Najtańszy kredyt gotówkowy 2021

16 lutego 2021

Nieplanowane wydatki potrafią postawić budżet domowy na głowie. Kiedy po przeanalizowaniu sytuacji finansowej okazuje się, że nie wystarczy nam pieniędzy na sfinansowanie niezbędnych wydatków, wówczas zaczynamy szukać pomocy w banku. Jednym z najważniejszych kryteriów według wielu osób jest koszt zobowiązania. Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?


Spis treści:

Najtańszy kredyt gotówkowy 2021

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu, powinniśmy mieć świadomość własnej sytuacji finansowej oraz tego, na jakie zobowiązanie jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Kiedy wyznaczymy swoje potrzeby i możliwości finansowe, może okazać się, że najtańszy kredyt gotówkowy wcale nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Istnieje zależność, że im krótszy okres kredytowania wybierzemy, tym mniejszy koszt poniesiemy. Jednak liczbę rat powinniśmy dopasować nie do kosztów zobowiązania, a do możliwości. Jeżeli z wyliczeń przeprowadzonych na podstawie budżetu domowego wynika, że miesięcznie na zwrot zobowiązania jesteśmy w stanie przeznaczyć 600 zł, nie warto ryzykować i ubiegać się o wsparcie finansowe, które wymaga wyższej raty. Dlaczego?

Decydując się na wyższą ratę, niż przewiduje to budżet, stawiamy na szali płynność finansową gospodarstwa domowego oraz dobrą historię kredytową. Podejmując takie ryzyko, należy liczyć się z ewentualnymi problemami w spłacie. 

 

W jakim banku kredyt?

Kredyt gotówkowy na dowolny cel to jeden z najpopularniejszych produktów oferowanych przez banki. Według najnowszego raportu rocznego BIK “Kredyt Trendy” liczba kredytobiorców korzystających z tego źródła finansowania wzrasta z roku na rok. W grudniu 2016 kredyty ratalne i gotówkowe zaciągnęło 8 012 tys. osób. Z kolei na koniec 2018 roku było ich już 8 188 tys. Nic więc dziwnego, że są to produkty, które znajdziemy w każdym banku posiadającym ofertę dla klientów indywidualnych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o złożeniu wniosku powinniśmy przejrzeć dostępne propozycje. Konkurencja jest duża, a co za tym idzie kredytodawcy zachęcają klientów licznymi promocjami, rabatami czy też atrakcyjnym oprocentowaniem.

Odpowiedź na to, w jakim banku kredyt, znajdziesz w swoim budżecie domowym. Wiele zależy również od indywidualnych preferencji. Niektórzy wybiorą produkt z najlepszą promocją, inni skupią się na standardowych ofertach odpowiadających im potrzebom. 

Najtańszy kredyt

Poniżej prezentujemy zestawienie kredytów gotówkowych. W każdej z wymienionych instytucji otrzymasz wsparcie finansowe na atrakcyjnych warunkach. Sprawdź oferty, klikając “Złóż wniosek”. 

Bank Maksymalna kwota kredytu Maksymalny okres spłaty
150 000 zł 108 miesięcy
credit agricole 150 000 zł 120 miesięcy
150 000 zł 120 miesięcy
santander bank polska 300 000 zł 120 miesięcy

 

Gdzie najlepiej wziąć kredyt?

Kiedy zdobędziemy już najważniejsze informacje dotyczące potrzeb i możliwości finansowych, pojawia się pytanie, gdzie najlepiej wziąć kredyt. Jeżeli liczymy na złożenie wniosku bez zbędnych formalności, z pewnością warto będzie skłonić się ku ofercie banku, w którym posiadamy konto osobiste. Nie daje nam to gwarancji, że będzie to najtańszy kredyt gotówkowy. Jednak istnieje taka szansa. Banki bardzo często oferują atrakcyjne promocje w celu zatrzymania klienta u siebie.

 Warto zaznaczyć, że również nowi klienci mają szansę na promocyjne oferty. Przykładem może być rabat -50% na prowizję w mBanku.

Zdarza się, że przed złożeniem pytania o warunki kredytodawca zachęca do skorzystania z oferty dopasowanej do indywidualnej sytuacji zainteresowanego. Na podstawie stałych przelewów wynagrodzenia oraz zleceń wychodzących mają oni możliwość wstępnej oceny zdolności kredytowej, a następnie dopasowaniu oferty do klienta. Osoby posiadające w danym banku mogą liczyć również na obniżone oprocentowanie czy też niższą prowizję. Jednak to nie wszystko!

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa

Banki informują swoich klientów, że aby mieć szansę na kredyt, należy otrzymać pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Na tej podstawie kredytodawca stwierdza, czy dany wnioskodawca jest w stanie podołać zobowiązaniu, czy też nie. Cały proces dzieli się na dwa etapy: analizę jakościową i ilościową. Pierwsza z nich obejmuje historię kredytową, a także informacje dotyczące szczegółowej sytuacji finansowej klienta. Zostaniemy zapytani o liczbę osób na utrzymaniu, staż pracy, stanowisko itd. Następnie bank sprawdzi dane na nasz temat w rejestrach, między innymi Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej.

Drugi z etapów, czyli analiza ilościowa, opiera się na liczbach. Oznacza to, że kredytodawca weźmie pod uwagę wysokość dochodów oraz jego źródło, koszty utrzymania oraz aktywne zobowiązania wobec innych instytucji. Kwotę wynagrodzenia należy potwierdzić odpowiednimi dokumentami. Jeżeli zastanawiamy się, gdzie wziąć kredyt, a ograniczenie formalności do minimum to istotne kryterium, warto skłonić się ku złożeniu wniosku w banku, w którym posiadamy konto. W ten sposób wyeliminujemy konieczność dostarczania zaświadczenia z miejsca pracy czy wypełniania dodatkowych oświadczeń. Zamiennikiem będzie historia transakcji za ostatnich kilka miesięcy. 

 

Gdzie najtańszy kredyt? Jak znaleźć?

Jak już wspomnieliśmy, przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z konkretnej oferty warto zapoznać się z wszystkimi dostępnymi na rynku. W ten sposób mamy szansę wybrać najtańszy kredyt. Jednak sprawdzenie strony internetowej każdego banku wymaga czasu. Jeżeli nie chcemy go stracić, warto skorzystać z porównywarek usług finansowych. Oferują one dostęp do szerokiej gamy produktów, wśród których znajdziemy również kredyty gotówkowe. Aby wybrać najlepszą propozycję, wystarczy przejść na jedną stronę internetową. 

Po wybraniu kategorii produktów należy określić interesujące nas parametry za pomocą wirtualnego kalkulatora. Kwota kredytu powinna odpowiadać potrzebom, z kolei okres kredytowania musi być dostosowany do naszych możliwości. Następnie system wygeneruje listę banków, które posiadają w ofercie interesujący nas kredyt gotówkowy. Na tym etapie otrzymujemy informacje dotyczące miesięcznej raty oraz całkowitego kosztu spłaty zobowiązania. W ten sposób możemy ocenić propozycje i wybrać najtańszy kredyt. Jednak warto zweryfikować podjętą decyzję przez sprawdzenie rankingów, a także opinii ekspertów oraz klientów. Oprócz tego koniecznie należy sprawdzić warunki stawiane klientom.  Pamiętajmy, że najniższe koszty nie gwarantują nam, że jest to najlepsza propozycja. 

Gdzie wziąć kredyt? Nasze propozycje

Nie możesz się zdecydować, który kredyt gotówkowy będzie dla Ciebie najlepszy?  Zwróć uwagę na poniższe oferty. Być może wśród nich znajduje się najlepszy kredyt gotówkowy dla Ciebie! 

Bank Maksymalna kwota kredytu Maksymalny okres spłaty
200 000 zł 120 miesięcy
200 000 zł 120 miesięcy
120 000 zł 96 miesięcy
millennium 150 000 zł 108 miesięcy

 

Najtańsze kredyty hipoteczne

Jeżeli planujemy remont lokalu mieszkalnego lub zakup nowego domu czy też mieszkania, warto zainteresować się kredytami hipotecznymi. Jest to celowe wsparcie finansowe, które umożliwia spełnienie marzeń o własnych czterech kątach. Jednak przed złożeniem wniosku powinniśmy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi każdej oferty. Po pierwsze zwróćmy uwagę na koszt oraz wymagany wkład własny. Wśród opłat znajdziemy:

  • oprocentowanie składające się zazwyczaj ze stawki WIBOR oraz marży banku, 
  • prowizję, 
  • opłatę za weryfikację, czy pieniądze zostały przeznaczone na właściwy cel,
  • ubezpieczenie, 
  • czasami opłatę za operat rzeczoznawcy,
  • oraz dodatkowe koszty, takie jak: wcześniejsza spłata kredytu, możliwość skorzystania z wakacji kredytowych czy ewentualne wezwania do wywiązania się z zobowiązań.

Po drugie należy sprawdzić, jakie wymagania kredytodawca stawia swoim klientom. W ten sposób można uniknąć zbędnego składania wniosku. Warto pamiętać, że negatywne decyzje kredytowe mogą spowodować obniżenie zdolności kredytowej oraz utrudnienia w uzyskaniu potrzebnego wsparcia finansowego. Dlatego też zarówno w przypadku kredytu hipotecznego, jak i gotówkowego, zaleca się wcześniejszą analizę ofert i aktualnej sytuacji finansowej. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.