Sprawdzenie stanu zadłużenia komorniczego jest dość proste i można to zrobić na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest skontaktowanie się z komornikiem, który ma obowiązek udzielić Ci informacji, jeśli jesteś stroną prowadzonej egzekucji komorniczej. Możesz także skontaktować się z wierzycielem, lub sprawdzić czy jesteś wpisany do którejś z popularnych baz dłużników
Jak łatwo sprawdzić zadłużenie komornicze?
Pożyczanie pieniędzy często jest szansą na realizację naszych marzeń, poprawę komfortu życia czy nawet spełnienie podstawowych potrzeb. Jeśli spłacamy zobowiązania na czas nie musimy się niczym martwić. Co się jednak stanie jeśli nie jesteś w stanie spłacić kredytu, pożyczki, bądź masz inne nieuregulowane zobowiązania? Twój majątek, w tym także pensja, może stać się obiektem egzekucji komorniczej.
Jeśli otrzymałeś zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komorniczej, znajdziesz w nim informacje zarówno o wielkości Twojego zadłużenia, jak i dane komornika, który zajmuje się Twoją sprawą. W przypadku, gdy nie masz możliwości sprawdzenia tych informacji w zawiadomieniu, lub gdy obawiasz się, że Twoje długi komornicze mogły wzrosnąć, możesz sporządzić pismo do swojego komornika, bądź posłużyć się bazami dłużników.
Art. 763 Kodeksu postępowania cywilnego mówi, że do obowiązków komornika należy informowanie zainteresowanych stron o prowadzonych przez siebie czynnościach i stanie egzekucji, w tym także o rozmiarze zadłużenia komorniczego. Komornik w każdym piśmie kierowanym do strony musi także informować o aktualnej wysokości należności. Dlatego jeśli ktoś chce sprawdzić ile ma długu, może to zrobić kontaktując się z komornikiem poprzez wysłanie do niego pisma.
Jak napisać list do komornika?
Przede wszystkim powinieneś w nim zamieścić:
- Miejscowość i datę
- Swoje dane osobowe i adres
- Dane komornika
- Sygnaturę akt
- Dane wierzycieli
- Czytelny podpis imieniem i nazwiskiem
W treści pisma musi się znaleźć prośba o udzielenie informacji o aktualnym stanie zadłużenia. Jeśli Twoja prośba nie zostanie spełniona możesz złożyć skargę na czynności komornika. Pamiętaj, że każda czynność powodująca uznanie zadłużenia przerywa bieg przedawnienia długu. Taką czynnością może być na przykład podpisanie umowy spłaty zobowiązań z wierzycielem.
Jak sprawdzić czy ma się komornika?
Przede wszystkim komornik powinien Cię poinformować o każdej prowadzonej przez siebie czynności, w tym o wszczęciu egzekucji. W przypadku gdy nie otrzymałeś pisma od komornika, możesz skontaktować się ze swoim wierzycielem. Jeśli złożył on wniosek o egzekucję komorniczą, powinien podać Ci dane właściwego komornika.
Ilu mam komorników i jak to sprawdzić?
Jeśli masz kilku komorników, każdy z nich będzie się z Tobą kontaktował oddzielnie i informował o stanie egzekucji. Tak samo jak w przypadku pojedynczego komornika, w ustaleniu ich danych może pomóc również kontakt z wierzycielami. Pamiętaj, że ignorowanie długu może spowodować, że problem będzie narastał. Szybkie ustalenie ile jesteś winien jest bardzo ważnym na drodze do wyjścia z pętli zadłużenia.
Gdzie jeszcze można sprawdzić zadłużenie?
Przy ustalaniu szczegółów dotyczących Twojego zadłużenia komorniczego, pomocne mogą być bazy dłużników. Służą one przede wszystkim instytucjom finansowym do oceny zdolności kredytowej swoich klientów. Sprawdzają je również sklepy, jeśli klient kupić coś na raty. Skorzystać może z nich jednak każdy. Można w nich sprawdzić czy jest się zadłużonym, jaka jest wysokość długu, lub kto jest Twoim wierzycielem. Warto z nich korzystać aby kontrolować wielkość swojego zadłużenia, a także w celu sprawdzenia, czy ktoś zaciągnął w naszym imieniu zobowiązane bez naszej wiedzy.
Jeśli masz długi w ZUS, możesz sprawdzić stan swojego zadłużenia na darmowej i ogólnodostępnej Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak to zrobić krok po kroku.
Jak sprawdzić zadłużenie w BIK?
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to największy w Polsce rejestr klientów instytucji finansowych. Znajdują się w nim zarówno osoby korzystające z ofert banków, jak i firm pozabankowych. Do BIK spływają informacje o nowych zobowiązaniach, na przykład kredytach czy pożyczkach, a także o tym czy są one spłacane. baza danych BIK może być wykorzystana na przykład przez bank,lub podmioty udzielające pożyczek, do sprawdzania historii kredytowych swoich klientów.
Aby sprawdzić swoje zadłużenie w BIK należy założyć konto w serwisie. Będą Ci do tego potrzebne numer PESEL oraz numer dowodu osobistego. Będziesz musiał wykonać również bezzwrotny przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł. Pamiętaj, że dane nadawcy przelewu muszą być tożsame z danymi, które podałeś przy rejestracji. Następnie będziesz mógł ustawić hasło do logowania w BIK.
Gdy już założysz i zalogujesz się na swoje konto w BIK, będziesz mógł pobrać raport, w którym można sprawdzić czy jest się zadłużonym. Zawierają on informacje o Twoich kredytach, pożyczkach oraz o tym jak duże jest Twoje zadłużenie. Cena pojedynczego raportu BIK to 39 zł.
Jak sprawdzić zadłużenie w KRD?
Krajowy Rejestr Długów (KRD) to jedna z największych w Polsce firm gromadzących i udostępniających dane na temat kondycji finansowej zarówno firm, jak i osób fizycznych. Serwis daje możliwość sprawdzenia czy jest się wpisanym do bazy jako dłużnik. Umożliwia także dopisanie dłużnika do rejestru. Do KRD można trafić nie tylko ze względu na niespłaconą pożyczkę, ale także na przykład za niepłacenie alimentów czy zaległe mandaty.
Aby sprawdzić swoje zadłużenie w KRD należy założyć konto w serwisie. W tym celu należy skontaktować się z infolinią podaną na stronę serwisu. Na chwilę obecną dla klientów indywidualnych nie ma możliwości zakładania konta poprzez formularz online. Do Potwierdzenia Twojej tożsamości będzie Ci potrzebny dokument tożsamości z numerem PESEL, a także konto bankowe do wykonania przelewu weryfikacyjnego.
Po zalogowaniu się na konto, możesz sprawdzić czy jesteś wpisany do KRD, a także kto wykorzystał Twój PESEL w serwisie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Inne dostępne opcje to dopisanie dłużnika do bazy, a także sprawdzenie w rejestrze potencjalnego kontrahenta czy pracodawcy. Jeśli chcesz dowiedzieć się ile wynosi Twoje zadłużenie, musisz najpierw wybrać opcję “sprawdź czy jesteś wpisany do KRD”, a następnie pobrać raport, w którym znajdziesz wszystkie interesujące Cię informacje, w tym wielkość nieuregulowanych zobowiązań.
Jak sprawdzić zadłużenie w ERIF?
Działalność ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. opiera się na gromadzeniu, przechowywaniu udostępnianiu informacji gospodarczych, w tym także danych na temat zobowiązań finansowych konsumentów i firm.
Aby sprawdzić swoje zadłużenie w ERIF należy założyć konto w serwisie. Aby to zrobić będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość poprzez przelew weryfikacyjny lub skan dokumentu tożsamości. Po założeniu konta będziesz mógł zalogować się w serwisie i pobrać raport na swój temat.
Z raportu dowiesz się czy jesteś w bazie ERIF oraz kto Cię do niej dopisał. W rejestrze znajdziesz zarówno informacje o wielkości swojego długu, jak i pozytywne informacje, jeśli terminowo wywiązujesz się ze swoich zobowiązań.
Jak sprawdzić zadłużenie w BIG Infomonitor?
Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor) gromadzi informacje o zobowiązaniach finansowych osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Umożliwia sprawdzenie, czy potencjalny klient, kontrahent czy zleceniodawca posiada długi. BIG Infomonitor należy do grupy BIK.
Do sprawdzenia swojego zadłużenia w BIG Infomonitor potrzebne Ci będzie konto użytkownika. Aby je założyć musisz wejść na stronę serwisu i się zarejestrować. Aby pobrać raport, należy jeszcze potwierdzić swoją tożsamość. W tym celu trzeba w swoim koncie załączyć skan dokumentu tożsamości. Po wykonaniu tych czynności dostępna będzie możliwość pobrania raportu.
W pobranym raporcie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat swoich zobowiązań. Dowiesz się kto dopisał się do bazy, oraz jaka jest kwota Twoich nieuregulowanych zobowiązań. Raz na pół roku raport można pobrać za darmo.