Pierwszy kredyt krok po kroku

30 kwietnia 2020

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, że staje przed dylematem czy realizować swoje plany i marzenia już czy odczekać. Te wątpliwości pojawiają się zwłaszcza w obliczu spraw, na które trzeba wydać pieniądze, którymi się w danej chwili nie dysponuje. I tutaj jest dylemat. Wziąć kredyt czy oszczędzać? A jeśli to mój pierwszy kredyt, jak ugryźć tę kwestię?


Spis treści:

Jak dostać pierwszy kredyt?

Skorzystanie z kredytu wydaje się bardzo proste. Taki komunikat płynie z reklam telewizyjnych czy internetowych. Niby wystarczy sięgnąć po pieniądze, które na nas czekają, ale… To mimo wszystko nie jest takie łatwe.  Decyzja zapadła. Decydujesz się na pierwsze wsparcie finansowe i natrafiasz na: historia kredytowa. A co jeśli jej nie masz, bo to przecież Twój pierwszy raz?  Czas na konkrety. Zaciągnięcie pierwszego kredytu może okazać się trudne. Niezbędne okażą się zaświadczenia o zatrudnieniu czy wynagrodzeniu. Ich uzyskanie zajmie Ci pewnie trochę czasu, więc warto pomyśleć o nich zanim wybierzesz się do banku. Wydaje się, że skoro masz stałe zatrudnienie i dochody też na dobrym poziomie to z uzyskaniem kredytu nie powinno być problemu?

Niestety. Dla banku bardzo istotna jest Twoja zdolność kredytowa, która wyliczana jest na podstawie zarówno wynagrodzenia, wieku, stanu cywilnego, miesięcznych kosztów życia, jak i historii płatności zobowiązań. Bank weryfikuje czy nie zalegasz z płatnościami. Im mniej danych na Twój temat tym paradoksalnie trudniej będzie Ci uzyskać kredyt. 

UWAGA! Historia kredytowa i wszelkie informacje w BIK pozwalają bankowi ocenić jakim będziesz klientem, a tym samym zmniejszają ryzyko nieoddania przez Ciebie pożyczonych pieniędzy. Pamiętaj, że banki nie lubią ryzyka. Dlatego dobrze jest zacząć budowanie swojej pozytywnej historii kredytowej jak najwcześniej się da. Możemy robić to na kilka sposobów.

 

Jak zbudować historię kredytową?

Jednym z nich są zakupy na raty. Zaciąganie mniejszych zobowiązań finansowych  utoruje nam drogę do np. kredytu hipotecznego na zakup wymarzonego domu czy mieszkania. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z kredytu studenckiego.

Pisaliśmy o tym,  jak można go otrzymać w artykule KREDYT STUDENCKI – NA JAKICH ZASADACH MOŻNA GO OTRZYMAĆ?  Wszystkie jego tajniki opisaliśmy dla Was w tekście KREDYT DLA STUDENTA – CZY WARTO ZŁOŻYĆ WNIOSEK?

 

Korzystne warunki kredytu studenckiego i całkiem sensowne kwoty pozwolą Ci na zbudowanie swojej pozytywnej historii. Choć niewiele banków go udziela, bo jest on mało opłacalny finansowo dla nich, ale bardzo korzystny oprocentowanie i warunki sprawiają, że każdy student powinien zapoznać się z jego szczegółami. Uzyskane w ten sposób pieniądze nie muszą być wydane od razu, ale możesz je odkładać lub zainwestować. Pierwszy kredyt w banku łatwiej dostaniemy tam, gdzie mamy nasz rachunek osobisty. Bank widzi jakimi wpływami dysponujemy, jakie środki zasilają nasze konto oraz ile wydajemy. Na tej podstawie jest w stanie oszacować kwotę, którą nam pożyczy, a my będziemy potrafili ją spłacić. Często też skorzystanie z oferty „naszego banku” zaoszczędzi nasz czas, ponieważ bank dysponuje wieloma informacjami na nasz temat. 

Oferta kredyty gotówkowe

Poniżej prezentujemy ofertę kredytów gotówkowych dla klientów indywidualnych. Jeżeli potrzebujesz pieniędzy, z pewnością znajdziesz wsparcie finansowe w jednej z tych instytucji. Sprawdź to, wystarczy kliknąć “Złóż wniosek”!

Bank Maksymalna kwota kredytu Maksymalny okres spłaty
150 000 zł 108 miesięcy
credit agricole 150 000 zł 120 miesięcy
150 000 zł 120 miesięcy

 

Pierwszy kredyt dla małżeństwa

Banki przychylnym okiem patrzą na małżeństwa zaciągające wspólnie kredyt. Wynika to z faktu, że prowadzą ono wspólne gospodarstwo domowe, a co za tym idzie koszty życia dzielą się,  jednocześnie dysponują bardzo często zwiększonymi dochodami. Poza tym od dnia ślubu dysponują oni majątkiem wspólnym. Zdarza się tak, że w pojedynkę nie mamy szans na uzyskanie zastrzyku gotówki, bo brak nam zdolności, ale kiedy dodamy do tego zdolność kredytową współmałżonka – szansa na kredyt dla małżeństwa już jest. 

Statystyki pokazują, że stan cywilny ma wpływ na jakość spłaty zadłużenia. Singlom częściej zdarzają się kłopoty ze spłatą zobowiązań, dlatego bank lubi pożyczać tam, gdzie spłata jest bardziej prawdopodobna, czyli w małżeństwach.

Jest też druga strona medalu. Banki choć nęcą i kuszą zapowiedziami szybkich pieniędzy z minimalną ilością formalności to w przypadku małżeństw kredyt może zostać udzielony wyłącznie za zgodą współmałżonka. Przepisy prawa nie regulują jaka wysokość zobowiązania wymaga zgody żony czy męża. Podstawowym kryterium jakie brane jest pod uwagę to kwota, którą chcemy uzyskać. Widełki są różne i oscylują między 3000, a 30 000 zł. Większe kwoty da się pożyczyć bez informowania żony lub męża w postaci linii kredytowej czy debetu na karcie. 

 

Współmałżonek wziął kredyt bez mojej zgody

Skoro nie wiedzieliśmy o kredycie, musimy go spłacać? Kiedy mąż lub żona skorzystali z kredytu, ale nie poinformowali o tym współmałżonka, bank nie może żądać spłaty z majątku wspólnego, ale sięgnie po środki pochodzące z pensji zadłużonego. W przypadku, gdy udałoby się kredytodawcy udowodnić, że obie strony wiedziały o istniejącym zobowiązaniu, bank może zażądać spłaty ze środków pochodzących ze wspólnego majątku. 

Niestety, nie da się uniknąć wspólnej odpowiedzialności za kredyt, nawet jeśli był on zaciągnięty bez naszej wiedzy, jeśli pieniądze z niego zostały wykorzystane na zaspokojenie codziennych potrzeb rodziny. Do takich potrzeb zaliczane są: wyżywienie, ubrania, mieszkanie i opłaty z nim związane, zdrowie, rozwój duchowy i kulturalny, wychowanie dzieci, naprawa urządzeń domowych. Wyjazd wakacyjny dla małżonka z kredytu uda Ci się sfinansować, jednak jeśli chciałbyś kupić dom lub mieszkanie – tutaj zawsze zgoda drugiej strony jest wymagana i nie da się tego ominąć. 

Pierwszy kredyt – o tym pamiętaj

Każdy kto chce skorzystać z kredytu gotówkowego, niezależnie czy po raz pierwszy, czy kolejny, powinien ocenić stan swoich domowych finansów. Przyjrzyj się swoim wydatkom i wypływom. Zobacz czy w każdym miesiącu pozostaje Ci kwota, która pozwoli na zapłacenie raty kredytu? Pamiętaj, że zobowiązania finansowe trzeba spłacać nawet w przypadku utraty pracy, problemów ze zdrowiem itp. Dobrze oceń udźwigniesz te koszty w obliczu trudności finansowych. 

Uważaj na haczyki i kruczki. Niech nie skusi Cię pierwsza z brzegu oferta, bo tylko pozornie może ona wydawać się korzystna. Sprawdź jaka będzie całkowita kwota kredytu, jaką będziesz musiał zapłacić. Korzystaj z porównywarek ofert i czytaj opinie innych użytkowników. To na pewno pozwoli wybrać Ci korzystną ofertę.  Szczegółowe informacje na temat pułapek w umowach przeczytasz w artykule HACZYKI W KREDYTACH GOTÓWKOWYCH – NA TO NIE DAJ SIĘ ZŁAPAĆ!

 

Pożyczaj od instytucji zaufanych i sprawdzonych. Działanie banków jak i firm pożyczkowych regulują określone przepisy. Tak zwana ustawa antylichwiarska określa np. ile mogą wynosić pozaodsetkowe koszty kredytu lub pożyczki. W skrócie można powiedzieć, że dzięki niej klienci są bardziej bezpieczni, a pożyczający mają ograniczoną swobodę w naliczaniu opłat i podwyższaniu kosztów zobowiązania. 

Jednak, by czuć się w pełni bezpiecznym, ZAWSZE czytaj umowę i to szczegółowo. Dopiero wtedy możesz mieć pewność, że nic Cię nie zaskoczy. Dopytuj, jeśli coś jest dla Ciebie niejasne. 

A to zaskoczenie, czyli o tym, co może Cię spotkać przy pierwszym kredycie

Zaglądając na fora internetowe najczęściej pojawiającym się problemem osób, które po raz pierwszy chcą pożyczyć pieniądze jest fakt, że wiele banków odmawia z powodu braku historii kredytowej. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie. Buduj swoją zdolność korzystając chociażby z zakupów małych rzeczy na raty. Spłać od razu, a system to odnotuje. Co ciekawe, nawet wysokie zarobki nie pomagają, jeśli nie posiadasz historii kredytowej. Nawet drobne niedociągnięcia w spłacie zobowiązań są mniej kłopotliwe niż pusta karta.  Jeśli w jeden bank odmówił Ci pożyczenia pieniędzy nie wykonuj zapytań przez system w kolejnych. Zapytania o kredyt są rejestrowane, im więcej takich wniosków, które zostały odrzucone, tym Twoja zdolność się obniża. 

Banki dla potwierdzenia Twojej wypłacalności wymagają zaświadczeń o dochodach. Jeśli nie posiadasz umowy na czas nieokreślony, kontaktować się mogą z pracodawcą lub będą wymagać zaświadczenia potwierdzającego na ile jesteś zatrudniony. Niemożliwe będzie otrzymanie kredytu w przypadku osób, które zatrudnione są na okres próbny. Często wykluczane są także osoby, które mają mniej niż 25 lat. Zła wiadomość jest też taka, że pierwszy kredyt przy braku historii kredytowej nie będzie opiewał na astronomiczne kwoty. 

Pierwszy kredyt dla firm – o czym należy pamiętać?

Pierwszy kredyt dla firm to poważna decyzja, która może zaważyć na dalszej działalności. Warto z niego skorzystać, nie tylko kiedy pojawiają się problemy finansowe, ale również w przypadku inwestycji w rozwój przedsiębiorstwa lub pracowników. Jednak należy pamiętać – tak samo jak w przypadku kredytów dla klientów indywidualnych – o przeanalizowaniu budżetu firmy. Należy wybrać taką ofertę, która odpowiada zarówno potrzebom, jak i możliwościom finansowym. Do wyboru mamy wiele propozycji, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli pieniądze są potrzebne na już, warto zwrócić uwagę na ofertę banku, w którym posiadamy konto bankowe. Jakie dokumenty będą potrzebne?

Coraz więcej banków zwalnia swoich klientów z konieczności dostarczenia zaświadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Skarbowego. Dodatkowo przykładowo ING Bank Śląski nie wymaga również faktur lub biznesplanu. Jednak warto przygotować się na taką ewentualność, ponieważ każdy bank indywidualnie ustala warunki dla swoich klientów. Może wystąpić konieczność przedstawienia rozliczenia PIT lub wyciągu z ewidencji przychodów, a także wyciągi z rachunków bankowych. Nie zapominajmy również, że pieniądze z kredytu dla firm muszą zostać przeznaczone na cel związany z jej działalnością.

Oferta kredyt dla firmy

Poniżej przedstawiamy listę banków, które oferują atrakcyjne kredyty dla firm. Jeżeli jedna z propozycji Cię zainteresuje, wystarczy kliknąć “Złóż wniosek”, co przeniesie Cię na stronę banku.

 

Bank Maksymalna kwota kredytu Maksymalny okres spłaty
500 000 zł 12 miesięcy z możliwością odnowienia
600 000 zł Informacja u doradcy
 rcb 600 000 zł nawet na 12 lat!
500 000 zł 10 lat

 

Kredyt na otwarcie działalności gospodarczej – gdzie otrzymasz?

Przeglądając oferty banków dla firm, można zauważyć, że często jednym z warunków jest prowadzenie działalności od co najmniej 12 miesięcy lub innego czasu. W tym momencie pojawia się pytanie, czy istnieje kredyt na otwarcie działalności gospodarczej w banku? Odpowiedź brzmi tak. Jeżeli odpowiednio poszukamy, znajdziemy ofertę skrojoną na naszą miarę. Jedną z instytucji umożliwiających otrzymanie takiego wsparcia finansowego jest PKO Bank Polski. Oferuje on kredyt nawet do 100 000 zł już od pierwszego dnia prowadzenia firmy. Okres kredytowania wynosi maksymalnie 60 miesięcy. Z pewnością warto zwrócić uwagę na tę propozycję.

Pierwszy kredyt na otwarcie działalności gospodarczej proponuje również mBank. Jednak w tym przypadku maksymalna kwota wsparcia finansowego wynosi do 30 000 zł.Spłatę można rozłożyć nawet do 84 miesięcy. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na warunek prowadzenia firmy maksymalnie do 12 miesięcy. 

Pierwszy kredyt na otwarcie działalności gospodarczej – warunki

Pierwszy kredyt na otwarcie działalności gospodarczej jest przeznaczony dla przedsiębiorców posiadających status:

  • osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą,
  • spółki cywilnej osób fizycznych,
  • spółki jawnej i spółki partnerskiej,
  • rolników.

Podczas składania wniosku zostaniemy zapytani o informacje związane z biznesplanem. Dlatego posiadanie takiego dokumentu będzie niezbędne. Dodatkowo firma nie może być prowadzona dłużej niż limit wyznaczony przez daną instytucję. Pamiętajmy również o przygotowaniu zaświadczeń z ZUS i US. Konieczne będzie również posiadanie wpisu do rejestru CEIDG. Oprócz tego często wymaga się zabezpieczenia. Dlatego warto zaczerpnąć wiedzę na ten temat w ofercie banku lub u doradcy klienta.

alior bank

Gdzie otrzymam szybkie kredyty?

Kiedy w naszym życiu pojawiają się problemy finansowe, zazwyczaj zależy nam na czasie. W takiej sytuacji również zaleca się korzystanie z ofert banków, w których posiadamy rachunek osobisty. Dzięki temu oszczędzamy czas na dostarczanie zaświadczeń z miejsca pracy oraz dodatkowych dokumentów, a bank może bazować na informacjach przypisanych do konta. Jeżeli nie mamy pewności, czy nasza instytucja finansowa sprawnie przeprowadza proces wnioskowania, wówczas zalecamy zapoznać się z doświadczeniem dotychczasowych klientów, które można wyszukać przez wpisanie w wyszukiwarkę kredyty szybko opinie lub pod analizami ekspertów dostępnych na takich stronach jak porównywarka Pożyczkowy Portal.

Największe banki posiadają swoje placówki nawet w małych miejscowościach. Dlatego też jeżeli zależy nam na osobistym kontakcie z doradcą, wówczas bez problemu znajdziemy odpowiedni oddział. Szczegółowe informacje na temat lokalizacji, przykładowo szybkie kredyty Warszawa, można znaleźć na stronach internetowych banków. Jednak warto również zwrócić uwagę na oferty udostępniane przez internet. Dzięki nim większość formalności można załatwić bez wychodzenia z domu. Dopiero ostatnie etapy ubiegania się o wsparcie finansowe, wymagają wizyty w banku. Tak więc kredyty szybkie są możliwe zarówno w oddziałach stacjonarnych, jak i online, choć wiele zależy od naszej dostępności. Kiedy nie mamy za wiele czasy, wówczas może warto lepiej wypełnić wniosek przez internet?

Szybki kredyt bez BIK – czy to możliwe?

Jak już wspomnieliśmy, przed wydaniem decyzji kredytowej każdy bank sprawdza historię kredytową swoich klientów. Zazwyczaj informacje o zadłużeniu niwelują nasze szanse na otrzymanie wsparcia finansowego. Jednak w takich sytuacjach warto pomyśleć nad ofertą kredyt szybki bez BIK w firmie pożyczkowej. Podlega on ustawie o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2011 Nr 126 poz. 715). Dlatego też zdarza się, że słowo pożyczka i kredyt stosuje się zamiennie. Jednocześnie nie można mylić produktów bankowych i pozabankowych. Firmy pożyczkowe oferują dostęp do niższych kwot pożyczki, przykładowo do 25 000 zł. Dlatego też warto pomyśleć, czy właśnie taki kredyt szybki bez BIK wystarczy do sfinansowania naszych potrzeb. Nie zapominajmy również o budowaniu swojej zdolności kredytowej.

Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, mogą oni liczyć na kredyty dla spółki z oo na spłatę zadłużenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub Urzędzie Skarbowym. Kiedy otrzymasz negatywną decyzję w banku, nie oznacza to, że nie masz szans na otrzymanie pozabankowego wsparcia finansowego.

Szybka pożyczka dopasowana do Ciebie!

4.59
259 głosów
Pożyczasz 20000 zł Rata 1421.26 zł Koszt 42637.8 zł Złóż wniosek Opinie o MikroKasa

 

Podsumowując, kiedy bierzesz pierwszy kredyt

Skorzystanie z pierwszego kredytu gotówkowego nie jest takie łatwe. Szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy udają się do banku, by pożyczyć pieniądze. Na koniec powtórzymy jeszcze raz: buduj swoją zdolność kredytową jak najwcześniej się da, by w momencie, kiedy potrzebujesz konkretnej kwoty, wiesz, że Twój budżet udźwignie wydatek w postaci rat, nic nie stanęło Ci na przeszkodzie zyskania dodatkowych środków. 

Porównuj oferty i sprawdzaj warunki nim gdziekolwiek złożysz wniosek. Wyszukuje te banki, które przychylnie patrzą na osoby wkraczające na drogę kredytową. W przypadku, gdy żaden bank nie zechce Cię wspomóc, zawsze pozostaje skorzystanie z pożyczki. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.