Co dalej z komornikami? Zmiany w ustawie komorniczej 2020

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 8 minut
Z dniem 1 stycznia 2019 roku weszły w życie zmiany w ustawie komorniczej. Niewątpliwie wpływają one pozytywnie na sytuację dłużników. Jednak mają na celu również ułatwić pracę samych kancelarii komorniczych. Dzięki nowym regulacjom prawnym zostały jasno określone zarówno zasady obowiązujące komorników, jak i prawa przysługujące osobom podlegającym egzekucji.  Jakie konkretne zmiany przyniesie nowa ustawa o komornikach sądowych i o kosztach komorniczych?
nowe zmiany w ustawie komorniczej

Z artykułu dowiesz się:

Jakie zmiany przyniesie nowa ustawa komornicza 2020?

Rząd zdecydował się na wprowadzenie zmiany ustawy komorniczej, które mają zastąpić dotąd obowiązującą ustawę o komornikach sądowych i egzekucji z 1997 roku. Jej miejsce z dniem 1 stycznia 2019 roku zajęły:

 • ustawa o komornikach sądowych (Dz.U. 2018 poz. 771),
 • ustawa o kosztach komorniczych (Dz.U. 2018 poz. 770).

Dzięki tym zmianom otrzymujemy gwarancję bezpieczeństwa, a wszelkie działania podejmowane przez komorników zostały objęte nadzorem. Każda kancelaria będzie podlegać ścisłym kontrolom, a z każdego postępowania egzekucyjnego pracownik powinien posiadać odpowiednią dokumentację (w tym nagranie z wizyty u dłużnika oraz formularz). Warto również zaznaczyć, że zostały skonkretyzowane ograniczenia w sprawie zajmowanych ruchomości, czyli przedmiotów niezbędnych do codziennego funkcjonowania, jak przykładowo podstawowy sprzęt AGD czy łóżko.

Dodatkowo komornik czynnie wykonujący swój zawód będzie mógł utrzymywać się tylko z wynagrodzenia otrzymywanego w ramach działalności kancelarii. Wyklucza się możliwość dodatkowej pracy zarobkowej. Warto nawiązać również do wcześniej wspomnianej sytuacji z rolnikiem, któremu bezpodstawnie zajęto ciągnik. Obecnie w takiej sytuacji to komornik ponosi koszty swoich działań. Dodatkowo jeżeli nie jesteśmy dłużnikiem i okażemy sprzeciw prowadzonym czynnością, przysługuje nam możliwość umorzenia postępowania z urzędu.

Jeżeli znaleźliśmy się w trudnej sytuacji i zostaliśmy objęci egzekucją komorniczą, warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami wyżej wspomnianych aktów prawnych: ustawa o komornikach sądowych (Dz.U. 2018 poz. 771), ustawa o kosztach komorniczych (Dz.U. 2018 poz. 770).

 

Obywatele mogą odetchnąć?

Zmiany w ustawie komorniczej mają na celu wykształcenie odpowiednich regulacji prawnych, które nie będą utrudniać pracy komornikom, a jednocześnie ochronią obywatela przed nadużyciami. Przykłady działań bezdusznych komorników można by mnożyć w nieskończoność. Pojawiają się najczęściej w wieczornych wydaniach wiadomości lub reportażach telewizyjnych. Najsłynniejszym przykładem na niechlubne działanie asesora komorniczego, jest sprawa zajęcia ciągnika wartego 100 tys. zł rolnikowi, który nie posiadał żadnych długów. Rolnik bezpodstawnie, w ramach postępowania egzekucyjnego stracił bardzo drogą maszynę rolniczą. Jak się okazało, dłużnikiem był tak naprawdę jego sąsiad. Poszkodowany mężczyzna co prawda odwołał się do sądu, prosząc o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego, ale zanim sąd zdołał wydać jakiekolwiek orzeczenie w tej sprawie, traktor zniknął już z posesji właściciela. Ważny przekaz, jaki rząd chce skierować do obywateli, dotyczy przede wszystkim tego, aby rodziny, które wpadają w kłopoty finansowe czuły, że mogą liczyć nie pomoc, nie są pozostawione bezdusznym urzędnikom i wiedziały, że państwo stoi po ich stronie.

Minister Sprawiedliwości ograniczy komornikom wynagrodzenia

Jak twierdzi Zbigniew Ziobro w rozmowie dla TVN24 odnośnie do obecnych zarobków komorników:

Nie uważamy, żeby zawód komornika, który realizuje majestat Państwa i władzę państwową był uprawniony do koncentrowania się na czystym biznesie, bo często to skutkuje brakiem przestrzegania właściwych standardów etycznego postępowania. Jeżeli idzie to w ilość, nie zawsze przekłada się na jakość, owszem jeżeli chodzi o jakość życia i pieniędzy to tak, ale jeśli chodzi o jakość świadczonych usług dla tych, którzy do komornika trafiają z prawomocnymi rozstrzygnięciami – niekoniecznie.

Uzasadniając powody wprowadzanych zmiany w ustawie komorniczej, tłumaczy:

Dlatego też konsekwentnie wprowadzamy takie zasady, które zachowają możliwość uzyskiwania bardzo godnych wynagrodzeń przez komorników, ale jednocześnie te gigantyczne, bajońskie sumy ograniczymy. Ci, którzy zdają sobie sprawę, że już nie będą zarabiać rocznie 20 milionów złotych, czy 14 mln złotych, czyli ogromnych kroci, nie są z tego powodu zadowoleni.

Warto zaznaczyć, że podczas analizy zarobków komorników przez ministerstwo wzięto pod uwagę grupę składającą się z ponad 1200 przedstawicieli zawodu. Ponad 86% z nich mogło pochwalić się zarobkami przekraczającymi 10 tys. miesięcznie. Jednak tak wyznaczony przedział nie jest wystarczający do oceny zarobków, które rocznie mają wynosić 20 czy 14 milionów złotych. Warto zaznaczyć, że wśród komorników zarabiających powyżej 10 tys. zł znalazło się ponad 60% tych, którzy osiągali miesięcznie od 10 do 50 tys. zł. Z kolei pozostali wykazywali dochód na poziomie od 50 do 100 tys. zł. Nie da się ukryć, że takie dane stawiają sytuację w zupełnie innym świetle.  Informacje te pochodzą z roku 2015, czyli przed wprowadzeniem zmian w ustawie. Warto zaznaczyć, że był to jeden z najlepszych okresów zarobkowych dla komorników. Natomiast rok później po wprowadzeniu pierwszych zmian analizą zajęła się globalna organizacja PwC. Co można było zauważyć? Według danych przeciętna kancelaria zarabia niemal 60 tys. zł. Takie informacje mogą wyprowadzić z równowagi niejednego, jednak po raz kolejny zaznaczamy, że kwoty te pochodzą z roku 2015 i 2016, czyli przed wprowadzeniem nowelizacji 2017 (Dz.U. 1997 nr 133 poz. 882).

Jakie zmiany wraz z nowelizacją 2020?

Głównymi założeniami w ramach projektu nowej ustawy komorniczej 2020 są:

• nagrywanie wszystkich czynności egzekucyjnych, które są prowadzone w terenie

• uregulowanie kosztów postępowań prowadzonych przez komornika sądowego

• ujednolicenie wysokości opłat egzekucyjnych – minimalna 150 zł, maksymalna nie może przekraczać 50 tys. zł

• otrzymywanie przez dłużnika specjalnego formularza skargi na czynności komornika

• zwiększenie uprawnień nadzorczych i kontrolnych ministra sprawiedliwości nad komornikami

• częstsze kontrole kancelarii komorniczych

• dokonywanie kontroli finansowej kancelarii komorniczych przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego

• zawieszenie komornika w czynnościach na każdym etapie postępowania dyscyplinarnego przez ministra sprawiedliwości

Przygotowane zmiany w ustawie komorniczej mają na celu zwiększenie kontroli i nadzoru nad pracą komorników, którzy często działali zbyt zuchwale i bezwzględnie. Dodatkowo ograniczeniu mają ulec dochody komornika, które średnio wynoszą 40 tys. zł miesięcznie. To zdecydowanie więcej niż inni pracownicy sądowi. Niektórzy komornicy naruszali zasady wynagrodzeń, traktując swoją pracę urzędnika państwowego jak dochodowy biznes, przedkładając chęć wzbogacenia się nad rzetelną, etyczną pracę. Mowa o komornikach, którzy uzyskiwali rocznie milionowe dochody.

 

Policja i nowe obowiązki komornika

Zmiany w ustawie komorniczej mają również doprecyzować sytuację, w której komornik musi przymusowo otworzyć mieszkanie dłużnika. Zawsze będzie musiał wtedy działać w asyście policji. Ważna będzie również zmiana, według której komornik musi działać osobiście, a pomoc asesora ma stanowić jedynie funkcję szkoleniową. Ze strony asesorów ma to być przygotowanie do zawodu komornika, który ponosi pełną odpowiedzialność za działanie podwładnych. Jednym z ostatnich punktów złożonego projektu jest również podniesienie minimalnego wieku osoby, która zostaje powołana na stanowisko komornika. Obecnie wiek wynosi 26 lat. Podniesiony zostanie do 28 lat, a górna granica zostanie natomiast obniżona z 70 do 65 lat.

Zmiany w ustawie komorniczej a pożyczkobiorcy

Jakie znaczenie dla pożyczkobiorcy mają wprowadzone zmiany w ustawie komorniczej? Przede wszystkim obywatele mogą poczuć się bezpieczniej, ponieważ wedle założeń sytuacje, w których komuś bezpodstawnie może zostać odebrany majątek, mają zostać wyeliminowane. Co zaś tyczy się samych pożyczek – nikt nie zwalnia kredytobiorców od terminowych spłat zobowiązań finansowych. Każda firma, która udziela pożyczek online chciałaby otrzymać spłatę pieniędzy w terminie i uniknąć przykrych sytuacji związanych z postępowaniem komorniczym.

Odpowiedzialne pożyczanie

W gestii firm udzielających pożyczek online jest rzetelna informacja dla klienta o prawach i obowiązkach względem przyznanego świadczenia pieniężnego. Klarowne zasady i ich realizacja budzą zaufanie do firmy. Dlatego warto rozejrzeć się za takimi pożyczkodawcami, którzy w swojej pracy i ofercie realizują idee odpowiedzialnego pożyczania, oznaczającą między innymi to, że osobie zadłużonej nie jest udzielana wysoka pożyczka, ponieważ w takich sytuacjach łatwo wpaść w tak zwaną spiralę zadłużeń.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz w artykule JAK UNIKNĄĆ SPIRALI ZADŁUŻENIA?

 

9 komentarzy

pozyczkowy-portal.pl

Pani Aniu, bardzo dziękujemy za ten obszerny głos w ważnej sprawie. W stu procentach podpisujemy się pod tym, co Pani napisała. Niestety, w postępowaniu komorniczym są zbyt duże nadużycia, a najważniejsze, że są luki prawne, by tego typu nadużyć dokonywać…

00 Odpowiedz
andreas

nareszcie mi komornik zabiera 2x alimenty mimo tego ze nie mam zadluzenia z zus 637 zl a z najnizszej sredniej sredniej krajowej 890 zl jestem rencista po udarze z 2 gr inwalidzka

00 Odpowiedz
  pozyczkowy-portal.pl

  Może już niedługo to się zmieni na lepsze!

  00 Odpowiedz
Monika

i bardzo dobrze .długi trzeba spłacać a komornicy powinni w tym pomagać a nie wpędzać dłużnika w dodatkowe niemałe koszty .przykład nal główna 10 ,457,94 odsetki od 2008 roku bo po takim czasie firma postanowiła dług egzekwować 4.954,38 dalej koszt procesu w e -sądzie 2678,33 koszt przedstawiciela firmy 900 zł opłata komornika 2715 plus podatek wat przerzucony na dłużnika 624,45 , zaliczka wierzyciela za podjęcie egzekucji 85,55 razem 22415,65 do tego 2 zł dziennie odsetek za każdy dzień zwłoki i koszty komornika naliczane rok rocznie na początku nowego rozliczenia ,czyli prze dwa lata komornik zarabia na dłużniku ponad 8 tyś .Najlepsze jest też to że w pierwszej kolejności ściąga swoje należności , opłaty sądowe a na końcu dopiero dług zasadniczy .Więc jak ten człowiek ma wyjść z długów ? I jak ma do tego żyć , opłacić rachunki , jeść , kupić ubranie .Kolejna ciekawa praktyka komornicza jeśli dłużnik posiada w mieszkaniu sprzęt , który nie należy do niego ale z niego korzysta komornik ma prawo go zająć a właściciel musi biegać po sądach domagając się zwrotu , jak zdąży przed licytacją to ok jak nie zdąży komornik nie ponosi odpowiedzialności za spieniężenie cudzej własności .Pewnie ,że jest wielu cwaniaków , którzy naklepią długów , przepiszą majątek na rodzinę i żyją jak paczki w maśle śmiejąc się w nos innym ale większość ludzi , których dotyka problem długów chcą z nich wyjść ale nie mają możliwości dzięki takim właśnie działaniom służb które powinny pomagać .Dlaczego nikt nie ograniczy firm windykacyjnych .kolejna sprawa komornik ma obowiązek poinformować dłużnika o możliwość obrony oraz weryfikacji długu jeszcze się nie spotkałam z komornikiem który takiej informacji udzielił .Przykład z niedalekiej przyszłości .Pan a ma długi o których ,,zapomina powiedzieć ” jako ,że jest współwłaścicielem części domu , przyjmuje propozycję dożywotniej opieki z zamieszkaniem w zamian za zrzeczenie się swojej części .Po ponad roku od uprawomocnienia darowizny przychodzi zawiadomienie z wydziału kw że komornik dokonał wpisu w kw odnośnie egzekucji komorniczej z części nieruchomości .Nie zadał sobie trudu ów pan komornik ,żeby zapoznać się z wpisami w kw i doczytać ,że pan a nie jest właścicielem posesji i od jakiego czasu .Liczył na łatwy zarobek i się przeliczył .Ja dla mnie komornik powinien być pracownikiem państwowym na etacie w sądzie i powinien ponosić odpowiedzialność materialną za swoje działania .Wtedy miałby motywację do rzetelnego wykonywania swojej pracy .Powinien być uporządkowany system egzekucji .Najpierw należność główna , potem koszta a po rzetelnym spłaceniu umorzenie odsetek .Kolejna rzecz to np to że firma windykacyjna przysyła wezwania pod stary adres zamieszkania a komornik jakoś bez trudu wysyła nakaz zapłaty po 8 latach na nowy adres .Przy takim działaniu dłużnik nie ma szans na złożenie odwołania

00 Odpowiedz
  pozyczkowy-portal.pl

  Pani Moniko, bardzo dziękujemy za niezwykle ważny głos w tej sprawie. Niestety bardzo smutnej. Postępowanie komorników oraz firm windykacyjnych powinno zostać unormowane, aby nasz szary obywatel mógł po prostu na normalnych warunkach wyjść z kłopotów finansowych. Nie popieramy postępowania typu – „nie muszę spłacać długów, komornik niech się ode mnie odczepi itp.” Z drugiej strony jesteśmy za tym, aby dawać ludziom, którzy naprawdę chcą odpracować swoje zadłużenie, szansę na nowe rozdanie.

  10 Odpowiedz
Wiktoria Burdyka

No cóż. Nie podoba mi się nadzór nad komornikami przez ministra. Nadzór
sądowy uważam za wystarczający i tak powinno zostać. Jednak uważam, ze
działania NIEKTÓRYCH komorników są bezprawne (sprawa z Łodzi). I
powinno się takie sprawy bardzo surowo ukarać, ponieważ komornik działa w wymiarze sprawiedliwości.. Powinno się mieć do niego zaufanie. W swoim życiu spotkałam kilku komorników, ale żaden nie naraził mi się swoim postępowaniem, za wyjątkiem jednego, ale na jego szczęście przysłał mi przeprosiny. Komornicy owszem, jak mają kancelarię w chodliwym miejscu ( w mieście) to zarabiają. Na razie jest i powinno być wynagrodzenie procentowe od odzyskanej sumy. Jedynie
można to ujednolicić, np. 7-10%. Trzeba pamiętać, że kancelarie zatrudniają ludzi. Nie zazdroszczę komornikom zarobków, bo jak ktoś ma odrobinę sumienia i przyzwoitości , to jest mu czasami ciężko. Jedynie co trzeba zmienić
to sposób powiadamiania dłużnika, ewentualnie pouczenie przez komornika
(wbrew rozsądkowi) jak można sprawę załatwić, bo np. nakaz zapłaty
został wydany dla firmy windykacyjnej, a widać gołym okiem, że jest
przedawniony. Co więcej, komornik powinien wysłuchać dłużnika i
ewentualnie sprawdzić prawdomówność. Ludzie nie są świadomi takich
spraw, bo nie znają prawa. Bo tak faktycznie komornik to sprzątaczka
sądowa, bo sąd nakazuje, a on musi wykonać swoją pracę, A tak szczerze,
to wolałabym, żeby Ziobro trzymał się z daleka od spraw związanych z
prawem i grzebania w przepisach. Nie wyjdzie to nikomu na dobre. Obecny
rząd nosi się z zamiarem zmian w przedawnieniach. Skutkiem tego terminy
przedawnień mogą się wydłużyć.

00 Odpowiedz
  pozyczkowy-portal.pl

  Pani Wiktorio bardzo ciekawe pomysły na unormowanie sprawy, dziękujemy za komentarz!

  00 Odpowiedz
Mietek

Ziobro zrobi z nimi porządek

00 Odpowiedz
Konrad Baczyński

Komornicy i tak znajdą sposób żeby dalej żerować

00 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły