Decydując się na kupno samochodu bardzo często bierzemy pod uwagę możliwość wsparcia się dodatkowymi środkami – czy to kredytem na samochód, leasingiem samochodowym lub klasycznego kredytem gotówkowym. Biorąc pod uwagę rosnące ceny i inflację szukamy oferty, która umożliwi nam rozłożenie pożyczki na niewielkie raty. Ciekawym rozwiązaniem, które nie obciąży domowego budżetu stają się raty balonowe. Warto dowiedzieć się co to i jak działają.
Zakup samochodu to poważna decyzja. Z jednej strony jego zadaniem ma być bezpieczne przewiezienie nas z jednego punktu do drugiego, z drugiej wielu z nas szuka wygody i komfortu podczas jazdy. Często nadarzająca się okazja zakupu wymarzonego auta wiąże się z poszukiwaniem dodatkowych środków. Przeliczamy koszty zastanawiając się, która opcja będzie najkorzystniejsza, tak by miesięczne zobowiązania nie przerosły naszych możliwości. Rozważamy wówczas różne opcje a wśród nich kredyt samochodowy. Jest to rodzaj kredytu celowego. Oznacza to, że pozyskane w ten sposób środki możemy przeznaczyć na zakup pojazdu, który stanie się dla banku zabezpieczeniem kredytu.
Raty balonowe – co to właściwie jest?
Myśląc o kredycie samochodowym zazwyczaj rozważa się spłatę w tradycyjnym modelu – ratach równych lub malejących. Ciekawą opcją są raty balonowe. Polegają one na rozłożeniu zobowiązania na niskie miesięczne kwoty, gdyż przez cały okres umowy spłacane są jedynie odsetki.
Dopiero ostatnia rata tzw. Rata wykupowa, która zawiera część kapitałową kredyt, jest wyższa. W ten sposób można użytkować samochód przez okres kredytowy, a jeśli ostatnia rata okaże się zbyt wysoka możemy sprzedać samochód, a uzyskane środki przeznaczyć na jej spłatę. Raty balonowe dają więc kredytobiorcy możliwości podobne do leasingu. Różnica polega jednak na tym, że kredytobiorcę nie obowiązują ograniczenia takie jak w przypadku leasingu. Tak więc wybierając kredyt nie obowiązuje nas m.in. limit kilometrów.
Formalności a raty balonowe
Raty balonowe udzielane są zazwyczaj przez autobanki, czyli banki samochodowe. Możemy je zaciągnąć bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem dealera samochodowego. Zazwyczaj dokumentami potrzebnymi przy wnioskowaniu o kredyt balonowy będą: dowód osobisty, wyciąg z konta lub zaświadczenie o dochodach, czasem także zaświadczenie o zatrudnieniu.
Dla kogo kredyt balonowy?
Kredyt balonowy skierowany jest głównie do osób, które nie przywiązują się do samochodu i planują zmieniać go co parę lat lub spodziewają się w najbliższej przyszłości zastrzyku gotówki, który pozwoli im na spłacenie ostatniej raty. Średni okres kredytowania wynosi od 3 do 5 lat. Osoby decydujące się na zakup samochodu poprzez kredyt balonowy zazwyczaj sprzedają auto przed spłatą ostatniej raty, dzięki czemu pozyskują środki na część kapitałową kredytu.
Chcąc skorzystać z tej formy finansowania należy posiadać środki na wkład własny – około 10% – 20% wartości samochodu. Warto dodać, że kredyty balonowe udzielane są zarówno osobom prywatnym jak i przedsiębiorcom. Dzięki temu zakup samochodu firmowego jak i prywatnego może zostać rozłożony na niskie miesięczne raty.
Jak działa kredyt balonowy?
Podsumujmy najważniejsze informacje o tym jak działają raty balonowe:
- Raty balonowe kredytu rozkładane są na krótki okres – standardowo od 3 do 5 lat, zdarzają się sytuacje udzielenia takiego kredytu nawet na 2 lata;
- Kredyt balonowy wymaga niewielkiego wkładu własnego;
- Kredyt z ratami balonowymi udzielany jest zazwyczaj przez autobanki, jednak na naszym rynku coraz częściej możemy znaleźć oferty firm nie związanych z branżą motoryzacyjną;
- Dokumenty potrzebne podczas wnioskowania o kredyt balonowy to: dowód osobisty, wyciąg z konta lub zaświadczenie o dochodach, opcjonalnie również instytucja finansowa może poprosić nas o przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu;
- Raty balonowe są niskie, jedynie ostatnia rata takiego kredytu wynosi średnio od 10% do 30% wartości pojazdu;
- Kredyt balonowy jest udzielany na zakup zarówno nowego jak i używanego auta.
Czy raty balonowe się opłacają?
Dokonując wyboru formy kredytowania warto porównać oferty kredytów i pożyczek samochodowych. Należy ustalić kwotę, a następnie zastanowić się nad okresem spłaty biorąc pod uwagę możliwości finansowe. Dzięki temu dopasujemy ofertę, która nie obciąży domowego budżetu jednocześnie pozwalając nam na zakup upragnionego samochodu.
Kredyt z ratami balonowymi doskonale sprawdzi się w przypadku krótkiego okresu kredytowania oraz niskich miesięcznych rat, co więcej taka forma finansowania daje możliwość szybkiej sprzedaży auta bez potrzeby szukania kupca. Możemy bowiem sprzedać samochód dealerowi od którego został on zakupiony.