Jak wyczyścić BIK? Usuwanie wpisów w BIK krok po kroku [Wzór wniosku]

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut
Czyszczenie BIK to jedna z usług, która wzbudza wiele kontrowersji. Jeżeli mamy negatywne wpisy w bazie, chcemy się ich po prostu pozbyć. Okazuje się, że usuwanie BIK nie jest tak proste i oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Jak wyczyścić BIK i kiedy jest to możliwe? Przedstawiamy różne sytuacje i wyjaśniamy, skąd mogą brać się niedomówienia.

Czym jest BIK? Czy “czyszczenie BIK” jest możliwe? 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wyczyścić BIK. Zanim przedstawimy odpowiedź, należy wyjaśnić przede wszystkim czym jest baza BIK, do czego służy i kto z niego korzysta. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to rejestr w którym pojawiają się informacje o klientach instytucji finansowych, takich jak banki i firmy pozabankowe. Zgromadzone są tam dane o 159 mln rachunków, które należą do 25 mln klientów indywidualnych, W bazie pojawiają się również informacje o 1,4 mln firm, rolników i innych podmiotów. Wśród nich znajduje się aż 845 tys. mikroprzedsiębiorców.

Z bazy BIK korzystają przede wszystkim instytucje finansowe. Z bazy tej korzysta nawet większość firm pożyczkowych, oprócz tych, które oferują pożyczki bez baz lub pożyczki bez BIK. Najczęściej, rejestr jest wykorzystywany do sprawdzania zdolności kredytowej osób, które złożyły wniosek o kredyt lub pożyczkę. Potem, banki lub firmy pozabankowe wysyłają do BIK informacje o przebiegu spłaty zobowiązania przez klienta. W BIK znajdują się zarówno wpisy negatywne (np. o opóźnieniach w spłacie) i pozytywne (o terminowej spłacie zobowiązania). Firmy przeszukują też bazy Biura Informacji Kredytowej aby sprawdzić wiarygodność potencjalnych kontrahentów. 

Jak „wyczyścić” BIK? Kiedy można to zrobić?

Jak wyczyścić BIK z chwilówek, kredytów lub innych zobowiązań? Wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku w zależności od sytuacji. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, podlega konkretnym przepisom zawartym w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo Bankowe. Na mocy przepisów tej ustawy zostało utworzone przez banki oraz Związek Banków Polskich w 1997 roku. Również na podstawie tych przepisów można starać się o usunięcie wpisów na swój temat z BIK. Oto 3 przypadki, w których czyszczenie BIK jest możliwe:

  • odwołanie zgody na przetwarzanie danych o zobowiązaniu po jego terminowej spłacie; należy dostarczyć odpowiedni wniosek, a czyszczenie BIK po spłacie będzie możliwe,
  • kiedy upłynęło 5 lat od uregulowania zobowiązania, a negatywny wpis może wpłynąć źle na ocenę zdolności kredytowej, możesz złożyć wniosek do banku o wykreślenie z BIK,
  • ostatnią i rzadszą sytuacją jest pojawienie się nieprawdziwych, nieaktualnych informacji w bazie BIK. W takim przypadku składasz również wniosek do banku o wykreślenie z BIK.

Niestety nie jest możliwe usunięcie wpisów z BIK w innych sytuacjach. Na przykład, jeśli w BIK znajdują się wpisy o nieuregulowanych przez Ciebie zobowiązaniach, Twój wniosek o ich usunięcie nie zostanie zaakceptowany. Nawet jeśli spłacisz całość kredytu lub pożyczki, ale nie zrobiłeś tego w terminie, wpisy na ten temat w BIK wciąż będą tam widniały przez kolejne 5 lat. Dopiero potem możesz złożyć wniosek o ich usunięcie. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli informacje te są nieprawdziwe.

Uwaga: wniosek o usunięcie wpisu z BIK należy złożyć do instytucji, która przesłała do BIK informacje na temat Twoich zobowiązań. Może to być bank czy firma pożyczkowa. Dopiero po informacji od danej instytucji, BIK może podjąć decyzję o usunięciu wpisów.

Jak wyczyścić BIK po upadłości konsumenckiej?

Jeżeli decydujesz się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, musisz pamiętać, że informacja ta zostanie odnotowana w bazie BIK. Pamiętaj, że nie jest to powodem usunięcia poprzednich wpisów w BIK. One nadal będą dostępne w rejestrze przez 5 lat. Z kolei informacja o upadłości konsumenckiej będzie widniała w bazie aż 10 lat.

Jak złożyć wniosek o czyszczenie BIK? Wzór pisma

Jak przebiega czyszczenie BIK? Jeżeli chcesz złożyć wniosek do banku o wykreślenie z BIK, musisz wypełnić odpowiedni dokument i wysłać go do instytucji finansowej, która wpisała Cię do bazy BIK. Dotyczy to zarówno dokumentu z prośbą o korektę i usunięcie danych. Następnie instytucja składa wniosek o usunięcie wpisu do BIK. Pismo musi być uzasadnione i pisemne. Wzór pisma prezentujemy poniżej.

Dane nadawcy

………………………….

Dane odbiorcy

………………………….

Numer klienta:

Umowa kredytu (numer i dzień podpisania umowy)

Reklamacja – cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Na podstawie art. 105a ust. 2 ustawy Prawo Bankowe odwołuję indywidualną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania przez nazwa banku, udzieloną w data podpisania umowy.

W związku z tym wzywam nazwa banku do zakończenia przetwarzania moich danych osobowych (dot. umowy numer i data podpisania umowy) w celu oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego przez Biuro Informacji Kredytowej S.A.

Proszę o potwierdzenie zakończenie przetwarzania danych osobowych w rejestrze BIK.

Z poważaniem

Podpis

W piśmie możesz zawrzeć również informację o tym, na podstawie której z trzech wymienionych wcześniej przesłanek składasz swój wniosek.

Prywatna firma wyczyści Twój BIK? Nie daj się naciągnąć!

W Internecie można natknąć się na prywatne firmy, które oferują czyszczenie BIKu. Czy taka usługa ma w ogóle szanse powodzenia? Niestety usunięcie wpisu z BIK jest możliwe tylko w trzech, jasno określonych przypadkach. Poza wymienionymi przez nas wcześniej sytuacjami nie ma możliwości, aby wpis na Twój temat został usunięty. Nie pomoże tu nawet interwencja kancelarii prawnych czy zewnętrznych firm. Co więcej, jeśli któraś z przesłanek umożliwiających usunięcie wpisu z BIK ma zastosowanie w Twoim przypadku, możesz się o to postarać sam. W takiej sytuacja możesz złożyć wniosek o usunięcie wpisów z BIK całkowicie za darmo.

Jakie informacje gromadzi BIK?

W bazie BIK znajdują się dane o zaciągniętych przez nas zobowiązaniach finansowych, takich jak kredyty, pożyczki czy zakupy na raty. Znajdują się tam zarówno wpisy pozytywne, o terminowej spłacie, jak i te negatywne. Instytucja, która sprawdza swojego klienta w BIK ma wgląd do tego ile zobowiązań i w jakiej wysokości zaciagnał klient. Widzi także jaka część została spłacona, a ile jeszcze pozostało. Co ciekawe, w raporcie BIK widnieją również informacje o złożonych wnioskach o pożyczkę lub kredyt. Firmy mogą brać to pod uwagę, szczególnie jeśli wiele naszych wniosków zostało odrzuconych przez inne firmy.

3 komentarze

Alicja

czy po 5 latach upadłości konsumenckiej mogę pisać o wyczyszczenie BIK i gdzie mam zaadresować prośbę

00 Odpowiedz
Agnieszka

Dzień dobry mam upadłości od 2018 dostałam ją nie ze względu na banki, pożyczki czy karty kredytowe. Ja miałam dług w ZUS dokładnie FA. a w banku widnieje jako osoba zadłużona a nigdy nie miałam kredytu. Co mogę zrobić?

00 Odpowiedz
Małgorzata

Witam, mam prawomocne postanowienie o zakończeniu upadłości konsumenckiej z kwietnia br, czy to jest podstawa do wykreślenia w bazie BIK ? i jak to zrobić?

40 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły