Czyszczenie baz BIG KRD, ERIF – czy to możliwe?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Niestety, ale zarówno w Polsce, jak i na świecie z roku na rok odnotowuje się coraz większą liczbę dłużników. Problemy ze spłatą zobowiązań finansowych często wynikają z faktu utraty pracy lub stale zwiększających się kosztów życia. Czym skutkuje brak terminowych spłat zobowiązań wobec wierzycieli? Czym są bazy BIG, KRD oraz ERIF? Czy czyszczenie bazy BIG KRD jest możliwe? Sprawdź najważniejsze informacje i zadbaj o swoją reputację w bankach.

delete

BIG KRD i ERIF – co to takiego?

W kwestii instytucji przechowujących informacje o dłużnikach i aktualnych zobowiązaniach finansowych konsumentów w Polsce wyróżniamy trzy bazy, a mianowicie:

  1. BIG – Biuro Informacji Gospodarczej, czyli instytucja, która jednocześnie zbiera, przechowuje oraz udostępnia informacje na temat osób zadłużonych. Co ciekawe, liczne zaległości w spłacie abonamentu telefonicznego lub za media domowe mogą sprawić, że znajdziesz się właśnie w tej bazie dłużników.
  2. KRD – Krajowy Rejestr Dłużników – wpis do tej bazy dłużników odbywa się na kilku zasadach. Przede wszystkim musi zaistnieć stosunek łączący strony umową (obowiązek zapłaty kwoty w określonym czasie), zobowiązanie musi wynosić minimum 200 złotych, a płatność nie została zrealizowana w ciągu 2 miesięcy. Warto też zaznaczyć, że wpis do KRD pojawia się w momencie upłynięcia 30 dni od czasu wręczenia ponaglenia wraz z ostrzeżeniem o wpisie dłużnika do bazy KRD.
  3. ERIF – Biuro Informacji Gospodarczej – wpis do tego rejestru dłużników mogą otrzymać wszyscy konsumenci banków, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a także osoby prawne i jednostki organizacyjne. Wpisu do ERIF dokonuje się na wniosek wierzyciela, który związany jest z dłużnikiem stosunkiem prawnym lub wykonywaną działalnością gospodarczą.

Czy można wyczyścić KRD, BIG lub ERIF?

Usunięcie wpisu w jednym z wyżej wymienionych rejestrze długów nie jest niestety możliwe. Podobna zasada obowiązuje w przypadku czyszczenia BIK oraz czyszczenia bazy ZBP. Informacje na temat zalegania z opłatami są przechowywane w tych bazach w celu ułatwienia weryfikacji konsumentów przez banki i inne instytucje finansowe. Chcesz wiedzieć, jak wyczyścić KRD? Niestety – nie możesz tego zrobić. Oczywiście są sytuacje, w których wpisy w bazach przestają być aktywne, a mianowicie:

  • dług został całkowicie uregulowany – w tym przypadku wierzyciel musi wysłać stosowne pismo np. do KRD, w celu zaktualizowania danych o długu.
  • minęły 3 lata od ostatniej aktualizacji statusu długu (wpisy samoistnie znikają z KRD);
  • wpis w bazie KRD jest błędny – takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale jednak występują. W takiej sytuacji czyszczenie informacji w bazie może zająć nawet 3 tygodnie od czasu złożenia wniosku.

Jeśli zadłużenie widniejące w BIG bardzo mocno przeszkadza w uzyskaniu kredytu, najłatwiejszym sposobem na pozbycie się problemu jest spłata długu wobec wierzyciela. Pamiętaj jednak, że usunięcie wpisu w BIG nie jest możliwe! Możesz spróbować pójść na ugodę z wierzycielem, jednakże takie działania należą do rzadkości. Ogólnie rzecz biorąc, czyszczenie bazy BIG KRD i ERIF NIE JEST możliwe. Każdy, kto naraził się na wpisanie do rejestru dłużników, musi liczyć się z późniejszymi problemami w uzyskaniu kredytów i pożyczek.

Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowej gotówki, sprawdź nasz wpis: Pożyczki bez BIK. W ten sposób dowiesz się, jak pozyskać dodatkowe środki (zazwyczaj w niewielkich kwotach) nawet z negatywnymi wpisami w BIG, KRD i ERIF.

Czyszczenie rejestrów dłużników BIG KRD i ERIF – najważniejsze informacje

Czy czyszczenie bazy ERIF i BIG KRD jest w ogóle możliwe? Niestety nie. Jako dłużnik nie masz większego wpływu na to, jakie wpisy znajdą się w rejestrze dłużników. Oczywiście możesz tego uniknąć, spłacając regularnie swoje zobowiązania finansowe. Istnieją też pewne sytuacje, w których negatywne wpisy w bazach mogą zniknąć, jednakże najczęściej odbywa się to tylko po uregulowaniu zadłużenia na specjalny wniosek byłego wierzyciela.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły