Co kupujemy najczęściej na raty przez internet?

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 10 minut
Wiele sklepów zachęca swoich klientów do robienia większych zakupów różnymi promocjami. Coraz częściej możemy spotkać się z ofertą, w której zakup droższych rzeczy możemy rozłożyć na raty 0%. Polacy coraz częściej korzystają z takiego rozwiązania, bo wiedzą jakie może nieść za sobą korzyści. Jakich zakupów dokonujemy najczęściej na raty przez internet? Co musimy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z takiej metody płatności? Sprawdźmy!
raty przez internet

Spis treści:

1 000 - 15 000 zł
Kwota
36 miesięcy
Okres spłaty
76%
1 000 - 15 000 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
83%
100 - 10 000 zł
Kwota
61 - 90 dni
Okres spłaty
92%
100 - 5000 zł
Kwota
91 - 120 dni
Okres spłaty
87%
500 - 150 000 zł
Kwota
1 - 120 miesięcy
Okres spłaty
92%
3 000 - 60 000 zł
Kwota
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 000 - 10 000 zł
Kwota
6 - 40 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 000 - 12 500 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
89%
300 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
98%
100 - 5000 zł
Kwota
15 - 60 dni
Okres spłaty
83%
100 - 5000 zł
Kwota
365 dni
Okres spłaty
88%
600 - 50 000 zł
Kwota
2 - 36 miesięcy
Okres spłaty
88%
100 - 5 000 zł
Kwota
5 - 50 dni
Okres spłaty
83%
1 000 - 160 000 zł
Kwota
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
98%
200 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
89%
500 - 20 000 zł
Kwota
2 - 48 miesięcy
Okres spłaty
84%
400 - 15 000 zł
Kwota
30 - 65 dni
Okres spłaty
88%
500 - 3 000 zł
Kwota
od 25 do 52 tygodni
Okres spłaty
94%
500 - 2000 zł
Kwota
8 - 12 miesięcy
Okres spłaty
91%

Zakupy w Internecie

Stale rozwijający się rynek e-commerce w Polsce co chwilę zaskakuje konsumentów nowymi rozwiązaniami. Według raportu Trusted Shops, już ponad 70% Polaków dokonuje zakupów w sieci, dzięki czemu nasz rodzimy rynek zakupów online jest na podium najszybciej rozwijających się w Europie. Jeśli dodamy do tego umożliwienie klientom kupowania na raty, mamy gotowy przepis na wzrost sprzedaży wielu droższych dóbr i usług oferowanych przez Internet.

 

Wybrane metody płatności
w Internecie:

 • Przelewy
 • Karty płatnicze
 • Portfele elektroniczne
 • Systemy ratalne
 • PayPal
 • Paysafecard
 • BLIK
 • GooglePay 

Rozwiązanie, które jeszcze niedawno było dostępne tylko w tradycyjnych sklepach, czy marketach, dziś przeniosło się do Internetu. Obecnie jest to trend, za którym podąża coraz więcej internautów. Kupując w sieci możemy nie tylko porównać oferty e-sklepów z całej Polski, czy świata, ale również skorzystać z wielu dostępnych metod płatności.

My skupimy się na ratach online, które umożliwiają nam zakup wymarzonego telewizora, kina domowego, czy telefonu w wygodnych dla nas miesięcznych ratach. Często zdarza się, że promocje w Internecie trwają bardzo krótko, a my w tym samym czasie, nie mamy odłożonych wystarczającej ilości pieniędzy. Dzięki możliwości rozłożenia płatności na części, bez wizyty w banku, z takich okazji możemy skorzystać od razu, bez zbędnego czekania.

Sprzedaż ratalna w popularnych serwisach

Co najczęściej kupujemy na raty przez internet? Zacznijmy od tego, że z płatności ratalnej przyznawanych całkowicie online korzystają już użytkownicy wielu platform handlowych i serwisu aukcyjnych. Umożliwienie rozłożenia płatności na raty przez internet pozwoliło wielu osobom na zakup nieosiągalnych wcześniej dla nich przedmiotów. Serwis PayU przygotował raport podsumowujący, z którego możemy dowiedzieć się, co najchętniej kupowali Polacy  na raty przez internet.

Rekordowa liczba transakcji na popularnym serwisie aukcyjnym Allegro dotyczyła elektroniki. Na pierwszym miejscu znalazły się telefonu komórkowe, a tuż za nimi laptopy. Trzecie miejsce – co może zaskoczyć wiele osób – zajęły artykuły z kategorii decoupage, czyli produkty do własnoręcznego ozdabiania przedmiotów. Konsumenci wybierający płatność w ratach, chętnie wykorzystywali ją również przy zakupach rowerów, akcesoriów budowlanych, mebli, drobnych sprzętów AGD, części samochodowych, telewizorów, czy aparatów cyfrowych.

Podobną popularność zakupów na raty przez internet zauważono również w największym internetowym hipermarkecie emag.pl (dawniej Agito.pl). W ciągu kilkunastu dni od udostępnienia tam płatności na raty, klienci dokonali zakupów na kwotę ponad 70 tys. złotych.

Kto w Polsce kupuje na raty?

Według danych wspomnianego już raportu PayU, największą grupę osób wybierających zakupy na raty online stanowią mężczyźni i kobiety w wieku 25-35 lat, mieszkający w dużych miastach. Z pewnością jest to zasługa częstego korzystania z nowinek technologicznych, przez co dobrze odnajdują się oni w cyfrowej rzeczywistości i chętnie korzystają ze sklepów internetowych, robiąc tam systematycznie zakupy.

Jeśli chodzi o mężczyzn, to najczęściej korzystają oni z płatności ratalnej przy zakupie rzeczy związanych z samochodem, a także na sprzęt elektroniczny, czy budowlany. Z kolei kobiety swoje wirtualne koszyki wypełniają w sklepach oferujących odzież, obuwie, biżuterię, czy sprzęt sportowy.

Raty online są często wykorzystywane przez osoby, które nie miały zaoszczędzonych pieniędzy na czarną godzinę, a w tym samym czasie wystąpiła u nich nagła okoliczność, wymagająca posiadania dodatkowej gotówki. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, które mogą niespodziewanie wystąpić u każdego w codziennym życiu, jak np. awaria pralki czy lodówki. W takim momencie kupno na raty pozwala zrównoważyć budżet domowy i szybko rozwiązać zaistniały problem.

Dlaczego warto kupować na raty?

Każdy klient banków w Polsce ma swój scoring BIK, wyrażony w formie oceny punktowej. Im lepszym jesteśmy potencjalnym kredytobiorcom, tym więcej otrzymujemy punktów. I na odwrót – im więcej mamy zaległości w spłacie kredytów lub pożyczek, tym niższa będzie nasza ocena. Wysoki poziom scoringu BIK, świadczy o naszej wiarygodności kredytowej. Dlatego jeśli w przyszłości planujemy wziąć kredyty hipoteczny lub jakiekolwiek większe zobowiązanie, warto wcześniej zacząć pracować nad poprawą swojej oceny punktowej.

Poprawa oceny punktowej scoringu BIK ma wpływ nie tylko na sam fakt uzyskania kredytu! Dobry poziom scoringu to również lepsza marża, w wyniku czego całkowite koszty kredytu będą mniejsze!

Istnieje kilka sposobów na szybką budowę tak zwanej pozytywnej zdolności kredytowej. Jednym z nich są właśnie zakupy na raty. Nawet jeśli stać nas na zapłatę gotówką, kupmy żelazko, toster lub suszarkę do włosów, rozkładając całą kwotę zakupu na raty. Wiele sklepów, mających w swojej ofercie sprzęt AGD, od czasu do czasu ogłasza promocję na zakupy ratalne. Wtedy cały koszt możemy rozłożyć na przykład na 10 nieoprocentowanych rat. A nawet jeśli nie natrafimy na wspomnianą wcześniej promocję i raty będą oprocentowane, niska wartość zakupu spowoduje, że koszt odsetek nie będzie wysoki. Wystarczy już sześć rat spłacanych regularnie, aby wpłynęło to na poprawę naszej zdolności kredytowej. Pozostałą kwotę zadłużenia możemy spłacić jednorazowo. Stosując ten trik, wykażemy się terminowością w sumiennym spłacaniu rat, co na pewno zaprocentuje na naszą korzyść w przyszłości.

Raty online – jak działają płatności na raty przez internet?

Według przeprowadzonych badań, raty online, jakby mogłoby nam się wydawać, wbrew pozorom nie dotyczą wielkich kwot. Ponad połowa wniosków nie przekracza 1000 zł. Obecnie minimalna kwota zakupów online, którą możemy rozłożyć na raty wynosi 300 zł. Maksymalna – 20 000 zł.

W porównaniu ze zwykłymi ratami dostępnymi w stacjonarnych placówkach wielkich sklepów, oferowane raty online możemy uzyskać szybko, bez zbędnych formalności, a co najważniejsze – bez wychodzenia z domu! Jedyne co potrzebujemy to dostęp do urządzenia podłączonego do Internetu – może to być laptop, komputer, a nawet telefon. Jeśli popatrzymy z perspektywy klienta, to wybór rat online jest po prostu kolejną dostępną formą rozliczenia, oferowaną w danym sklepie internetowym przez operatora płatności. Obecnie, już nie tylko banki udzielają limitów odnawialnych i kredytów do zrobienia zakupów na raty. Firmy z sektora pozabankowego aktywnie oferują swoje usługi największym serwisom w Internecie. Przykładem jest choćby ostatnia współpraca firmy pożyczkowej Monedo z serwisem aukcyjnym Allegro.

Jak przebiega cały proces? Otóż, po wybraniu płatności w ratach, przechodzimy do wypełnienia wniosku. Wskazujemy w nim, na jaki okres pożyczamy pieniądze oraz podajemy dane o naszych dochodach i zatrudnieniu. Potrzebny nam będzie dowód osobisty i aktualny numer konta bankowego. Z rat może skorzystać każda osoba, która ukończyła 18 lat. Stałe źródło dochodu (z umowy o pracę, zlecenie, o dzieło, a nawet renta lub emerytura) na pewno pomogą w uzyskaniu pożyczki, ale nie jest to niezbędne. Decyzja o zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku zapada nawet w 15 minut. Cała procedura odbywa się online, dzięki czemu nie musimy martwić się, że będziemy musieli drukować dokumenty i podpisywać je albo tracić czas na stanie w kolejkach na poczcie.

Należy pamiętać, że podobnie jak zwykłe pożyczki, raty online są oprocentowane, co oznacza, że będziemy musieli spłacić więcej pieniędzy niż pożyczyliśmy (przykładowo dla kwoty 1000 zł, rozłożonej na rok, będzie to dodatkowe około 100 zł). Jednak tak samo jak możemy spotkać oferty pierwszej pożyczki za darmo, tak i w tym przypadku możemy załapać się na okresową promocję z “ratami 0%”.

Korzyści dla sklepów internetowych

Dynamiczny rozwój polskiego handlu internetowego napędzany jest przez konkurencyjne ceny, szybkie dostawy i bezpieczne płatności online. W przypadku wszystkich tych aspektów liczy się prostota, wygoda, a także bezpieczeństwo i różnorodność dostępnych metod zapłaty za zakupione towary, czy usługi. Dlatego sklepy internetowe zauważają wiele korzyści płynących z udostępniania nam nowych możliwości.

Przeprowadzone badania wskazują jednoznacznie, że możliwość wyboru wielu metod płatności może wpłynąć na wzrost sprzedaży nawet o 15%.

Według badania brytyjskiej firmy konsultingowej Ovum, podczas zakupów internetowych, aż jeden koszyk zakupowy na trzy jest porzucany, ponieważ kwota do zapłaty przerosła możliwości klienta i nie znalazł on dostępnej opcji łatwego kredytowania. W momencie, gdy klient będzie miał do wyboru, np. raty online:

 • zwiększa się średnia wartość koszyka zakupowego, ponieważ konsumenci wiedzą, że dzięki wybraniu takiej metody płatności, będą mogli pozwolić sobie na wybranie lepszych towarów z wyższej półki cenowej,
 • zmniejsza się liczba porzucanych koszyków,
 • wzrasta grono zadowolonych klientów, którzy chętniej powracają na kolejne zakupy.

Zakupy na raty bez BIK

Klient, który dokonuje zakupów na raty okazuje się być najbardziej pożądanym typem kupującego dla sprzedawców. Można powiedzieć, że dzięki takim konsumentom, firmy zarabiają dwukrotnie, bo oprócz wybranego sprzętu kupuje on także raty (tzn. oprocentowanie). Ale co w sytuacji, gdy nie pracujemy, albo posiadamy negatywną historię kredytową? Czy będziemy mogli zakupić wymarzone produkty rozkładając całą płatność na części?

Niestety wiele sklepów, które dają nam możliwość płacenia za wybrany towar w ratach, udzieli nam odmowy, jeśli nie możemy pochwalić się stałym źródłem dochodu lub będziemy widnieć w jednej z wielu baz dłużników. Co w takim przypadku? Z pomocą przychodzą nam firmy pozabankowe, które udzielają potrzebnego wsparcia finansowego, nawet tym, którzy widnieją w rejestrach dłużników, takich jak: BIK, BIG, KRD, czy ERIF.  

Oferta pozabankowych firm pożyczkowych jest bardzo różnorodna. Znajdziemy tam znaną wszystkim chwilówkę na 30 dni, jak również pożyczki ratalne. W zależności od wybranego pożyczkodawcy, wysokość kwoty oraz okres na który udzielane są takie pożyczki mogą się różnić. Wybierając jedną z firm pozabankowych, mamy szansę na uzyskanie dodatkowej gotówki na zakup wymarzonych produktów. Zasady spłaty zobowiązania będą takie same, jak w przypadku skorzystania z usług tradycyjnych instytucji pożyczkowych. Całe zobowiązanie rozłożymy na wygodne miesięczne raty, które powinniśmy regulować zgodnie z wyznaczonym terminem. Przygotowaliśmy listę pożyczkodawców, którzy udzielają chwilówek i pożyczek ratalnych, bez sprawdzania baza dłużników. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi przez nas firmami i życzymy udanych zakupów, wybierając płatności na raty.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 29 listopada 2021

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły