Jak dostać karencję w spłacie kredytu i na czym to polega?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

Podczas procedury wnioskowania o kredyt, zarówno gotówkowy, jak i hipoteczny banki uwzględniają zdolność kredytową klienta, aby uchronić siebie oraz klienta przed niewypłacalnością zobowiązania. Jednakże trudno jest przewidzieć, co przyniesie przyszłość. Czasem płynność finansowa kredytobiorcy gwałtownie spada z powodu dodatkowych wydatków lub utraty pracy. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest karencja w spłacie kredytu. Pozwoli Ci to uniknąć wpisu w rejestrze BIK oraz zmagania się z postępowaniem egzekucyjnym.

biurko

Karencja pozwala na czasowe zmniejszenie wysokości rat kredytowych. Co to jest karencja, jak wnioskować oraz jak wygląda karencja w bankach? Te informacje znajdziesz w tym artykule.

Karencja w spłacie kredytu – co to? 

Najpierw jasno i zrozumiale wyjaśnijmy co to jest karencja. Jest to powszechnie znana usługa finansowa w ramach zaciągniętego kredytu w banku, gdy klient ma problem z regularnym opłacaniem rat według harmonogramu spłatu. Karencja w spłacie kredytu pozwala na czasowe zawieszenie części kapitałowej zadłużenia na bardziej odległy termin, tym samym dając dłużnikowi czas na uporządkowanie swojej sytuacji finansowej. 

Karencja wcale nie oznacza, że przez wnioskowany okres nie będziesz musiał uiszczać żadnych środków na pokrycie zobowiązania. Opóźnienie spłaty kapitałowej części katy oznacza, że nadal należy regularnie płacić ratę, ale obejmuje ona jedynie odsetki czy też wykupione ubezpieczenie kredytu. 

Karencja w spłacie kredytu dotyczy głównie kredytu hipotecznego. Jednakże możliwe jest zawieszenie części kapitałowej raty w przypadku innych rodzajów zobowiązań, takich jak:

Karencja kredytu jest przyznawana przez instytucję bankową na wniosek kredytobiorcy. Maksymalny okres zawieszania części rat zależy od polityki banków. Niektóre z nich oferują karencję nawet do trzech lat, pod warunkiem, że kredytobiorca przedstawi rzetelne powody, dla których karencja ma mu zostać udzielona. 

Czy wiesz, że możliwe jest całkowite zawieszenie rat kredytu w ramach wakacji kredytowych? Koniecznie sprawdź: Wakacje kredytowe – co to? Gdzie można je otrzymać?

Jak otrzymać karencję w spłacie kredytu?

Aby starać się o przyznanie karencji należy złożyć do banku odpowiedni wniosek. Można to zrobić w dowolnym momencie. Najlepiej wnioskować o karencję już przed pojawieniem się problemów w spłacie zadłużenia, jeśli spodziewamy się utraty płynności finansowej w niedalekiej przyszłości. Wniosek o zawieszenie części kapitałowej kredytu powinien zawierać nie tylko podstawowe dane o kredytobiorcy, ale przede wszystkim musi przedstawiać obecną sytuację finansową, która uzasadnia karencję w spłacie kredytu.

Pamiętaj, aby do wniosku dołączyć dokumenty potwierdzającą Twoją sytuację finansową. Dzięki temu bank może przeanalizować, czy zasadne jest uwzględnienie wniosku.

Przy ocenie wniosku o karencję, musisz liczyć się z tym, że bank przeanalizuje Twoją historię kredytową i sporządza ocenę ryzyka kredytowego. Na pozytywną decyzję mogą liczyć kredytobiorcy, którzy nie zalegali z płatnościami zobowiązań wobec banków. 

Termin rozpatrzenia wniosku o karencję wynosi zwykle 14 dni. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji należy podpisać aneks do umowy, co może wiązać się z dodatkową opłatą lub naliczeniem prowizji. 

Karencja w spłacie kredytu hipotecznego – na co warto zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się jak działa karencja w spłacie kredytu hipotecznego? Co ciekawe, w przypadku zaciągnięcia tego długoterminowego zobowiązania, okres karencji może być zastosowany już na początku trwania umowy kredytowej. Dotyczy to z reguły sytuacji, gdy kredyt jest przeznaczony na zakup mieszkania od dewelopera lub na budowę domu. W tym wypadku środki są wypłacane w transzach, a kredytobiorca korzysta z karencji do momentu aż nieruchomość będzie oddana do użytku. 

Karencja w spłacie kredytu hipotecznego może być również przyznana w późniejszym terminie, przykładowo w ramach restrukturyzacji zadłużenia. Jeśli klient zgłosi do banku przejściowe problemy finansowe, które utrudniają mu regularne opłacanie płatności, może wnioskować o karencję. 

Innym sposobem na poradzenie sobie ze spłatą zadłużenia jest odroczenie pożyczki.

Jakie są wady i zalety karencji w spłacie kredytu?

Warto przeanalizować pozytywne oraz negatywne aspekty karencji w spłacie kapitału, by podjąć rozsądną decyzję. 

Zalety:

  • możliwość uporządkowania sytuacji finansowej,
  • uniknięcie konsekwencji uregulowania rat kredytu na czas (m.in. postępowanie komornicze, koszty postępowania egzekucyjnego),
  • uniknięcie wpisu do baz dłużników,

Wady:

  • zwiększenie rat,
  • zwiększenie kosztów zobowiązania,
  • wydłużenie okresu kredytowania,
  • częściowe zawieszenie rat.

Karencja w spłacie kredytu hipotecznego w bankach – jak wygląda sytuacja?

Jak wygląda opóźnienie w spłacie kapitału w różnych bankach? Poniżej przedstawiamy kwestię, jak konkretne instytucje bankowe zapatrują się na karencję.

Karencja w spłacie kredytu ING Bank Śląski

ING Bank Śląski oferuje swoim klientom możliwość uzyskania karencji w spłacie kredytu hipotecznego na okres 36 miesięcy. W przypadku pozostałych rodzajów zobowiązań można wnioskować o zawieszenie części kapitałowej na maksymalnie 3 miesiące. 

Karencja w spłacie kredytu PKO BP

W banku PKO BP kredytobiorca może skorzystać z karencji w spłacie zobowiązania po spłacie minimum 6 następujących po sobie rat kredytowych. Można wnioskować o karencję na okres od 1 do 3 miesięcy. Po tym czasie istnieje możliwość przedłużenia tego okresu nawet do 36 miesięcy – jednakże dotyczy to tylko kredytu gotówkowego. 

Karencja w spłacie mBank

W razie pojawienia się problemów z terminową spłatą zobowiązania możesz skorzystać z karencji w spłacie od 1 do 3 miesięcy. Jednakże, aby skorzystać z tej usługi kredytobiorca musi wcześniej spłacić 6 następujących po sobie rat zgodnie z harmonogramem płatności. Ponadto, w przypadku korzystania już wcześniej z karencji, okres spłaty kredytu przypadający po zakończeniu ostatniej karencji musi być co najmniej dwukrotnie dłuższy niż okres, w którym obowiązywała karencja.

Karencja w spłacie Alior Bank

W Alior Banku jest udostępniania karencja w spłacie kredytu hipotecznego w fazie wypłacania transz przez bank. W razie potrzeby można wnioskować o zawieszenie w spłacie kapitału na okres 6 miesięcy w roku. Co istotne, klient może skorzystać z karencji kilkukrotnie (razem nawet do 5 lat) przy maksymalnym okresie kredytowania do 30 lat.

Karencja w spłacie Pekao SA

Osoby spłacające kredyt w Pekao mogą także starać się o karencję w spłacie. Okres zawieszenia części kapitałowej może trwać nawet 36 miesięcy. 

Karencja w spłacie Santander Bank Polska

Kredyt hipoteczny w Santander jest objęty karencją aż do momentu wypłaty ostatniej transzy. Okres karencji może trwać do 36 miesięcy. Po tym terminie może wnioskować o odroczenie spłaty rat na 3 lub 6 miesięcy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły