Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 8 minut

Wiele firm pożyczkowych lub banków odrzuca Twój wniosek o pożyczkę ratalną lub kredyt? Uważasz, że Twój scoring jest pozytywny, nie masz żadnych zaległości finansowych? Czy jesteś o tym przekonany na sto procent? Może najwyższy czas, aby sprawdzić dokładny raport dotyczący Twojej historii kredytowej. Czy wiesz, że masz taką możliwość dzięki na stronie Biura Informacji Kredytowej? Zobacz, jak samemu sprawdzić się w bazie BIK i pobrać raport na swój temat,.

scoring BIK

Spis treści:

pobierz raport bik

Po co sprawdzać się samemu w BIK? Jest kilka powodów. Dzięki tej usłudze nie tylko sprawdzimy szczegółową historię własnych zobowiązań finansowych, ale również zobaczymy wskaźniki określające naszą kondycję finansową. Oprócz tego zobaczymy oceną punktową BIK. Trzeba wiedzieć, że właśnie z tego typu ocen korzystają firmy pożyczkowe oraz banki, gdy staramy się o pożyczkę lub kredyt w wybranej instytucji. Co być może najważniejsze, sprawdzimy, czy przypadkiem ktoś nie wykorzystał naszych danych, by np. kupić coś na raty.

Ile kosztuje podstawowa weryfikacja BIK?

Podstawowa weryfikacja w BIK kosztuje 39 zł. Tutaj nasuwa się pytanie, dlaczego mielibyśmy płacić za raport, skoro możemy złożyć wniosek np. o pożyczkę. Jeśli dostaniemy pieniądze, będzie to oznaczać, że wszystko z naszą historią kredytową jest w porządku. Racja, trzeba jednak pamiętać, skąd biorą się opłaty manipulacyjne podczas zaciągania pożyczek. Między innymi opłaty i koszty obejmują właśnie weryfikację klienta w bazach dłużników i BIK, BIG. Jeśli więc uda nam się otrzymać zobowiązanie finansowe w wybranej firmie i tak zapłacimy za raport, tyle tylko że nie zobaczymy wyników raportu dostępnych w BIK.

Rejestracja nowego konta w BIK

Najpierw musimy utworzyć własne konto klienta, rejestrując się w serwisie BIK. Aby założyć konto w BIK wpisujemy następujące dane:

  • Imię i nazwisko
  • Adres e-mail
  • Numer telefonu
  • Dane dotyczące dokumentu tożsamości: seria i nr dowodu osobistego, data ważności, PESEL
  • Adres zamieszkania
bik rejestracja

screenshot źródło www.bik.pl

Na koniec musimy zaznaczyć odpowiednie zgody. Potwierdzamy, że zapoznaliśmy się z treścią Regulaminu oraz że akceptujemy jego postanowienia. Jak widać na screenie poniżej, większość zgód jest dobrowolna.

bik zgody

screenshot źródło www.bik.pl

Rejestracji w serwisie BIK może dokonać wyłącznie osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Oprócz tego taka osoba musi adres zamieszkania i adres do doręczeń pocztowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Konto możemy zamknąć do 7 dni poprzez złożenie wniosku w COK BIK, co nie oznacza, że informacje o naszych kredytach i innych zobowiązaniach finansowych, czy zadłużeniach będą niedostępne dla podmiotów trzecich, czyli instytucji świadczących np. usługi finansowe.

Na koniec dodamy, że administratorem zdeklarowanych danych osobowych będzie Biuro Informacji Kredytowej S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Jacka Kaczmarskiego 77A, 02-676 Warszawa.

Weryfikacja w BIK

Następnie musimy potwierdzić nasze dane. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Załączamy skany dokumentu tożsamości dwóch stron, czyli dwa pliki w formacie JPG, PNG, PDF lub TIFF. Obecnie posiadając smartfon przesłanie zdjęcia dowodu osobistego jest po prostu szybką procedurą. Nie musimy posiadać skanera, aby dokonać weryfikacji. Następnie będziemy poproszeni o wykonanie bezzwrotnego przelewu identyfikacyjnego na kwotę 1 zł. Ma to na celu sprawdzenie, czy wszystkie podane dane zgadzają się. Musimy pamiętać, by nasze dane w przelewie były takie same jak dane wpisane w formularzu rejestracji. Jeśli posiadamy wspólne konto w polu „nadawca przelewu” wpisujemy nasze dane. Nie możemy wykonać przelewu z konta firmowego i oczywiście musi to być przelew internetowy.

bik weryfikacja

screenshot źródło www.bik.pl

Dłuższa forma weryfikacji polega na odbiorze tradycyjną pocztą listu, który będzie zawierał kod weryfikacyjny. Jest to bardziej czasochłonna forma weryfikacji naszych danych, co więcej, może być trochę uciążliwa, ponieważ aby odebrać pocztę, będziemy musieli okazać nasz dokument tożsamości. Akurat w tym miejscu należy się BIK duży plus za zachowanie standardów bezpieczeństwa naszych danych. Wybór formy weryfikacyjnej oczywiście należy do nas.

Przelew obsługiwany jest poprzez system płatności Blue Media

screenshot źródło www.bik.pl

Po wykonaniu przelewu weryfikacyjnego czekaliśmy dokładnie 25 minut na potwierdzenie poprawności danych. Przelew nastąpił z ING Bank Śląski o godzinie 12.54 we wtorek. O godzinie 13.19 otrzymaliśmy powiadomienie SMS:

bik sms

W tym samym momencie otrzymaliśmy też maila z linkiem aktywacyjnym. Po kliknięciu ustalamy hasło do naszego konta oraz wpisujemy kod z SMS-a, który otrzymamy właśnie podczas przejścia na zaprezentowaną poniżej stronę.

logowanie bik

screenshot źródło www.bik.pl

Po zalogowaniu się wybieramy nasz profil w BIK, czyli profil główny lub możemy założyć też profil firmowy. Następnie możemy zamówić pakiet raportów BIK ważny przez 12 miesięcy, którego cena wynosi 99 zł. Pakiet obejmuje alerty BIK, wskaźniki BIK i 12 raportów BIK. Gdy tylko jakaś istotna informacja pojawi się na nasz temat w BIK, otrzymamy powiadomienie SMS. Możemy też zdecydować się na paczkę 3 raportów BIK. Wybieramy jednak Jednorazowy raport BIK, w tym scoring BIK, który pokaże nam naszą szczegółową historię zobowiązań kredytowych, ocenę punktową BIK oraz wskaźnik naszej kondycji finansowej. I oczywiście co najważniejsze, upewnimy się, że nikt w naszym imieniu nie wziął kredytu.

Co pozwala zweryfikować raport BIK?

Dzięki zamówieniu Raportu BIK sprawdzimy:

  • Historię zobowiązań kredytowych (nawet gdy jesteśmy poręczycielem kredytów)
  • Zarejestrowane opóźnienia w płatnościach
  • Czy nikt nie wziął kredytu w naszym imieniu
  • Wskaźnik kondycji finansowej
  • Ocenę punktową (scoring)

Opłacamy zamówienie poprzez płatność Dotpay przez co zaraz po dokonaniu przelewu mamy dostęp do naszego Raportu. W zasadzie należy ocenić, że czas oczekiwania na raport, po uwzględnieniu procedury rejestracyjnej wyniósł w naszym przypadku 30 minut.

Co zobaczymy w raporcie BIK? Widzimy wskaźnik BIK. W naszym przypadku jest zielony co oznacza, że nie mamy opóźnień w spłatach. Pomarańczowy oznacza opóźnienia w spłacie zobowiązań do 30 dni. Czerwony natomiast to opóźnienia powyżej 30 dni lub wpisy do Rejestru Dłużników.

bik wskaźnik

screenshot źródło www.bik.pl

Scoring BIK

Poniżej znajdziemy ocenę punktową. Akurat w naszym przypadku scoring BIK wyniósł 73 punkty na 100 możliwych. Ocena punktowa BIK, czyli scoring obliczany jest na podstawie naszej historii kredytowej i należy odczytywać ją jako prognozę naszych przyszłych spłat kredytów bankowych w przyszłości. Oczywiście im wyższa ocena tym lepiej.

ocena punktowa bik

screenshot źródło www.bik.pl

Poniżej zobaczymy łączną liczbę zobowiązań kredytowych, które są aktualnie spłacane. Dane zgadzają się idealnie. Obecnie spłacamy kredyt na zakup towarów i usług, a dokładnie zakup roweru oraz głośników stereo. Raty zostały zaciągnięte w dwóch różnych bankach. Do spłaty zobowiązania pozostało 1188 zł łącznie. Gdy klikniemy poniżej w „Informacje szczegółowe”, zobaczymy wyszczególnienie zobowiązań finansowych. Sprawdzimy także zamknięte, archiwalne zobowiązania kredytowe.

Panel główny po wykonaniu raportu również wygląda interesująco. Widzimy graficznie przedstawione nasze aktywne zobowiązania z określeniem procentowym, ile już spłaciliśmy oraz ocenę punktową BIK, czyli scoring BIK Raport możemy wygenerować online lub wyeksportować do pliku PDF.

bik panel

screenshot źródło www.bik.pl

Raport BIK – podsumowanie

Co dał nam wykonany raport BIK? W naszym przypadku przede wszystkim spokój ducha. Zobaczyliśmy, że nie zalegamy w żadnej spłacie. Tego typu raport polecamy przede wszystkim osobom, które często kupują na raty, zaciągają pożyczki i kredyty. Warto sprawdzić, czy np. bank poprawnie kwalifikował nasze spłaty, czy z czymś nie zalegamy. Co więcej, upewniliśmy się, że nikt nie wykorzystał naszych danych w niecnym celu np. zaciągnięciu pożyczki na nasze dane. Do tego typu nadużyć dochodzi często, zwłaszcza gdy np. zgubimy dowód osobisty lub nasz portfel zostanie skradziony. Zobacz artykuł „Uważaj na swój dowód osobisty – wyłudzenia”.

bik baner

Oprócz tego zobaczyliśmy obecny scoring, który daje pewien pogląd i pozwala wyciągnąć wnioski co do poprawy oceny punktowej BIK. Pracownik Pożyczkowego Portalu, który wykonywał test, pokazując każdy krok rejestracji konta i weryfikacji w BIK, mógłby poprawić swój scoring BIK poprzez zaciągnięcie wyższej kwoty zobowiązania i oczywiście regularną spłatę. Na pewno powinien pomyśleć o poprawie scoringu, jeśli rozglądałby się np. za kredytem hipotecznym na zakup mieszkania lub budowę domu.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 24 sierpnia 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły