Jak sprawdzić czy jestem w BIK? Sprawdź swój raport!

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 9 minut

Wiele firm pożyczkowych lub banków odrzuca Twój wniosek o pożyczkę ratalną lub kredyt? Uważasz, że Twój scoring jest pozytywny, nie masz żadnych zaległości finansowych? Czy jesteś o tym przekonany na sto procent? Może najwyższy czas, aby sprawdzić dokładny raport dotyczący Twojej historii kredytowej. Czy wiesz, że masz taką możliwość dzięki na stronie Biura Informacji Kredytowej? Zobacz, jak samemu sprawdzić się w bazie BIK i pobrać raport na swój temat,.

scoring BIK
pobierz raport bik

Dlaczego warto sprawdzić swój raport BIK?

W jakim celu sprawdzać się samemu w BIK? Jest kilka powodów. Dzięki tej usłudze nie tylko sprawdzimy szczegółową historię własnych zobowiązań finansowych, ale również zobaczymy wskaźniki określające naszą kondycję finansową. Oprócz tego zobaczymy oceną punktową BIK. Trzeba wiedzieć, że właśnie z tego typu ocen korzystają firmy pożyczkowe oraz banki, gdy staramy się o pożyczkę lub kredyt w wybranej instytucji. Co być może najważniejsze, sprawdzimy, czy przypadkiem ktoś nie wykorzystał naszych danych, by np. kupić coś na raty.

Najważniejszym powodem może być jednak chęć sprawdzenia, czy ktoś nie pożyczył pieniędzy na nasze dane. Może to być bardzo istotne zwłaszcza, gdy zgubiliśmy dokument tożsamości. Raport BIK warto pobrać również wtedy, gdy planujemy wziąć kredyt, pożyczkę na raty lub zaciągnąć inne zobowiązanie.

Rejestracja nowego konta w BIK

Najpierw musimy utworzyć własne konto klienta, rejestrując się w serwisie BIK. Aby założyć konto w BIK wpisujemy następujące dane:

  • Imię i nazwisko
  • Adres e-mail
  • Numer telefonu
  • Dane dotyczące dokumentu tożsamości: seria i nr dowodu osobistego, data ważności, PESEL
  • Adres zamieszkania

screenshot źródło www.bik.pl

Na koniec musimy zaznaczyć odpowiednie zgody. Potwierdzamy, że zapoznaliśmy się z treścią Regulaminu oraz że akceptujemy jego postanowienia. Jak widać na screenie poniżej, większość zgód jest dobrowolna.

screenshot źródło www.bik.pl

Rejestracji w serwisie BIK może dokonać wyłącznie osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Oprócz tego taka osoba musi adres zamieszkania i adres do doręczeń pocztowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Konto możemy zamknąć do 7 dni poprzez złożenie wniosku w COK BIK, co nie oznacza, że informacje o naszych kredytach i innych zobowiązaniach finansowych, czy zadłużeniach będą niedostępne dla podmiotów trzecich, czyli instytucji świadczących np. usługi finansowe.

Administratorem danych osobowych będzie Biuro Informacji Kredytowej S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Modzelewskiego 77A, 02-679 Warszawa

Weryfikacja w BIK

Następnie musimy potwierdzić nasze dane. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Załączamy skany dokumentu tożsamości dwóch stron, czyli dwa pliki w formacie JPG, PNG, PDF lub TIFF. Obecnie posiadając smartfon przesłanie zdjęcia dowodu osobistego jest po prostu szybką procedurą. Nie musimy posiadać skanera, aby dokonać weryfikacji. Następnie będziemy poproszeni o wykonanie bezzwrotnego przelewu identyfikacyjnego na kwotę 1 zł. Ma to na celu sprawdzenie, czy wszystkie podane dane zgadzają się. Musimy pamiętać, by nasze dane w przelewie były takie same jak dane wpisane w formularzu rejestracji. Jeśli posiadamy wspólne konto w polu „nadawca przelewu” wpisujemy nasze dane. Nie możemy wykonać przelewu z konta firmowego i oczywiście musi to być przelew internetowy.

bik weryfikacja

screenshot źródło www.bik.pl

Dłuższa forma weryfikacji polega na odbiorze tradycyjną pocztą listu, który będzie zawierał kod weryfikacyjny. Jest to bardziej czasochłonna forma weryfikacji naszych danych, co więcej, może być trochę uciążliwa, ponieważ aby odebrać pocztę, będziemy musieli okazać nasz dokument tożsamości. Akurat w tym miejscu należy się BIK duży plus za zachowanie standardów bezpieczeństwa naszych danych. Wybór formy weryfikacyjnej oczywiście należy do nas.

Przelew obsługiwany jest poprzez system płatności Blue Media

screenshot źródło www.bik.pl

Po wykonaniu przelewu weryfikacyjnego czekaliśmy dokładnie 25 minut na potwierdzenie poprawności danych. Przelew nastąpił z ING Bank Śląski o godzinie 12.54 we wtorek. O godzinie 13.19 otrzymaliśmy powiadomienie SMS:

bik sms

W tym samym momencie otrzymaliśmy też maila z linkiem aktywacyjnym. Po kliknięciu ustalamy hasło do naszego konta oraz wpisujemy kod z SMS-a, który otrzymamy właśnie podczas przejścia na zaprezentowaną poniżej stronę.

logowanie bik

screenshot źródło www.bik.pl

Po zalogowaniu się wybieramy nasz profil w BIK, czyli profil główny lub możemy założyć też profil firmowy. Następnie możemy zamówić pakiet raportów BIK ważny przez 12 miesięcy, którego cena wynosi 129 zł. Pakiet obejmuje alerty BIK, wskaźniki BIK i 6 raportów BIK. Gdy tylko jakaś istotna informacja pojawi się na nasz temat w BIK, otrzymamy powiadomienie SMS. Możemy też zdecydować się na pakiet rodzinny BIK. Jest to koszt 128 zł za rok (1 raport dla każdego z członków rodziny) lub 198 zł za rok (6 raportów dla każdego z członków rodziny. W ramach pakietu rodzinnego ochronie podlegasz Ty i do 4 dodatkowych osób.

Poza raportami BIK, zarówno przy zakupie pakietu jak i jednorazowego raportu, otrzymamy także scoring BIK, który pokaże nam naszą szczegółową historię zobowiązań kredytowych, ocenę punktową BIK oraz wskaźnik naszej kondycji finansowej.

Co znajduje się w raporcie BIK?

Dzięki zamówieniu Raportu BIK sprawdzimy:

  • Historię zobowiązań kredytowych (nawet gdy jesteśmy poręczycielem kredytów)
  • Zarejestrowane opóźnienia w płatnościach
  • Stan spłaty obecnych zobowiązań, np czy bank prawidłowo przekazuje informacje o spłacie rat
  • Wskaźnik kondycji finansowej
  • Ocenę punktową (scoring)

Opłacamy zamówienie poprzez płatność Dotpay przez co zaraz po dokonaniu przelewu mamy dostęp do naszego Raportu. W zasadzie należy ocenić, że czas oczekiwania na raport, po uwzględnieniu procedury rejestracyjnej wyniósł w naszym przypadku 30 minut.

Wskaźnik BIK i scoring BIK

Co zobaczymy w raporcie BIK? Poza suchymi danymi znajduje się tam także wskaźnik BIK i scoring BIK. Ten pierwszy pokazuje, czy regulujemy nasze zobowiązania na czas. W naszym przypadku jest zielony co oznacza, że nie mamy opóźnień w spłatach. Pomarańczowy oznacza opóźnienia w spłacie zobowiązań do 30 dni. Czerwony natomiast to opóźnienia powyżej 30 dni lub wpisy do Rejestru Dłużników.

bik wskaźnik
screenshot źródło www.bik.pl

Scoring BIK to ocena punktowa naszej zdolności kredytowej. W naszym przypadku scoring BIK wyniósł 73 punkty na 100 możliwych. Jest to dość dobry wynik, chociaż dopiero od 80 punktów możeby mówić o bardzo wysokim scoringu. Ocena punktowa BIK, czyli scoring obliczany jest na podstawie naszej historii kredytowej i należy odczytywać ją jako prognozę naszych przyszłych spłat kredytów bankowych w przyszłości. Niski scoring może spowodować, że nie będziemy mogli wziąć kredytu, lub dokonać zakupu na raty. Co prawda są firmy, które oferują pożyczki dla dłużników lub osób z niskim scoringiem, jednak najczęściej wiąże się to ze znacznie większą prowizją i innymi opłatami.

ocena punktowa bik

screenshot źródło www.bik.pl

W raporcie zobaczymy też łączną liczbę zobowiązań kredytowych, które są aktualnie spłacane. Dane zgadzają się idealnie. Obecnie spłacamy kredyt na zakup towarów i usług, a dokładnie zakup roweru oraz głośników stereo. Raty zostały zaciągnięte w dwóch różnych bankach. Do spłaty zobowiązania pozostało 1188 zł łącznie. Gdy klikniemy poniżej w „Informacje szczegółowe”, zobaczymy wyszczególnienie zobowiązań finansowych. Sprawdzimy także zamknięte, archiwalne zobowiązania kredytowe.

bik panel

screenshot źródło www.bik.pl

Panel główny po wykonaniu raportu również wygląda interesująco. Widzimy graficznie przedstawione nasze aktywne zobowiązania z określeniem procentowym, ile już spłaciliśmy oraz ocenę punktową BIK, czyli scoring BIK Raport możemy wygenerować online lub wyeksportować do pliku PDF. Pamiętaj, że jeśli zalegasz ze spłatą rat lub pożyczki, dane te będą dostępne dla instytucji, które sprawdzą Twoją historię kredytową w BIK lub innych bazach dłużników. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być dla Ciebie wzięcie pożyczki bez baz lub pożyczki bez BIK.

Ile kosztuje podstawowa weryfikacja BIK?

Podstawowa weryfikacja w BIK kosztuje 49 zł. Tutaj nasuwa się pytanie, dlaczego mielibyśmy płacić za raport, skoro możemy złożyć wniosek np. o pożyczkę. Jeśli dostaniemy pieniądze, będzie to oznaczać, że wszystko z naszą historią kredytową jest w porządku. Racja, trzeba jednak pamiętać, skąd biorą się opłaty manipulacyjne podczas zaciągania pożyczek. Między innymi opłaty i koszty obejmują właśnie weryfikację klienta w bazach dłużników i BIK, BIG. Jeśli więc uda nam się otrzymać zobowiązanie finansowe w wybranej firmie i tak zapłacimy za raport, tyle tylko że nie zobaczymy wyników raportu dostępnych w BIK. Co ciekawe istnieje również możliwość pobrania darmowego raportu BIK. Zawiera on jednak mniej informacji niż wersja płatna.

Raport BIK – podsumowanie

Co dało nam wykonanie raportu BIK? W naszym przypadku przede wszystkim spokój ducha. Zobaczyliśmy, że nie zalegamy w żadnej spłacie. Tego typu raport polecamy przede wszystkim osobom, które często kupują na raty, zaciągają pożyczki i kredyty. Raport BIK da Ci pewność, że nie zapomniałeś o żadnej racie, oraz że Twoje spłaty zostały poprawnie zarejestrowane w BIK. Co więcej, upewniliśmy się, że nikt nie wykorzystał naszych danych w niecnym celu np. zaciągnięciu pożyczki. Zgubienie portfela lub dokumentów może prowadzić do wzięcia pożyczki lub kredytu na nasze dane. Wyłudzenia na dowód osobisty zdarzają się niestety stosunkowo często.

bik baner

Oprócz tego zobaczyliśmy obecny scoring, który daje pewien pogląd i pozwala wyciągnąć wnioski co do poprawy oceny punktowej BIK. Pracownik Pożyczkowego Portalu, który wykonywał test, pokazując każdy krok rejestracji konta i weryfikacji w BIK, mógłby poprawić swój scoring BIK poprzez zaciągnięcie wyższej kwoty zobowiązania i oczywiście regularną spłatę. Na pewno powinien pomyśleć o poprawie scoringu, jeśli rozglądałby się np. za kredytem hipotecznym na zakup mieszkania lub budowę domu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły