Pożyczki z zakładów pracy – na czym to polega?


Życie dostarcza nam wielu niespodzianek, czasem też niemiłych. Zalane mieszkanie i konieczność zrobienia kosztownego remontu to sytuacja, z którą spotkał się niemal każdy z nas. Powstaje wtedy pytanie: skąd wziąć pieniądze na remont? Lepiej udać się do banku i narażać się na wysokie oprocentowanie, czy może znaleźć inne wyjście na zdobycie potrzebnej nam kwoty? Dziś bliżej przyjrzymy się pożyczkom, które udzielają zakłady pracy. Zobacz, czym jest pożyczka zakładowa.


Spis treści:

A może pożyczka ratalna…

Nie zapominajmy, że jako konsumenci mamy prawo do wyboru. Jeżeli nie chcemy skorzystać z pożyczki z zakładów pracy, zawsze możemy złożyć wniosek również o pożyczki pozabankowe. Poniżej znajdziemy kilka równie atrakcyjnych propozycji. 

Pożyczkodawca Maksymalna kwota pierwszej pożyczki Maksymalny okres spłaty pierwszej pożyczki
20 000 zł 48 miesięcy
25 000 zł 48 miesięcy
wonga 20 000 zł 60 miesięcy

 

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – co to jest?

W każdej sytuacji, kiedy potrzebujemy pieniędzy na cele mieszkaniowe, możemy zwrócić się z prośbą o pożyczkę do Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) – określa to ustawa z 4 marca 1994 roku. Jeśli nasze wydatki nie będą w żaden sposób dotyczyły mieszkania, mimo trudnej sytuacji finansowej, pożyczka z tego funduszu może nie zostać nam udzielona – rodzaj działalności socjalnej, która jest realizowana w ramach funduszu, jest określana przez pracodawcę. Musimy pamiętać o tym, że częste pożyczki na duże kwoty mogą nadszarpnąć budżet firmy, dlatego w praktyce kredyt udzielany jest na zakup lub remont mieszkania.

Pożyczka może być oprocentowana lub nieoprocentowana oraz zwrotna lub bezzwrotna (wszystko zależy od zapisów w regulaminie).

4.36
290 głosów
Pożyczasz 1000 zł Oddajesz 1160.71 zł Koszt 160.71 zł Złóż wniosek Opinie o CreditStar

 

Na co udzielana jest pomoc mieszkaniowa i pożyczka zakładowa?

Środki z funduszu możemy wykorzystać na niemal wszystko, co związane jest z lokalem mieszkalnym. Możemy ubiegać się o pożyczkę z zakładu pracy, jeśli chcemy zbudować, kupić lub wykupić lokal mieszkalny. Dotyczy to także remontu mieszkania, adaptacji pomieszczenia na cele mieszkalne oraz przystosowania lokalu do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Nawet w sytuacji uzupełnienia wkładu budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej możemy się starać o taki kredyt.

pożyczka zakładowa

Regulamin – co powinien zawierać?

Każdy pracownik starający się o pożyczkę z zakładu pracy powinien mieć dostęp do warunków takiego kredytu. Przed podpisaniem umowy powinniśmy dokładnie zaznajomić się z treścią regulaminu, który określa rodzaj pomocy realizowanej w ramach ZFŚS oraz ogólne warunki udzielania pożyczek. Regulamin jest ustalany przez pracodawcę wraz z zakładową organizacją związkową, a gdy takiej nie ma, z przedstawicielem wybranym przez pracowników. Wymienimy, jakie informacje powinny być zawarte w takim dokumencie:

 • maksymalny okres spłaty i warunki ewentualnego wydłużenia tego okresu (np. w przypadku trudnej sytuacji finansowej pożyczkobiorcy)
 • ewentualne oprocentowanie
 • maksymalna kwota pożyczki
 • warunki umorzenia zadłużenia
 • sposób udokumentowania wydatków (pomoc z ZFŚS ma charakter celowy, a pracodawca jako administrator funduszu musi mieć dowody co do prawidłowego wykorzystania jego środków)
 • poręczenie pożyczki
 • postępowanie w przypadku rozwiązania stosunku pracy
 • termin oraz tryb rozpatrywania wniosków o pożyczkę
 • zasady udzielania pożyczki
 • sposób postępowania w przypadku niespłacalności kredytu
 • wymagania w zakresie dokumentacji

Załącznikiem do regulaminu powinien być wzór umowy.

Umowa a pożyczka zakładowa

Zadaniem umowy jest sprecyzowanie ogólnych zasad pożyczki, które zawarte są w regulaminie ZFŚS. W umowie powinny więc być wskazane takie informacje jak kwota udzielanej pożyczki, okres spłaty, ilość rat oraz cel, na jaki muszą być wykorzystane pożyczone pieniądze. Bardzo często do umowy dołącza się także klauzulę określającą warunki zwolnienia pracownika od spłaty zadłużenia. W umowie nie może także zabraknąć informacji na temat sposobu przekazania środków pożyczkobiorcy (zazwyczaj jest to numer konta bankowego, na który pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę). Dokument powinien także zawierać informacje o terminie dostarczenia przez pracownika zaświadczeń lub pokwitowań potwierdzających cel wykorzystania środków z funduszu.

Pamiętajmy, że im bardziej szczegółowy jest dokument, tym mniejsze jest ryzyko na pojawienie się nieporozumień między pracodawcą a pracownikiem.

Najlepsze oferty wybierane przez pożyczkobiorców

Poniżej przedstawiamy oferty, które cieszą się zarówno powodzeniem wśród klientów, jak i dobrą opinią klientów. Jeśli zainteresuje Cię jedna z nich, kliknij “Złóż wniosek”.

Pożyczkodawca Maksymalna kwota pożyczki Maksymalny okres spłaty pożyczki
1 500 zł 30 dni Złóż wniosek
3 000 zł 30 dni Złóż wniosek
5 000 zł 120 dni Złóż wniosek

 

Atuty pożyczki z zakładu pracy

Aktualny rynek firm udzielających pożyczek podsuwa nam wiele rozwiązań w sytuacji, kiedy chcemy zaciągnąć kredyt. Co jednak sprawia, że zamiast udać się do placówki bankowej, powinniśmy się zwrócić z prośbą o pożyczkę do swojego pracodawcy? Zdecydowanie bardziej korzystne warunki umowy.

Pożyczając pieniądze, w pierwszej kolejności interesuje nas oprocentowanie. W przypadku pożyczki z zakładu pracy odsetki mogą być zerowe lub bardzo niskie (niższe niż w bankach lub parabankach), co tym samym nie naraża nas na dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Kolejnym plusem tego typu pożyczki jest także dogodny termin spłaty zadłużenia. Umowa może być długoterminowa, co pozwala nam spłacić dług w mniejszych i częstszych ratach. Co więcej, w przypadku trudnej sytuacji finansowej pracownika istnieje możliwość wydłużenia okresu spłaty.

Należy także pamiętać, że pożyczka, która jest udzielana na cele mieszkaniowe jako pomoc zwrotna, nie jest doliczana do dochodu i opodatkowana. Jeśli część pożyczki zostanie nam umorzona, wtedy będzie ona podlegać opodatkowaniu.

Pożyczka zakładowa – co może nas zniechęcić?

Każda umowa kredytowa ma swoje plusy i minusy. Mimo możliwości zerowego oprocentowania, na niekorzyść tej pożyczki przemawia fakt, że musimy znaleźć poręczyciela. I nie może to być osoba niezwiązana z firmą, w której pracujemy. Poręczycielem może być tylko jej pracownik. Skąd taka zasada? Kiedy pożyczkobiorca zwolni się z zakładu pracy, nie spłaca zadłużenia i nie jest znane jego miejsce przebywania, pracodawca ma możliwość ściągnąć dług od poręczyciela.

Poręczycielem może być jedna osoba lub kilka. W sytuacji, kiedy pracodawca musi odzyskać dług pożyczkobiorcy od poręczyciela, może on być spłacany przez jedną osobę lub może być podzielony na kilka osób.

Warto pomyśleć również nad kredytem gotówkowym w banku

 

Pożyczkodawca Maksymalna kwota pierwszej pożyczki Maksymalny okres spłaty pierwszej pożyczki
150 000 zł 96 miesięcy Złóż wniosek
120 000 zł 96 miesięcy Złóż wniosek

 

Pożyczka z zakładu pracy

Często może dojść też do sytuacji, w której w danej instytucji funkcjonują pożyczki zakładowe, natomiast nikt ze współpracowników nie chce podżyrować naszej pożyczki. Często do takich sytuacji dochodzi w placówkach publicznych np. w instytucjach kultury, w których pracownicy zarabiają niskie pensje. Pożyczka zakładowa jest dla nich bardzo pomocna np. gdy planują remont mieszkania (pożyczka remontowa w zakładzie pracy), przygotowanie ślubu syna lub córki lub w wielu innych sytuacjach. Jednak w wąskim gronie osób, czasami może być naprawdę trudno o znalezienie żyranta. Jeśli natomiast w określonym miejscu pracy panuje przyjemna atmosfera, a pracowni są ze sobą solidarni, znalezienie poręczyciela nie powinno przysporzyć nam problemów. Zwłaszcza gdy w danej firmie pożyczka z zakładu pracy funkcjonuje na porządku dziennym. Osoby od lat pracujące razem znajdą się dobrze, często utrzymują znajomość również po godzinach pracy zawodowej, więc pożyczka z pracy będzie dla nich czymś całkowicie normalnym.

Inaczej jest wśród osób, które nagle pojawiają się w określonym środowisku, dowiadują się o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych i są proszone o zostanie żyrantem w ramach świadczenia pożyczka w pracy. Taka osoba po wnikliwym przeczytaniu regulaminu może być lekko zbita z tropu. Przeczyta bowiem, że w przypadku gdy osoba zaciągająca pożyczkę nie będzie jej spłacać, to właśnie żyrant zobowiązany jest do uiszczenia opłat ze świadczenia, jakim jest pożyczka z zakładu pracy. Warto postawić się w miejscu nowego pracownika, który nie zna tak naprawdę osoby, która prosi go o zostanie żyrantem. Co więcej, możemy mieć pełne zaufanie do pożyczkobiorcy, ale nigdy nie mamy pewności, czy nie spotka jej szereg nieszczęśliwych zdarzeń, które uniemożliwią jej spłacenie zobowiązania finansowego. Dlatego żyrowanie pożyczki z zakładu pracy jest jej największym minusem.

Pożyczka zakładowa – czy jest jakaś alternatywa?

Zdecydowaliśmy się, że pożyczka mieszkaniowa w zakładzie pracy będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem?Szukanie poręczyciela naszej pożyczki nie jest najmilszą wizją. Zmusza nas to do kłopotliwych rozmów i krępujących pytań, a to może nas skutecznie zniechęcić do wzięcia kredytu w naszym zakładzie pracy. Jeśli więc wolimy tego uniknąć, warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem, innym miejscem, gdzie będziemy mogli wziąć pożyczkę.

Bardzo dobrym posunięciem będzie wzięcie pożyczki online. W sieci możemy znaleźć wiele firm, które oferują szybkie pożyczki na korzystnych warunkach. Przykładem są takie firmy jak Wonga, Ratkomat czy Monedo. Firmy, które udzielają pożyczek przez Internet, oferują szybkie pożyczki krótkoterminowe oraz długoterminowe. Możemy wziąć kredyt nawet na kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Spełni to oczekiwania zarówno tych osób, które potrzebują pieniędzy na niewielki remont, ale także tych, które potrzebują większą kwotę na przebudowę lokalu mieszkalnego.

Czas rozpatrywania wniosków online jest bardzo krótki, w związku z czym, po pozytywnej decyzji firmy, szybko będziemy mogli cieszyć się pożyczonymi pieniędzmi.

Plusem jest także fakt, że niektóre firmy oferują zerowe oprocentowanie, co na pewno ucieszy osoby, które nie lubią przepłacać.

Minusem tego typu pożyczek jest krótki okres spłaty zadłużenia, natomiast jeśli szybko potrzebujemy gotówki, a wiemy, że będziemy w stanie to szybko spłacić, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Różnorodność firm oferujących pożyczki online sprawia, że trudno wybrać odpowiednią ofertę, dlatego warto sprawdzić rankingi pożyczek – najnowsze zestawienie firm, które posiadają najlepsze oferty kredytów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.