15 emerytura – czy rząd planuje ją w 2023 roku? [aktualizacja]

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 3 minut

Emeryci już od kilku lat mogą cieszyć się 13, a nawet 14 emeryturą. Z okazjonalnego świadczenia 13 emerytura stałą obowiązkiem ZUS. 14 nie jest jeszcze świadczeniem stałym, ale państwo również wypłaca ją co roku. Skoro po 13 emeryturze nadeszła 14, to czy można liczyć na 15 emeryturę? Okazuje się, że tak!

skrzynka z pieniędzmi

Skąd wiadomo, że będzie 15 emerytura?

Jako pierwszy informację o 15 emeryturze podał serwis Wyborcza.biz. Część posłów PiS miała naciskać premiera Mateusza Morawieckiego i szefa partii Jarosława Kaczyńskiego na wprowadzenie dodatku, a ci podobno wyrazili zgodę na świadczenie. Nie jest jasne kto konkretnie jest źródłem informacji dla Wyborcza.biz. 

Rzecznik PiS dementuje 15 emeryturę!

Na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek w kontekście 15 emerytury powiedział:

media żywią się spekulacjami, natomiast nie ma takich decyzji

oraz:

nie leży na stole, nie toczą się żadne rozmowy w tym zakresie na ten moment

Dodał również, że w kwestii waloryzacji 500+ nie ma na dzień dzisiejszy żadnych decyzji. Potwierdził natomiast wypłatę 14 emerytury i chęć ustanowienia jej jako stałego świadczenia.

Interesująca jest decyzja o zdementowaniu 15 emerytury dopiero po 2 tygodniach od powstania tej plotki. Być może obóz rządzący chciał wysondować nastroje społeczne przed ogłoszeniem chęci wprowadzenia świadczenia? Spora część społeczeństwa jest obecnie przeciwna nowym programom socjalnym ze względu na wysoką inflacje.

15 emerytura – dla kogo jest przeznaczona i jakie będzie kryterium dochodowe? 

Wypłata 15 emerytury ma być wyjątkiem związanym z zbliżającymi się jesienią 2023 roku wyborami. Dodatku, podobnie jak 13 emerytury, nie będzie obowiązywać kryterium dochodowe. Takie kryterium pojawiło się przypadku 14 emerytury, gdzie po przekroczeniu kwoty 2 900 zł brutto emeryci dostawali jedynie część pełnej kwoty. Zobacz też czy komornik może zabrać 13 i 14 emeryturę.

13 i 14 emerytura są wypłacane w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1588,44 zł brutto. Należy się spodziewać, że 15 emerytura będzie wypłacana we właśnie takiej kwocie. Prawdopodobnie nowe świadczenie zostanie wypłacone w kwietniu albo sierpniu, razem z pozostałymi dodatkami, choć rząd może zdecydować się też na termin bliższy wyborom. 

Czy wypłata 15 emerytury jest rozsądna?

Wszystkie dodatki emerytalne (oprócz dodatkowych emerytur np. 500+ dla seniora) mają kosztować budżet ponad 30 mld złotych. W sytuacji kiedy w kraju szaleje inflacja wszelkie wydatki socjalne będą dalszym impulsem do jej przyspieszenia. Z jednej strony rząd będzie więc pomagać emerytom, ale z drugiej działać na ich niekorzyść zwiększając wzrost cen.

Paradoksalnie dodatkowe emerytury wydają się być jednak dobrym pomysłem na utrzymanie wydatków emerytalnych na niskim poziomie. Emeryci są zadowoleni z dodatkowych pieniędzy, a rząd dzięki nim nie musi podwyższać emerytur o taką kwotę, jaka teoretycznie wynikałaby z wzrostu zarobków Polaków. Jest to zatem sposób na zadowolenie zarówno emerytów jak i zwolenników niskich świadczeń socjalnych. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły