Odroczenie terminu płatności pożyczki – czyli pomoc w przypadku problemów finansowych!

22 kwietnia 2020

Koronawirus dał się we znaki wielu przedsiębiorstwom, co odbiło się również na pracownikach. Liczne zwolnienia, ograniczenia czasu pracy czy też obniżenie wynagrodzenia to dopiero czubek góry lodowej. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji z aktywnymi zobowiązaniami? Koronawirus a spłata pożyczki: sprawdźmy, jakie rozwiązania oferują instytucje finansowe.


Spis treści:

Pandemia koronawirusa a sytuacja finansowa Polaków

Pandemia spowodowała, że każdy z nas obawia się coraz bardziej o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny. Dotyczy to nie tylko stanu zdrowia, ale również kondycji finansowej gospodarstwa domowego. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Biura Informacji Kredytowej, aż dwie trzecie Polaków boi się o swoją przyszłość finansową oraz negatywny wpływ koronawirusa na ich budżet domowy. Co więcej, ponad połowa respondentów deklaruje, że do spłaty bieżących potrzeb będą im niezbędne zgromadzone oszczędności, aktywne lokaty czy też inwestycje.

Natomiast z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, że aż 8% respondentów straciło pracę z powodu zawieszenia działalności ich pracodawców w związku z negatywnym wpływem koronawirusa

 

Wpływ koronawirusa na działalność przedsiębiorców

Nie ulega wątpliwości, że w najtrudniejszej sytuacji znalazły się firmy z branży turystycznej, transportowej, handlowej, gastronomicznej, rozrywkowej oraz usługowej. Problemy dotykają zarówno dużych firm, jak i przedsiębiorców z sektora MŚP. Wiele osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze również musiało zrezygnować ze swojej aktywności. Wśród nich można wymienić między innymi: fryzjerów, kosmetyczki. Tak naprawdę każda branża boryka się z mniejszymi lub większymi problemami.

pożyczkowy portal

Według badań przeprowadzonych przez BIG InfoMonitor, niemal połowa firm będzie w stanie wytrwać na rynku maksymalnie przez najbliższe 2-3 miesiące, co siódma firma określa ten czas do 4 tygodni. Aż 7% przedsiębiorców informuje, że już straciło stabilność finansową.

Jak spłacić pożyczkę, kiedy straciliśmy pracę? 

Jak widać, powyżej część osób już straciło swoje źródło dochodu. Niektórzy żyją pełni obaw. Według newslettera BIK, tylko w lutym udzielono aż 223,5 tys. pożyczek pozabankowych. Nie ulega wątpliwości, że osoby, które muszą podołać zaciągniętym zobowiązaniom w tym niepewnym czasie, mają mnóstwo pytań, wątpliwości oraz obaw. Jak koronawirus wpłynie na terminy rat oraz wymagalność wpłat?

pożyczkowy portal

Warto zwrócić uwagę, że niektóre firmy pożyczkowe już wcześniej oferowały swoim klientom możliwość skorzystania z usługi “wakacje kredytowe”. Wśród nich można wymienić między innymi: Hapipożyczki czy Provident. Polega to na odroczeniu terminu spłaty raty nawet o 3 miesiące. Jeśli zaciągnęliśmy pożyczkę w jednej z tej firm, możemy odetchnąć i nie martwić się nadchodzącym terminem spłaty. Co w przypadku pozostałych klientów? 

Rekomendacja PZIP: odroczenie terminu płatności pożyczki i inne rozwiązania

pożyczkowy portal

17 marca 2020 roku pojawiło się oficjalne stanowisko Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych w sprawie rekomendowanych działań dla firm pożyczkowych należących do PZIP. Jeżeli klient został bezpośrednio dotknięty zdrowotnymi lub ekonomicznymi skutkami pandemii wirusa SARS-CoV-2, pożyczkodawcy powinni zapewnić mu dogodne warunki do wywiązania się z zobowiązania bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wśród zalecanych środków wymienia się:

  • odroczenie terminu spłaty całości zobowiązania (na przykład chwilówki)  lub poszczególnych rat (pożyczki ratalne) o niezbędny okres wynikający z sytuacji, w której znalazł się pożyczkobiorca, oraz pierwotnego terminu spłaty,
  • zawieszenie spłaty rat na okres do jednego miesiąca z możliwością przedłużenia,
  • obniżenie raty kapitałowo-odsetkowej przez okres do dwóch miesięcy z możliwością przedłużenia.

pożyczkowy portal

Odroczenie terminu płatności – jak złożyć wniosek?

Rekomendacja PZIP zakłada, że klient będzie miał możliwość skorzystania z powyższego rozwiązania po złożeniu uzasadnionego i dostatecznie udokumentowanego wniosku. Możliwość wnioskowania o odroczenie terminu spłaty z powodu koronawirusa powinna być bezpłatna. Dodatkowo zaleca się, aby firmy pożyczkowe zapewniły możliwość wnioskowania drogą elektroniczną. Do obowiązków pożyczkodawcy należy rozpatrzenie wniosku i niezwłoczne udzielenie odpowiedzi po uwzględnieniu informacji przekazanych przez klienta oraz sytuacji gospodarczej.

Ponadto PZIP rekomenduje, aby firmy pożyczkowe umożliwiły ponowne wnioskowanie o odroczenie terminu spłaty w przypadku utrzymującego się stanu epidemicznego

 

Czy będzie możliwe odroczenie terminu płatności przeterminowanej pożyczki?

Jeżeli termin spłaty pożyczki minął przed wprowadzeniem możliwości odroczenia spłaty pożyczki, warto skontaktować się z pożyczkodawcą. PZIP rekomenduje stosowanie zmienionych procedur upominawczych i windykacyjnych wobec osób, których sytuacja zmieniła się z powodu koronawirusa. Jeżeli znajdujemy się w tej grupie klientów, warto zapytać pożyczkodawcę o możliwość odroczenia spłaty lub restrukturyzacji zadłużenia. 

Klient, który zalegał ze spłatą od 29 lutego 2020 roku może złożyć wniosek z odpowiednim uzasadnieniem. Jeżeli z dostarczonych informacji będzie wynikać, że było to spowodowane pandemią koronawirusa, wówczas wniosek zostanie zaakceptowany.

 

Czy odroczenie terminu płatności będzie powodem wpisu do BIK lub BIG?

pożyczkowy portal

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) wydało komunikat, z którego jasno wynika, że skorzystanie z możliwości odroczenia terminu spłaty nie wpłynie negatywnie na historię kredytową. Nie obniża również scoringu BIK. Specjalny komunikat wydało również Biuro Informacji Gospodarczej (BIG Infomonitor).Wynika z niego, że odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub kapitałowych nie będzie odnotowywane w bazie BIG Infomonitor! Instytucje finansowe umożliwiające skorzystanie z wakacji kredytowych nie traktują przedłużonego terminu jako nieterminowej spłaty.

Pożyczki bez dochodów – czy to możliwe?

W obecnej sytuacji powyższe pytanie nabiera innego sensu. Wiele osób straciło dostęp do swojego źródła dochodu lub ich budżet domowy po prostu się skurczył. Czy w takiej sytuacji możemy otrzymać wsparcie finansowe? PZIP rekomenduje członkom aktualizację scoringu oraz systemów liczenia zdolności kredytowej. Firmy pożyczkowe powinny uwzględniać aktualną sytuację ekonomiczną. Podczas rozpatrywania wniosków należy również wziąć pod uwagę potrzeby gospodarstw domowych oraz firm, które borykają się z przejściowym kryzysem spowodowanym koronawirusem. 

Nie ulega jednak wątpliwości, że brak jakichkolwiek dochodów będzie nadal powodował odrzucenie wniosku. Różnicę odczują osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej z mniejszymi dochodami. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.