Kredyt samochodowy dla firmy – co trzeba wiedzieć?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Podstawą funkcjonowania każdej firmy jest samochód. Dzięki niemu łatwiej dojechać do klientów, po zamówienia czy po niezbędne materiały. O wiele łatwiejsze jest też załatwianie wszelkich spraw urzędowych czy kwestii formalnych związanych z prowadzeniem działalności, dlatego niezależnie od sytuacji finansowej warto mieć w firmie samochód.

samochod terenowy

Kredyt samochodowy dla firm i jego możliwości

Rynek kredytów samochodowych dla firm jest mocno rozbudowany. Najczęściej sięga się do standardowego rozwiązania, które przypomina klasyczne kredyty dla firm. Jego zaletą jest fakt, że jest to kredyt celowy (na zakup samochodu), co stanowi dobre zabezpieczenie dla banku, dlatego koszt kredytu samochodowego dla firmy jest mniejszy, niż tradycyjnego kredytu gotówkowego. Decydując się na kredyt samochodowy należy mieć świadomość, że cała kwota kredytu trafi od razu do sprzedawcy. Właściciel firmy musi również wnieść odpowiedni wkład własny, choć reguła ta nie odnosi się do zakupu aut nowych lub tych, które mają nie więcej niż kilka lat. Umowa kredytowa obowiązuje przez indywidualnie określony czas (minimum 6 miesięcy do nawet 12 lat). Kredytobiorca spłaca raty kapitałowo-odsetkowe, które mogą przyjąć formę rat stałych lub malejących. Ich wysokość jest ustalana indywidualnie przez bank.

Ciekawą opcją jest też kredyt samochodowy dla firm z ratą balonową. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które często zmieniają samochody. Kredyt ten można zaciągnąć na 2-5 lat, a jego spłata odbywa się w trzech etapach. Po uregulowaniu wpłaty wkładu własnego (przynajmniej 10% wartości samochodu) przedsiębiorca zaczyna spłacać raty kapitałowo-odsetkowe. Na koniec reguluje się ratę balonową, która odpowiada nawet połowie ceny wybranego samochodu. Często stosownym trikiem jest sprzedaż pojazdu przed upływem terminu spłaty raty balonowej. Wówczas otrzymaną ze sprzedaży kwotą spłaca się ratę balonową, a pozostałą część środków przeznacza się na wkład własny i na zakup kolejnego samochodu.

Bez względu na wybór rodzaju kredytu samochodowego dla firm, kredytobiorca musi udowodnić swoją zdolność kredytową i dotychczasową historię kredytową. Jeśli firma generuje dochody na odpowiednim poziomie, uzyskanie kredytu samochodowego dla firm nie jest trudne.

Wybór ma znaczenie

Kredyt na zakup samochodu pozwala na sfinansowanie dużej inwestycji bez nadmiernego obciążania budżetu firmy. Korzystne raty i ustalony czas spłaty kredytu sprawia, że można sobie pozwolić na lepszy model, nowszy rocznik czy też na lepiej wyposażone auto.

Czasem potrzebne są wyższe środki na zakup samochodu, który efektywnie będzie realizował zadania związane z prowadzeniem działalności. Zwłaszcza, jeżeli samochód służy do kontaktu z klientem lub znajduje się na nim logo firmy. Jeśli auto jest wizytówką firmy, musi spełniać określone kryteria. Tylko w ten sposób będzie przydatne w firmie i będzie generowało korzyści. Mając do wyboru starsze, ale tańsze auto, które można kupić bez kredytu lub kredyt na lepszy samochód, warto wybrać tę drugą opcję. Warto również rozważyć kredyt na dowolny cel, np. kredyt dla firm od Pekao S.A..

Zalety kredytu samochodowego dla firmy

Choć kredyt samochodowy to dodatkowe obciążenie finansowe dla firmy, warto skorzystać z tego rozwiązania. Zwłaszcza, jeśli nie dysponuje się odpowiednią gotówką potrzebą do zakupu odpowiedniego samochodu. Korzystnie ustalony system spłaty dopasowany jest do realnych możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Obecnie oferta kredytów samochodowych dla firm jest na tyle obszerna, że bez większych trudności znajdzie się tę, która jest dopasowana do faktycznych możliwości finansowych danego podmiot.

Kredyt daje swobodę w dalszych inwestycjach. Jeśli samochód dla firmy kupi się w kredycie, pozostałe środki można zainwestować inaczej. Firma może więc się rozwijać na wielu płaszczyznach jednocześnie. Ważną zaletą kredytu jest fakt, że przedsiębiorca staje się od razu właścicielem pojazdu. Nie trzeba podpisywać dodatkowych umów czy przestrzegać zasad innych niż te, które dotyczą terminowej spłaty ustalonych rat. Dla banku nie ma też najczęściej znaczenia, czy pojazd jest nowy, czy używany. Ważniejsze jest, by kredyt samochodowy był przeznaczony na zakup auta oraz by deklarowane raty były spłacane w ustalonym terminie. To zapewnia swobodę działalności, a właściciel firmy ma większe możliwości decyzyjne, jeśli chodzi o wykorzystanie samochodu lub jego ewentualną sprzedaż.

Decydując się na kredyt samochodowy trzeba przede wszystkim ustalić, jakiego rodzaju auto jest potrzebne w firmie. Dopiero po przeanalizowaniu własnych potrzeb oraz po zweryfikowaniu dostępnych opcji możliwe jest określenie kwoty niezbędnej do zakupu samochodu firmowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły