Pożyczka na selfie 2020 – nowa metoda weryfikacji

2 stycznia 2020

Wraz z rozwojem nowych technologii w branży Fintech pojawia się coraz więcej rozwiązań mających na celu ułatwienie pożyczkobiorcom otrzymanie potrzebnych pieniędzy. Czy słyszeliście już o metodzie weryfikacji przez wysłanie swojego zdjęcia? Pożyczka na selfie to najnowsze rozwiązanie wprowadzone przez pożyczkodawców. Jeśli jesteś ciekawy, jak to działa, przeczytaj poniższy artykuł.


Spis treści:

Pożyczka na selfie 2020 – czy to możliwe?

Niemal każdy posiada obecnie konto na instagramie czy Facebooku, gdzie aktywnie relacjonuje swoją codzienność lub dzieli się z innymi wyjątkowymi chwilami w życiu. Jedną z form zarówno dokumentowania wspomnień, jak i komunikowania tego, jak aktualnie wyglądamy, jest selfie. Bez wątpienia większość z nas ma choć minimalne doświadczenie w robieniu sobie zdjęć przednim aparatem w telefonie lub nawet przy pomocy stworzonego w tym celu kijka. Jeżeli mamy świadomość tego, jak wyglądamy w obiektywie, sfotografowanie własnej twarzy zajmuje dosłownie chwilę. Wyobraźmy sobie sytuację, że zdjęcia nie zobaczy nikt z naszych znajomych, nie musimy więc przesadnie dbać o pozę czy uśmiech. Czas przygotowania zdjęcia skraca się do jednego kliknięcia.

Dokładnie takiego wysiłku wymaga od nas pożyczkodawca, który oferuje pożyczki na selfie. Nic trudnego, prawda? Takie rozwiązanie wprowadziła w ostatnim czasie jedna z firm udzielających pozabankowego wsparcia finansowego. Obecnie stwierdzenie “ograniczenie formalności do minimum” nabiera innego znaczenia w obliczu zmian proponowanych przez Citi Handlowy, Bank PKO oraz do niedawna SuperGrosz.

Weryfikacja tożsamości – obowiązkowy element wnioskowania

Weryfikacja tożsamości podczas wnioskowania o pożyczki online jest obowiązkowa. Wskazują na to nie tylko Zasady Dobrych Praktyk ZBP, ale również odpowiednie zapisy w ustawach. Wynikają one z treści ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2018 r. poz. 723 z późn. zm). Według zapisów w dokumencie weryfikacja tożsamości klienta polega na potwierdzeniu podanych danych identyfikacyjnych na podstawie dokumentu tożsamości, wyciągu z właściwego rejestru lub innych dokumentów i danych pochodzących z wiarygodnego źródła, takie jak na przykład konto bankowe przy przelewie weryfikacyjnym.

Selfie jako nowa metoda weryfikacji

Pożyczki na selfie to nowy produkt, który został stworzony w oparciu o obecne na rynku trendy. Każdemu z nas brakuje czasu. Nic więc dziwnego, że pożyczkodawcy starają się dążyć do  zminimalizowania czynności wymaganych przy wnioskowaniu od klienta, a tym samym skrócenia czasu oczekiwania na decyzję i pieniądze. W tym przypadku podstawą do weryfikacji tożsamości wnioskodawcy jest zdjęcie z dowodem osobistym. Osoby aktywnie korzystające z mediów społecznościowych wykonują selfie niemal codziennie. Zajmuje to tylko kilka sekund i jak gwarantują pożyczkodawcy, dokładnie tak szybko weźmiemy pożyczkę. Jeżeli zdjęcie spełni wszystkie wymagania, a zdolność kredytowa zostanie oceniona jako dobra, już po chwili pieniądze trafią na nasze konto.

Jakie warunki powinno spełniać selfie do weryfikacji tożsamości? Zdjęcie powinno być wyraźne z dobrze widocznym dowodem osobistym oraz twarzą wnioskodawcy.

 

Jak wnioskować o pożyczki na selfie?

Pożyczka na selfie lub konto bankowe to jeden z produktów oferowanych przez firmy pozabankowe oraz banki w internecie. W przypadku pożyczkodawcy SuperGrosz było to do niedawna zobowiązanie długoterminowe do 48 miesięcy. Natomiast maksymalna kwota, o jaką mogliśmy wnioskować, wynosiła 10 000 zł dla nowych klientów. Przy kolejnych wzrastała do 15 000 zł.  Jednak przechodząc aktualnie na stronę firmy, możemy zauważyć, że oferta zniknęła. Mimo to warto nakreślić proces wnioskowania na pożyczki selfie, ponieważ już niedługo może kolejne instytucje, takie jak Citi Handlowy wprowadzą to rozwiązanie do swoich ofert.

Aby złożyć wniosek, należy przejść na stronę internetową wybranej i określić interesujące nas parametry. Z łatwością zrobimy to, korzystając za pomocą suwaków wirtualnego kalkulatora umieszczonego na ekranie startowym. Następnie zapoznajmy się z prognozowanymi kosztami pożyczki na selfie. Jeżeli wszystko nam odpowiada, możemy przejść dalej. Na tym etapie zostaniemy poproszeni o podanie numeru telefonu. Po zaznaczeniu wymaganych zgód przechodzimy dalej. Pożyczkodawca przedstawi nam wzór prawidłowej selfie pożyczki.

Następnie wykonujemy zdjęcie twarzy wraz z frontową częścią dowodu osobistego. Jeżeli jesteśmy pewni, że jest prawidłowe, dodajemy je na stronę pożyczkodawcy. Zostaniemy poproszeni jeszcze o kilka informacji, takich jak numer konta bankowego. Jednak już po kilku minutach otrzymamy decyzję kredytową. Kiedy będzie pozytywna, pieniądze znajdą się na naszym koncie nawet w ciągu 15 minut.

Jak to możliwe, że nie musimy wypełniać długiego formularzu?

Pożyczka na selfie online gwarantuje nam zmniejszenie formalności do minimum, którym jest zdjęcie z dowodem osobistym oraz podanie kilku niezbędnych informacji. Jak to możliwe, że większość informacji uzupełnia się automatycznie, a my wpisujemy jedynie kilka najważniejszych danych? Umożliwia to wykorzystanie OCR (optical character recognition), czyli optycznego rozpoznawania znaków. Dlatego tak ważne jest zrobienie wyraźnego zdjęcia. Specjalne oprogramowanie odczyta z niego dane podstawowe informacje niezbędne do wpisania w rubryki znajdujące się w formularzu wniosku. Wśród nich będą imię, nazwisko, numer PESEL, ważność dokumentu tożsamości czy też organ wydający. Warto również zaznaczyć, że jest to technika uznawana również przez KNF.

Pożyczka na selfie – gdzie ją otrzymam?

Zgodnie z zapowiedziami możliwość otrzymania pożyczki na selfie planują wprowadzić również banki. Wśród nich znajduje się między innymi Citi Handlowy. Obecnie wprowadzenie nowej metody weryfikacji jest na etapie testowania. Warto wspomnieć, że wnioskowanie przez selfie będzie dostępne nie tylko w przypadku kredytu gotówkowego, ale również pozostałych produktów bankowych.

Jedną z instytucji, która umożliwi identyfikację przez selfie, jest również Bank Pekao. Jednak takie rozwiązanie będzie dostępne jedynie przy zakładaniu konta PeoPay.

Jedną z firm pożyczkowych, które wprowadziły weryfikację przez selfie jest również FinAi. Po założeniu konta na stronie internetowej oraz wypełnieniu wniosku możemy dokonać identyfikacji przez smartfona, dodając swoje selfie oraz osobno zdjęcie dowodu osobistego. Temat weryfikacji przez zdjęcie z wykorzystaniem biometrii twarzy był również poruszany przez Smart Pożyczkę, jednak czy inne instytucje zdecydują się na wykorzystanie tej techniki? Zobaczymy!

Pożyczka na selfie

Pożyczkodawca Maksymalna kwota pierwszej pożyczki Maksymalny okres spłaty pierwszej pożyczki
  150 000 zł 96 miesięcy Złóż wniosek
super grosz 10 000 zł 48 miesięcy Złóż wniosek

 

Pożyczka na selfie – jak zrobić zdjęcie?

Mimo popularności mediów społeczności wśród nas znajdują się również osoby, które być może nie wiedzą, czym jest selfie i jak je zrobić. Dlatego też poniżej prezentujemy krótką instrukcję dotyczącą zdjęcia do weryfikacji tożsamości.

  1. Po pierwsze przygotuj dowód osobisty oraz sprawdź, czy Twój telefon jest naładowany.
  2. Jak już wspomnieliśmy wcześniej selfie, to zdjęcie zrobione sobie samodzielnie najlepiej przednim aparatem w telefonie. Aby go włączyć, należy wejść w standardową aplikację, która służy nam na co dzień do robienia zdjęć.

    Następnie w lewym lub prawym rogu ekranu znajdziemy ikonkę aparatu ze strzałeczkami lub same strzałeczki symbolizujące obrót. Po kliknięciu powinniśmy na ekranie zobaczyć swoją twarz.
  3. Weź dowód osobisty do ręki i trzymaj go obok swojej twarzy.
  4. Teraz wystarczy tylko oddalić telefon na taką odległość, aby zarówno nasza twarz, jak i dokument tożsamości były dobrze widoczne.
  5. Jeżeli wszystko się zgadzamy, klikamy standardowo przycisk robiący zdjęcie. GOTOWE! Mamy zdjęcie do pożyczki na selfie.

 

Czy weryfikacja przez selfie jest bezpieczna?

5 czerwca 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała oficjalne stanowisko dotyczące wprowadzenia nowoczesnych technologii do etapu identyfikacji klienta. Skupiając się na wideoweryfikacji, która jest coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w bankach, wskazała kilka zasad zapewniających bezpieczeństwo i ograniczających ryzyko oszustwa. Wśród nich znajdziemy, między innymi sprawdzenie klienta i informacji widocznych w dowodzie osobistym, zweryfikowanie prawdziwości dokumentu tożsamości, porównanie wizerunku widocznego na zdjęciu dowodu z rzeczywistym wyglądem klienta czy też wykonywanie OCR dowodu osobistego – maszynowy odczyt danych umożliwiający automatyczne wypełnienie wniosku.

Dzięki zachowaniu między innymi wyżej wymienionych zasad cały proces będzie przebiegał bez nadmiernego ryzyka związanego z brakiem osobistego kontaktu z klientem. Jak widać, zasady te można zastosować również w przypadku weryfikacji tożsamości przez selfie. Jeżeli istnieje przyzwolenie na wykorzystywanie nowoczesnych technologii podczas identyfikacji klienta (wideoweryfikacja), zdjęcie twarzy z dowodem osobistym również może stanowić realne potwierdzenie tożsamości. Umożliwia porównanie twarzy klienta ze zdjęciem na dokumencie tożsamości, pobranie informacji z dowodu osobistego przez wykonanie OCR. zweryfikowanie autentyczności oraz sprawdzenie danych w bazach.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.