Kredyt studencki na mieszkanie

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Czym tak właściwie jest kredyt studencki? Czy warto go wziąć, rozpoczynając dopiero swoją przygodę z pracą zawodową? Wiele osób wychodzi z założenia, że czas studiów to jedynie okres, w którym trzeba inwestować we własny rozwój. Nie ma lepszego czasu, aby podjąć pewne ryzyko i zainwestować w nieruchomość, która w przyszłości może przynieść dodatkowe zyski, co jednak może być kłopotliwe. Dla mniej zamożnych studentów na szczęście istnieją kredyty studenckie pozwalające na finansowanie wynajmu lokalu mieszkalnego na czas studiów. Sprawdźmy, na jakich zasadach są udzielane oraz czy można przeznaczyć te środki na inny cel.

Kredyt studencki na mieszkanie

Czy kredyt dla studenta na mieszkanie to dobry pomysł?

Aby przekonać się, że kredyt studencki na mieszkanie to doskonały pomysł, wystarczy przeanalizować aktualną sytuację na rynku nieruchomości. Obecnie wiele osób decyduje się na wynajmowanie swojego mieszkania lub po prostu zakup niewielkich mieszkań w celach inwestycyjnych. Ceny najmu są tak duże, że często przekraczają miesięczną ratę ewentualnego kredytu hipotecznego.

Pojawia się więc pytanie, czy nie lepiej wydać konkretną kwotę na zakup mieszkania nawet na kredyt hipoteczny dla studenta. Młodzi ludzie dopiero rozpoczynający swoją karierę zawodową zazwyczaj nie mają zbyt wielu oszczędności, chociażby na pokrycie wkładu własnego w kredyt na mieszkanie. Dla studenta pomocni mogą być rodzice, którzy sfinansują tę transakcję, a sam kredyt będzie przyznany ostatecznie tylko jednej osobie.

Kredyt studencki na mieszkanie – co to oznacza?

W świecie finansów istnieje wiele terminów, które w rzeczywistości sprowadzają się tylko do jednego. Kredyty hipoteczne zaciągane przez młode osoby często są nazywane jako kredyt studencki na mieszkanie, gdzie w rzeczywistości taka usługa wcale nie istnieje.

Jest to zwykłe finansowanie kupna konkretnej nieruchomości oferowane przez banki działające na terenie kraju. Instytucje finansowe nie mają specjalnej oferty przygotowanej dla młodych osób w ramach kupna mieszkania, jednak często można liczyć na nieco lepsze warunki finansowania ze względu na młody wiek wnioskodawcy.

Czym jest kredyt studencki i czy można wykorzystać go w celach mieszkaniowych?

Kredyt na mieszkanie dla studentów rzeczywiście istnieje, jednak nie jest to zwykły kredyt hipoteczny, a jedynie pożyczka udzielana tylko na czas studiów. Co to oznacza w praktyce? Kredyt dla studenta to finansowanie udzielane na specjalnych warunkach, które przyznawane jest na czas trwania studiów, czyli maksymalnie na 5 lat. Co ciekawe, kredyt dla studentów na mieszkanie udzielany jest tylko w tym celu, aby przeznaczyć konkretne środki na wynajem lokalu.

To ważne! Bardzo często osoby, które wnioskują o kredyt studencki na mieszkanie, nie mogą przekroczyć 30 roku życia w momencie składania dokumentów.

Warto wiedzieć, że wyjątek stanowią studia doktoranckie, podczas których pojawia się szansa na choćby częściowe umorzenie spłaty kredytu, pod warunkiem wykazania się specjalnymi osiągnięciami naukowymi. Uwaga! Warunkiem, który jest wręcz obowiązkowy do spełnienia, aby otrzymać kredyt na mieszkanie dla studenta to maksymalne dochody jego gospodarstwa domowego nieprzekraczające 2500 złotych netto na jedną osobę.

Kredyt studencki na mieszkanie – kupno mieszkania czy wynajem?

Oprócz kredytów studenckich na mieszkanie, które udzielane są na okres 5-lat a środki, mogą zostać przeznaczone jedynie na wynajem, warto także zainteresować się ofertą banków dotyczącą kredytów hipotecznych, z których mogą skorzystać też młode osoby. Wystarczy zadbać o odpowiednio wysoki wkład własny, a pozyskanie środków do sfinansowania kupna własnego mieszkanie będzie dość proste, lecz wymagające nieco cierpliwości.

Wystarczy dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe, aby podjąć decyzję o tym, czy zdecydować się na wynajem mieszkania na czas studiów, czy od razu złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Kluczowe w tym przypadku są zarobki studenta, które przy kredycie hipotecznym powinny wynosić minimum najniższą krajową na umowie o pracę. Nie oznacza to jednak, że finansowanie kupna nieruchomości zostanie udzielone, gdyż wpływa na to wiele czynników takich, jak np. wartość nieruchomości i inne zobowiązania finansowe, np. pożyczki ratalne.

Kredyt na mieszkanie dla studenta, z którego środki mogą zostać przeznaczone na opłatę wynajmu to doskonała opcja dla młodych osób rozpoczynających jednocześnie swoją karierę zawodową. Dobre oprocentowanie, niska rata oraz możliwość umorzenia spłaty przy spełnieniu specjalnych warunków to duże udogodnienie, które pozwala wielu osobom zaoszczędzić sporo gotówki podczas studiowania w większym mieście. Dzięki temu po ukończonej edukacji o wiele łatwiej można kupić własne mieszkanie lub starać się o kredyt hipoteczny na lepszych warunkach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły