Wyjawienie majątku – na czym polega i jak go uniknąć?

Szymon Machniewski avatar Szymon Machniewski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Problem przeterminowanych płatności dotyczy wielu osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Klient nie płaci w ustalonym terminie, a często jedynym sposobem na uzyskanie środków jest skierowanie sprawy do sądu. W przypadku pomyślnego wyroku sprawa może się zakończyć postępowaniem komorniczym, a może również dojść do wyjawienia majątku dłużnika. Sprawdź, na czym to polega.

Wyjawienie majątku – na czym polega i jak go uniknąć

Polskie firmy zmagają się z dłużnikami

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów, ponad 56% respondentów wskazało opóźnienia w płatnościach od kontrahentów jako barierę w rozwoju firmy. Około 33% uważa za nią brak zapłaty. Bezdyskusyjnie takie problemy prowadzą nie tylko do kłopotów z rozwojem, ale nawet do bankructwa. 

Żeby uzyskać zapłatę, możesz sięgnąć po różne rozwiązania. Czy wiesz, jak wygląda windykacja krok po kroku? Warto zacząć od oficjalnego wezwania do zapłaty z informacją, że jeśli nie dojdzie do uregulowania długu w określonym czasie, to sprawa zostanie skierowana do sądu. Taki dokument wyślij za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, aby mieć dowód, że korespondencja została odebrana. Możesz sprawę zgłosić do firmy windykacyjnej, która zacznie od działań polubownych i będzie czuwać nad postępowaniem sądowniczym i komorniczym. 

Prawo daje narzędzia, które umożliwiają odzyskanie długu na drodze sądowej i możesz przejść przez taki proces bez wsparcia prawnika. Problem w tym, że zajmuje to mnóstwo czasu, nawet jeśli skorzystasz z eSądu. Po pomyślnym dla Ciebie wyroku rozpocznie się prawdopodobnie postępowanie komornicze i pojawi się pytanie – czy komornik ma z czego ściągnąć wierzytelność? W wielu przypadkach nie obędziesz się bez wniosku o wyjawienie majątku. Na czym to polega?

Postępowanie komornicze a ujawnienie majątku

Kiedy masz już tytuł egzekucyjny, złóż do sądu, w którym toczyła się sprawa wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Następnie przekaż komornikowi odpowiedniemu dla miejsca zamieszkania dłużnika wniosek o wszczęcie egzekucji. Ten funkcjonariusz publiczny ma duże uprawnienia i może zajmować m.in. ruchomości, nieruchomości czy środki, które znajdują się na rachunku bankowym. 

Zdarza się, że komornik ma problem ze znalezieniem majątku, z którego może dokonać egzekucji. Dłużnicy podejmują przeróżne kroki, aby tego uniknąć:

  • ukrywają składniki majątku;
  • przepisują prawa do majątku na inne osoby;
  • zatajają swoje dochody.

Jeśli komornik podejrzewa, że w danym przypadku dłużnik nie wykazuje swoich dochodów, może mieć miejsce sprawa o wyjawienie majątku przed sądem, którą reguluje art. 913 kpc. Pozwala to ustalić, co faktycznie jest własnością tej osoby. Ponadto można na tej podstawie określić, czy dłużnik nie pozbywał się majątku, aby uciec przed odpowiedzialnością. Takie działanie jest przestępstwem, a kara za jego popełnienie jest opisana w art. 300 Kodeksu karnego. W zależności od okoliczności, grozić może za to 3, 5, a nawet 8 lat pozbawienia wolności. 

Sprawa o wyjawienie majątku – jak przebiega?

Musisz złożyć odpowiedni wniosek do sądu, który zdecydował o rozpoczęciu egzekucji. Umieść w nim dane dłużnika, wierzyciela i komornika. Podaj wysokość długu i opisz trudności związane jego wyegzekwowaniem. 

Następnie dłużnik zostanie wezwany przez sąd – musi przygotować wykaz majątku i potwierdzić, że te informacje są zgodne ze stanem faktycznym. Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi odpowiedzialność karna. Jeśli dłużnik nie zareaguje na wezwanie sądu, może to się skończyć dla niego aresztem, grzywną lub doprowadzeniem do sądu. 

Na podstawie ujawnionych danych, po wniosku wierzyciela, komornik może rozpocząć egzekucję z majątku. Co w sytuacji, jeśli uzyskany wykaz niczego nie zmienia? Wtedy postępowanie może być umorzone lub zawieszone. To nie oznacza, że nie można go wznowić – jeśli dłużnik stanie się właścicielem majątku, z którego można wyegzekwować dług, to jest jak najbardziej możliwe. 

Wniosek o wyjawienie majątku przed wszczęciem egzekucji – czy to możliwe?

Brak majątku po stronie dłużnika oznacza, że uzyskanie zapłaty będzie trudne, a może nawet niemożliwe. Postępowanie mogło narazić wierzyciela na dodatkowe koszty i zająć wiele czasu. Jest jednak inne rozwiązanie – możesz złożyć wniosek o ujawnienie majątku, zanim dojdzie do wszczęcia egzekucji, aby ułatwić ten proces. Jest to możliwe, jeśli uprawdopodobnisz, że:

  • nie zaspokoisz roszczenia ze znanego majątku dłużnika;
  • nie zaspokoisz roszczenia ze świadczeń okresowych, które przysługują mu za okres 6 miesięcy;
  • wzywałeś dłużnika do zapłaty kwot wynikających z tytułu wykonawczego, ale nie przyniosło to efektów w terminie 2 tygodni od doręczenia wezwania.

Jak uniknąć wyjawienia majątku?

To od wierzyciela zależy, czy złoży wniosek o wyjawienie majątku. Jeśli jesteś dłużnikiem, spróbuj ustalić zasady spłaty. Wierzyciel nie musi się tym zajmować, angażować w postępowania i ponosić kolejnych kosztów. Zaproponuj takie warunki regulowania płatności, którym jesteś w stanie podołać. Jeśli będziesz spłacać zaległą kwotę zgodnie z harmonogramem, to prawdopodobnie wierzyciel nie będzie wnioskować o wyjawienie majątku. Czy chwilówki dla zadłużonych mogą być sposobem na pokrycie długu? Zaciąganie kolejnych zobowiązań może Cię doprowadzić do jeszcze większych trudności finansowych. Jeśli chcesz skorzystać z pożyczki, to tylko wtedy, gdy masz pewność, że będziesz w stanie ją zwrócić w terminie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły