Smog nie odpuszcza

 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut
natalia
Polska zmaga się z coraz większym problemem zanieczyszczenia powietrza. Związki chemiczne, które występują w powietrzu, powoli nas zabijają. Smog powstaje na skutek palenia odpadami a także złej jakości węglem używanym w fatalnych kotłach c.o. Obecnie normy w Polsce przekraczane są o kilkaset procent. Jednakże, z roku na rok świadomość ludzi staje się coraz większa. Mimo wszystko nadal nie wygląda to obiecująco. Polska widnieje na niechlubnym miejscu w rankingu pierwszych dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych państw na świecie.
Smog nie odpuszcza

Spis treści:

Co to jest smog?

Z powodu smogu w Polsce umiera 48 tys. osób rocznie! A czy wszyscy jesteśmy świadomi, czym jest smog i jakie niesie ze sobą ogromne, czasami wręcz nieodwracalne skutki? Smog to rodzaj ciemnego pyłu zawieszonego w powietrzu, w którego skład wchodzą bardzo silne związki chemiczne, takie jak: siarka, dioksyny, alergeny i metale ciężkie. Jeżeli palimy w piecach śmieciami, takimi jak: plastik, torebki foliowe, odpady czy węgiel sami wytwarzamy dym unoszący się w powietrzu, który jest dla naszego zdrowia niebezpieczny. Smog również powstaje na skutek spalin samochodowych lub paliw kopalnianych. Zjawisko to występuje zazwyczaj w sezonie grzewczym, czyli w okresie od października do marca.

Smog przyczyny

Problem ze smogiem nie pojawił się ot, tak. Pierwsze niepokojące oznaki, które zostały odnotowane przez mieszkańców powstały już kilka wieków temu. Termin smog powstał w połączeniu dwóch słów “smoke – palić” oraz “fog – chmura”. Zjawisko to, można bez problemu zobaczyć gołym okiem, ale również wyczuć jego nieprzyjemny zapach. Problem zanieczyszczenia powietrza spowodowany jest prawdopodobnie niewiedzą ludzi lub brakiem pieniędzy na zakup lepszego, bardziej ekonomicznego urządzenia do ogrzewania mieszkań i domów. W powietrzu istnieją różne związki chemiczne, są to między innymi:

  • PM 10 i PM 2,5 – jedne z najbardziej niebezpiecznych związków istniejących w smogu. Pyły bardzo szkodliwe dla zdrowia, w szczególności dla układu oddechowego i krążenia.
  • Tlenek azotu – powstaje w wyniku spalin wytwarzanych przez samochody czy paliw kopalnych z elektrowni.
  • Dwutlenek siarki – silny gaz, który jest niebezpieczny dla zwierząt i roślin. Powstaje np. w wyniku spalin z paliw kopalnianych i z powodu wybuchu wulkanu.
  • Tlenek węgla – ma silne właściwości toksyczne. W połączeniu z wodą tworzy kwaśne deszcze.

Smog definicja

Smog jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Powoduje wiele chorób, przede wszystkim układu oddechowego, choroby serca, ataki astmy. Śmiertelność z powodu zanieczyszczonego powietrza z roku na rok staje się coraz większa. Zanotowano również zwiększoną zachorowalność na raka i wielu innych poważnych chorób. Smog jest również bardzo szkodliwy dla kobiet w ciąży, ponieważ może spowodować uszkodzenie płodu dziecka.

Polska w czołówce 10 najbardziej zanieczyszczonych państw na świecie

Jak podaje Europejska Ochrona Jakości Powietrza, jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie jest Polska. W południowo-wschodniej i środkowej części naszego kraju notuje się znacznie podwyższoną normę smogu w powietrzu. Niebezpieczny poziom pyłów PM10 i PM2,5 przekroczony jest w mniejszych miejscowościach, takich jak Żywiec czy Pszczyna. Oczywiście z wysokim poziomem smogu zmagają się również mieszkańcy większych miast jak np. Warszawy czy Krakowa. Smog – Kraków to chyba najbardziej medialny problem w ostatnim czasie. Z powodu smogu w Krakowie nawet piłkarze klubu sportowego Cracovia przygotowują się do sezonu rundy wiosennej, trenując w specjalnych maskach antysmogowych. Z podobnymi pomiarami zanieczyszczenia powietrza możemy spotkać się na Słowacji czy w Czechach. Jakość aury atmosferycznej określana jest jako “zła” lub nawet “bardzo zła”. Na skalę światową, Polska również znajduje swoje miejsce w czołówce krajów borykających się z problemem smogu. Co ciekawe, jedynie w 6 państwach w Europie jakość powietrza jest określana jako stan “bardzo dobry”. Problem smogu spowodowany jest czynnikiem ludzkim. Palimy wszystko, co mamy pod ręką, co skutkuje zatruwaniem otaczającego nas środowiska, w którym funkcjonujemy. Sporo ludzi pali w swoich domach odpadami  jak np. plastikowymi butelkami, foliami czy tworzywami sztucznymi.  

Rynek produktów innowacyjnych

Eksperci alarmują: podczas przekroczenia stężenia pyłu należy ograniczyć aktywność fizyczną na zewnątrz, a najlepiej pozostać w domu. W związku z pojawiającym się problemem smogu i rosnącą świadomością społeczeństwa na temat problemu,firmy produkcyjne zaczęły wprowadzać różnego rodzaju urządzenia usuwające znaczącą ilość zanieczyszczonego powietrza. By chronić swoje zdrowie, możemy zaopatrzyć się w tego rodzaju produkty i urządzenia. Jednych z najpopularniejszych są:

  • Maska antysmogowa – np. maska węglowa czy higieniczna. Dobre modele potrafią zatrzymać 100% zanieczyszczonego powietrza.
  • Oczyszczacz powietrza – powietrze zostaje przepuszczane przez specjalne filtry, które wyłapują różnego rodzaju pyły i gazy z powietrza.
  • Filtr powietrza, który niweluje zanieczyszczenie w pomieszczeniu.
  • Aplikacje alarmujące o stanie powietrza – możliwe jest kontrolowanie wyników pomiaru m. in. za pomocą aplikacji: Plume, Zanieczyszczenie powietrza, Jakość powietrza w Polsce. Istnieje również strona Główny Inspektorat Ochrony Środowiska alarmująca o jakości powietrza w Polsce.

Dotacje na zakupy pieców

Aby podnieść jakość życia mieszkańców Polski, wprowadzono możliwość uzyskania pomocy pieniężnej w postaci dofinansowania na specjalne kotły i piece dostosowane do dzisiejszych norm. Musimy pamiętać, że fundusze są ograniczone, dlatego warto szybko zapoznać się z tematem. Dofinansowanie może pochodzić z różnych źródeł, a mianowicie m.in. ze środków unijnych, samorządowych czy krajowych. Koszty będą pokrywane całościowo lub częściowo, wszystko zależy od decyzji gminy. Dopłaty do specjalnych pieców będą pokrywane w skali 50%, 70%, a nawet 100%. Przede wszystkim zostaną wprowadzone specjalne piece, którymi pali się jedynie ekogroszkiem, kotły gazowe, kotły na biomasę lub urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii. Kotły te, muszą być nowszej generacji. Kocioł gazowy jest jedną z bardziej ekologicznych, ale również droższych opcji z wyżej wymienionych. Najtańszą opcją jest zainwestowanie w kotły na ekogroszek. Inną opcją jest też dofinansowanie do fotowoltaiki w programie „Mój prąd”. Dotacja do instalacji wynosi maksymalnie 50% kosztów, ale nie przekracza więcej niż 5 000 zł. Z szacunkowych obliczeń wynika, że osoby inwestujące w energię słoneczną, uzyskają za nią zwrot po około 6-10 latach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły