Raport KRD o zadłużeniu rolników – ponad 412 mln zł długu!

Kuba  • 
Przeczytasz w ciągu 11 minut

Wahania pogodowe, wiosenna susza nie dawały spać spokojnie rolnikom w wielu regionach Polski. Tegoroczne zbiory zbóż okazały się znacznie niższe od tych z 2017 roku, zaś w przypadku sadownictwa sytuacja była odwrotna. Drzewa dały więcej owoców niż w ubiegłym roku. Jednak jak informuje Raport KRD o zadłużeniu rolników, mimo to właściciele wielu gospodarstw odnotowali straty, które położyły się cieniem na ich finansach. Ponadto pojawienie się wirusa Afrykańskiego pomoru świń już odbiło się na wielu gospodarstwach. Jeśli dodać do tego niskie ceny w skupach, pojawia się myśl o pomocy finansowej. Co dalej nas czeka? Jak wygląda sytuacja finansowa w polskim rolnictwie? Gdzie udać się po potrzebne pieniądze? Co może wpłynąć na decyzje instytucji? Odpowiadamy.

Raport KRD o zadłużeniu rolników

Z tego artykułu dowiesz się:

Sytuacja w rolnictwie

Ubiegłoroczne ponadprzeciętne zbiory zbóż nie jednego mogły napawać entuzjazmem, mimo to wahania pogodowe odbiły się echem w sektorze rolniczym. Nie we wszystkich województwach rolnicy mieli powód do radości, niektórzy wskutek wzmożonych ulew nie mogli wjechać kombajnami na pole i zebrać wszystkich plonów. Inne ziemie w tym roku dopadła wiosenna susza, co przyspieszyło wzrost zbóż a tym samym obniżyło jakość i potencjał produkcyjny. Nie zapominajmy o anomaliach pogodowych, które w wielu rejonach uniemożliwiały prawidłowe działania rolników. Ponadto liczne nawałnice i burze przyniosły również straty materialne. Naprawa uszkodzonych budynków czy maszyn rolniczych wymaga od rolników dużych nakładów pieniężnych.


Krajowy Rejestr Długów to jeden z rejestrów należący do Biura Informacji Gospodarczej. Gromadzi informacje gospodarcze dotyczące nie tylko długów, ale także terminowych spłat zobowiązań. Do bazy KRD może trafić konsument oraz przedsiębiorstwo. W przypadku klientów indywidualnych negatywny wpis grozi za nieuregulowanie płatności przekraczającej 200 zł, zaś w przypadku firm jest to kwota 500 zł.
Krajowy Rejestr Długów o sobie:
Jesteśmy największą w Polsce platformą wymiany informacji gospodarczej – od ponad 14 lat zbieramy i udostępniamy dane na temat sytuacji finansowej konsumentów oraz firm (zarówno dużych koncernów, jak i małych przedsiębiorstw).

Pamiętajmy o gospodarstwach utrzymujących zwierzęta. Ich również 2018 rok nie oszczędził. Mimo wynikającego z danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego wzrostu pogłowia wśród bydła i świń, w porównaniu z ubiegłym rokiem odnotowano spadek w hodowli cieląt oraz prosiąt, co może położyć się cieniem na przyszłorocznych finansach rolników. Jakby tego było mało, rozprzestrzeniający się w Polsce wirus ASF – Afrykański pomór świń – uderza w kolejne hodowle w Polsce. Aktualnie miejsca objęte restrykcjami, gdzie wystąpiły przypadki choroby lub jest takie podejrzenie, to tereny wzdłuż wschodniej granicy Polski. Skutkuje to ograniczeniem w sprzedaży nie tylko mięsa wieprzowego, ale także wszystkich produktów ich pochodzenia.

Kondycji finansowej rolników nie sprzyjają również niskie ceny w skupach czy niedotrzymywanie terminów płatności. Otwarcie mówi się o przewadze pośrednika nad producentem. Rolnicy przyznają, że czasami bardziej opłaca się sprzedać ziarno po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów niż w skupie oddalonym o kilka kilometrów. Każdy musi sprzedać w końcu swoje plony, dlatego pośrednicy nie są skłonni do podwyższania swoich stawek.

Wszystkie te czynniki wpływają na pojawianie się problemów finansowych, które mogą utrudnić prace nad pozyskaniem plonów czy hodowlą zwierząt. Szansą na wyjście z kryzysu jest inwestycja w kolejny rok. Jednak co w sytuacji, kiedy już wiemy, że nie mamy wystarczającej sumy pieniędzy na przeprowadzenie kolejnych żniw lub utrzymanie bydła czy świń? Myśląc o nadchodzących obowiązkach, wielu rolników decyduje się na skorzystanie z pomocy finansowej. 20 września został opublikowany Raport KRD dotyczący zadłużenia Polaków w sektorze rolnictwa, a podane w nim liczby poruszyły wiele portali branżowych, jak i serwisów finansowych.

Raport KRD rolnictwo

Według danych zebranych przez Krajowy Rejestr Długów dług branży rolniczej wynosi ponad 412,5 mln zł. Kwota ta najlepiej odzwierciedla problemy finansowe, z jakimi borykają się rolnicy. Optymizmem może napawać jedynie fakt, że w porównaniu z ubiegłym rokiem kwota ta zmniejszyła się o około 42 mln zł. Jednak w ciągu pięciu lat został odnotowany wzrost sięgający 280 mln zł! Co wpłynęło na poprawę sytuacji rolników w tym roku? Raport KRD o zadłużeniu rolników podaje, że niewątpliwie duże znaczenie dla tej branży, jak i pozostałych mają dotacje unijne. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do gospodarstw rolnych wpłynęło ponad 704 mln zł na:

 • pomoc w walce ze stratami poniesionymi wskutek przymrozków, nawałnic oraz wirusa ASF
 • pomoc w spłacie obecnie zaciągniętych kredytów
 • pomoc w pokryciu kosztów utylizacji padłych zwierząt w hodowli.

Profil dłużnika według KRD

Najwięcej niespłaconych zobowiązań posiadają rolnicy zajmujący się jednocześnie uprawą rolną i chowem oraz hodowlą zwierząt. Stanowią oni 40% spośród dłużników. Na drugim miejscu – 20% – znajdują się przedsiębiorcy oferujący usługi związane z rolnictwem. Z kolei rolnicy zajmujący się konkretnym sektorem branży rolniczej zajmują trzecie miejsce – 18% uprawy rolne inne niż wieloletnie oraz czwarte miejsce – 14% chów i hodowla zwierząt. Na podstawie tych danych możemy wywnioskować, że bardziej opłacalne jest skupienie się na jednej działalności, które generuje niższe straty i długi.

Dług rolników – Raport KRD o zadłużeniu rolników

Na podstawie informacji przekazanych przez KRD można wnioskować, że kredyty dla rolników oraz pożyczki gotówkowe są dość częstą formą pomocy finansowej, po którą sięgają gospodarstwa rolnicze. Zadłużenie wobec sektora finansowego (banki) i branży zarządzania wierzytelnościami (firmy windykacyjne, fundusze sekurytyzacyjne) stanowi 65% całości, czyli ponad 266 mln zł. Zalegają również firmom przedsiębiorcom wspierającym ich działalność poprzez dostarczanie nawozów, materiałów budowlanych, maszyn itd. Niektórzy rolnicy mają również problem z uregulowaniem opłat za prąd, telefon czy abonament telewizyjny. Tym usługodawcom winni są około 9 mln zł. Kryzys finansowy nie oszczędza nikogo. Rolnicy posiadają długi również wobec swoich kolegów z branży. Wynosi on ponad 20 mln zł.

Jaki jest powód takiej sytuacji finansowej rolników?

 1. Po pierwsze wpływ na to mają na pewno ciągle zmieniające się warunki pogodowe. Czasami nie jesteśmy w stanie przewidzieć, wychodząc z domu, czy dziś spadnie deszcz czy może zgodnie z prognozą pogody nie. Jak więc rolnicy mają przewidzieć swoje zyski i to, czy będą w stanie pokryć wszystkie zobowiązania?
 2. Po drugie ceny w skupach zależne są również od ewentualnych epidemii chorób i wirusów dopadających zwierzęta i rośliny.
 3. Po trzecie zdarza się, że rolnicy muszą czekać na zapłatę nawet kilkadziesiąt dni.

Jak informuje Raport KRD o zadłużeniu rolników, w tym sektorze wszystko jest od siebie zależne, jeśli jedna osoba spóźni się z wypłaceniem należności, czekać muszą i rolnicy, i pośrednicy, i przedsiębiorcy wspierający rolnictwo. W ten sposób aby zapewnić sobie dostęp do gotówki, często podejmowane są decyzję o zaciągnięciu pożyczki dla rolników lub kredytu, które pozwolą na pokrycie obecnych zobowiązań. Jest to zależność, która może się powtarzać co roku.

Jak przedstawiają się statystyki całkowitego zadłużenia według województw? Raport KRD o zadłużeniu rolników podaje, że największe zadłużenie posiadają rolnicy z województw: wielkopolskie ponad 57 mln zł,  mazowieckie ponad 52 mln zł oraz śląskie ponad 37 mln zł.

Z kolei w klasyfikacji przedstawiającej maksymalne zadłużenie przypadające na jednego rolnika pojawia się województwo śląskie 10 710 017 zł oraz dwa, które nie znalazły  w pierwszej trójce powyższego zestawienia: lubuskie 7 303 584 zł i wielkopolskie 7 241 180 zł.

Pętla zadłużenia – Raport KRD o zadłużeniu rolników

Rolnicy to nie tylko dłużnicy, ale także wierzyciele. Według danych, jakie podaje Raport KRD o zadłużeniu rolników, dług innych branż wobec rolnictwa wynosi około 91,5 mln zł. Jeśli dodamy do tego długie oczekiwanie na zapłatę, konieczność zaciągnięcia pożyczki gotówkowej jest uzasadniona. Jednak wnioskowanie o kolejne zobowiązania celem spłacenia poprzednich może nas łatwo wpędzić w pętle zadłużenia, a z niej już nie tak łatwo wyjść.

Kredyty dla rolników – Raport KRD o zadłużeniu rolników

Jak wiadomo, istnieją zarówno pożyczki na dowolny cel, jak i kredyty, które wymagają podania od nas odpowiedzi na pytanie, na co przeznaczymy otrzymane pieniądze. Odpowiedzi na pytanie, na jakie wydatki rolnikom brakuje funduszy, udziela BGŻ BNP Paribas. Według zebranych przez nich danych najczęstszymi są:

 • 55,4% – inwestycja, modernizacja, remont posiadanych maszyn, budynków – nowe maszyny, ziemię
 • 37,5% – bieżąca produkcja gospodarstwa – zapewnienie odpowiednich nawozów oraz materiałów rolniczych itd.,
 • 13,4% – bieżące opłaty związane z prowadzeniem działalności – czyli podatki, czynsze
 • 13,3% – pokrycie rat zobowiązań finansowych wobec banków,
 • 7,1% – pokrycie rat zobowiązań wobec pozabankowych instytucji finansowych

Kredyt dla rolników już nie w banku?

Wskutek braku możliwości przewidzenia zysków, które mogą osiągać rolnicy, a tym samym według banków nieposiadania stabilnego źródła utrzymania, kredyt dla rolnika może stać się nieosiągalny. Wpływ na to ma również rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji (Dz.U.  2016 r. poz 1822, z późn. zm).

Dz.U.  2016 r. poz 1822, z późn. zm określa, że w razie problemów ze spłatą komornik nie może zająć:

 • podstawowego stada zwierząt gospodarskich,
 • zwierząt w okresie ciąży i odchowu potomstwa,
 • stada użytkowego drobiu podlegającego sprzedaży lub stanowiących podstawę wyrobu produktów podlegających sprzedaży,
 • zwierząt futerkowych, które objęte są umową sprzedażową na dostawę skóry tych zwierząt
 • rodzin pszczelych pszczół miodnych wraz z zasiedlonymi ulami
 • maszyn, narzędzi i urządzeń rolniczych w ilości niezbędnej do pracy w gospodarstwie
 • silosów na zboża i pasze
 • zapasów paliwa i części zamiennych maszyn i urządzeń rolniczych
 • materiałów siewnych, zboża i innych ziemiopłodów niezbędnych do siewów i sadzenia w ilości niezbędnej w danym roku
 • zapasów opału na okres 6 miesięcy
 • nawozów, środków ochrony roślin oraz środków wspomagających uprawę roślin w ilości niezbędnej w danym roku
 • sprzętu technicznego, niezbędnego do zakończenia cyklu danej technologii produkcji w przypadku gospodarstwa specjalistycznego,
 • zaliczek na poczet dostaw produktów rolnych
 • budynków gospodarczych, gruntów rolnych, niezbędnych do hodowli zwierząt w proporcji uzależnionej od wielkości stada podstawowego i nadwyżki inwentarza,
 • budynków gospodarczych magazynowych, składowych, przechowalni oraz szklarni, tuneli foliowych i inspektów do prowadzenia produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym wraz z wyposażeniem.

Wobec tego banki nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia umożliwiającego zapewnienie spłaty zobowiązania w razie niewywiązania się kredytobiorcy z ustaleń zawartych w umowie. W takich sytuacjach możemy zostać poproszeni o dodatkowe zabezpieczenie, którego rolnik może nie posiadać ze względu na to, że dana działalność jest dla niego podstawą utrzymania.

Gdzie po kredyt rolniczy – poradnik rolnika

Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwoli na pokrycie części potrzeb finansowych. Produkt ten nie opiewa na takie sumy, jak kredyt na maszyny rolnicze, ale może w znaczący sposób pomóc w kryzysowej sytuacji.

Są to pożyczki online. Firmy pożyczkowe nie proszą o podanie celu, na jaki przeznaczymy otrzymane pieniądze. Niektóre z nich umożliwiają również zaciągnięcie zobowiązania na podstawie dochodów z działalności rolniczej. Istnieje możliwość zaciągnięcia zarówno pożyczki długoterminowej, jak i krótkoterminowej.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 11 sierpnia 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły