Jak znaleźć kredyty dla rolników?

31 marca 2020

Z najświeższych danych GUS na temat liczby gospodarstw rolnych w Polsce wynika, że liczba rolników wciąż maleje. Mimo licznych dofinansowań oraz wsparcia z budżetu państwa utrzymanie się na rynku nie jest łatwe. Wiele zależy od natury i jej pobłażliwości dla ziemi, z których zyski czerpie rolnictwo. W 2016 roku liczba gospodarstw rolnych wynosiła 1410,7 tysięcy. Wydaje się imponująca, jednak warto zaznaczyć, że ubyło ich aż 18,3 tys. w porównaniu z poprzednimi latami. Co było tego powodem? Gdzie udać się po wsparcie finansowe? Czy kredyty dla rolników są łatwo dostępne i w końcu, jak je znaleźć? Znaleźliśmy dla Was odpowiedzi na te pytania.


Spis treści:

Susza i problemy finansowe rolników 2019 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpi do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wsparcie  dla rolników borykających się z klęską suszy. Obecnie występuje ona niemal we wszystkich województwach poza małopolską. Okazuje się, że mimo wcześniej podjętych działań mających na celu pomóc finansowo poszkodowanym sytuacja się nie poprawia.  Choć pewne działania ograniczają ogrom strat, przykładowo kary wprowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za sprzedaż produktów rolnych po niższych cenach.

Obecnie straty finansowe rolników wynoszą już 1 870 955 000 zł. Bez wątpienia pomoc jest potrzebna od zaraz! Dlatego też Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiło przekazać na wypłaty pomocy najbardziej poszkodowanym rolnikom pół miliarda złotych. W obliczu suszy i problemów finansowych tym bardziej warto zapoznać się z dostępną ofertą kredytów i pożyczek dla osób prowadzących działalność rolniczą.

Kredyty dla rolników a problemy w rolnictwie

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku gospodarstw rolnych trudno mówić o stałym źródle dochodu, które pozostanie niezmienne przez cały rok. Wysokość zarobków w danym miesiącu zależy od tego, na czym tak naprawdę skupia się rolnik. Jeżeli dana osoba czerpie zyski z produkcji roślinnej, dużą rolę odgrywa pogoda. W takich sytuacjach największym zagrożeniem są nadmierne deszcze, susze, silne wiatry czy też klęski żywiołowe. Mogłoby się wydawać, że chów zwierzęcy nie powinien sprawiać problemów, a zyski są stałe. Jednak w tym przypadku rolnicy zmagają się z epidemiami wśród zwierząt, które mogą zebrać nawet śmiertelne żniwo, co może wpędzić dane gospodarstwo w duże problemy finansowe. Potwierdzeniem tych słów mogą być między innymi dane pochodzące z raportu KRD “Posucha na wielu polach, czyli sytuacja finansowa w branży rolniczej 2018”.  Jedną z głównych obaw rolników jest pojawienie się ASF, czyli świńskiego pomoru świń.

Był to jeden z powodów wzrostu zadłużenia polskich rolników w 2018 roku. Problemy nie ominęły również osób zajmujących się produkcją roślinną, które dotknęły liczne nawałnice. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak uniknąć problemów finansowych i odbudować siłę gospodarstwa? Jednym z rozwiązań mogą być kredyty dla rolników w bankach. Bez wątpienia jest to zarówno atrakcyjna, jak i trudno dostępna oferta. Aby uzyskać wsparcie finansowe, należy spełniać surowe wymagania instytucji. Dotyczy to każdego klienta banku. Natomiast w przypadku rolników w grę wchodzą dużo większe stawki, a co za tym idzie szczegółowa selekcja kredytobiorców. Co będzie nam potrzebne do otrzymania wsparcia finansowego?

Oferta kredyty dla firm i rolników!

Jeśli szukasz kredytu dla rolników, warto zwrócić uwagę na oferty banków dla przedsiębiorców, które również nierzadko są przeznaczone dla rolników. Kliknij “Złóż wniosek” i sprawdź to!

Bank Maksymalna kwota kredytu Maksymalny okres spłaty
500 000 zł 12 miesięcy z możliwością odnowienia
600 000 zł Informacja u doradcy

 

Jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać kredyt dla rolnika?

Kredyt dla rolników w banku to jedna z możliwości otrzymania wsparcia finansowego, która nie tylko pozwoli nam przetrwać w obliczu kryzysu, ale również wesprze nasze inwestycje. Dla każdego z nas powinno być oczywiste, że podstawowym kryterium oceny naszej zdolności kredytowej będą uzyskiwane dochody. Warto tutaj wspomnieć, że sytuacja każdego gospodarstwa rolnego jest inna. Dlatego też większość banków przygotowuje ofertę dopiero po uzyskaniu niezbędnych informacji o finansach rolnika. Na jakiej podstawie zarobki zostaną oszacowane? Podstawową zasadą jest przedstawienie wszystkich źródeł dochodu. Kredytodawcy akceptują różnorakie dokumenty. Jeśli mamy wątpliwości, najlepiej zapytać doradcę klienta, aby nie stracić szansy na wsparcie finansowe przez własny błąd.

W przypadku oferty kredyt dla rolników na dowolny cel od Nest Banku mogą zostać uwzględnione:

 • faktury i rachunki, czyli dochody z kontraktów z innymi podmiotami,
 • dodatkowe źródła dochodu, czyli praca u pracodawcy zewnętrznego na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych,
 • dochód szacunkowy,
 • dotacje bezpośrednie, czyli dofinansowanie z Funduszu Unii Europejskiej.

 

Dodatkowo kredytodawca zapyta nas o to, czy planujemy rozszerzyć swoją działalność, jakie inwestycje będą wprowadzone w przyszłości oraz na jaki cel przeznaczymy otrzymane środki. W ten sposób będzie możliwe również oszacowanie przyszłych dochodów oraz potencjału rozwojowego danej działalności. Podobne warunki znajdziemy również w ofercie Getin Banku. Jednak czym różnią się kredyty dla rolników proponowane przez te dwie instytucje? Spójrzmy!

Kredyt dla rolników na dowolny cel – porównanie ofert!

Kiedy podejmiemy decyzję o złożeniu wniosku o kredyt dla rolnika, musimy pamiętać nie tylko o zapoznaniu się z warunkami i przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, ale również porównaniu ofert. Na rynku pojawia się coraz więcej możliwości. Możemy skorzystać zarówno z wsparcia finansowego w banku, jak i instytucji pożyczkowej. Różnice w wysokościach finansowania, okresie kredytowania oraz szczegółowych warunkach są duże i mogą pojawić się nie tylko pomiędzy dwoma sektorami, ale również w obrębie jednego. Przykładem tego są kredyty w Nest Banku oraz Getin Banku.

Jak prezentuje się pożyczka dla rolnika w Nest Banku? Jeżeli zdecydujemy się na złożenie wniosku w tej instytucji, możemy otrzymać nawet do 550 000 zł na 12 lat. Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie, którym w tym przypadku jest gwarancja COSME, której celem jest zwiększenie dostępu do wsparcia finansowego. W takiej sytuacji w razie problemów ze spłatą, zobowiązanie przejmuje gwarant (instytucja lub osoba fizyczna poświadczająca naszą zdolność do spłaty). Dzięki temu nie musimy się martwić bezpieczeństwem naszego majątku, a bank zyskuje pewność otrzymania swoich pieniędzy z powrotem. Zwróćmy również uwagę na możliwość zawieszenia spłaty na 3 miesiące. Dla rolników będzie to szczególnie istotne, ponieważ nie są w stanie przewidzieć tego, jak potoczy się ich dalsza praca. Podczas składania wniosku zostaniemy również poproszeni o wybór raty miesięcznej lub kwartalnej. Bez wątpienia tę ofertę można nazwać dostosowaną do potrzeb klienta.

Natomiast w przypadku Getin Banku kwota, jaką możemy uzyskać, jest niższa. Rolnik może wnioskować maksymalnie o 150 000 zł. Skrócony został również okres kredytowania wynoszący 10 lat. Na stronie internetowej nie zostaje uwzględniona informacja o możliwości zawieszenia spłaty oraz wyboru rat. Jak widać, różnice są duże, a to, która oferta kredyty dla rolników będzie właściwa zależy również od indywidualnej sytuacji finansowej danego wnioskodawcy.

 

Poniżej prezentujemy listę ofert kredyt gotówkowy na dowolny cel, o który również mogą wnioskować rolnicy. Więcej szczegółów znajdziesz, klikając “Złóż wniosek”. 

Pożyczka gotówkowa w banku!

 

Bank Maksymalna kwota kredytu Maksymalna liczba rat miesięcznych
200 000 zł 120 Złóż wniosek
santander 130 000 zł 120  Złóż wniosek

 

Czym jest kredyt preferencyjny?

Jak wspomnieliśmy, rynek finansowy obfituje w wiele ofert przeznaczonych dla rolników. Wśród nich w 2015 roku pojawiła się kolejna. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z kilkoma bankami wprowadziła możliwość otrzymania wsparcia finansowego wraz z dopłatą do oprocentowania. Oznacza to, że część kosztów, jakie powstają w trakcie okresu kredytowania spłaca za rolnika Skarb Państwa. Taką pomoc możemy otrzymać w przypadku ubiegania się o kredyt na zakup ziemi, zakup udziałów lub nabycia akcji związanych z gospodarstwami rolnymi, sprzęt i maszyny potrzebne do dobrego funkcjonowania gospodarstwa.

Warto zwrócić również szczególną uwagę na fakt, że o taki kredyt preferencyjny dla rolników mogą się starać również Ci, których gospodarstwa zostały zniszczone przez żywioły, takie jak: powodzie, huragany, obsunięcia ziemi czy też lawiny. Jednak w tej grupie znajdą się również rolnicy z gospodarstwami zniszczonymi wskutek rażenia piorunem, przymrozków, suszy, gradów, nawałnic czy przezimowania. Bez wątpienia dzięki takiemu wsparciu sektor rolnictwa może dalej się rozwijać i liczyć na wsparcie ze strony państwa. Dzięki temu rolnicy mogą poprawić efektywność swoich gospodarstw czy też pozytywnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego. Jak wiadomo, rozporządzenia rządowe i prawne często się zmieniają. Dlatego też w przypadku konieczności dostosowania swojego gospodarstwa do nowych obostrzeń również można wnieść wniosek o tego typu wsparcie finansowe. Jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać kredyt preferencyjny?

Kredyt na zakup ziemi i maszyn – zasady udzielania

Pamiętajmy, że jeżeli składamy wniosek o kredyt na maszyny rolnicze, możemy z otrzymanych środków kupić również używany sprzęt. Jednak jego wiek nie powinien przekraczać 5 lat w dniu podpisania umowy z bankiem.

Skupmy się najpierw na ofercie kredyt na zakup ziemi, ponieważ są one objęte obostrzeniami, o których z pewnością każdy powinien wiedzieć. Po pierwsze kwota kredytu może być równowartością maksymalnie 80% inwestycji. Oznacza to, że wkład własny rolnik musi wynosić co najmniej 20%. Jednocześnie wsparcie finansowe nie może przekroczyć 5 mln zł. To nie wszystko, ta suma jest również maksymalnym limitem łącznej kwoty wszystkich kredytów prewencyjnych, które otrzymujemy na rozpoczęte już inwestycje.  Warto również pamiętać, że jest to oferta dla kupców użytków rolnych noszących status rolników indywidualnych. Czy są jakieś ograniczenia dotyczące wielkości gruntów rolnych? Zakupiona ziemia wraz z tą już posiadaną przez rolnika nie może przekraczać powierzchni 300 ha. Jeśli mieścimy się w limicie i wszystko się zgadza, możemy przejść do zapoznania się z pozostałymi wymaganiami.

Kto może otrzymać kredyt preferencyjny dla rolnika?

Kredyt preferencyjny skierowany jest do osób, które zajmują się działalnością rolniczą, rybactwem lub przetwórstwem związanym z tymi dwoma sektorami. Niezbędne do otrzymania wsparcia finansowego jest również posiadanie statusu osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej. Dla każdego powinno być również oczywiste, że niezbędne będzie posiadanie co najmniej 18 lat, ważnego dowodu osobistego czy adresu zameldowania na terenie Polski. Jednak warto wspomnieć, że kredyt preferencyjny nie przysługuje emerytom i rencistom. Jedynym wyjątkiem są kredyty dla rolników na modernizację gospodarstwa, gdzie zgodę mogą otrzymać osoby posiadające rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Kto posiada ofertę kredyty dla rolników z dofinansowaniem?

Wśród instytucji współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa znajduje się siedem banków. Szczegółową listę opłat w konkretnych ofertach znajdziemy na stronie ARiMR. Gdzie należy się udać, aby otrzymać kredyt rolniczy? Takie produkty finansowe oferują:

 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
 • SGB-Bank S.A.,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.,
 • Santander Bank Polska S.A.,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Bank Ochrony Środowiska S.A..

Pożyczka dla rolnika – kiedy warto po nią sięgnąć?

Jeżeli chcemy uzyskać środki na przetrwanie okresu posezonowego, warto zwrócić uwagę na ofertę firm pożyczkowych. Oferują one swoim klientom wsparcie finansowe nawet do 25 000 zł z możliwością spłaty w ratach. W ten sposób możemy przetrwać kryzys i nie martwić się o to, czy wystarczy nam na rachunki. Jednak w przypadku inwestycji pozabankowe  kredyty dla rolników będą nieodpowiednie, ponieważ osiągają za małe wartości. Pamiętajmy również, że pożyczki dla rolników w instytucjach pozabankowych charakteryzują się niższymi wymaganiami niż te w bankach. Aby uzyskać wsparcie finansowe, należy:

 • mieć co najmniej 18 lat,
 • posiadać numer telefonu, adres e-mail  oraz aktywne konto bankowe,
 • dysponować ważnym dowodem osobistym,
 • mieć miejsce zamieszkania na terenie Polski,
 • przedstawić źródło dochodów pozwalające na bezproblemową spłatę zobowiązania,
 • otrzymać pozytywną ocenę zdolności kredytowej.

 

Poniżej przedstawiamy listę ofert pożyczki dla rolnika na raty. Jeżeli zainteresuje Cię jedna z propozycji, kliknij “Złóż wniosek”.

Pożyczki ratalne

Pożyczkodawca Maksymalna kwota pierwszej pożyczki Maksymalny okres spłaty pierwszej pożyczki
super grosz 10 000 zł 48 miesięcy Złóż wniosek
  20 000 zł 60 miesięcy Złóż wniosek
25 000 zł 48 miesięcy Złóż wniosek
10 000 zł 24 miesiące Złóż wniosek

 

Czy istnieją pożyczki dla rolników bez bik?

Na koniec warto wspomnieć również o ofertach pożyczki dla rolników bez BIK. Jest to oferta skierowana do osób, które z jakiegoś powodu nie posiadają perfekcyjnej historii kredytowej. Jednak musimy pamiętać, że nie każdy może otrzymać takie wsparcie finansowe. Zazwyczaj wymieniane są trzy typy klientów, którzy mogą wnioskować o pożyczki bez BIK. Wśród nich znajdziemy:

 • osoby posiadające wpis o spłaconym już zadłużeniu (dane przechowywane są przez 5 lat),
 • osoby posiadające wpis o niewielkiej zaległości,
 • osoby NIEPOSIADAJĄCE żadnych wpisów – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Warto zaznaczyć, że ich szanse na otrzymanie pieniędzy maleją podobnie, jak w przypadku negatywnych informacji. Po prostu instytucja nie jest w stanie określić naszej wiarygodności, ponieważ nie ma ku temu podstaw.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.