Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS przez portal PUE?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Już od jakiegoś czasu Zakład Ubezpieczeń Społecznych postawił na cyfryzację. Na darmowej i ogólnodostępnej Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) można sprawdzić m.in. stan swojego zadłużenia wobec ZUS. Zobacz jak to zrobić krok po kroku bez wychodzenia z domu?

komputer

Jak zarejestrować się w PUE ZUS?

Przed dokonaniem jakiejkolwiek czynności na PUE należy najpierw założyć na tej platformie profil. Jedyne wymaganie wstępne to bycie osobą w wieku co najmniej 13 lat oraz posiadanie numeru PESEL lub paszportu. W celu dokonania rejestracji online należy:

  1. Wejść na stronę https://www.zus.pl/pue/rejestracja .
  2. Wybrać jedną z opcji: Dla Ciebie (osób prywatnych), Dla przedsiębiorców, lub Dla firm. 
  3. Wybierz jedną z dostępnych metod logowania: profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny lub przez konto w banku (o ile twój bank udostępnia taką możliwość).
  4. Podaj ZUS-owi czy chcesz by komunikował się z tobą przez adres e-mail czy telefon komórkowy.
  5. Ustal hasło do profilu. Musi zawierać minimum 8 znaków, duże i małe litery oraz cyfry.
  6. Zaznacz „Zapoznałem się z Regulaminem”.
  7. Zarejestruj profil.

Login otrzymasz na adres e-mail lub telefon.

Co jeżeli nie mogę potwierdzić tożsamości online?

W kroku trzecim wybierz opcję ‘DO REJESTRACJI’. Profil zostanie wtedy założony jako niepotwierdzony. Można go wtedy potwierdzić w najbliższej placówce ZUS w ciągu 7 dni. Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. 

Oprócz tego można sprawdzić swoje zadłużenie bez zakładania profilu PUE ZUS. Należy udać się do placówki ZUS z dowodem osobistym lub paszportem i poprosić o taką możliwość. Pracownik urzędu poda wtedy wszystkie dane związane z zadłużeniem.

Jak sprawdzić zadłużenie przez PUE ZUS?

By sprawdzić zadłużenie w ZUS online wystarczy zalogować się do platformy PUE przez utworzony uprzednio profil, a następnie możesz sprawdzić:

  • Salda bieżące – ogólny stan rozliczeń z podziałem na fundusze i ubezpieczenia.
  • Salda miesięczne – saldo rozliczeń za ostatnie 12 miesięcy oraz na koniec każdego okresu i na poszczególne dni.
  • Kalkulator odsetkowy – w przypadku zadłużenia oprócz samej kwoty długu należy uregulować odsetki za zwłokę. Ich wysokość można obliczyć właśnie przez kalkulator odsetkowy.

Zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami z ZUS

Żaświadczenie o braku zaległości w ZUS to prawdopodobnie najczęściej pobierany przez przedsiębiorców dokument z ZUS. Takie zaświadczenie jest potrzebne m.in. przy ubieganiu się o kredyt lub przy starcie w przetargu. Zaświadczenie można uzyskać na platformie PUE lub przez biznes.gov.pl pod adresem https://www.biznes.gov.pl/pl/e-uslugi/int/niezaleganie-w-zus .

Złożenie wniosku o zaświadczenie krok po kroku wygląda w następujący sposób:

  1. Kliknij w podany wyżej link i kliknij ‘załatw online’
  2. Zaloguj się do serwisie przez wybraną metodę logowania.
  3. Strona przekieruje cię do PUE ZUS. Jeżeli jeszcze nie masz profilu w tej platformie, to będziesz musiał go w tym momencie założyć.
  4. Pojawi się okno z wnioskiem. Wypełnij wymagane dane i dla pewności kliknij w górnej belce ‘sprawdź’. Dzięki temu portal automatycznie sprawdzi poprawność podanych danych. Następnie kliknij wyślij w dolnej części ekranu.
  5. Podpisz wniosek w wybrany sposób. Po podpisaniu zostanie od razu wysłany do ZUS.

Wniosek jest całkowicie darmowy, a zaświadczenie powinno zostać wydane w ciągu 7 dni. Status wniosku można śledzić na platformie biznes.gov w zakładce moje sprawy. W tym samym miejscu (moje sprawy), w zakładce dołączone dokumenty wkrótce powinno pojawić się zatwierdzone zaświadczenie. Powinieneś również dostać powiadomienie o gotowym wniosku na adres e-mail lub przez telefon. 

Do pobrania dokumentu konieczne jest urzędowe potwierdzenie odbioru, czyli po prostu podpisanie dokumentu, co zaświadcza, że został odebrany. Po podpisaniu zaświadczenia można je wydrukować oraz zapisać na dysku. 

Co jeżeli mam zadłużenie w ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest instytucją która ma bardzo duże uprawnienia. Lepiej jest unikać wszelkich zadłużeń w ZUS i zamiast tego wziąć np. pożyczkę dla firm. Konsekwencjami zadłużenia są:

  • zajęcie konta bankowego firmy i ostatecznie prywatnego majątku przedsiębiorcy,
  • odsetki karne, 
  • utrata prawa do zasiłków i ubezpieczenia zdrowotnego.

ZUS pozwala na rozłożenie długu na raty. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek i wnieść opłatę prolongacyjną w wysokości 50 proc. odsetek za zwłokę na dzień podpisania umowy. Również i taki wniosek bez problemu można złożyć przez platformę ZUS PUE. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły