Lista ostrzeżeń KNF – jak ją sprawdzić i kto może na nią trafić?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Nie każdy wie, że przed rozpoczęciem współpracy z wybranym podmiotem finansowym, zawsze warto sprawdzić jego status na tzw. liście ostrzeżeń KNF. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemności, związanych z oszustwem konsumentów przez nieuczciwą firmę działającą w branży finansowej. W jaki sposób przeanalizować czarną listę KNF? Gdzie jej szukać? Te i wiele innych informacji znajdziesz poniżej.

paski

Czym jest lista KNF?

Najprościej mówiąc, KNF to zbiór wszelkich informacji na temat podmiotów rynku finansowego, wobec których Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienie o prowadzeniu nielegalnej działalności związanej z branżą finansową. Lista ostrzeżeń KNF to swego rodzaju czarna lista, do której zaliczają się wszelkie podmioty podejrzane o popełnienie przestępstwa.

Warto zaznaczyć, że lista ostrzeżeń KNF to ogromne ułatwienie dla wszystkich osób, korzystających z usług rynku finansowego. Dzięki niej można w prosty sposób sprawdzić, przed jakimi podmiotami ostrzega KNF np. w przypadku szybkich pożyczek online.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat instytucji KNF, koniecznie sprawdź nasz artykuł: Co to jest KNF?

Po co została utworzona lista ostrzeżeń KNF?

Czarna lista KNF została utworzona głównie po to, aby pełnić funkcję informacyjno-ostrzegawczą. Wszelkie informacje zawarte na liście pozwalają na szybkie sprawdzenie wiarygodności np. firmy pożyczkowej i nie tylko. Głównym zadaniem, jakie ma lista ostrzeżeń publicznych, jest zachęcenie potencjalnych klientów wybranego podmiotu finansowego do zachowania maksymalnej ostrożności podczas współpracy.

Podstawowe cele stworzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego listy ostrzeżeń o podmiotach finansowych, to:

  • analiza spółek i jednoosobowych działalności gospodarczych pod względem legalności prowadzonych działań w sektorze finansowym;
  • informowanie społeczeństwa o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez podmiot finansowy;
  • wspieranie stabilności rynku finansowego.

Powyższe podpunkty to trzy podstawowe cele, o jakich warto wspomnieć, analizując przydatność listy ostrzeżeń KNF w życiu codziennym.

O tym warto wiedzieć… Podmioty finansowe, których dotyczą ostrzeżenia KNF, nie są wykluczone z prowadzenia działalności. Oznacza to, że korzystanie z ich usług nie jest prawnie zabronione, ale lepiej tego nie robić i zachować szczególną ostrożność aż do zakończenia postępowania wobec danej firmy.

Dodatkową pomocą, która pozwoli Ci na zachowanie maksimum ostrożności podczas współpracy z podmiotami z branży finansowej lub przy zaciągnięciu zobowiązań przez Internet jest nasz wpis blogowy: Na jakie kruczki prawne trzeba uważać przy umowach pożyczkowych? Z tego artykułu zaczerpniesz dodatkowych informacji o tym, co mogą zawierać umowy pożyczek online i nie tylko.

W jaki sposób i gdzie sprawdzić ostrzeżenia KNF?

Korzystanie z listy ostrzeżeń KNF jest banalnie proste. Przede wszystkim warto wiedzieć, gdzie znajduje się zbiór podmiotów podejrzanych o przestępstwo przez KNF. Czarna lista dostępna jest na oficjalnej stronie tej instytucji dla każdego i to całkowicie za darmo. Jak sprawdzić wpis do KNF? Każdy użytkownik serwisu może skorzystać z wyszukiwarki na dwa sposoby, a mianowicie:

  1. Podanie nazwy podmiotu.
  2. Wybór typu powiadomienia.

Po wyborze odpowiedniej opcji, na ekranie ukazują się informacje o podejrzanych podmiotach w formie tabeli, która zawiera takie informacje, jak:

  • nazwa podmiotu;
  • numer KRS, NIP lub REGON;
  • nazwa prokuratury, która zajmuje się sprawą;
  • pozostałe wzmianki o orzeczeniach w danej sprawie;
  • dodatkowe informacje o podmiocie.

Jak widać, na stronie, gdzie znajduje się lista ostrzeżeń KNF, można wyszukać wiele informacji przydatnych przed nawiązaniem współpracy z danym podmiotem działającym w branży finansowej.

Uwaga! Ustawa o nadzorze rynku finansowego jasno wskazuje na fakt, iż czarna lista KNF nie może zawierać danych osobowych. Wyjątkiem są informacje o działalnościach prowadzonych przez osoby fizyczne, gdzie podanie nazwy firmy z nazwiskiem jest konieczne.

Kiedy można trafić na listę ostrzeżeń KNF?

Wchodząc na oficjalną stronę KNF, można w prosty sposób przeanalizować dane o przedsiębiorcach działających w branży finansowej, wobec których są podejrzenia o popełnieniu przestępstwa. Dany podmiot może zostać zgłoszony do prokuratury, a jednocześnie znaleźć swój wpis w bazie KNF w sytuacjach, kiedy:

  • prowadzi czynności bankowe bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego;
  • obraca instrumentami finansowymi bez wymaganego upoważnienia i zezwolenia;
  • nie posiada wpisu do rejestru agentów firm inwestycyjnych;
  • emituje obligacje bez uwzględnienia podstawowych warunków ustalonych przez KNF;
  • prowadzi giełdę towarową, fundusz emerytalny lub ubezpieczeniowy bez pozwolenia.

Oczywiście to nie wszystkie sytuacje, w jakich dana firma działająca w branży finansowej może znaleźć się na czarnej liście KNF. Ciekawostką jest fakt, iż używanie w reklamach w ramach kampanii reklamowej słów „program emerytalny” w nieuprawniony sposób, również prowadzi do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez KNF. 

Oprócz powyższych, wydawanie pieniądza elektronicznego lub świadczenie usług płatniczych bez uprawnień również podlega kontroli przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz wykonanie wpisu na listę podejrzanych podmiotów.

Lista KNF – czy jest przydatna?

Czy ostrzeżenia KNF są przydatne na co dzień? Zdecydowanie tak – zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i przedsiębiorców poszukujących źródła finansowania i nie tylko. Wszelkie ostrzeżenia w ramach tej listy pozwalają na wcześniejsze przeanalizowanie podmiotu finansowego pod względem legalności jego działania na rynku. Każdy, kto decyduje się na weryfikację wpisów listy ostrzeżeń KNF, może z powodzeniem uniknąć utraty swoich oszczędności lub wielu innych kłopotów związanych z nawiązaniem współpracy z nieuczciwym podmiotem.

W kwestii oszustw finansowych w Internecie warto przeczytać: Uważaj na swój dowód osobisty! Wyłudzenie kredytu – jak się przed nim obronić? Ten wpis na naszym blogu pomoże Ci zrozumieć zasadę działania nieuczciwych firm pożyczkowych w sieci. Dowiesz się z niego także, jak ochronić swoje dane przed podmiotami finansowymi, działającymi bez pozwoleń KNF.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły