium w wysokości 1000 zł oraz możliwość odbycia płatnego 6000 zł stażu. Aktualnie został on zastąpiony przez Program Rozwoju Kompetencji dotyczący wiedzy z zakresu ekonomii, finansów oraz prawa spółek. Zajęcia odbywają się w formie warsztatów oraz zadań praktycznych. Jednak są to dodatkowe możliwości dla osób posiadających już status studenta na wybranych uczelniach.

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Kredyt dla studenta 2020 – czy warto złożyć wniosek?”

  1. Kinga pisze:

    Moim zdaniem warto rozważyć pożyczkę, przynamniej ja tak zrobiłam i na taką się zdecydowałam. Dużo czytałam, słuchałam i patrzyłam przez Sprint Casha. Ostatecznie myślę, ze to była dobra decyzja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.