Jak sprawdzić BIK za darmo? Co zawiera bezpłatny raport?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

BIK to jeden z największych rejestrów gromadzący dane dotyczące historii kredytowej klientów. Negatywny wpis w BIK może Cię pozbawić szansy na kredyt lub zakup na raty. Na szczęście każdy może sprawdzić jakie informacje na jego temat znajdują się w BIK. Jak sprawdzić swój raport BIK i czy można to zrobić za darmo? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

raport

Jak sprawdzić się w BIK za darmo? 

Sprawdzenie swojego wpisu w Biurze Informacji Kredytowej jest stosunkowo proste, jednak wymaga wykonania szeregu czynności. Aby to zrobić należy przede wszystkim założyć konto w serwisie BIK. 

Jak założyć darmowe konto BIK?

Aby założyć konto w serwisie musisz wykonać kilka kroków:

 1. Wejdź na stronę internetową BIK.
 2. Kliknij przycisk “logowanie” w prawym górnym roku strony. 
 3. Gdy zostaniesz przeniesiony na stronę logowania, kliknij na “załóż konto”. 
 4. Wypełnij formularz rejestracyjny. Będziesz musiał wpisać swoje dane oraz adres. W tym kroku przyda Ci się także dokument tożsamości, na przykład dowód osobisty lub paszport.


Po wykonaniu wszystkich kroków będziesz mógł zalogować się na swoje konto i poprosić o darmowy raport BIK. 

Jak pobrać darmowy raport BIK?


Aby uzyskać darmowy raport BIK musisz zalogować się na swoje konto, a następnie wysłać wiadomość z prośbą o udostępnienie darmowej wersji raportu. Jak to zrobić krok po kroku?

 1. Wejdź na stronę internetową BIK.
 2. Kliknij przycisk “logowanie” w prawym górnym roku strony i zaloguj się na swoje konto.
 3. Po zalogowaniu się na konto kliknij na ikonkę wiadomości w swoim panelu użytkownika.
 4. W formularzu kontaktowym napisz prośbę o udostępnienie darmowego raportu BIK.
 5. Biuro Informacji Kredytowej będzie miało 30 dni na udostępnienie Ci raportu, ale zwykle dzieje się to szybciej.
 6. Poczekaj, aż na Twoją pocztę e-mail przyjdzie informacja, że Twój raport jest gotowy do pobrania.
 7. Zaloguj się na swoje konto BIK, kliknij w ikonkę koła zębatego, a następnie w “pliki do pobrania”. Teraz będziesz mógł pobrać raport w wersji PDF.

O darmową wersję raportu możesz poprosić raz na pół roku. Jeśli będziesz chciał zrobić to ponownie przed upływem 6 miesięcy, będziesz musiał wykupić raport w wersji płatnej.

Darmowy raport BIK – co zawiera?

Raport, który można otrzymać za darmo za pośrednictwem konta w serwisie BIK, zawiera podstawowe informacje o historii kredytowej i zobowiązaniach finansowych danej osoby. Nie jest on jednak identyczny z raportem płatnym. Darmowa wersja raportu jest uboższa i zawiera kopię danych, które na nasz temat zgromadziło BIK. 

Najważniejsza informacja jest jednak taka, że darmowy raport BIK wystarczy Ci do sprawdzenia czy jesteś wpisany do rejestru jako dłużnik. Sprawdzisz w nim także jaka jest wielkość Twoich zaległości, a także kto wpisał Cię do bazy. Jeśli więc chcesz tylko dowiedzieć się czy jesteś w BIK, lub czy w bazie są informacje na temat Twoich zaległości finansowych, darmowa wersja raportu będzie dla Ciebie wystarczająca.

To, czego nie znajdziemy w darmowej wersji raportu BIK to przede wszystkim graficzne przedstawienie i analiza danych. Pod tym względem płatny raport BIK jest bardziej przejrzysty i łatwiejszy do zrozumienia. Jeśli zdecydujemy się zapłacić za raport otrzymamy między innymi scoring, który stanowi punktową ocenę (w skali 1-100) naszej historii kredytowej. Im więcej punktów uzyskamy, tym większa szansa, że otrzymamy kredyt lub będziemy mogli dokonać zakupu na raty.

Czy warto sprawdzić się w BIK?

Raport BIK zawiera informacje o historii kredytowej klientów. Z danych zgromadzonych w rejestrze korzystają między innymi banki, aby zdecydować czy udzielić danej osobie kredytu. Jeśli nie jesteś pewny swojej historii kredytowej, a chciałbyś wziąć kredyt,pożyczkę lub kupić coś na raty, warto sprawdzić raport BIK na swój temat aby sprawdzić, jakie informacje na Twój temat się w nim znajdują. Raport BIK może być też pomocny osobom, które chcą dowiedzieć się jak duże jest ich zadłużenie lub kto jest ich wierzycielem. Jeśli okaże się, że według raportu BIK zalegasz ze spłatą zobowiązań, możesz mieć problem z wzięciem pożyczki, kredytu czy z zakupem na raty. Co prawda na rynku można znaleźć pożyczki bez baz lub pożyczki bez BIK, jednak zwykle są one obarczone wyższymi opłatami.

A co jeśli nigdy nie wziąłeś kredytu lub pożyczki? Wtedy też warto regularnie sprawdzać jakie informacje na Twój temat znajdują się w BIK. W ten sposób upewnisz się, że nikt nie wziął na Ciebie pożyczki bez Twojej wiedzy. Jeśli kiedykolwiek zgubiłeś dowód osobisty, lub masz podejrzenie, że mógł on zostać skradziony, koniecznie powinieneś sprawdzić raport BIK. 

2 komentarze

Rafał

potrzebuje darmowy raport bik . chcę uruchomić leasing

00 Odpowiedz
Rafał

Proszę o darmowy raport BIK

00 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły