Auto bez BIK – czy kredyt na samochód bez BIK jest możliwy?

Szymon Machniewski avatar Szymon Machniewski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

BIK może Ci się kojarzyć z bazą dłużników. Tymczasem ponad 90% informacji, znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej, jest pozytywnych. Nie jest to baza dłużników, lecz zbiór danych na temat historii kredytobiorców. Banki mają obowiązek weryfikowania swoich klientów w BIK. Czy jeśli chcesz kupić samochód i masz negatywne wpisy w tej bazie, masz szanse na kredyt? Czy auto na raty bez BIK jest realne?

Auto bez BIK – czy kredyt na samochód bez BIK jest możliwy

Jak działa BIK?

Do BIK trafiają informacje z banków, SKOK-ów i ponad 70 największych firm pożyczkowych. Biuro Informacji Kredytowej nie decyduje, czy otrzymasz kredyt lub pożyczkę, lecz przekazuje dane dotyczące Twojej historii kredytowej. Zgodnie z Rekomendacją T, opracowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, banki mają obowiązek sprawdzenia historii klienta w BIK. Czy każdy negatywny wpis przekreśla szansę na kredyt? Jeśli przydarzyły Ci się krótkie kilkudniowe opóźnienia i jest ich niewiele, prawdopodobnie nie będą przesądzać o odrzuceniu wniosku kredytowego. Problem zaczyna się wtedy, gdy przekraczają 30 lub 60 dni, bądź dochodzi do nich notorycznie. W takim przypadku nie masz większych szans na kredyt.

Rozważasz auto na kredyt bez BIK? Niestety, nie ma takiej możliwości. To jednak nie wyklucza możliwości ubiegania się o finansowanie zewnętrzne. Rozwiązaniem może być pożyczka bez BIK

Auta na raty bez BIK – czy to możliwe?

Jeśli masz negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej, długie i powtarzające się opóźnienia w spłacie, spróbuj uzyskać środki od firmy pożyczkowej. Nawet to, że dany podmiot sprawdzi Cię w BIK, nie przesądza, że nie przyzna Ci środków. Firmy pożyczkowe mają inne podejście do uzyskanych informacji niż banki. Historia, która była nie do zaakceptowania dla tej instytucji, może być wystarczająca dla firmy pożyczkowej i Twój wniosek zostanie zaakceptowany. Masz więc szansę na samochód na kredyt nawet jeśli Twoja historia kredytowa nie jest idealna.

Poza tym na rynku działają też podmioty, które przyznają pożyczki bez baz. Pamiętaj, że dla banków problemem jest nie tylko negatywna historia, ale również brak jakiejkolwiek. Oferty bez weryfikacji baz eliminują ten problem. 

Kluczowe jednak, jakiej kwoty potrzebujesz na pojazd. Jak wynika z danych sieci AAA Auto, średnia cena używanego samochodu w Polsce wynosiła w grudniu 2021 roku 23 900 zł. Liczysz na auto z salonu? Według danych Samaru, przeciętna cena nowego samochodu w sierpniu 2022 roku oscylowała w granicach 150 tys. zł. Jakiej kwoty potrzebujesz? Możesz wnioskować o dużą sumę, ale wszystko zależy od propozycji danej firmy i tego, jak rozpatrzy Twój wniosek. 

Auto bez BIK – jak wybrać ofertę pożyczki? 

Samochód może kosztować od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Wiele osób decyduje się nie tylko na pożyczkę na auto, ale również na prawo jazdy. Wybierając ofertę, zwróć uwagę na takie kwestie jak:

  • Maksymalna kwota – każda firma pożyczkowa określa, ile pożycza minimalnie, a ile maksymalnie. W naszym rankingu znajdziesz oferty, które umożliwiają zaciągnięcie nawet ponad 100 tys. zł. 
  • Okres spłaty – minimum wynosi przeważnie miesiąc, zaś okres maksymalny – od kilku miesięcy do kilku lat.
  • Minimalny wiek pożyczkobiorcy – nie zawsze wystarczy 18 lat. Część firm wymaga co najmniej 20 lat, a nawet 21-23. Równie istotny jest wiek maksymalny, który przeważnie wynosi od 70 do 80 lat.
  • RRSO – czyli rzeczywista roczna stopa procentowa wyrażona w procentach. Wartość ta określa, ile wynosi koszt zobowiązania w stosunku rocznym do przyznanej kwoty. Im mniej, tym lepiej. To ważny parametr przy porównywaniu ofert. 
  • Opinie – zanim zdecydujesz się na propozycję danej firmy, sprawdź, jak oceniają ją klienci. Możesz pozyskać dzięki temu cenne informacje, które nie zwróciły Twojej uwagi przy analizowaniu danej oferty.

Jak już wiesz, kredyt na samochód bez BIK jest poza zasięgiem – bank zawsze sprawdza te bazy. Jeśli Twój wniosek zostanie odrzucony, weź pod uwagę ofertę firm pożyczkowych. Nie decyduj się jednak na zobowiązanie, jeśli nie masz pewności, że podołasz terminowej spłacie – tym bardziej, jeśli zbliżają się terminy uregulowania chwilówek. W przypadku gdy zakup auta jest koniecznością, spróbuj wybrać tańszy samochód, aby wartość zobowiązania była jak najniższa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły