Jak założyć profil zaufany? – w banku, online lub w urzędzie

Szymon Machniewski avatar Szymon Machniewski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Obecnie możesz wiele spraw urzędowych i nie tylko załatwiać bez wychodzenia z domu. Potrzebujesz do tego profilu zaufanego, czyli narzędzia, za pomocą którego potwierdzisz tożsamość w sieci i będziesz składać podpis zaufany. Załatwiaj sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i inne obowiązki urzędowe, siedząc w domu. Jak założyć profil zaufany? Masz różne możliwości.

Jak założyć profil zaufany – w banku, online lub w urzędzie

Co to jest profil zaufany?

Profil zaufany powstał w 2011 roku. Według danych rządowych ma go co trzeci obywatel Polski. Zainteresowanie tym narzędziem rośnie w imponującym tempie. Na początku 2020 roku było około 5 milionów profili zaufanych, a obecnie – ponad 14 milionów. Nic w tym dziwnego – dzięki niemu nie musisz iść do urzędu w godzinach jego otwarcia, korzystać z urlopu w pracy, żeby załatwić ważne sprawy. Oczywiście nie wszystko da się zrobić online, w dalszym ciągu w wielu przypadkach obecność w urzędzie jest obowiązkowa, ale jednak profil zaufany ułatwia życie Polakom. Możesz załatwić sprawę wtedy, kiedy Ci wygodnie np. w godzinach wieczornych.

Czym jest profil zaufany? To bezpłatny sposób weryfikacji Twojej tożsamości w elektronicznych systemach administracji. Stanowi alternatywę dla podpisu kwalifikowanego. Profil zaufany to zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują daną osobę. Mowa tutaj o imieniu i nazwisku, dacie urodzenia i numerze PESEL. Stosowane są takie zabezpieczenia, aby nikt nie mógł się pod Ciebie podszyć. Tworzenie profilu zaufanego nie powinno Ci sprawić większych problemów, a jego posiadanie może się przydać w wielu przypadkach. 

Zakładanie profilu zaufanego – jak to zrobić?

Jak przebiega założenie profilu zaufanego? Jeśli chcesz zacząć korzystać z tego udogodnienia, nic nie stoi na przeszkodzie. Wymagania są niewielkie. Gdzie można założyć profil zaufany? Po pierwsze przez Internet, a po drugie – w punkcie potwierdzającym. Jeśli tylko masz taką możliwość, skorzystaj z pierwszego rozwiązania – jest wygodniejsze, sprawę załatwisz bez wychodzenia z domu. Nie masz rachunku? Sprawdź nasz ranking kont osobistych i wybierz takie, z którego możesz korzystać na najlepszych warunkach. Zweryfikuj, czy na pewno dana instytucja umożliwia założenie profilu zaufanego. 

Założenie profilu zaufanego przez Internet

Jeśli chcesz dopełnić formalności online, wystarczy że będziesz mieć konto w banku albo kwalifikowany podpis elektroniczny. Jak potwierdzić profil zaufany przez bank?

Profil zaufany przez bank – jak to zrobić? 

Dane z banku są zweryfikowane, zatem konto może posłużyć do bezpiecznego założenia i potwierdzenia profilu zaufanego. Jak z tego skorzystać? Nie każdy bank daje możliwość założenia profilu zaufanego. Poniżej widzisz listę banków, które to umożliwiają. 

Źródło: https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp

Jeśli wśród propozycji widzisz swój bank, to kliknij jego ikonę, a wtedy trafisz do strony logowania do bankowości elektronicznej. Następnie system przekieruje Cię do wniosku o założenie profil zaufanego. Wyraź niezbędne zgody i gotowe. Od tej pory, kiedy będziesz chciał zalogować się do danej usługi z wykorzystaniem profilu zaufanego, zawsze wybieraj opcję logowania przez system danego banku. Wyświetli Ci się ich lista, wystarczy, że wybierzesz odpowiedni, zalogujesz się i potwierdzisz poszczególne operacje. Wygląda to tak, jak na poniższym screenie. 

Źródło: https://pz.gov.pl/

Jak założyć profil zaufany w punkcie potwierdzającym?

Nie musisz potwierdzać profilu zaufanego online. Możesz to zrobić stacjonarnie. Jak? Podejmij następujące kroki:

  • Wejdź na stronę https://pz.gov.pl/pz/register. Zobaczysz tam formularz. Wypełnij go i kliknij Zarejestruj się. To jednoznaczne ze złożeniem wniosku o założenie profilu zaufanego. 
  • Dane musisz potwierdzić osobiście w wybranym punkcie, nawet za granicą. Możesz to zrobić w urzędzie skarbowym, oddziale NFZ, oddziałach ZUS. Wyświetli Ci się wyszukiwarka takich miejsc – wybierz lokalizację, która Ci najbardziej odpowiada i idź tam potwierdzić wniosek. Masz na to 14 dni od momentu jego złożenia. Takich miejsc w Polsce i na świecie jest ponad 2 tys. 

Jak poświadczyć profil zaufany w urzędzie skarbowym lub w innym miejscu? Wystarczy, że stawisz się w placówce i okażesz dokument tożsamości. Stacjonarne potwierdzenie jest bezpłatne, tak samo jak online. 

Poza opisanymi są jeszcze dwie inne możliwości złożenia wniosku i potwierdzenia profilu zaufanego:

  • rozmowa wideo z urzędnikiem,
  • za pomocą e-dowodu – potrzebny jest dowód osobisty z warstwą elektroniczną i czytnik NFC. 

Do czego możesz wykorzystać profil zaufany?

Udało Ci się założyć i potwierdzić profil zaufany przez bank lub w inny sposób? Zatem wykorzystaj możliwości, które daje Ci to narzędzie. Co możesz dzięki niemu uzyskać? Oto wybrane sprawy, które nie wymagają wizyty w urzędzie, o ile masz profil zaufany. Za jego pomocą:

  • Złożysz wniosek o dowód osobisty. Sprawdzisz też, czy dokument jest gotowy.
  • Upewnisz się, czy masz punkty karne za złamanie przepisów ruchu drogowego.
  • Złożysz wniosek o świadczenie 500 plus
  • Wyślesz pisma do podmiotów publicznych.
  • Wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
  • Złożysz deklaracje podatkowe.
  • Zarejestrujesz działalność gospodarczą. 
  • Zalogujesz się na Internetowe Konto Pacjenta.

To tylko część spraw, których dopełnisz łatwiej jako posiadacz profilu zaufanego. Przydarzył Ci się błąd w zeznaniu podatkowym? Co się stanie, jeśli masz błąd w PIT? Dzięki profilowi zaufanemu złożysz zeznanie podatkowe, a w razie potrzeby dokonasz też jego korekty. Jak widzisz, to narzędzie, które pomaga załatwić wiele spraw – również rozliczeniowych. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły