Czym jest ERIF i jak usunąć wpis z tego rejestru?

natalia  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut
Tak jak obecnością na liście najbogatszych Polaków prawdopodobnie nie pogardziłby żaden z nas, tak znalezienie się na listach dłużników nie jest powodem do dumy. W takiej bazie mogą się znaleźć zarówno osoby, które z premedytacją unikają odpowiedzialności za niespłacone zobowiązania finansowe, jak i takie, którym zdarzenia losowe uniemożliwiły wywiązanie się z umów. Fakt figurowania w rejestrach dłużników może nie zmienia nic w naszym codziennym życiu, ale będzie kluczowy, jeśli będziemy chcieli ubiegać się o kredyt w banku lub firmie pożyczkowej. Dziś pod lupę bierzemy bazę ERIF – dowiemy się, czym jest, jak funkcjonuje i czy można usuwać z niej wpisy.
erif

ERIF a BIG

ERIF, czyli Europejski Rejestr Informacji Finansowej, jest jednym z rejestrów działających w ramach BIG. Gromadzi, przechowuje i udostępnia on dane o sytuacji finansowej zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Warto pamiętać, że w takich bazach można znaleźć informacje dotyczące zobowiązań względem instytucji bankowych czy pożyczkowych. to wpisy mające ogromny wpływ na zdolność kredytową. Także osoby prywatne, zalegające np. z płaceniem alimentów, lub regulowaniem rachunków, mogą trafić do bazy ERIF.

Jednostkami zgłaszającymi dłużników są ich wierzyciele. Z ich punktu widzenia takie udostępnianie informacji gospodarczych jest bardzo istotne w kontekście nawiązywania współpracy o charakterze finansowym. Chodzi tu szczególnie o banki i firmy pożyczkowe, dla których związanie się umową z dłużnikiem może zakończyć się długotrwałą batalią o zwrot swoich pieniędzy. Komunikat o tym, że potencjalny wspólnik jest już zadłużony w innej instytucji, będzie więc na wagę złota. W Polsce działa 5 biur w typie BIG, które przechowują takie dane. Jednym z nich jest ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Co to jest ERIF?

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej powstało w 2003 roku, a więc mniej więcej w tym samym czasie, co pozostałe 4 instytucje. Rok później stało się pełnoprawnym członkiem Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Obecnie działa na mocy Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. 2010 Nr 81 poz. 530).  Baza ERIF należy do grupy KRUK, powiązanej kapitałowo z największą firmą windykacyjną w Polsce – KRUK SA.

ERIF stworzono w oparciu o przepisy dotyczące udostępniania informacji gospodarczych i wymianie danych o takim charakterze. Wbrew pozorom nie gromadzi w swoich bazach informacji tylko o dłużnikach – w rejestrze znajdziemy także zapisy o osobach i przedsiębiorstwach, które terminowo wywiązują się ze swoich zobowiązań. Służy to budowaniu swojej wiarygodności płatniczej, co może przysłużyć się przy składaniu wniosków o wsparcie finansowe w przyszłości. Instytucja ma również inne zalety: funkcjonowanie ERIF zwiększa bezpieczeństwo transakcji zawieranych między kontrahentami oraz buduje płatniczą wiarygodność między stronami, które decydują się na współpracę. W praktyce oznacza to, że coraz mniej boimy się korzystania z produktów bankowych i parabankowych – cały czas mamy świadomość, że na straży ich prawidłowego działania stoją Biura Informacji Gospodarczej, w tym ERIF.

Jakie informacje zbiera baza ERIF?

Jak wspomnieliśmy, w rejestrze ERIF znajdziemy nie tylko informacje o zaległościach, ale również terminowo regulowanych zobowiązaniach. Wbrew pozorom ERIF – oprócz wpisów na temat kredytów i pożyczek – rejestruje także dane przekazywane przez przedsiębiorstwa z rynku:

  • telekomunikacyjnego,
  • multimedialnego,
  • finansowego,
  • budżetowego i wielu innych.

Oznacza to, że do BIG ERIF trafią również informacje dotyczące płatności za rachunki za telefon, internet czy telewizje. Dodatkowo ten rejestr otrzymał wyłączność na zarządzenia informacjami na temat wierzytelności pochodzących z Grupy KRUK.

Baza dłużników – korzyści dla klientów

Na listach ERIF znajdziemy dane odnośnie zobowiązań na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zgłaszając zapotrzebowanie na informacje o przyszłym wspólniku, otrzymujemy więc komplet danych na jego temat – niezapłacone rachunki telefoniczne i mandaty, niespłacone pożyczki – wszelkie finansowe grzeszki dłużnika w jednym miejscu, choć na rynku można znaleźć firmy pożyczkowe, które nie korzystają z bazy ERIF.

ERIF można też nazwać pewnego rodzaju platformą do wymiany informacji gospodarczych. Działania instytucji są kompleksowe, nie tylko pod względem gromadzenia danych na temat dłużników, ale także w kwestii obsługi klientów. Dlaczego warto skorzystać z oferty tej bazy? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Dotarcie do danych o potencjalnych kontrahentach zmniejsza ryzyko zawarcia niekorzystnej dla nas transakcji – niektóre z nich mogą być obarczone sporym ryzykiem lub wizją nieterminowych spłat, o czym zdecydowanie warto wiedzieć wcześniej, zanim podpiszemy umowę. ERIF to również instytucja bardzo przyjazna swoim klientom. Stosuje klarowną strategię komunikacji z każdym kontrahentem, ustalając z nim stan i strukturę bazy danych. Biorąc pod uwagę, jak ważny jest obecnie komfort korzystania z narzędzi finansowych, takie podejście, uwzględniające zarówno potrzeby biznesowe, jak i oczekiwania technologiczne klientów, z pewnością wpływa na popularność usług świadczonych przez bazę.

Jak skorzystać z ERIF?

W przypadku instytucji będziemy musieli udostępnić swoje imię i nazwisko, nazwę firmy, adres e-mail oraz numer telefonu. Po wysłaniu zgłoszenia skontaktuje się z nami przedstawiciel biura ERIF.
Z danych dostępnych w bazie mogą korzystać: klienci indywidualny, korporacyjni, instytucje i samorządy oraz klienci biznesowi. Aby aktywować usługę, należy zarejestrować się w systemie poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Dokument znajdziemy, przechodząc na stronę główną ERIF, a następnie klikając “Zarejestruj się”. W przypadku klientów indywidualnych założenie konta jest bezpłatne, a my zostaniemy zobowiązani do podania: adresu e-mail oraz hasła. Następnie zaznaczamy wszystkie zgody i gotowe! Platforma przeznaczona dla konsumentów to infokonsument. Po zarejestrowaniu otrzymamy dostęp do usługi, logując się w systemie.

Jak usunąć wpis z bazy dłużników?

Usunięcie nazwy firmy czy nazwiska osoby prywatnej z bazy dłużników, jeśli w grę wchodzi kolejny projekt finansowy, będzie miało kolosalne znaczenie dla obu stron. Załóżmy, że chodzi o pożyczkę w banku. Pożyczkobiorca nie otrzyma jej, jeżeli jego dane osobowe figurują w rejestrze dłużników. Dla pożyczkodawcy sprawa jest jasna – skoro nie podołał spłacie jednego zobowiązania, to nie ma wielkich szans, że z następnym będzie inaczej. Co w takiej sytuacji może zrobić dłużnik? Postarać się o to, by wpis o jego problemach finansowych zniknął z list ERIF. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Jedynym sposobem, by tak się stało, jest spłacenie wszystkich swoich zobowiązań. Gdy tego dokonamy,  wierzyciel ma 14 dni na usunięcie wpisu z rejestru. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci karę w wysokości 30 tys. zł.

Aktualne dane ERIF

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej to obecnie jedyna tego typu instytucja w Polsce, która w cyklach kwartalnych weryfikuje zawartość swoich baz, korzystając z usług niezależnego biegłego rewidenta – KPMG Audyt Sp. z o.o. Po pierwszym kwartale 2011 roku, kiedy to przeprowadzono pierwszą taką weryfikację, w rejestrze znajdowało się 600 pozycji, a ich wartość przekraczała kwotę 2,5 mld złotych. W związku z tym, że bazy dłużników, także ERIF, dynamicznie się rozwijają, obserwujemy duży wzrost także w kwestii ich zawartości. Ostatnia weryfikacja, przeprowadzona po czwartym kwartale 2018 roku, wykazała, że bazie znajduje się aktualnie ponad 53,1 miliona spraw o wartości ponad 42,6 mld złotych. Jedynym pozytywnym aspektem w obliczu takich danych jest to, że ponad 49,6 mln spraw dotyczy informacji pozytywnych. Jednak ich wartość stanowi zaledwie 14,3 mld złotych.

W obliczu takich rewelacji trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie, na przykład, sektora bankowego czy pożyczkowego bez takiej instytucji jak ERIF BIG S.A. Korzystającym z jej możliwości pożyczkodawcom daje szansę na podjęcie negatywnej decyzji kredytowej, jeśli klient figuruje w rejestrze jako dłużnik, z kolei u pożyczkobiorców kształtuje większą świadomość finansową. Swoim działaniem obrazuje bardzo prosty system nagród i kar. Dzięki spłaconym w terminie zobowiązaniom bez problemu skorzystamy z ofert innych instytucji finansowych. Jeżeli jednak nie wywiążemy się z umowy, czeka nas kara w postaci wpisu na listy dłużników.

1 komentarz

Elzbieta

Proszę o kontakt tel 791243808

00 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły