Konto bankowe, kredyt i pożyczka na selfie – jak to działa?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 10 minut
Wraz z rozwojem nowych technologii pojawia się coraz więcej rozwiązań mających na celu uproszczenie procesu wnioskowania. Czy słyszeliście już o metodzie weryfikacji przez internet za pomocą swojego zdjęcia? Pożyczka na selfie to najnowsze rozwiązanie wprowadzone przez pożyczkodawców. Jak to działa? Sprawdźmy!
pożyczka na selfie
Konto 360° w Millennium Bank

Do 360 zł z promocyjnym kontem

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
84%
Konto przekorzystne w Pekao Bank Polski

Odbierz do 200 zł premii!

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
92%
Konto Direct z Moim ING

Otwórz konto osobiste w promocji i otrzymaj 160 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
88%
Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska

Otwórz konto i zyskaj 350 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
88%
mKonto Intensive w mBank

Otwórz konto w promocji i otrzymaj do 300 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
86%
Konto z Kartą Otwartą na eŚwiat w BNP Paribas

Zyskaj dodatkowe ubezpieczenie „Cyber pomoc” za 0 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
83%
Konto za Zero w PKO Bank Polski

Załóż konto za zero złotych

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
83%
Konto Jakże Osobiste w Alior Bank

Zyskaj nawet 300 zł bonusów za aktywne korzystanie z konta

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
86%
Konto Osobiste CitiKonto w Citi Handlowy

200 zł dla Klientów Banku na dobry początek

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
81%


Pożyczka na selfie – czy to możliwe?

pożyczkowy portal

Pożyczka na selfie brzmi niewiarygodnie, ale powoli staje się przyjemną rzeczywistością. Co to znaczy selfie? Niemal każdy posiada obecnie konto na instagramie czy Facebooku, gdzie aktywnie relacjonuje swoją codzienność lub dzieli się z innymi wyjątkowymi chwilami ze swojego życia. Jedną z form zarówno dokumentowania wspomnień, jak i komunikowania tego, jak aktualnie wyglądamy, jest selfie. Bez wątpienia większość z nas ma choć minimalne doświadczenie w robieniu sobie zdjęć przednim aparatem w telefonie lub nawet przy pomocy stworzonego w tym celu kijka. Jeżeli mamy świadomość tego, jak wyglądamy w obiektywie, sfotografowanie własnej twarzy zajmuje dosłownie chwilę. Wyobraźmy sobie sytuację, że zdjęcia nie zobaczy nikt z naszych znajomych, nie musimy więc przesadnie dbać o pozę czy uśmiech. Czas przygotowania zdjęcia skraca się do jednego kliknięcia.

Dokładnie takiego wysiłku wymaga od nas pożyczkodawca, który oferuje pożyczki na selfie. Nic trudnego, prawda? Pożyczka na selfie została udostępniona przez jeden z banków.

W ramach  kampanii “Bankuj z domu” możemy złożyć w ten sposób wniosek o wsparcie finansowe w Alior Banku.

Obecnie stwierdzenie “ograniczenie formalności do minimum” nabiera innego znaczenia w obliczu zmian proponowanych przez instytucje finansowe. Na czym polega pożyczka przez selfie w Alior Banku?

Weryfikacja tożsamości – obowiązkowy element wnioskowania

Weryfikacja tożsamości podczas wnioskowania o pożyczki online jest obowiązkowa. Wskazują na to nie tylko Zasady Dobrych Praktyk ZBP, ale również odpowiednie zapisy w ustawach. Wynikają one z treści ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2018 r. poz. 723 z późn. zm). Według zapisów w dokumencie weryfikacja tożsamości klienta polega na potwierdzeniu podanych danych identyfikacyjnych na podstawie

 • dokumentu tożsamości,
 • wyciągu z właściwego rejestru lub
 • innych dokumentów i danych pochodzących z wiarygodnego źródła, takie jak na przykład konto bankowe przy przelewie weryfikacyjnym.

Na czym polega nowa weryfikacja tożsamości na selfie?

Pożyczka na selfie to nowy produkt, który został stworzony w oparciu o obecne na rynku trendy. Każdemu z nas brakuje czasu. Nic więc dziwnego, że instytucje finansowe starają się dążyć do zminimalizowania czynności wymaganych przy wnioskowaniu od klienta, a tym samym skrócenia czasu oczekiwania na decyzję i pieniądze. W tym przypadku podstawą do weryfikacji tożsamości wnioskodawcy jest selfie z dowodem osobistym. Osoby aktywnie korzystające z mediów społecznościowych wykonują selfie niemal codziennie. Zajmuje to tylko kilka sekund i jak gwarantują instytucje finansowe, dokładnie tak szybko weźmiemy pożyczkę. Jeżeli zdjęcie spełni wszystkie wymagania, a zdolność kredytowa zostanie oceniona jako dobra, pieniądze trafią na nasze konto nawet bez wychodzenia z domu. Wszystko to dzięki wykorzystaniu FOTO ID. 

Pamiętajmy, że podstawą w przypadku pożyczki na selfie jest wyraźne zdjęcie z dobrze widocznym dowodem osobistym oraz twarzą wnioskodawcy.

Kredyt na selfie w Alior Banku wymaga jednak dodatkowego zabezpieczenia. Polega ona na wykonaniu kilku prostych czynności przed kamerą w telefonie. Otrzymamy na przykład polecenie, aby obrócić głowę w lewo lub w prawo. 

Pożyczka na selfie w Alior Banku

pożyczkowy portal

Pożyczka na selfie w Alior Banku wymaga dodatkowej wideoweryfikacji. Cały proces zajmie nam jednak zaledwie kilkanaście minut. Bez wątpienia jest to oferta, która odpowiada na potrzeby rynku. Kiedy priorytetem każdego z nas było pozostanie w domu, Alior Bank udostępnił możliwość składania wniosku, weryfikację tożsamości oraz podpisanie umowy zdalnie. Cały proces jest wygodny i nie wymaga od klientów zaawansowanych umiejętności. Jedną z największych zalet tej ofert jest również możliwość wnioskowania o kwotę równą nawet 150 000 zł! Taka kwota pozwoli nam sfinansować nawet największe inwestycje. Dodatkowo maksymalny okres kredytowania, który wynosi 120 miesięcy, pozwoli nam rozłożyć spłatę pożyczki na dogodne raty. 

Dzięki temu każdy z nas ma szansę na dopasowanie kredytu do swoich możliwości finansowych. W ten sposób ograniczymy ryzyko nieterminowej spłaty. Kredyt na selfie Alior Bank zakłada RRSO równe 16,74%. Jak złożyć wniosek o kredyt na selfie w Alior Banku?

Pożyczka na selfie z dowodem osobistym – jak wnioskować?

pożyczkowy portal

Kredyt na selfie nie wymaga od wnioskodawców wizyt w oddziałach stacjonarnych. Nie musimy mieć również kontaktu z kurierem. Jedyne, czego potrzebujemy, to dowód osobisty (tzw. pożyczka na dowód), sprawny telefon z dobrą kamerą i aparatem, aktywny numer telefonu i pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Jak wygląda proces wnioskowania? 

1. Aby złożyć wniosek o pożyczkę na selfie z dowodem osobistym, należy przejść na stronę internetową Alior Banku. 

2. Po wyborze produktu pożyczka na selfie należy kliknąć przycisk “Złóż wniosek”

3. Zostaniemy przeniesieni na podstronę z formularzem. Należy go uzupełnić imieniem, nazwiskiem, numerem telefonu oraz adresem e-mail. Po potwierdzeniu zgody klikamy “Zamów rozmowę”

4. Następnie musimy poczekać na telefon od kredytodawcy. Po konsultacji otrzymamy ofertę weryfikacji selfie z dowodem osobistym. 

5. Jeżeli się na to zgodzimy, na podany wcześniej numer telefonu otrzymamy SMS z linkiem do procesu autoryzacji. Doradca Alior Bank podoba nam specjalny kod autoryzacyjny, który należy wprowadzić na stronie pod linkiem.

6. Następnie robimy zdjęcie dowodu osobistego, selfie oraz wykonujemy kilka poleceń w ramach wideoweryfikacji

7. Po dopełnieniu wszystkich formalności i zdalnym zawarciu umowy otrzymamy pieniądze na konto. 

Warto zwrócić uwagę, że cały proces można zrealizować również poprzez aplikację Alior Mobile. 

Jak to możliwe, że nie musimy wypełniać długiego formularzu?

Pożyczka na selfie online gwarantuje nam zmniejszenie formalności do minimum, którym jest zdjęcie z dowodem osobistym oraz podanie kilku niezbędnych informacji. Jak to możliwe, że większość informacji uzupełnia się automatycznie, a my wpisujemy jedynie kilka najważniejszych danych? Umożliwia to wykorzystanie OCR (optical character recognition), czyli optycznego rozpoznawania znaków.

Dlatego tak ważne jest zrobienie wyraźnego zdjęcia. Specjalne oprogramowanie odczyta z niego dane podstawowe informacje niezbędne do wpisania w rubryki znajdujące się w formularzu wniosku. Wśród nich będą imię, nazwisko, numer PESEL, ważność dokumentu tożsamości czy też organ wydający. Warto również zaznaczyć, że jest to technika uznawana również przez KNF.

Jak otworzyć konto na selfie w PeoPay?

pożyczkowy portal

Kredyt na selfie to nie jedyny produkt, który można aktywować bez wychodzenia z domu. Bank Pekao umożliwia swoim klientom możliwość założenia konta na selfie (np. dla firm) z poziomu aplikacji PeoPay. Cały proces jest prosty i nie wymaga od nas spotkań w oddziale stacjonarnym. Po wybraniu produktu, jaki chcemy otworzyć, oraz usług towarzyszących należy zaznaczyć metodę weryfikacji “Selfie i zdjęcie dowodu osobistego”. 

1. Następnie zostaniemy poproszeni o zrobienie zdjęcia dowodu osobistego z przodu oraz z tyłu. Niezbędne będzie również wykonanie trzech nagrań twarzy podczas poruszania całą głową. 

2. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie wszystkich danych pobranych z dokumentu.

3. Część informacji będziemy musieli uzupełnić samodzielnie. Wśród nich znajdują się takie informacje jak: dane adresowe, nazwisko rodowe matki.

4. Kolejny krok polega na wybraniu oddziału, w którym chcemy otworzyć konto, zaznaczeniu wszystkich zgód

5. Po przetworzeniu wniosku zostaniemy poproszeni o przeczytanie umowy oraz jej akceptację. Umowę o konto na selfie podpiszemy kodem SMS.

Konto bankowe na selfie w mBanku

pożyczkowy portal

Konto bankowe na selfie udostępnia również mBank. Oferta zakłada wideoweryfikację oraz selfie. Dzięki temu zyskujemy przede wszystkim wygodę. Możemy założyć konto w dowolnym czasie, a cały proces trwa znacznie krócej niż załatwienie formalności w placówce czy też oczekiwanie na wizytę kuriera. Warto również zaznaczyć, że mBank zadbał o bezpieczeństwo danych swoich klientów. Otwarcie konta bankowego na selfie wiąże się nierzadko również z dodatkowymi korzyściami w ramach promocji. Dlatego warto śledzić najnowsze informacje na ten temat. Jak założyć konto na selfie w mBanku?

1. Pierwszy krok polega na pobraniu aplikacji mBanku. W tym czasie warto przygotować telefon, dowód osobisty oraz dobre oświetlenie.

2. Następnie uzupełniamy formularz wniosku niezbędnymi danymi i wybieramy produkty towarzyszące. 

3. Po zaznaczeniu wszystkich zgód i oświadczeń przechodzimy do potwierdzenia tożsamości. Konto bankowe na selfie zakłada zrobienie zdjęcia, a następnie nagranie filmu dowodu. Kolejnym krokiem będzie nagranie siebie, wykonując kilka ruchów głową. 

4. Ostatni krok polega na zaakceptowaniu umowy za pomocą kodu przesłanego wiadomością SMS.

Pożyczka na selfie – jak zrobić zdjęcie?

Mimo popularności mediów społeczności wśród nas znajdują się również osoby, które być może nie wiedzą, czym jest selfie i jak je zrobić. Dlatego też poniżej prezentujemy krótką instrukcję dotyczącą zdjęcia do weryfikacji tożsamości.

 

 

 1. Po pierwsze przygotuj dowód osobisty oraz sprawdź, czy Twój telefon jest naładowany.
 2. Jak już wspomnieliśmy wcześniej selfie, to zdjęcie zrobione sobie samodzielnie najlepiej przednim aparatem w telefonie. Aby go włączyć, należy wejść w standardową aplikację, która służy nam na co dzień do robienia zdjęć.

  Następnie w lewym lub prawym rogu ekranu znajdziemy ikonkę aparatu ze strzałeczkami lub same strzałeczki symbolizujące obrót. Po kliknięciu powinniśmy na ekranie zobaczyć swoją twarz.
 3. Weź dowód osobisty do ręki i trzymaj go obok swojej twarzy.
 4. Teraz wystarczy tylko oddalić telefon na taką odległość, aby zarówno nasza twarz, jak i dokument tożsamości były dobrze widoczne.
 5. Jeżeli wszystko się zgadzamy, klikamy standardowo przycisk robiący zdjęcie. GOTOWE! Mamy zdjęcie do pożyczki na selfie.

Czy weryfikacja przez selfie jest bezpieczna?

5 czerwca 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała oficjalne stanowisko dotyczące wprowadzenia nowoczesnych technologii do etapu identyfikacji klienta. Skupiając się na wideoweryfikacji, która jest coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w bankach, wskazała kilka zasad zapewniających bezpieczeństwo i ograniczających ryzyko oszustwa. Wśród nich znajdziemy, między innymi:

 • sprawdzenie klienta i informacji widocznych w dowodzie osobistym,
 • zweryfikowanie prawdziwości dokumentu tożsamości,
 • porównanie wizerunku widocznego na zdjęciu dowodu z rzeczywistym wyglądem klienta czy też
 • wykonywanie OCR dowodu osobistego – maszynowy odczyt danych umożliwiający automatyczne wypełnienie wniosku.

KNF a wideoweryfikacja

Dzięki zachowaniu między innymi wyżej wymienionych zasad cały proces będzie przebiegał bez nadmiernego ryzyka związanego z brakiem osobistego kontaktu z klientem. Jak widać, zasady te można zastosować również w przypadku weryfikacji tożsamości przez selfie. Jeżeli istnieje przyzwolenie na wykorzystywanie nowoczesnych technologii podczas identyfikacji klienta (wideoweryfikacja), zdjęcie twarzy z dowodem osobistym również może stanowić realne potwierdzenie tożsamości. Umożliwia porównanie twarzy klienta ze zdjęciem na dokumencie tożsamości, pobranie informacji z dowodu osobistego przez wykonanie OCR. zweryfikowanie autentyczności oraz sprawdzenie danych w bazach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły