Pożyczka na umowę zlecenie – czy jest możliwa i gdzie ją dostać?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 11 minut
Pożyczka na umowę zlecenie to oferta dla osób, które są zatrudnione na podstawie tzw. śmieciówek. Może to stanowić potencjalne utrudnienie w procesie ubiegania się o kredyt lub pożyczkę bankową. Z drugiej strony na takich umowach pracują też freelancerzy – programiści, copywriterzy czy graficy, a przecież ich dochody do najniższych nie należą. Przekonajmy się, czy praca na umowie zlecenie to rzeczywiście taki balast, czy może drobna przeszkoda, którą z łatwością ominiemy.
pożyczka na umowę zlecenie
do 250 000 zł
Kwota
24 miesiące
Okres spłaty
93%
1000 - 3000 zł
Kwota
4 - 36 miesięcy
Okres spłaty
95%
100 - 60 000 zł
Kwota
3 - 36 miesięcy
Okres spłaty
93%
500 - 20 000 zł
Kwota
2 - 48 miesięcy
Okres spłaty
84%
1 000 - 80 000 zł
Kwota
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
98%
100 - 10 000 zł
Kwota
61 - 90 dni
Okres spłaty
92%
100 - 10 000 zł
Kwota
15 - 60 dni
Okres spłaty
90%
500 - 20 000 zł
Kwota
5 - 48 miesięcy
Okres spłaty
98%
600 - 50 000 zł
Kwota
2 - 36 miesięcy
Okres spłaty
88%
1 000 - 12 500 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
89%
100 - 5000 zł
Kwota
360 dni
Okres spłaty
93%
1 000 - 30 000 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
83%
1 000 - 15 000 zł
Kwota
36 miesięcy
Okres spłaty
76%
200 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
89%
1 000 - 60 000 zł
Kwota
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
92%
1000 - 15000 zł
Kwota
42 - 48 miesięcy
Okres spłaty
90%
100 - 5000 zł
Kwota
15 - 60 dni
Okres spłaty
83%
100 - 5000 zł
Kwota
365 dni
Okres spłaty
88%
100 - 5 000 zł
Kwota
5 - 50 dni
Okres spłaty
83%
100 - 5000 zł
Kwota
91 - 120 dni
Okres spłaty
87%
do 3000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
90%
500 - 150 000 zł
Kwota
1 - 120 miesięcy
Okres spłaty
92%
500 - 3 000 zł
Kwota
od 25 do 52 tygodni
Okres spłaty
94%
500 - 2000 zł
Kwota
8 - 12 miesięcy
Okres spłaty
91%
1000 - 10 000 zł
Kwota
6 - 36 miesięcy
Okres spłaty
96%

Pożyczka na umowę zlecenie – na czym polega problem?

pożyczkowy portal

Wiele osób zadaje pytanie, czy pożyczka na umowę zlecenie jest w ogóle możliwa. Co do zasady nie ma żadnego problemu z otrzymaniem pożyczki na umowę zlecenie czy jakąkolwiek inną legalną formę zatrudnienia. Niektórzy mogą się dziwić, skąd w ogóle taka wątpliwość, skoro potencjalny wnioskodawca ma pracę, za którą otrzymuje wynagrodzenie. Problem polega na tym, że w niektórych przypadkach to nie wystarcza. Wiele zależy od wysokości pożyczki na umowę zlecenie oraz od okresu kredytowania. Może się zdarzyć, że będą one za wysokie lub za krótkie, aby spełnić wymagania banku. Pamiętajmy, że decyzja kredytowa zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej. Zacznijmy od podstaw, czym charakteryzuje się umowa zlecenie?

Czym jest umowa zlecenie?

Umowa zlecenie to pewna forma zatrudnienia, gdzie pracodawca = zleceniodawca, zleca wykonanie określonej pracy, w konkretnym czasie, za które zleceniobiorca otrzyma określoną kwotę pieniędzy. Do 2016 roku, nie generowała ona obowiązkowych składek odprowadzanych przez pracodawcę. Obecnie jednak, jeśli jest to jedyne źródło dochodu zleceniobiorcy, pracodawca zobowiązany jest odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne oraz składkę zdrowotną także od umowy zlecenia.  

Dużą zmianę wprowadził zapis ze stycznia 2019 r., który określił wysokość minimalnej stawki godzinowej za pracę na zlecenie.
  Taka forma zatrudnienia jest korzystna dla pracodawcy, ponieważ zazwyczaj pracownik nie ma zagwarantowanego urlopu wypoczynkowego, czy minimalnego wynagrodzenia. Nie obejmują go przepisy kodeksu pracy, a kodeksu cywilnego.

Czas w jakim wykonywane jest zlecenie zazwyczaj ma określone ramy czasowe. Istnieje jednak możliwość podpisania umowy zlecenia na czas nieokreślony. Trzeba jednak mieć na uwadze czy wykonywane przez pracownika czynności nie nabrały charakteru stałego (regularne godziny pracy oraz wykonywanie tych samych czynności cały czas).

Kredyt a umowa zlecenie – nie taki diabeł straszny

Wbrew pozorom umowa zlecenie lub umowa o dzieło wcale nie są tak krzywdzące dla pracownika, jak się przypuszcza. To elastyczne formy zatrudnienia, które zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy zostawiają wiele swobody. Tego typu umowy cywilnoprawne pozwalają zarabiać większe pieniądze niż na umowie o pracę. Pracodawca nie ma obowiązku odprowadzać za pracownika wszystkich składek. Niechęć instytucji finansowych do podejmowania współpracy z zatrudnionymi w ten sposób osobami może jednak wynikać z dwóch kwestii.

pożyczkowy portal

Na umowie zleceniu najczęściej pracują ludzie młodzi (często studenci). Banki, z zasady, darzą ich mniejszym zaufaniem niż tych klientów, którym wiek pozwolił zdobyć już ugruntowaną pozycję zawodową. Nie daje jej zlecenie ani dzieło. Dlaczego? W każdej chwili strony, które podpisały taką umowę, mogą rozwiązać stosunek pracy. I choć w przypadku umowy o pracę sytuacja jest bardzo podobna (różnica polega na długości okresu wypowiedzenia), to banki odgórnie stwierdzają, że jest to stabilniejsza i bezpieczniejsza forma zatrudnienia.

Czy dostanę kredyt na umowę zlecenie? Co składa się na zdolność kredytową?

Należy podkreślić, że sytuacja zawodowa potencjalnego kredytobiorcy to tylko jeden z czynników, które instytucje finansowe biorą pod uwagę, gdy obliczają zdolność kredytową. W rzeczywistości dzieli się ona na dwie części. Analiza jakościowa, do której zalicza się również formę zatrudnienia, obejmuje również wiek i stan cywilny klienta, jego wykształcenie, posiadany majątek. Ważnym elementem jest również posiadana historia kredytowa. Jeżeli mamy negatywne wpisy w bazach, może pojawić się problem z otrzymaniem wsparcia finansowego. Kiedy nie mamy żadnych informacji na temat spłaconych terminowo zobowiązań, również nie możemy mieć pewności, że bank przyzna nam kredyt.  

pożyczkowy portal

Ważną kwestią są również ewentualne produkty bankowe, które obciążają domowy budżet. Jeżeli jest ich za dużo, wówczas kolejne zobowiązanie może wiązać się ze zbyt dużym ryzykiem. Tak więc nawet jeśli umowa zlecenie, umowa o dzieło czy kontrakt nie dają nam pełnych praw pracowniczych, to nie stanowią żadnej przeszkody, by ubiegać się o pożyczkę lub kredyt. Dotyczy to zarówno ofert w banku, jak i firmie pożyczkowej.

Czy pożyczka na umowę zlecenie jest możliwa? Pożyczka a umowa zlecenie

W związku z ciągłymi zmianami na rynku pracy i popularnością elastycznych form zatrudnienia (umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt),

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała zalecenie, by banki łagodniej traktowały osoby pracujące właśnie na takich zasadach.

Dzięki temu pracujący na umowę zlecenia i mający nieregularne lub niestabilne dochody, mogą na równi z innymi ubiegać się o dostęp do produktów bankowych. Zacznijmy od tego, że umowy zlecenie mogą trwać równie długo, co zatrudnienie na umowę o pracę. Bank na pewno sprawdzi, jaki czas pozostajemy już w takim stosunku pracy.

Kredyt na umowę zlecenie – jaki bank?

pożyczkowy portal

Jaki bank da kredyt na umowę zlecenie? Jak prezentuje się zależność umowa zlecenie a kredyt? Niewielki kredy na umowę zlecenie można dostać w każdym banku. Bardzo często zasady oceny zdolności kredytowej oraz ostateczna decyzja banku może się różnić. Każdy bank ma obowiązek sprawdzić scoring swojego potencjalnego klienta. Upewnić się, że dana osoba ma szansę spłacić zobowiązanie w terminie. Jeżeli coś wskazuje na to, że nie, wówczas decyzja kredytowa będzie negatywna. Jedne banki są bardziej rygorystyczne, inne mniej. Jak prezentuje się sytuacja w kilku najbardziej popularnych? Skupimy się na mBanku, Santander Bank Polska oraz Alior Bank, które mają w swojej ofercie kredyty. Okres zatrudnienia na umowę zlecenie okazuje się bardzo ważnym czynnikiem decydującym o akceptacji lub odrzuceniu wniosku. 

  • W placówkach typu mBank czy Santander Bank kredyt z umową zlecenia będzie dostępny dla każdego, kto posiada zatrudnienie od co najmniej 6 miesięcy.
  • Zatrudnienia od co najmniej 12 miesięcy wymaga z kolei Alior Bank.

Jaki otrzymam kredyt przy umowie zlecenie?

Kredyt na umowę zlecenie Santander zakłada możliwość otrzymania pieniędzy nawet w ciągu 15 minut! Cały proces odbywa się na prostych i jasnych zasadach. Rata kredytu będzie dopasowana do naszych możliwości, a wniosek można złożyć nawet bez wychodzenia z domu. Santander gwarantuje również niskie i stałe oprocentowanie.

Warto zwrócić również uwagę na ofertę kredyt na umowę zlecenie PKO. Oferta jest skierowana zarówno do nowych, jak i stałych klientów banku. Możemy złożyć wniosek za pośrednictwem strony internetowej nawet do 4 500 zł, podpisując umowę online. Wyższe kwoty można otrzymać, dopełniając formalności w oddziale. W przypadku stałych klientów proces wnioskowania odbywa się przez aplikację lub w serwisie internetowym. W obu instytucjach mamy szansę na kredyt bez umowy o pracę. 

Pożyczka na umowę zlecenie gdzie?

pożyczkowy portal

Czy banki to jedyne instytucje, w których możemy otrzymać wsparcie finansowe? Absolutnie! Jeżeli nasz czas pracy w danej firmie jest krótszy niż pół roku nie oznacza to, że wszystko stracone. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą firmy pożyczkowe, które dużo chętniej pomagają swoim pożyczkobiorcom. Oczywiście odbywa się to przy udziale znacznie większych kosztów. Dodatkowo warto pamiętać, że firmy pożyczkowe pożyczają pieniądze na zdecydowanie krótszy czas niż instytucje bankowe. Czy dostępna jest pożyczka na umowę zlecenie bez BIK? Wielu pożyczkodawców, mimo deklaracji, że tego nie robi, sprawdza wprawdzie swoich klientów w bazie BIK. Najczęściej jednak nie ma to większego wpływu na decyzję o przyznaniu pożyczki. Dlatego osoby, które mają wątpliwą historię kredytową, często szukają wsparcia finansowego właśnie w instytucjach pozabankowych.

Bez wątpienia jest to jeden ze sposobów na to, jak dostać pożyczkę bez umowy o pracę. Mimo to pamiętajmy, że w przypadku dużego zadłużenia w BIK nie otrzymamy wsparcia nawet w firmach pozabankowych.

Jak dostać pożyczkę?

Skoro już wiemy, czy na umowę zlecenie można wziąć kredyt, warto zwrócić uwagę również na kwestie wnioskowania. Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę pozabankową, wówczas wszystkie formalności załatwimy online. Nie ma w tym przypadku znaczenia, o jakie kwoty będziemy wnioskować. Jak otrzymać pożyczkę online krok po kroku?

1. Pierwszym krokiem jest przejście na stronę instytucji finansowej.

2. Następnie wybieramy kwotę i okres kredytowania.

3. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie kosztów i wypełnienie odpowiedniego formularza. W tym celu mogą być potrzebne dane osobowe, kontaktowe, finansowe i adresowe.

4. Następnie musimy zweryfikować swoją tożsamość. W tym celu należy wykonać mikroprzelew, zalogować się do specjalnej aplikacji weryfikacyjnej lub skorzystać z przelewów ekspresowych.

5. Jeżeli to zrobimy, musimy czekać na ocenę zdolności kredytowej i wydanie decyzji kredytowej przez instytucję.

6. Ostatnim krokiem będzie przelew pieniędzy na konto.

Pożyczka na umowę zlecenie w banku czy firmie pożyczkowej?

Firmę pożyczkową interesuje wyłącznie terminowa spłata zobowiązania – skąd dłużnik weźmie na to pieniądze, to już jego indywidualna sprawa. Cały schemat pozostaje bez zmian: wybieramy firmę, składamy wniosek, decydujemy jaką sumę pożyczyć i na jaki czas, a następnie staramy się przestrzegać warunków zapisanych w umowie, aby uniknąć windykowania i egzekwowania spłaty przez komornika sądowego.

Osoby ubiegające się o kredyt w firmach pożyczkowych i pracujące na umowę zlecenie, powinny się zainteresować ofertą np. Wongi czy Vivusa. Wszystkie prezentowane przez nas firmy pożyczkowe uwzględniają dochody z umowy zlecenia przy wyliczeniu zdolności kredytowej. Mają duże szanse uzyskać od nich pozytywną decyzję kredytową i to przy minimum formalności. Pożyczka lub kredyt na umowę zlecenie nie musi być przecież zaciągnięty w banku.

Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie

pożyczkowy portal

Kredyt hipoteczny jest już bardziej skomplikowaną sprawą. Musimy automatycznie wykluczyć oferty firm pożyczkowych, ponieważ opierają swoją działalność na pożyczaniu znacznie mniejszych kwot. Mimo zatrudnienia na umowę zlecenie, otrzymanie takiego kredytu w banku nie jest niemożliwe. Trzeba tylko spełnić pewne warunki. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj skrupulatnie prowadzona dokumentacja, którą możemy przedstawić pracownikowi banku. Niezbędna jest aktualna umowa zlecenie, ale niewykluczone, że zostaniemy poproszeni także o te poprzednie.

Jeżeli wypłaty miały do tej pory formę gotówkową, nie przelewu na konto, będziemy musieli przedstawić rachunki do umów. Kiedy uzbrojeni w teczkę z dokumentami zaczniemy przeglądać oferty kolejnych instytucji szybko zauważymy, że niezależnie od tego, czy udamy się do Banku Pocztowego, PKO BP czy Getin Banku, pracowników bardziej niż rodzaj naszej umowy, będzie interesowała wysokość dochodów. To różnica względem kredytów hipotecznych udzielanych osobom mającym umowę o pracę.

Jaki wpływ na wysokość kredytu hipotecznego ma forma zatrudnienia?

W przypadku zleceń otrzymamy wprawdzie pozytywną decyzję banku, ale należy się spodziewać, że wysokość kredytu będzie odpowiednio niższa. Taki scenariusz jest możliwy nie tylko z powodu niepewności instytucji, co do stabilności naszego zatrudnienia, ale też dlatego, że w przypadku elastycznych umów analitycy bankowi często obniżają dochody netto klientów, a to przekłada się na ich zdolność kredytową.  O jakich różnicach mówimy?

pożyczkowy portal

Warto przygotować się na to, że jeżeli zarabiamy, na przykład, 3000 zł netto, to bank uwzględni zaledwie 50% tej kwoty i to na jej podstawie będzie szacował naszą wiarygodność. Niektóre instytucje skupiają się z kolei na 80% naszych comiesięcznych wpłat – wszystko zależy od ich wewnętrznej polityki. Mając więc wniosek o kredyt hipoteczny w jednej ręce i umowę zlecenie w drugiej, miejmy świadomość, że istnieje ryzyko odrzucenia naszego pisma przez bank. Wtedy próbujemy w następnym i w jeszcze jednym… i tak do skutku.

2 komentarze

qwe

ok już poszedł

10 Odpowiedz
Katarzyna

Witam proszę pilnie o kredyt na remont domu. Kwota kredytu to 1500 zł.

10 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły