Pożyczka w domu klienta – za i przeciw pożyczki do domu

16 czerwca 2020

Nie każdy posiada konto bankowe, co w dzisiejszych czasach może nieco dziwić. Trzeba wiedzieć, że większość firm pożyczkowych jako formę przekazania pieniędzy preferuje właśnie przelew bankowy. Inna sprawa, gdy klient chce szybko pożyczyć pieniądze, które oferują firmy pożyczkowe w Internecie, ale nie chce podawać swojego konta bankowego, ponieważ na przykład jest zajęte przez komornika, a zastrzyk gotówki pomógłby mu wyjść z finansowych tarapatów. Niektóre firmy mają ofertę: pożyczka w domu klienta. Przeanalizujmy wszystkie za i przeciw tego typu usług.


Z artykułu dowiesz się:

 

Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie firm udostępniających możliwość dostarczenia pożyczki do domu. Znajdziesz w nim informacje na temat maksymalnej wysokości zobowiązania, okresu kredytowania, a także odnośnik do wniosku. W razie wątpliwości zapraszamy również do zapoznania się z opiniami naszych ekspertów:

Pożyczka w domu klienta

Pożyczkodawca Maksymalna kwota Maksymalny okres spłaty
mikroratka - opinie 750 zł 52 tygodnie Złóż wniosek
15 000 zł 36 miesięcy Złóż wniosek

 

Jak wygląda usługa pożyczki w domu?

Usługa “pożyczka w domu klienta” została stworzona z myślą o konsumentach, którzy nie posiadają konta bankowego lub nie chcą z niego korzystać, wnioskując o wsparcie finansowe. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na dostarczeniu pieniędzy z wcześniej zaakceptowanego wniosku o pożyczkę bezpośrednio do miejsca zamieszkania pożyczkobiorcy. Realizacją takiej transakcji zajmuje się specjalnie przygotowany pracownik danej instytucji pozabankowej, a formą przekazania pożyczki jest oczywiście gotówka.

Decyzja w sprawie metody wnioskowania należy do pożyczkodawcy. Mimo oferty pożyczka w domu niektóre firmy wymagają wypełnienia formularza online, inne umożliwiają dopełnienie formalności podczas wizyty doradcy.

Jeśli złożony przez nas wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, pożyczkodawca skontaktuje się z nami w celu uzgodnienia odpowiedniego terminu dostarczenia pieniędzy. W ten sposób pożyczkodawcy zapewniają dostęp do oferty nie tylko tym, którzy nie posiadają konta, ale również osobom niepełnosprawnym mającym problem z osobistym wstawieniem się w placówce stacjonarnej. Warto zaznaczyć, że w zależności od ustaleń firmy istnieje możliwość dopełnienia wszelkich formalności podczas wizyty doradcy lub konieczne jest uprzednie złożenie wniosku online. W tym miejscu pojawia się kilka problemów. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z tego typu usług, powinniśmy się z nimi zapoznać. 

Pożyczka w domu, ale wniosek przez Internet

Niestety, większość firm udostępniających swoje usługi online nie wprowadza alternatywnego rozwiązania dla osób, które nie posiadają biegłej znajomości obsługi komputera. Jeśli nawet znajdziemy ofertę z możliwością obsługi domowej, w wielu przypadkach wciąż niezbędne będzie wypełnienie formularza elektronicznego. Warto zaznaczyć raz jeszcze, że zanim umówimy się na wizytę pracownika instytucji finansowej w naszym domu, w większości firm najpierw musimy złożyć wniosek za pośrednictwem Internetu. Być może uda się ominąć konieczność podania numeru konta bankowego poprzez weryfikację tożsamości dowodem osobistym przy odbiorze pieniędzy. Jednak we wniosku zostaniemy poproszeni również o podanie danych kontaktowych, takich jak przykładowo adres e-mail. Nie da się ukryć, że dla wielu osób będzie to przeszkodą nie do pokonania. Ratunkiem w takich sytuacjach może okazać się pomoc bardziej doświadczonego użytkownika internetu. Jednak niełatwo być zależnym od drugiej osoby.

Uwaga na oszustów!

Pożyczkodawców oferujących dostarczenie pieniędzy do domu klienta jest coraz mniej. Wpływa na to nie tylko rozwój technologii, ale również możliwość obniżenia kosztów wynikająca z ograniczenia liczby pracowników. Jednak nadal znajdziemy firmy, które za dodatkową opłatą udostępniają swoim klientom takie rozwiązanie. W tym momencie może pojawić się pytanie, jak to możliwe, skoro na każdym kroku można spotkać plakaty, ulotki czy ogłoszenia informujące o pożyczce domowej. Zgadza się, jednak należy bardzo uważać podczas selekcji ofert, ponieważ można po prostu natknąć się na oszustów. Musimy mieć świadomość, że wsparcie udzielane przez osoby prywatne nie podlega regulacjom ustawy o kredycie konsumenckim, a wierzyciel otrzymuje dużą swobodę w tworzeniu warunków umowy. Niestety, większość ogłoszeń znajdujących się na słupach dotyczy właśnie tego typu ofert.

Zanim zdecydujemy się na konkretną firmę posiadającą w ofercie produkt szybka pożyczka w domu klienta, lepiej sprawdźmy dokładnie, co sądzą o nim jego dotychczasowi klienci.

 Dlatego też najlepszą drogą do znalezienia odpowiedniej i wiarygodnej oferty są sprawdzone miejsca, takie jak porównywarka Pożyczkowy-Portal. Znajdziemy tutaj wszystkie najważniejsze informacje o każdym godnym polecenia pożyczkodawcy. Jeśli jednak firma nie spełnia standardów obsługi klienta, inni użytkownicy od razu zgłaszają to w komentarzach umieszczanych pod opiniami ekspertów. Każdy klient ma również możliwość oddania głosu na wybraną firmę, co w efekcie ma wpływ również na tworzone rankingi.

Pożyczki do domu – jak dostać?

Jak już wspomnieliśmy, bardzo często firmy oferujące pożyczki do domu oczekują od klienta złożenia wniosku drogą elektroniczną. Niewątpliwie ma to zarówno swoje wady, jak i zalety. Oszczędzamy nie tylko czas, ale również pieniądze. Za każdą wizytę doradcy w naszym miejscu zamieszkania będziemy zobowiązani uiścić należną opłatę. Jej wysokość zależy od decyzji danej firmy. Wypełniając wniosek z pomocą konsultanta, nawet w przypadku odrzucenia będziemy musieli zapłacić za wykonaną przez niego pracę. Pamiętajmy również, że pożyczki do domu klienta zakładają również możliwość złożenia wniosku telefonicznie. Podczas rozmowy z doradcą podajemy wszystkie niezbędne informacje, a następnie czekamy na decyzję. W niektórych przypadkach wstępną akceptację możemy usłyszeć już podczas procedury wnioskowania.

Większość z nas zakłada, że pożyczka do domu wiąże się z dopełnieniem wszelkich formalności w miejscu zamieszkania. Dlatego aby nie spotkać się z niemiłą niespodzianką, należy dokładnie sprawdzać wszelkie informacje na temat warunków kredytowania. Jeżeli konieczne będzie złożenie wniosku przez internet musimy być przygotowani na przebrnięcie przez następujące etapy:

  1. Przejście na stronę internetową pożyczkodawcy, a następnie wybranie za pomocą “kalkulatora” okresu kredytowania oraz potrzebnej kwoty. Zazwyczaj można to zrobić, przesuwając suwaki lub wybierając odpowiednie wartości z rozwijanej listy.
  2. Upewniamy się, że szybka pozyczka do domu nie przekracza naszych możliwości finansowych. Pod kalkulatorem znajdziemy rozpisane koszty. Następnie przyciskamy “Weź pożyczkę” lub “Złóż wniosek”. W ten sposób zostaniemy przekierowani na podstronę zawierającą formularz.
  3. Teraz musimy uzupełnić wszystkie potrzebne informacje. W puste pola wpisujemy odpowiednie dane osobowe, kontaktowe, adresowe oraz dotyczące naszej sytuacji finansowej. Warto pamiętać o przygotowaniu dowodu osobistego, ponieważ konieczne będzie wpisanie jego numeru i serii. W tym samym formularzu zaznaczamy również sposób dostarczenia pożyczki.
  4. Po  wpisaniu wszystkich informacji i sprawdzeniu ich poprawności zazwyczaj przechodzimy do weryfikacji tożsamości. Jednak pożyczka do domu klienta najczęściej zakłada sprawdzenie danych poprzez okazanie dowodu osobistego podczas wizyty doradcy. Mimo to należy spodziewać się telefonu od pożyczkodawcy w celu dostarczenia decyzji oraz umówienia się na spotkanie z konsultantem.
  5. Podczas spotkania konsultant sprawdzi naszą tożsamość, a następnie poprosi o podpisanie dokumentów.  Przeczytaj dokładnie warunki umowy, by nic Cię później nie zaskoczyło. Po dokonaniu tych formalności otrzymamy wnioskowaną pożyczkę. Pamiętajmy, że spłata zakłada kolejne wizyty konsultanta w celu odebrania pieniędzy.

 

 

Wygoda, ale dodatkowe koszty

Z pewnością pożyczka do domu to bardzo wygodny sposób na otrzymanie potrzebnych pieniędzy. Musimy jednak wiedzieć, że firmy, które udzielają tego typu wsparcia finansowego, traktują przekazanie pieniędzy jako usługę dodatkową. Co się z tym wiąże? Pożyczkodawcy doliczają sobie dodatkowe opłaty za dostarczenie gotówki do domu klienta. Dlatego, zanim wybierzemy taką formę odbioru środków pieniężnych (zaznaczamy to w trakcie składania internetowego wniosku), sprawdźmy dokładnie w warunkach dostępnych na stronie internetowej pożyczkodawcy, ile kosztuje konkretna usługa.

Średnio wizyta pracownika instytucji jest 20% droższa, jeśli chodzi o koszty zaciągnięcia pożyczki. Biorąc te dane pod uwagę, wychodzi na to, że korzystając z usługi pożyczki w domu, musimy liczyć się z dodatkowym kosztem za udzielenie pożyczki w granicach od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset; wszystko zależy od kwot, o jakie się ubiegamy. Dlatego zastanówmy się przed wyborem pożyczki, którą pracownik dostarczy nam do domu. Dodatkowo pamiętajmy, że kiedy raty odbierane są osobiście, również zostanie naliczona dodatkowa opłata.

Pożyczka w domu – nikt nie zajmie nam środków

Plusem tego typu rozwiązania będzie fakt, że komornik nie zajmie nam środków pieniężnych, ponieważ nie trafią one na obciążone konto bankowe. Posiadając gotówkę, możemy przeznaczyć ją na próbę wyjścia z długów. Wybór oczywiście należy do nas. W tym miejscu musimy jednak poinformować o bardzo ważnej rzeczy.

Gdy zaciągniemy “pożyczkę w domu” i nie będziemy jej w stanie terminowo spłacić, warto wcześniej zgłosić fakt niewypłacalności i starać się umówić na inny termin. Jeśli pracownik nie zastanie nas w domu według umówionej daty wizyty, firmy mogą naliczyć za to dodatkowe opłaty. Przede wszystkim zawsze uważnie czytajmy wszystkie umowy, sprawdzajmy opinie o pożyczkodawcach. W tej kwestii do Waszej dyspozycji pozostaje Pożyczkowy-Portal.

mikroratka baner

Pożyczka w domu – koszt obsługi

Jedną z firm udostępniających możliwość wnioskowania o pożyczki z obsługą domową jest Provident. W takiej sytuacji spłata zobowiązania następuje w formie cotygodniowych rat. Jednak przy wyborze okresu kredytowania warto zwrócić uwagę na zależność, że im dłuższy termin spłaty, tym wyższe opłaty. Wiąże się to z odbieraniem pieniędzy osobiście przez przedstawiciela firmy. Kwota, jaką możemy otrzymać, wynosi od 300 do 15 000 zł. Natomiast czas spłaty to 30, 35, 60, 75 lub 90 tygodni. Porównajmy koszty dla 5 000 zł przy konkretnych terminach zwrotu pożyczki. Warto zaznaczyć, że dla tej kwoty dostępne są 60-, 75- oraz 90- tygodniowy okres spłaty.

5000 zł na 60 tygodni – wybierając ten, zobowiązani do przekazania doradcy 140,38 zł tygodniowo. W takiej sytuacji całkowity koszt pożyczki wyniesie 8 422,46 zł. Z reprezentatywnego przykładu dowiadujemy się, że na tę kwotę składa się opłata przygotowawcza, opłata za elastyczny plan spłat, prowizja oraz odsetki. Wśród nich tylko wartość opłaty przygotowawczej – 40 zł oraz odsetek – 10% jest stała.

5000 zł na 75 tygodni – decydując się na takie parametry pożyczki, wysokość raty wynosi 120,34 zł. Z kolei całkowita kwota do zapłaty to 9 024,87 zł.

5000 zł na 90 tygodni – najdłuższy okres kredytowania gwarantuje nam raty w wysokości 106,53 zł oraz całkowity koszt zobowiązania równy 9 587,49 zł.

Prawdą jest, że im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata. Jednak jeżeli chcemy zaoszczędzić, powinniśmy zdecydować się na krótszy termin spłaty.

 

Reprezentatywny przykład dla Pożyczki Dopasowanej tygodniowej w Gotówce:

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 166,1%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 3 700 zł, całkowita kwota do zapłaty  6 232,62 zł, oprocentowanie stałe 10%, całkowity koszt kredytu 2 532,62 zł (w tym: prowizja 1 500,09zł, opłata przygotowawcza 40 zł, opłata za elastyczny plan spłat  642,91 zł, odsetki 349,62 zł), 60 tygodniowych rat równych w wysokości 103,88 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 10.01.2019 na reprezentatywnym przykładzie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.