Jak żyć oszczędnie? Najlepsze sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Avatar photo Bartłomiej Węglewski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 9 minut
Jak żyć oszczędnie? Koszty codziennego życia wciąż rosną. Wydajemy coraz więcej na jedzenie, domowe płatności, paliwo i usługi. Na nic duża konkurencja i podział na miasta i wsie – wszyscy dotkliwie odczuwamy kolejne podwyżki cen. Czasami zdarza się, że zadajemy sobie pytanie, jak żyć oszczędnie? Niestety, równocześnie przed naszymi oczami pojawia się ogrom możliwości, na co wydać pieniądze: zagraniczne wakacje, obiady w restauracjach, kursy językowe, nowe samochody…
jak żyć oszczędnie

Jak oszczędzać pieniądze? Praktyczne porady

Bardzo wielu Polaków pomija kwestie oszczędzania podczas planowania wydatków. Rzadko wiąże się to ze zbytnią rozrzutnością. Duża część osób nie są w stanie nic odłożyć z comiesięcznej pensji. A może jednak przy odrobinie wysiłku da się zacząć oszczędzanie? W jaki sposób rozsądnie zarządzać domowym budżetem, aby bez rezygnowania ze zbyt wielu wydatków, na koniec miesiąca na naszym koncie zostały dodatkowe oszczędności?

Jak rozpocząć oszczędzanie? 12 skutecznych porad:

 1. Dokładnie analizuj zwłaszcza drobne wydatki. Wielu ludzi ma tendencję do ignorowania mniejszych wydatków. Przykładowo – zamawiając paczkę z odbiorem osobistym możemy łatwo zapomnieć o tym, że aby ją odebrać będziemy musieli wydać kilka złotych na bilet komunikacji miejskiej. Innym przykładem może być kupowanie przekąsek lub napojów przy okazji. Drobne wydatki wydają się nie mieć dużego wpływu na budżet domowy, jednak po ich zsumowaniu może się okazać, że gdyby nie one na koniec miesiąca mielibyśmy nawet o kilkaset złotych więcej.
 2. Przed wyjściem na zakupy zrób sobie listę zakupów i staraj się jej trzymać. Tworząc dokładną listę lepiej oszacujesz ile będą Cię kosztować dane produkty. Wyrabiając sobie nawyk kupowania tylko produktów umieszczonych na liście, będziesz w stanie uniknąć impulsywnych, niepotrzebnych zakupów.
 3. Oszczędzaj wodę. Jest to jeden z prostszych kroków ku zwiększeniu swoich oszczędności. Niestety, w większości przypadków nie przyniesie on dużych korzyści finansowych, jednak w dłuższej perspektywie jest to zdecydowanie korzystne.
 4. Oszczędzaj energię elektryczną. Większość osób zużywa tyle wody i prądu ile potrzebuje. Mimo to, jeśli zaczniemy aktywnie myśleć o oszczędzaniu tych zasobów, możemy odczuć spore oszczędności w długim okresie czasu.
 5. Myśl o oszczędzaniu, kiedy w Twoim życiu pojawi się dodatkowa gotówka. Zdarza się, że otrzymamy premię w pracy, otrzymamy prezent lub spadek. Wtedy pierwszą myślą może być zakup nowego sprzętu, wycieczka lub remont. Oczywiście czasami wydatki są potrzebne i konieczne. W wielu przypadkach można się jednak pokusić o przeznaczenie dodatkowej gotówki na oszczędności.
 6. Nie daj się nabrać promocjom. „Super promocja – 2 w cenie 1” lub „Tylko teraz – 30% taniej przy zakupach za 1000 zł”. To tylko niektóre z haseł, które mogą sugerować szansę na oszczędności. Przed skorzystaniem z takiej oferty powinieneś zadać sobie jednak pytanie – czy zastanawiałbym się nad kupnem tej rzeczy, gdyby nie promocja? Pamiętaj, że promocje są szansą na oszczędzenie pieniędzy tylko wtedy, kiedy obniżka dotyczy produktów, których zakup i tak rozważałeś. Jeśli pod wpływem oferty specjalnej decydujesz się na zakup rzeczy, której nie zamierzałeś wcześniej kupić, nie jest to oszczędność a tylko dodatkowy wydatek.
 7. Zrezygnuj z subskrybcji, z których mało korzystasz. Wielu regularnie opłaca serwisy streamingowe, które w praktyce nie mają zbyt wiele do zaoferowania. Jeśli czujesz, że zbyt rzadko korzystasz z danego serwisu, anuluj subskrybcję. Zawsze będziesz mógł ją odnowić, jeśli zatęsknisz do danej platformy. Jeśli jednak nie będzie Ci brakować dostępu, oznacza to, że wcześniej tylko marnowałeś na nią pieniądze.
 8. Sprzedaj stare zanim kupisz nowe. Ta porada może dotyczyć sprzętu RTV, ubrań czy ozdób do domu. Obecnie w sieci jest wiele platform umożliwiając sprzedaż swoich starych rzeczy. Jest to świetny sposób na to, aby nieco
 9. Pozbądź się długów. Nie będziesz w stanie skutecznie oszczędzać pieniędzy, jeśli posiadasz długi. Oddłużanie to często długi i niełatwy proces, jednak zanim zaczniesz budować własne oszczędności, musisz pozbyć się zobowiązań.
 10. Załóż lokatę lub konto oszczędnościowe. Pamiętaj, że pieniądze trzymane w tak zwanej skarpecie tracą na wartości. Jest to spowodowane inflacją. Aby zminimalizować jej skutki warto przynajmniej część oszczędności wpłacić na lokatę lub konto oszczędnościowe.
 11. Znajdź dodatkowe źródła dochodu. Jest to porada, która nie sprawdzi się dla każdego, jednak wiele osób może postarać się o kilka źródeł zarobku. Jeśli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, możesz przygotować i sprzedawać kurs na jej temat. Możliwości jest wiele i nie wszystkie z nich wiążą się z braniem nadgodzin lub dodatkowych zleceń.
 12. Ogranicz używki. Ta porada pozwala połączyć zdrowe podejście do życia z oszczędzaniem pieniędzy. Na takie używki jak papierosy czy alkohol Polacy wciąż wydają bardzo dużo. Rezygnacja z nich może być trudna dla wielu osób, jednak zdecydowanie warto przemyśleć taki krok, nie tylko z powodu oszczędzania.

Jak oszczędzać zarabiając najniższą krajową?

Powyższe porady mają uniwersalne zastosowanie. Warto się jednak przyjrzeć sytuacji, w której o oszczędzanie chciałaby pokusić się osoba zarabiająca pensję minimalną. Zacznijmy od przyjrzenia się naszym stałym miesięcznym wydatkom. To element, który daje nam wprawdzie najmniejsze pole do popisu pod względem oszczędności, ale i tak możemy ich w nim poszukać. Nie mamy żadnego wpływu na wysokość rachunków za czynsz, ale za gaz, prąd i wodę – zdecydowanie tak. Tak jak zużycie gazu nie jest znaczącą finansowo pozycją, tak to, ile wykorzystamy prądu i wody, składa się już na konkretne kwoty. Jeśli w naszym gospodarstwie domowym jest więcej osób, ważne, by wszyscy włączyli się w starania, by obniżyć mieszkaniowe płatności.

Jeśli zarabiasz pensję minimalną, nie będziesz w stanie odkładać dużych sum. W takim przypadku najważniejsza jest jednak regularność. Jeśli uda Ci się odkładać 200 zł miesięcznie, po roku zgromadzisz 2400 zł oszczędności. Nie jest to duża suma, ale stanowi ona już pewną poduszkę finansową. Aby skutecznie oszczędzać pieniądze zarabiając najniższa krajową, należy jak najczęściej kontrolować swoje wydatki. Po upływie każdego tygodnia warto sprawdzić ile wydaliśmy i czy każdy wydatek był konieczny. Być może w tym czasie musiałeś wyrzucić przeterminowaną żywność. W takim wypadku w następnym tygodniu możesz jej kupić mniej. Im mniejsze są Twoje miesięczne zarobki tym bardziej musisz bazować na niewielkich oszczędnościach. Pamiętaj, aby założyć konto oszczędnościowe, na któe każdorazowo będziesz mógł przelewać oszczędzone sumy.

Planowanie wydatków jako klucz do sukcesu

U podłoża braku kontroli nad miesięcznymi wydatkami bardzo często leży chaotyczne, impulsywne wydawanie pieniędzy. Ratunkiem może być zaplanowanie budżetu domowego. Nie ma jednego schematu, jak go prowadzić i w jakiej formie – ważne, by w naszym codziennym życiu pojawił się jakiś plan wydatków. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wersję elektroniczną i plik w Exelu, czy też aplikację na smartfona lub dokument na papierze, skrupulatnie notujmy w nim nasze miesięczne wydatki. Zapiszmy w nim wysokość rachunków, kwoty, jakie przeznaczamy na paliwo, wizyty u lekarza, naprawę samochodu i inne, mniej lub bardziej spodziewane wydatki.

Dobrze jest wyposażyć się (za pomocą własnych oszczędności) w poduszkę finansową, która pomoże nam w kryzysowych sytuacjach. Bez takiego zabezpieczenia będziemy musieli korzystać z zewnętrznych form finansowania, takich jak kredyty i pożyczki. Jeżeli wątpimy w swoja silną wolę, możemy także skorzystać z automatycznego oszczędzania. Każdy z nas ma konto w banku, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by włączyć na nim opcję przelewania określonej przez nas kwoty na osobny rachunek, przy okazji wykonywania transakcji.

Automatyczne oszczędzanie

Wiele banków udostępnia możliwość oszczędzania automatycznego. Może to działać na kilka sposobów. Jednym z nich, jest automatyczne zaokrąglanie wydawanych przez nas kwot i przelewanie nadwyżek na konto oszczędnościowe. Na przykład, jeśli wydamy 29,38 zł, bank zaokrągli tę kwotę do 30 zł, i przeleje na konto oszczędnościowe 62 grosze. Podobnych opcji jest kilka, a wszystkie działają na podobnych zasadach. Ich cechą wspólną jest to, że z naszego podstawowego rachunku pobierane są niewielkie kwoty, które nie stanowią istotnej części domowego budżetu. Do tego, konto oszczędnościowe zasilane jest bez naszego aktywnego udziału. Nie jest to najbardziej efektywna forma oszczędzania, ale z pewnością jest ona skuteczna.

Kalkulator oszczędności

Jak w każdym przedsięwzięciu, tak i podczas rozpoczynania procesu jakim jest skuteczne oszczędzanie, trzeba mieć plan, żeby wiedzieć, co robić, by go zrealizować. Dużym ułatwieniem jest kalkulator systematycznego oszczędzania – narzędzie, które pozwala na obliczenie, ile czasu zajmie nam odłożenie założonej kwoty oraz określenie, kiedy i jakich wpłat musimy w tym celu dokonywać. Otrzymane wyniki zawierają już w sobie podatek Belki, a więc podatek od zysków kapitałowych, który nalicza się w momencie korzystania z kont oszczędnościowych, lokat i funduszy inwestycyjnych. Kalkulator oszczędzania sprawdza się, gdy mamy pewność, że przez dłuższy czas będziemy wpłacać na konto oszczędnościowe stałą kwotę – im więcej wiadomych, tym bardziej precyzyjny będzie wynik. Daje też możliwość przeprowadzenia symulacji oszczędzania – ustalamy, że zbieramy na swoją emeryturę, a kalkulator wskaże nam kwotę, jaką powinniśmy odkładać.

To bardzo proste, łatwe w obsłudze narzędzie. Od wyniku dzieli nas kilka kroków. Najpierw musimy podać kwotę, jaką będziemy w stanie miesięcznie przeznaczyć na oszczędzanie. Zaznaczmy tutaj, że nie ma sum właściwych i niewłaściwych – odkładajmy tyle, by nie ucierpiał nasz domowy budżet. To my decydujemy, czy będzie to 30 czy 300zł. Nie wszyscy marzą o sfinansowaniu podróży dookoła świata.  Dla niektórych celem, na który będą zbierali pieniądze, będzie remont łazienki. Dopasowujmy więc wysokość odkładanych funduszy do swoich założeń i możliwości. W Internecie dostępnych jest wiele narzędzi tego typu, które różnią się funkcjami dodatkowymi i poziomem skomplikowania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły