Jak dostać swój pierwszy kredyt?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Obecnie instytucje bankowe udzielają kredytów gotówkowych, które w odróżnieniu od produktów hipotecznych można przeznaczyć na dowolny cel. Z tego powodu często klienci nie chcąc czekać z kupnem na przykład samochodu, wybranego sprzętu, remontem lub innym większym wydatkiem, aż uzbierają potrzebną sumę, decydują się na wzięcie pierwszego kredytu w życiu. Zastanawiają się jednak, w jaki sposób mogą otrzymać finansowanie od banku, a także czy możliwy jest kredyt bez historii kredytowej. Odpowiadamy na te pytania.

umowa

do 250 000 zł
Kwota
do 120 miesięcy
Okres spłaty
94%
1000 - 3000 zł
Kwota
4 - 36 miesięcy
Okres spłaty
95%
do 300 000 zł
Kwota
6 - 120 miesięcy
Okres spłaty
90%
do 3000 zł
Kwota
12 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 000 - 60 000 zł
Kwota
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 500 - 200 000 zł
Kwota
2 - 96 miesięcy
Okres spłaty
79%
500 - 200 000 zł
Kwota
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
88%
1000 - 200 000 zł
Kwota
6 - 120 miesięcy
Okres spłaty
88%
do 150 000 zł
Kwota
do 120 miesięcy
Okres spłaty
89%
do 200 000 zł
Kwota
do 120 miesięcy
Okres spłaty
84%
2000 - 200 000 zł
Kwota
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
91%

Pierwszy kredyt — o czym trzeba pamiętać?

Osoby, które chcą dostać swój pierwszy kredyt, powinny przede wszystkim zastanowić się, ile pieniędzy i na jaki okres chcą pożyczyć. Następnie, korzystając z internetowej porównywarki takich produktów, wybrać bank, w którym chciałyby zaciągnąć zobowiązanie. Do wyboru mają nie tylko ten, gdzie założyły swoje osobiste konto i kartę debetową. Często macierzysty bank dysponuje dużo mniej korzystną ofertą niż pozostałe placówki. Z tego powodu warto porównać poszczególne koszty kredytu. Należy wówczas zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • oprocentowanie — składa się ono z marży i stopy referencyjnej. Ten pierwszy parametr jest uzależniony wyłącznie od polityki banku. Z tego powodu w każdej instytucji może być inny. Jego wysokość jest wpisana do umowy i zależna od tego, ile pieniędzy bank chce otrzymać za udzielenie finansowania. Drugi parametr, czyli stopa referencyjna wynika wyłącznie z ustaleń Rady Polityki Pieniężnej. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, warto pamiętać o tym, że może być ona znacząco i często podwyższana,
  • prowizja — to kwota, którą bank pobiera jednorazowo za udzielenie finansowania, a także jego obsługę.

Warto też zwrócić uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, która informuje o tym, jaki jest całkowity koszt kredytu ponoszony przez klienta wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Składa się na nią nie tylko oprocentowanie i prowizja za udzielenie kredytu, ale często także inne, ukryte koszty.

Jak wziąć pierwszy kredyt?

Osoby, które zastanawiają się jak wziąć kredyt, powinny w pierwszej kolejności wybrać bank, w którym chcą się o niego starać, uwzględniając wcześniej wymienione aspekty. Następnie:

  1. Przygotować komplet wymaganych dokumentów. Konieczny będzie więc przede wszystkim dowód osobisty i nierzadko potwierdzenie wysokości otrzymywanych dochodów.
  2. Następnie trzeba wypełnić właściwy wniosek. Czynność tę można wykonać stacjonarnie w placówce lub przez internet.
  3. W tym drugim przypadku czasami do finalizacji kredytu potrzebna będzie rozmowa z konsultantem lub osobista wizyta w siedzibie banku. Później już wystarczy poczekać na decyzję kredytową.

W przypadku pierwszych pożyczek, kiedy klient nie posiada żadnej historii kredytowej, można niestety spotkać się z odmową

Czy można dostać kredyt bez historii kredytowej?

Każdy bank ma nieco inne wymagania, dlatego są instytucje, które oferują kredyt bez historii kredytowej. Klient musi się jednak wówczas liczyć z tym, że maksymalna kwota takiej pożyczki może nie być tak wysoka, jak początkowo zakładał. Z tego powodu kredytobiorcy bez historii kredytowej mogą dostać kredyt, jeżeli posiadają stabilne źródło utrzymania, a jego wysokość pozwoli im na bezproblemową spłatę comiesięcznej raty.

Zazwyczaj jednak klienci, którzy do tej pory nie korzystali z żadnych pożyczek, a dodatkowo chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny, mogą spotkać się z decyzją odmowną. Będzie ona spowodowana na przykład brakiem historii w BIK, a także niewystarczającym dochodem. W takiej sytuacji banki wymagają wyższego poziomu zabezpieczeń, który osoby chcące wziąć kredyt po raz pierwszy nie zawsze są w stanie zapewnić. 

Studenci mogą jednak wnioskować o kredyt studencki. Tutaj nie jest potrzebna żadna historia kredytowa. O takie finansowanie może ubiegać się student, który nie ukończył 30 roku życia a także doktorant, który nie ukończył 35 roku życia, jeśli nie przekraczają określonego progu dochodowego. W 2022 roku wynosi on 2500 zł na osobę.

W jakich bankach można dostać pierwszy kredyt?

Ze względu na to, że oferty banków stale się zmieniają, warto skorzystać z porównywarek takich produktów i sprawdzić, które placówki obecnie oferują najlepsze warunki. Z pewnością jednak pierwszy kredyt można otrzymać w:

  • PKO Bank Polski — tutaj można złożyć wniosek nie tylko o kredyt gotówkowy, ale także studencki.
  • Bank Pekao — ta instytucja również udziela kredytów studenckich.
  • Citi Handlowy
  • Alior Bank
  • ING Bank Śląski 
  • BNP Paribas
  • Bank Millennium
  • Santander Consumer Bank.

Dodatkowo Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. a także SGB- Bank S.A. udzielają kredytów studenckich. Dokładne warunki w odróżnieniu od produktów gotówkowych czy hipotecznych, są ściśle określone przepisami prawa. Jednak oferty poszczególnych banków mogą się różnić wysokością dodatkowych opłat, które są związane z udzieleniem finansowania czy rodzajem wymaganych dokumentów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły