Wyłudzenie kredytu – jak się przed nim obronić?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 12 minut

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, na jak wiele sposobów ktoś może nas okraść. Złodzieje cały czas znajdują coraz doskonalsze sposoby do tego, by wpędzić nas w kłopoty. Ostatnimi czasy słyszy się o tym, że ktoś wyłudził kredyt na dowód osobisy. To bardzo poważne zagrożenie, którego skutki trudno odwrócić. Wprawdzie nie jest to niemożliwe, ale bardzo uporczywe i czasochłonne. Jak ustrzec się przed takimi przestępstwami i nie zostać ofiarą wyłudzenia?

wyłudzenie kredytu

Wyłudzenie kredytu na dowód i inne oszustwa

pożyczkowy portal

Dowód można zgubić lub może on zostać skradziony. Wtedy bardzo łatwo znaleźć się w sytuacji, w której na nasze dane zostanie zaciągnięta pożyczka lub kilka, a my po jakimś czasie będziemy w poważnych tarapatach. Najprościej mówiąc, padliśmy ofiarami wyłudzenia kredytów. Nie musi także wchodzić w grę poważne zadłużenie. Równie uciążliwe mogą okazać się zobowiązania takie jak abonament na telefon komórkowy czy telewizyjny. Są to teoretycznie drobniejsze kwoty, ale mogą urosnąć do dużych sum.

Dlatego od razu, kiedy zauważysz brak dokumentu tożsamości – zgłoś to w Urzędzie Miasta. Jeśli natomiast wiesz, że portfel wraz z dokumentami został skradziony, to poza Urzędem udaj się również na policję i zgłoś kradzież.

Co grozi za wyłudzenie kredytu?

pożyczkowy portal

Bez wątpienia wyłudzenie kredytu przez internet lub pożyczka na skradziony dowód to przestępstwa, za które grozi surowa kara. Warto zaznaczyć, że karze może podlegać nie tylko osoba, która zaciągnęła kredyt na nie swoje dane, ale również klienci przedkładający fałszywe dokumenty, na przykład zaświadczenie z miejsca pracy. Gdyby nie to, nie dostaliby zapewne kredytu. Najważniejsze informacje na temat wyłudzenia kredytu oraz obowiązujących kar można znaleźć w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny (Dz. U. 1997 Nr 88 poz. 553). Szczegółowo mówi o tym art. 297. Wyłudzenie kredytu KK traktuje bardzo poważnie. Oszustwo można stwierdzić w następujących przypadkach:

  • przedłożenie podrobionego, przerobionego, nierzetelnego lub poświadczającego nieprawdę dokumentu,
  • nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu.

Za dopuszczenie się takich czynów grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do lat 5. Oprócz tego można również trafić do więzienia za niepowiadomienie organu o powstaniu okoliczności, które mogą mieć wpływ na wysokość wsparcia finansowego lub sam fakt udzielenia. Jeżeli przed wszczęciem postępowania zapobiegniemy wykorzystaniu kredytu lub pożyczki, wówczas kara nie zostanie na nas nałożona. W niektórych sytuacjach obowiązuje wyłudzenie kredytu kara w zawieszeniu. Jeżeli wyłudzony kredyt zostanie wypłacony, możemy natomiast spodziewać się nawet wyższej kary do 8 lat pozbawienia wolności. 

Dlaczego dowód osobisty jest taki ważny?

pożyczkowy portal

Dowód osobisty zawiera najważniejsze informacje takie jak: imię i nazwisko, numer PESEL. Te dane pozwalają wykonywać wszystkie operacje jak założenie konta, wzięcie kredytu lub pożyczki. W każdym z tych przypadków potrzebne są dane z dowodu osobistego. Pojawia się jednak pytanie, czy pożyczka na sam dowód jest możliwa?

Okazuje się, że kredytodawcy oczekują czegoś więcej niż ważnego dokumentu tożsamości. Jeżeli wnioskujemy o wsparcie finansowe przez internet, zostaniemy poproszeni o dodatkową weryfikację. Kiedy natomiast oszust chce załatwić wszelkie formalności osobiście, szybko może zostać zdemaskowany przez sam wygląd lub pewne nieścisłości podczas dodatkowej weryfikacji w formie rozmowy.

Czy sam PESEL wystarczy do wzięcia kredytu? Okazuje się, że nie – historie o pożyczkach na sam PESEL można włożyć między bajki. Pozabankowe firmy pożyczkowe zawsze wymagają od swoich klientów dodatkowej weryfikacji. Zazwyczaj będzie to tradycyjny przelew z rachunku należącego do wnioskodawcy, zalogowanie się do konta bankowego przez specjalną aplikację, skorzystanie z ekspresowego systemu przelewów ekspresowych.  Dlaczego o tym wspominamy? Firmy pożyczkowe nie wysyłają próśb o wysłanie ksera dowodu osobistego, bo jest to zbędne. Każda taka informacja powinna z kolei budzić domysły o działanie niezgodne z prawem. Hasło kredyt na dowód to jedynie chwyt marketingowy – w internecie zawsze konieczna jest dodatkowa weryfikacja tożsamości przez konto bankowe. Kredyt na sam dowód można dostać jedynie stacjonarnie, w siedzibie banku czy firmy pożyczkowej.

Czy na zdjęcie dowodu osobistego można wziąć kredyt?

pożyczkowy portal

Coraz częściej w ofercie banków pojawiają się informacje na temat możliwości założenia konta bankowego przez selfie z dowodem osobistym, a nawet złożenie wniosku o kredyt. Należy podkreślić, że owszem istnieje taka możliwość, ale nie otrzymamy wsparcia finansowego na samo zdjęcie dowodu osobistego. Dodatkowo musimy zrobić sobie selfie z dokumentem lub też wykonać wideoweryfikację. Weryfikacja za pomocą nagrania wideo polega na wykonaniu kilku czynności. Możemy zostać poproszeni między innymi o: 

  • nagranie trzech dowolnych filmików, na których poruszamy całą głową,
  • kilka filmików dokumentujących wykonywanie czynności, o które zostaliśmy poproszeni, na przykład: głowa w lewo, w prawo, w górę, w dół.

Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wyłudzenia kredytów. Jeżeli dopuścimy się takiego wykroczenia, wówczas również zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Nie otrzymamy również kredytu na numer dowodu. Banki oraz firmy pożyczkowe już dawno zadbały o ograniczenie ryzyka oszustw i wyłudzeń kredytu do minimum.

Czy na skan dowodu można wziąć kredyt?

Powinniśmy obchodzić się ze swoimi dokumentami tożsamości ostrożnie. Kilka razy przemyślmy, czy skanowanie dowodu jest naprawdę niezbędne i odpowiedzialne z naszej strony. Należy podkreślić, że wyłudzenie kredytu przez internet w banku lub firmie pożyczkowej nie jest tak proste. Oprócz ważnego dowodu osobistego potrzebujemy również rachunku bankowego na dane osobowe podane we wniosku. Najlepiej byłoby, gdybyśmy otrzymywali co miesiąc na to konto bankowe wynagrodzenie.

Należy podkreślić, że są to zasady obowiązujące wśród instytucji finansowych. Kiedy oszust zdecydujemy się na wnioskowanie u prywatnych osób, może być różnie. Dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo dowodu osobistego. W końcu jest to jeden z najważniejszych dokumentów, jaki posiada każdy z nas.

pożyczkowy portalPamiętajmy również o ustawie o dokumentach publicznych! Zakazuje ona wykonywania i handlowania replikami dokumentów takich jak dowód osobisty czy też prawo jazdy. Jeżeli ktoś bezprawnie dopuści się jednego z czynów zakazanych, wówczas zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Grozi mu nawet pozbawienie wolności do lat 2. Kopiowanie dowodu osobistego jest zakazane w ramach zabezpieczenia na wypadek uszkodzenia wynajmowanego sprzętu itd. 

Czy można wziąć kredyt bez dowodu osobistego?

Pytanie to niejednokrotnie pojawia się na internetowych forach tematycznych. Nie sposób zatem pozostawić je bez odpowiedzi. Okazuje się, że zaciągnięcie zobowiązania finansowego bez dowodu jest możliwe, ale dosyć trudne. 

W pierwszym przypadku może dojść do takiej sytuacji, gdy do danej instytucji przychodzi jej stały klient. On musiał podzielić się swoimi pełnymi danymi tylko raz. Miało to miejsce wtedy, gdy był weryfikowany. Tak naprawdę cały ten żmudny proces pozwolił zgromadzić wszelkie informacje niezbędne dla bankierów. W żadnym przypadku nie może być jednak tak, że nowy klient określonej placówki dostanie pieniądze bez dokumentu potwierdzającego tożsamość. W takiej sytuacji mogłoby nastąpić wyłudzenie kredytu.

Drugim sposobem jest posłużenie się innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Obecnie w Polsce jedynym dokumentem równoważnym wobec dowodu osobistego jest paszport. Możliwe jest zatem wzięcie pożyczki bez dowodu, czyli na paszport, ale już nie na np. prawo jazdy.

Według danych zgromadzonych przez Związek Banków Polskich za pomocą cudzych danych próbowano, tylko w II kwartale 2015 roku, wyłudzić łącznie blisko 56 milionów złotych.

Skąd oszuści biorą dane osobiste?

Jak wynika z danych Związku Banków Polskich, proceder kradzieży tożsamości jest dość powszechny. W jaki sposób złodzieje wchodzą w posiadanie naszych danych? Na wiele różnych sposobów. Często sami przyczyniamy się do tego, wręczając komuś nasze dokumenty lub bez zastanowienia wypełniając ankiety, a to błąd. Podrobienie naszego dowodu to kolejne z zagrożeń, którego musimy mieć świadomość. W takiej sytuacji również może nastąpić zaciągnięcie pożyczki na nasze dane, choć sam dowód nie wystarczy do zaciągnięcia pożyczki online. 

Firmy pożyczkowe udzielające wsparcia finansowego zabezpieczają się przed tym, prosząc między innymi o wykonanie przelewu weryfikacyjnego na jeden grosz.

Jednak “spece” od wyłudzeń radzą sobie z tym, zakładając konta na fałszywe dane. Podczas składania wniosku o konto wystarczy skan dowodu, a w nim bez trudu da się zrobić czary. Mimo iż kurier sprawdza dane przy podpisywaniu umowy, robi to często w dużym pośpiechu i może przeoczyć różnicę. Kiedy na podrobiony dowód zostanie otwarty “nasz rachunek”, złodziej bez trudu zaciągnie pożyczki, chwilówki, wykorzystując do tego właśnie przelew weryfikacyjny. Jeżeli zastanawiamy się, czy ktoś może wziąć kredyt na mój dowód, odpowiedź nasuwa się sama. W banku będzie to utrudnione, ale są oszuści, którzy bez trudu ominą zabezpieczenia obowiązujące podczas wnioskowania online.

Czy na sam PESEL można wziąć kredyt?

pożyczkowy portal

To kolejne pytanie, które nasuwa się w trakcie analizowania opisywanego tu problemu. Okazuje się bowiem, że sam numer PESEL nie wystarcza, by wziąć kredyt. Procedury bezpieczeństwa są na ogół o wiele bardziej skomplikowane. Mimo to należy wykazać się ostrożnością i ograniczonym zaufaniem. Żyjemy w czasach, kiedy łatwo jest podrobić dowód tożsamości, a to duże zagrożenie. Oszust może bowiem dzięki skanowi udać się do takiej instytucji, w której pracuje znajomy, który pomoże mu w kradzieży. Wtedy ciężej udowodnić to, że doszło do wyłudzenia. Niejednokrotnie można zresztą spotkać się z sytuacjami nad wyraz kuriozalnymi. Do różnorakich pomyłek przy udzielaniu pożyczek dochodzi przecież w różnych okolicznościach. Faktem pozostaje jednak to, że musimy dbać o swoje dane osobowe i nie dzielić się nimi z byle kim.

Czy można dostać pożyczkę na sam dowód osobisty?

Prawda jest smutna, ale niejednokrotnie okazuje się, że możliwa jest pożyczka na skradziony dowód. Do takiej sytuacji dochodzi jednak dość rzadko i najczęściej w całym procederze bierze udział kilku ludzi. Najczęściej to osoba sporządzająca dokumenty do podpisu i kurier, który je dostarcza. Obowiązkiem obydwu tych pracowników powinna być szczegółowa weryfikacja dokumentu tożsamości klienta. Tymczasem dzieje się tak, że zasada ta nie jest przestrzegana. Nie każdemu pracownikowi firmy pożyczkowej zależy na zabezpieczeniu klienta przed zjawiskiem wyłudzenia kredytu. Często o wiele ważniejsza jest premia spowodowana przyznaniem kolejnych pożyczek. Trzeba to mieć na uwadze.

Zastrzeżenie dowodu osobistego a chwilówki

Istotne jest również to, by w razie kradzieży swoich dokumentów zastrzec je. W pierwszej kolejności musimy w tym celu udać się do urzędu gminy lub miasta.

Tam można dokonać najważniejszych formalności w przypadku kradzieży dokumentu tożsamości. Wtedy zyskuje się pewność, że nikt niepowołany nie skorzysta z naszych danych.

Pożyczanie pieniędzy na podstawie ksera dowodu osobistego zdarza się dość często. Na szczęście większości tych przykrych sytuacji można uniknąć. Należy jednak pamiętać o tym, by nie podawać swojego dowodu osobistego osobom trzecim, ponieważ w przyszłości możemy stać się ofiarą wyłudzenia.

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

pożyczkowy portal

W celu weryfikacji czy nasze dane gdzieś nie wypłynęły i nie wpadły w niepowołane ręce, mogą okazać się Alerty BIK oraz regularne sprawdzanie raportów BIK. Pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, w której np. z powodu niespłaconego zadłużenia o którym nie miałeś pojęcia, komornik zajmuje nam konto. Jak działają alerty BIK? Otóż, w momencie, gdy:

  • zostanie uzyskany kredyt na nasze dane,
  • pojawi się wiadomość o opóźnieniu w spłacie zadłużenia,
  • ktoś zapyta o nasze dane (tzn. że firma np. pożyczająca pieniądze, chce sprawdzić naszą wiarygodność finansową, ale nie na naszą prośbę) lub też
  • pojawimy się w Rejestrze Dłużników,

dostaniemy sms lub e-mail. Jeżeli zastanawiamy się, jak się bronić przed wyłudzeniem kredytu, jest to bez wątpienia rozsądne zabezpieczenie.

Gdzie jeszcze można sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Dobrym rozwiązaniem jest także pobieranie raportu BIK dotyczącego naszej historii kredytowej. Wgląd do takiego dokumentu pozwoli nam zapoznać się ze wszystkimi zaciągniętymi przez nas zobowiązaniami finansowymi.

Co dalej z kredytem wziętym na nasz dowód osobisty?

Jeśli wystąpi już taka sytuacja, że ktoś weźmie kredyt, telefon lub chwilówkę na nasze dane, to czy zostajemy bez wyjścia? Są to bez wątpienia poważne kłopoty, zwłaszcza gdy komornik zajmie nam z tego tytułu konto z wynagrodzeniem. Oznacza to dla nas tyle, że zapadł już wyrok sądu w tej sprawie. W takiej sytuacji należy zaskarżyć decyzję sądu, ale musimy przygotować się na długą walkę.

Lepiej chronić swoje dane. Być ostrożnym użytkownikiem internetu. Nie logować się na konto w sieciach publicznych. Uważać na podejrzane maile. Natomiast w przypadku zgubienia dokumentów – natychmiast je zastrzec.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły