Ile kosztuje remont łazienki w 2024 roku? Ceny zaskakują

admin  • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Zmiany na rynku i wynikające z inflacji wahania w cenach produktów oraz usług dotykają w dużej mierze również branży remontowo-budowlanej. Co za tym idzie, jeżeli planujesz odświeżenie lub przebudowę mieszkania – zwłaszcza łazienki, przygotuj się na wydatki.

Przyjrzymy się dzisiaj kosztom, które mogą wiązać się z jej remontem w roku 2024. Podpowiemy też, jakie masz opcje związane z finansowaniem takiego przedsięwzięcia, wybierając kredyt gotówkowy. Oferty tego typu produktów pozwalają bowiem na przeznaczenie środków także na takie potrzeby.

Od czego zależą koszty remontu?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. Jednocześnie jest narażone na wiele czynników przyspieszających niszczenie użytych w niej materiałów wykończeniowych. Wysoka wilgotność, zmiany temperatury i intensywna eksploatacja sprawiają, że co jakiś czas jej odświeżenie jest niemal konieczne. Koszt remontu łazienki nie jest przy tym niski.

Wynika to z niezbędnego wyposażenia, które powinno się w niej znaleźć, a także odpowiedniego typu materiałów wykończeniowych. Bardzo duże znaczenie ma też oczywiście metraż pomieszczenia. W 2023 można było wykonać prace remontowe w przedziale pomiędzy 3 a 4 tysiącami złotych za metr kwadratowy. Oczywiście łatwo było znaleźć również projekty wykraczające poza te kwoty.

Koszt remontu łazienki w 2024 r.

Jak będzie to jednak wyglądać w 2024 roku? Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim prognozy ekspertów dotyczące cen materiałów budowlanych. Ze względu na inflację, ostatnie lata przyniosły ich znaczące wzrosty, a także wpłynęły na zwiększenie kosztów robocizny. W 2023 roku sytuacja nieco się ustabilizowała. Jednak według ekspertów ten rok prawdopodobnie ponownie sprawi, że ceny poszybują w górę. Wzrośnie więc ogólna cena remontu mieszkania, w tym łazienki. Można więc zakładać, że dolna granica za metr kwadratowy będzie raczej zbliżona do górnej z roku poprzedniego, czyli ok. 4 tys. zł lub nawet więcej.

Wszystko będzie zależne od wahań cen poszczególnych materiałów i wyposażenia, ale także tego, na jakim poziomie będzie się plasować koszt robocizny. Warto wziąć jednak pod uwagę również wzrost płacy minimalnej i to jaki wpływ będzie on mieć na popyt. Warto więc przyjmować, że łazienka o powierzchni 4 metrów kwadratowych wymagająca remontu może pochłonąć nawet ok. 20 tys. zł w zależności od rodzaju prac. Jeżeli konieczna będzie zmiana glazury, wymiana instalacji, armatury i wyposażenia to ostateczny koszt może znacząco przewyższyć tę kwotę.

Zaplanuj budżet na remont

Jeżeli w 2024 roku chcesz przeprowadzić gruntowny remont łazienki, pomyśl o tym, aby z wyprzedzeniem zacząć planować budżet na ten cel. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, ponieważ proces ten wymaga nieco analizy i drobiazgowości. W pierwszej kolejności dokładnie określ, jaki zakres prac trzeba będzie wykonać. Możesz w tym celu skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli to on będzie wykonywał prace warto od razu poprosić o wycenę. W takim przypadku nie musisz już martwić się obliczeniami. Jeżeli jednak działania będziesz wykonywać samodzielnie lub jeszcze nie wiesz, kto podejmie się tego zadania, ten krok to konieczność.

Przede wszystkim przeanalizuj ceny materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz urządzeń sanitarnych i wylicz, ile będzie trzeba ich wykorzystać na podstawie metrażu Twojej łazienki. Porównaj ceny i sprawdź, gdzie najkorzystniej dokonasz zakupów. Weź pod uwagę, że warto planować budżet z lekkim naddatkiem, w razie, gdyby trzeba było dokonać poprawek lub coś poszło nie tak. Dodatkowo, jeżeli nie będziesz zajmować się remontem samodzielnie, musisz doliczyć koszt robocizny. Ustalisz go z wybranymi fachowcami, możesz też postarać się przewidzieć przybliżoną cenę, analizując lokalny rynek usługowy.

Ostatecznie, istnieje szansa, że łączne koszty wykroczą poza Twój budżet, nie musisz jednak rezygnować z prac. Sprawdź, czy w Twojej sytuacji sprawdzi się finansowanie zewnętrzne, takie jak kredyt na remont.

Jak wziąć kredyt na remont?

Finansowanie na remont zdobędziesz np. dzięki Bankowi BNP Paribas. Kiedy już wiesz, ile środków będzie Ci potrzebne, możesz wykorzystać kalkulator kredytowy. To narzędzie pozwoli na lepsze planowanie nie tylko budżetu na prace remontowe, ale także ułatwi zarządzanie finansami już po ich wykonaniu. Kalkulacja kredytu gotówkowego umożliwia sprawdzenie wysokości rat i tego, jak będą się rozkładać całkowite koszty finansowania w danym okresie, wynikające m.in. z oprocentowania. Obecnie w Banku BNP Paribas RRSO dla kredytu gotówkowego, wyliczone o przykład reprezentatywny wynosi 13,8%. Weź to pod uwagę, planując skorzystanie z możliwości finansowania.

Kiedy już wstępnie zdecydujesz się na kwotę oraz harmonogram spłat, możesz przystąpić do składania wniosku. Przede wszystkim konieczne będzie skontaktowanie się z przedstawicielem banku, który przeprowadzi Cię przez proces wnioskowania o kredyt gotówkowy. Online wypełnisz formularz kontaktowy, możesz także umówić się na rozmowę telefonicznie.

Niezbędne będzie potwierdzenie Twojej tożsamości oraz wypełnienie wniosku. Bank może także potrzebować dodatkowych dokumentów poświadczających o wysokości i źródle dochodów. Ostateczna decyzja co do przyznania Ci środków, a także wysokości kwoty zawsze podejmowana jest na podstawie analizy Twojej zdolności kredytowej.

Źródło: https://isbiznes.pl/2023/06/29/zppmdb-ceny-materialow-budowlanych-beda-stabilne-w-ii-polroczu-a-w-2024-wzrosna-wywiad/

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla przykładu reprezentatywnego na 8.01.2024 r. wynosi 13,8%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 27 014 zł, całkowita kwota do zapłaty 39 203,71 zł oprocentowanie stałe 12,99% w skali roku, całkowity koszt kredytu 12 189,71 zł (prowizja 0,00 zł; odsetki 12 189,71 zł) 73 miesięczne raty (72 po 537,03 zł i jedna 537,55 zł).

Artykuł sponsorowany.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły