Kredyt dla nauczycieli

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 8 minut
Kredyt dla nauczycieli to oferta skierowana do pracowników oświaty. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie każdy bank udostępnia produkty na specjalnych warunkach. Większość instytucji oferuje nauczycielom standardowe kredyty gotówkowe lub hipoteczne. Jak w takim razie działa kredyt dla nauczycieli? Gdzie pracownicy oświaty mogą złożyć wniosek o wsparcie finansowe? Sprawdźmy!
na czym polega kredyt dla nauczycieli

Spis treści:

do 250 000 zł
Kwota
do 120 miesięcy
Okres spłaty
94%
1000 - 3000 zł
Kwota
4 - 36 miesięcy
Okres spłaty
95%
do 300 000 zł
Kwota
6 - 120 miesięcy
Okres spłaty
90%
do 3000 zł
Kwota
12 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 000 - 150 000 zł
Kwota
6 - 120 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 500 - 200 000 zł
Kwota
2 - 96 miesięcy
Okres spłaty
79%
500 - 200 000 zł
Kwota
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
88%
1000 - 200 000 zł
Kwota
6 - 120 miesięcy
Okres spłaty
88%
do 150 000 zł
Kwota
do 120 miesięcy
Okres spłaty
89%
do 200 000 zł
Kwota
do 120 miesięcy
Okres spłaty
84%
2000 - 200 000 zł
Kwota
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
91%

Kredyt dla nauczycieli a preferencyjne warunki

pożyczkowy portal

Wśród klientów banków znajdują się osoby wykonujące zawody, dla których zostały przewidziane preferencyjne warunki kredytowania. Należą do nich przedstawiciele “wolnych zawodów”, takich jak lekarze, prawnicy, notariusze czy też architekci. Dodatkowo na specjalne przywileje mogą również liczyć pracownicy “budżetówek”, czyli między innymi nauczyciele. Jednak warto zaznaczyć, że nie każdy bank oferuje taką możliwość. Dodatkowo pamiętajmy, że przewidziano dla nauczycieli również inne źródła finansowania. Dlaczego są oni inaczej traktowani niż standardowy wnioskodawca? O tym wspomnimy później. Teraz skupmy się na tym, co banki oferują pracownikom oświaty.

Na jakich warunkach udzielany jest kredyt nauczycielski?

pożyczkowy portal

Jeżeli bank decyduje się na wprowadzenie preferencyjnych warunków kredytowania dla wybranych grup zawodowych, informację na ten temat znajdziemy na jego stronie internetowej. Na co mogą liczyć osoby korzystające z tych produktów? Kredyt nauczycielski uwzględnia uproszczoną procedurę wnioskowania, co oznacza brak obowiązku dostarczania zaświadczeń z miejsca pracy. W zamian pożyczkobiorca musi przedstawić kopię umowy o pracę lub aktu nadania stopnia.

Dodatkowo mogą oni liczyć na niższe koszty prowadzenia kredytu, a także szybszą decyzję kredytową. Kiedy mówimy o kredycie gotówkowym, jest to naprawdę duże ułatwienie dla wnioskodawcy. Jednak jak wygląda sytuacja w przypadku kredytu mieszkaniowego?

Kredyt mieszkaniowy dla nauczycieli – jakie obowiązują zasady?

Kredyt hipoteczny dla nauczycieli oraz pozostałych klientów banków rządzi się innymi prawami. Kredytodawcy wymagają od osób wnioskujących zdolności kredytowej na wysokim poziomie, a co za tym idzie, wzrastają również pozostałe warunki, które należy spełnić. Takie zobowiązanie wiąże się z dużą odpowiedzialnością zarówno dla klientów, jak i instytucji finansowych. Udzielając wsparcia finansowego na długi okres kredytowania, istnieje ryzyko utraty źródła dochodu. Dlatego też takie decyzje każda ze stron powinna podejmować po dokładnej analizie sytuacji finansowej. Nic więc dziwnego, że w tym przypadku nauczyciele nie mogą liczyć na specjalne traktowanie. Mimo to istnieje jeden wyjątek.

Staż pracy a kredyt hipoteczny dla nauczycieli

Rozpatrując wnioski o kredyt hipoteczny dla nauczycieli i nie tylko, banki biorą pod uwagę staż pracy oraz okres, przez jaki obowiązuje umowa.

Zazwyczaj okres zatrudnienia musi wynosić co najmniej 3 miesiące, a liczba rat spłaty zobowiązania jest dostosowana do terminu rozwiązania stosunku pracy.

Oczywiście wyjątkiem są umowy o pracę na czas nieokreślony, o co trudno w przypadku młodych nauczycieli. Jednak zatrzymajmy się przy dotychczasowym stażu. Kredyt mieszkaniowy dla nauczycieli w niektórych bankach dopuszcza pozytywne rozpatrzenie wniosku, kiedy to wnioskodawca pracuje dopiero od miesiąca. W takiej sytuacji należy pamiętać o zachowaniu ciągłości zatrudnienia przez minimum rok. Może być to trudne, ponieważ wielu nauczycieli na początku kariery zatrudnia się na czas określony. W przypadku zastępstw obejmuje on przykładowo jedynie rok szkolny, czyli 10 miesięcy. 

Dlaczego kredyt gotówkowy dla nauczycieli jest udzielany na innych warunkach?

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego akurat nauczyciele mogą liczyć na specjalne przywileje. Odpowiedź znajdziemy w zasadach oceny zdolności kredytowej.  Jednym z najważniejszych wymagań jest posiadanie stałego źródła dochodu. Bez wątpienia pracownicy “budżetówek” mogą liczyć na stabilność zatrudnienia, przez co nie muszą dostarczać również zaświadczeń z miejsca pracy.

pożyczkowy portal

Wyjątek stanowią osoby rozpoczynające swoją karierę, odbywający staż lub zatrudnieni w ramach zastępstw. Jednak wraz z biegiem czasu sytuacja się normuje, a nauczyciel może korzystać z przysługujących mu preferencyjnych warunków kredytowania. 

Gdzie otrzymam kredyt dla nauczycieli?

Jednym z banków, który oferuje kredyt dla nauczycieli, jest Credit Agricole. Może skorzystać z niej osoba zatrudniona w:

 • publicznym lub niepublicznym przedszkolu, szkole lub placówce,
 • placówce doskonalenia nauczycieli,
 • zakładzie poprawczym,
 • schronisku dla nieletnich,
 • a także nauczyciele akademiccy, czyli zatrudnieni w szkole wyższej na stanowisku dydaktycznym, naukowo-dydaktycznym lub naukowym.

Dodatkowymi warunkami jest posiadanie konta w banku Credit Agricole lub złożenie wniosku o rachunek. Następnie należy zawrzeć umowę o kredyt gotówkowy, a także zadbać o zabezpieczenie spłaty. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich odbywa się przez umowę ubezpieczenia oraz ustanowienie banku upasożonym na jej podstawie. Natomiast drugi polega na zawarciu innego ubezpieczenia oraz uprawnienie banku do świadczenia z ubezpieczenia na życie, a także pokrycie pozostałej części zadłużenia z ubezpieczenia.

Jeżeli wnioskodawca spełni te wymagania, ma szansę skorzystać z promocji dla nauczycieli. Zwalnia ona kredytobiorcę z obowiązku zapłaty prowizji oraz obniża oprocentowanie nominalne do 9%. Z kolei RRSO wynosi 14.74%. Wnioskując o 21 000 zł na 70 miesięcy, koszt spłaty będzie równy 9 855,97 zł.

Czy możliwy jest kredyt bezprocentowy dla nauczycieli?

pożyczkowy portal

O kredyt bezprocentowy dla nauczycieli będzie trudno. Jednak istnieje szansa na zwolnienie z prowizji, tak jak w przypadku Credit Agricole lub po prostu niskie koszty prowadzenia kredytu. Warto również wspomnieć, że nauczyciele mogą korzystać ze standardowych ofert banków oraz promocji przeznaczonych dla każdego klienta. Przykładem równie atrakcyjnej propozycji – jak powyższa – może być kredyt gotówkowy pocztowy. Maksymalna kwota kredytu wynosi nawet 200 000 zł, z kolei najdłuższy okres kredytowania to aż 10 lat. Bank nie będzie pytał o to, na jaki cel klient przeznaczy pieniądze. Z kolei niższe kwoty można uzyskać na oświadczenie bez zbędnych formalności.

Na co może być przeznaczona pożyczka mieszkaniowa dla nauczycieli z Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Pożyczki nauczycielskie z Funduszu Socjalnego może być przeznaczona wyłącznie na cele mieszkaniowe wchodzące w zakres definicji działalności socjalnej. Takie wsparcie finansowe może być przekazane: 

 • pracownikom
 • ich rodzinom, a także 
 • byłym pracownikom, na przykład emerytom czy rencistom.

W przypadku pożyczki nauczycielskiej z funduszu obowiązują zasady ustalone w regulaminie funduszu. Przed udzieleniem pomocy należy podpisać odpowiednią umowę pożyczki. Po otrzymaniu pieniędzy każdy może przeznaczyć je na cele związane z działalnością socjalną, na przykład:

 • budowa domu lub mieszkania w domu wielorodzinnym,
 • zakup mieszkania lub domu,
 • remont zamieszkiwanej nieruchomości,
 • przebudowa przestrzeni niemieszkalnej na mieszkanie,
 • wkład własny do spółdzielni.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule POŻYCZKA Z ZAKŁADÓW PRACY – NA CZYM POLEGA?

Czy bezzwrotna pożyczka dla nauczycieli jest możliwa?

pożyczkowy portal

Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę z Funduszu Socjalnego, potrzebne pieniądze możemy otrzymać z obowiązkiem zwrotu lub nie. Informacje na ten temat powinny znaleźć się w umowie zawieranej z pracodawcą. Należy jednak podkreślić, że bezzwrotna pożyczka dla nauczycieli nie przysługuje każdemu. Zazwyczaj takie udogodnienie jest nakładane ze względu na zdarzenia losowe, które wpłynęły na sytuację finansową, majątkową pracownika. Przykładem może być:

 • pożar lokalu mieszkalnego lub inne nieszczęśliwe wypadki, zdarzenia losowe,
 • choroba pracownika lub jednego z członków rodziny,
 • brak funduszy na pokrycie podstawowych wydatków związanych z utrzymaniem domu.

Oznacza to, że bezzwrotna pożyczka z Funduszu Socjalnego może być przeznaczona nie tylko na cele mieszkaniowe, ale również wydatki związane z leczeniem czy też utrzymaniem domu.

Jeśli nie kredyt dla nauczycieli, to…

Nauczyciele mają również możliwość wnioskowania o pożyczki NAU stworzone z myślą o pracownikach oświaty. Gwarantują one niski koszt, szybką decyzję podczas rozmowy telefonicznej, brak ukrytych opłat, a także możliwość wnioskowania o kolejną pożyczkę przed spłatą poprzedniej. W tym przypadku wysokość kredytu zależy od wynagrodzenia, jakie uzyskuje kredytobiorca. Pozytywną decyzję kredytową można otrzymać, uzyskując dochody wynoszące do 1500 zł netto. W takiej sytuacji maksymalna kwota wsparcia finansowego wynosi 2 500 zł. Okres kredytowania waha się od 12 do 60 miesięcy. 

Jakie warunki należy spełniać? Po pierwsze konieczne jest posiadanie statusu pracownika oświaty. Po drugie wnioskodawca nie może posiadać zajęć komorniczych. Dodatkowo niezbędne będzie odpowiednie zabezpieczenie w postaci weksla lub pozwolenie na pobranie kwoty na spłatę zobowiązania bezpośrednio z wypłaty oraz weksel.

Jak widać, nauczyciele mają wiele możliwości, a czasami warto pomyśleć o skorzystaniu ze standardowych ofert kredytów gotówkowych. 

2 komentarze

Ewa

Czy byly pracownik oswiaty n a emeryturze moze ubiegac sie o pozyczke z NAU?

00 Odpowiedz
  pozyczkowy-portal.pl

  Szanowna Pani Ewo, informacje dotyczące pożyczki znajdzie Pani na stronie NAU, gdzie również w zakładce Kontakt dostępny jest telefon na infolinię. Obsługa Klienta odpowie na każde szczegółowe pytanie. Jeśli jest Pani zainteresowania pożyczką, polecam sprawdzić też ranking https://pozyczkowy-portal.pl/pozyczki-ratalne/

  00 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły