Nie wszyscy potrafimy zarządzać budżetem domowym tak, by nie czekać z utęsknieniem na kolejną wypłatę. Bardzo często dochodzi do tego, że, jak to mówią, pod koniec pieniędzy zostaje jeszcze stanowczo za dużo miesiąca. Problematyczna w tej kwestii może też być wysokość naszego wynagrodzenia, która nie u każdego gwarantuje swobodne gospodarowanie wydatkami. Co robić, jeśli po raz kolejny ledwo wiążemy koniec z końcem, a pieniędzy nie starcza na koniec miesiąca… Zapożyczać się, a może podjąć się dodatkowo płatnego zajęcia? Przekonajmy się, co przyniesie nam większe korzyści.
Dodatkowe pieniądze potrzebne na już
Nie ma chyba osoby, która pogardziłaby dodatkowymi pieniędzmi na koncie. Wypłaty nie starcza na koniec miesiąca? Najczęściej bywa tak, że nasz budżet zakłada jedynie opłacenie rachunków oraz wydatki niezbędne do przetrwania kolejnego miesiąca. Dlatego nadprogramowa gotówka, chociażby na cele rozrywkowe, zawsze jest mile widziana. Dzięki niej nie będziemy musieli rezygnować z wyjazdu na weekend w góry z powodu opłaty za czynsz. Decyzja o zdobyciu dodatkowych pieniędzy dla jednych będzie koniecznością z powodu niewysokich zarobków, dla innych wybór i pomoc w gromadzeniu oszczędności. Dodatkowe środki możemy bardzo łatwo znaleźć analizując swoje miesięczne wydatki, w tym celu warto prowadzić budżet domowy. Oszczędzanie w życiu codziennym również może bardzo szybko poprawić Twoją sytuację ekonomiczną.
Jak zarobić dodatkowe pieniądze?
O tym, którą drogę zarabiania dodatkowych pieniędzy wybierzemy, decydują także nasze osobiste preferencje. Dopiero dokładna diagnoza problemu finansowego, z jakim się borykamy, pozwoli nam dokonać wyboru: pożyczka czy znalezienie drugiego źródła dochodu. Osoby, których trudności z płynnością finansową występują sporadycznie w miesiącach, kiedy wydatków jest więcej (np. podczas wakacji), mogą spróbować podreperować swój budżet kredytem. To, o czym trzeba pamiętać, to precyzyjne oszacowanie kwoty pożyczki. Powinna być dopasowana do naszych potrzeb i, co ważne, możliwości. Jeśli weźmiemy na swoje barki zbyt wysokie zobowiązanie, niewykluczone, że wystąpią problemy z jego spłatą. A przecież nie o to chodzi w idei zasilania domowych zasobów dodatkową gotówką.
Dlatego zanim zdecydujemy się na takie posunięcie, przemyślmy, czy lepsza będzie dla nas chwilówka, którą spłacimy jednorazowo po upływie miesiąca czy dwóch, a może pożyczka w firmie pozabankowej lub banku, której spłatę możemy rozłożyć na raty. Opcja numer jeden wiąże się z tym, że ostateczna kwota do spłaty może przekraczać nawet dwukrotnie tę, o którą wnioskowaliśmy. Jeżeli więc bliżej nam do stopniowego pozbywania się zadłużenia, skoncentrujmy się raczej na ofertach długoterminowego wsparcia finansowego.
Jak zarobić dodatkowe pieniądze w domu?
Po pożyczce, czy to w firmie pożyczkowej, czy w banku, drugim sposobem na poprawienie stanu budżetu domowego, jest znalezienie dodatkowego płatnego zajęcia. Nie bez powodu akcentujemy ten ostatni element. Tracenie czasu na pracę dorywczą, która tylko pochłania naszą energię, a nie przynosi zysków, nie ma sensu. W zależności od tego, jaki charakter ma nasza właściwa praca, możemy określić ramy czasowe, w których będziemy w stanie podjąć dodatkowe zatrudnienie. Dzięki temu sprecyzujemy też spectrum działania.
Nie starcza na koniec miesiąca – inne metody rozwiązania problemu
Życie na krawędzi domowego budżetu to nie sport dla wszystkich. Ci, którzy cenią sobie spokój i stabilizację finansową. Z pewnością również będą woleli znaleźć skuteczny sposób na zdobycie potrzebnych pieniędzy, by nie fundować sobie co miesiąc takich wrażeń i nie zastanawiać się, na co tym razem zabraknie nam gotówki. Pamiętajmy, że to my znamy najlepiej swoje położenie i wiemy, na co możemy sobie pozwolić. Kierujmy się więc raczej znajomością własnego portfela i intuicją, dzięki temu poprawimy jego zasobność.
Co robić, gdy nie starcza na koniec miesiąca pieniędzy? Spróbujmy wdrożyć w życie kilka metod prewencyjnych. Stwórzmy sobie poduszkę finansową, zainteresujmy się codziennymi sposobami oszczędzania: obniżenie rachunków za wodę, prąd, gaz itd. Działając wielotorowo, szybko zauważymy, że na naszym koncie zostaje co miesiąc coraz więcej środków i po pewnym czasie problem tzw. przykrótkiej kołdry nie będzie nas już dotyczył.