13 emerytura – kiedy wypłata i ile wynosi w 2023 roku?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 2 minut

Wypłata 13 emerytury w 2023 roku zbliża się wielkimi krokami. Zobacz jaką kwotę można dostać w tym roku i komu przysługuje świadczenie. Co jeszcze warto wiedzieć o 13 emeryturze?

emeryt

Czym jest 13 emerytura?

Trzynastka to dodatek do emerytury wypłacany co roku emerytom i rencistom. Po raz pierwszy  wypłacono go w 2019 roku. Początkowo 13 emerytura była jednorazowym dodatkiem. Obecnie jest wpisana do ustawy, więc będzie już zawsze wypłacana. Świadczenie jest niezależne od dochodów, czyli jest wypłacane wszystkim emerytom i  rencistom niezależnie od dochodów. By otrzymać dodatkowe pieniądze nie trzeba składać żadnych wniosków do ZUS czy KRUS.

Po pewnym czasie pojawiły się kolejne, podobne dodatki. Funkcjonuje już 14 emerytura, a w planach jest i 15 emerytura. Kolejnym świadczeniem socjalnym dla seniorów jest 500+ dla emerytów oraz emerytura po mężu.

Dla wielu osób istotna może być informacja, że 13 emerytury nie może zabrać komornik, a jego kwota od 2022 roku nie wlicza się do podatku dochodowego.

Ile wynosi 13 emerytura w 2023 roku?

Wysokość trzynastki jest uzależniona od wysokości minimalnej emerytury w danym roku, czyli od waloryzacji emerytury. Ta wartość jest już znana. W 2023 roku będzie więc wynosić 1588,44 zł brutto. Od tej kwoty odjęta zostanie składka na ubezpieczenie zdrowotne. Według naszych wyliczeń 13 emerytura netto w 2023 roku będzie wynosić około 1 429 zł. Taka kwota uwzględnia jednak wprowadzony w zeszłym roku brak zaliczki na podatek dochodowy od dodatku emerytalnego, co nie jest jeszcze pewne. W przypadku gdyby znowu wprowadzono zaliczkę, to trzynastka netto będzie wynosić około 1272 zł.

Kiedy świadczenie zostanie wypłacone?

13 emerytura jest wypłacana w kwietniu, razem ze zwykłą emeryturą.

Komu przysługuje trzynastka?

Dodatek emerytalny przysługuje osobom, które na dzień 31 marca 2023 roku będą uprawnione do emerytury, w tym emerytury pomostowej, kapitałowej i częściowej, ale także:

 • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego
 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego
 • renty rodzinnej, socjalnej, szkoleniowej i z tytułu niezdolności do pracy

7 komentarzy

Barbara

Może być to prawdą co pisze poprzedniczka. Ponieważ ja także dostałam emeryturę po 11 latach opieki nad synem po wypadku 1 stopnia obecnie po 3 latach waloryzacji 63.80. Wcześniej nie pracowałam gdyż wychowywałam 5 dzieci. Miałam tylko szczescie ze rząd przyznał matczyną emeryturę

10 Odpowiedz
Marcin

Ile lat Pani przepracowała proszę napisać?

5-1 Odpowiedz
Elżbieta

Ja mam emerytury 28.29 zł z czego mam żyć.Czemu nie mówi się o emerytach którzy mają takie emerytury.Mowi się ze najnizsza emerytura w kraju około to 1588,23 zł.Jak mam żyć i jak długo cierpieć biedę.

7-8 Odpowiedz
  ADAM

  Naprawdę można mieć taką emeryturę? Jak to możliwe?

  20 Odpowiedz
  Jolanta

  A ile lat pracy pani ma?

  20 Odpowiedz
  Asia

  Nie wieże Pani że ma pani taka emeryturę naj niższa na rękę jest 1380 zł więc nie wiem po co pani kłamie🤦 nie ma takiej emerytury jak pani wpisała.Sama jestem na rencie a mam 13 lat przepracowane też myślałam że nie dostanę jednak wszystkim należy się naj niższa.Musi tylko mieć przepracowane 5 lat czy 6 przed choroba bo inaczej raczej się nie dostanie chyba że socjalna.Ale ona wynosi tyle samo

  10 Odpowiedz
Andrzej

Dlaczego trzynastka nie jest wypłacana w marcu?

14-3 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły