Bank czy parabank? Czym różnią się obie instytucje?

 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut
natalia
Obie nazwy słyszy się bardzo często: bank czy parabank. Czym się one od siebie różnią? I jak przeciętny obywatel może je od siebie odróżnić?
Bank czy parabank? Czym różnią się obie instytucje?

Spis treści:

Banki, parabanki, firmy pożyczkowe… każdy z nas w ten czy inny sposób ma z nimi do czynienia praktycznie każdego dnia. Ale czy na pewno wiemy, na czym polega różnica między nimi? Bank czy parabank – jak odróżnić te dwie instytucje? I czy firmy pożyczkowe można określać mianem parabanków?

Prawo bankowe

Zacznijmy od Prawa bankowego, które reguluje zasady funkcjonowania instytucji finansowych, a w szczególności banków. Prawo bankowe dzieli się na prywatne prawo bankowe oraz publiczne prawo bankowe. Regulowane są one Ustawą o Prawie bankowym z 1997 roku. O czym właściwie stanowią te zapisy? Aby wymienić tylko kilka, które dadzą podstawowe pojęcie o zakresie legislacji:

  • zasady tworzenia i organizacji banków,
  • obowiązki banków,
  • prawa banków,
  • zasady udzielania kredytów i pożyczek pieniężnych,
  • zasady zarządzania rachunkami bankowymi,
  • zasady odpowiedzialności cywilnej i karnej banków.

To oczywiście tylko skrót tego, co dokładnie reguluje Prawo bankowe, ale na potrzeby naszego porównania banków i parabanków, wystarczy całkowicie.

Bank czy parabank?

Podstawową rzeczą odróżniającą bank od parabanku jest więc Prawo bankowe, a dokładniej: stosowanie zapisów Prawa bankowego. O ile każdy bank ma obowiązek ścisłego stosowania się do ustawy, tak parabanki poruszają się w zakresie innych przepisów. Parabanki uzupełniają te luki w rynku, które pozostawia działalność banków komercyjnych i banków spółdzielczych.

Ciekawostką może być przy okazji fakt, że w Polskim prawie nigdzie nie występuje określenie “parabank”. Jest to nazwa potoczna.

Co to jest shadow banking?

Instytucje finansowe, które nie są bankami (a więc nie działają na podstawie i zasadach regulowanych Prawem bankowym) nazywane są angielskim mianem “shadow banking”, czyli tzw. równoległego systemu bankowego. Innymi słowy: to właśnie w tym zakresie funkcjonują parabanki.

W Polsce takimi instytucjami mogłyby być więc spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i), Kasa Krajowa, krajowe instytucje płatnicze, biura usług płatniczych, czy instytucje pieniądza elektronicznego. Są to więc podmioty, które oferują usługi i produkty finansowe podobne do usług bankowych.

Parabanki a Komisja Nadzoru Finansowego

Niesławna działalność spółki Amber Gold sprawiła, że za temat parabanków wziął się Komitet Stabilności Finansowej, który zdefiniował parabanki jako podmioty niedziałające w oparciu o Prawo bankowe, a oferujące usługi i produkty finansowe podobne do usług bankowych oraz funkcjonujące w obszarze nieobjętym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Przy zastosowaniu tej definicji, wszystkie wymienione wcześniej instytucje (a więc SKOK-i, Kasa Krajowa itd.) nie są parabankami w rozumieniu przyjętego w Polsce określenia parabanków, ponieważ jak najbardziej podlegają one nadzorowi KNF-u.

Czym więc jest parabank?

Parabankiem będzie więc każde przedsiębiorstwo finansowe, które bez zezwolenia KNF-u wykonuje działalność w zakresie czynności bankowych, w szczególności tych, które polegają na przyjmowaniu depozytów pieniężnych. Istnieje przy tym duże ryzyko utraty wszystkich powierzonych instytucji środków.

Czy firmy pożyczkowe to parabanki?

Określenia “firma pożyczkowa” i “parabank” są stosowane zamiennie, ale czy słusznie? Znając już cały kontekst i znając definicję parabanku, można śmiało powiedzieć: nie. Firma pożyczkowa nie wymaga wpłacenia depozytu celem przechowania i/lub pomnożenia kapitału, zakres jej działania jest więc zupełnie odmienny.

Gdzie znaleźć dobre pożyczki?

Nie ma więc co szukać bezpiecznych ofert pożyczkowych w parabankach – to nie ta instytucja finansowa. O zapomogę pieniężną można więc zgłosić się do banku lub do specjalizującej się w tego typu usługach firmy pożyczkowej. Trzeba przy tym pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: by nie podpisywać umów zbyt pochopnie. Takiego typu transakcje należy dokonywać wyłącznie z zaufanym partnerem.

Pożyczki ratalne w Monedo

Dobrym miejscem rozpoczęcia poszukiwań będą pożyczki Monedo. To jedna z najbardziej znanych i najbardziej popularnych firm pożyczkowych w Polsce, z usług której korzystają rzesze klientów. W Monedo Now możliwe jest zaciągnięcie pożyczki od 1500 zł do 10 000 zł, które każdy może przeznaczyć na absolutnie dowolny cel. Wystarczy przejść na stronę firmy, ustalić kwotę pożyczki i wysokość comiesięcznych rat, wypełnić wniosek i czekać na przelew.

Opinie o Monedo? Jak z łatwością można się przekonać, są one bardzo dobre. Szybka obsługa, wygoda, pieniądze praktycznie od zaraz.

Czy warto korzystać z usług firm pożyczkowych?

Cóż, prawda jest taka, że firmy pożyczkowe są tymi, którzy zyskują w całym układzie najwięcej – w końcu pożyczki oddaje się z procentem. Ciężko więc mówić o “warto” w kategoriach zyskiwania.

Terminowe spłacanie pożyczki może jednak zadziałać na korzyść klienta w sytuacji, gdy buduje on historię kredytową jako przygotowanie do zaciągnięcia znacznie większego zobowiązania, np. na budowę domu lub kupna mieszkania. Wykazanie, że jest się obowiązkowym dłużnikiem, który nie sprawia kłopotów pożyczkodawcy bardzo w tym pomaga!

Ostatnia aktualizacja artykułu: 4 lutego 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły