Zabezpieczenie pożyczki
Pożyczki zaciągamy w różnych sytuacjach. Może się zdarzyć, że wsparcie finansowe jest rozsądnym rozwiązaniem, które pozwoli na pokrycie wydatków i zachowanie stabilności budżetu domowego. Jednocześnie pożyczka może być jedynym ratunkiem, gdy sytuacja finansowa pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli Twój budżet domowy lub scoring budzą wątpliwości, niezbędne okazuje się zabezpieczenie pożyczki. Co to jest? Na czym polega?
Odpowiedzialne pożyczanie wymaga przeanalizowania sytuacji finansowej klienta i dopilnowanie, żeby był w stanie spłacić zobowiązanie lub pokryć je z zabezpieczenia. Na rynku finansowym pojawiają się różne formy zabezpieczenia. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o dostępnych rozwiązaniach.
Umowa pożyczki z zabezpieczeniem w firmie pożyczkowej i banku
Umowa pożyczki z zabezpieczeniem może pojawić się nie tylko w przypadku firmy pożyczkowej, ale również banku. Każda instytucja finansowa powinna zadbać o bezpieczeństwo swoich interesów oraz klienta. Umowa pożyczki z zabezpieczeniem jest jednym z najprostszych narzędzi umożliwiających redukcję ryzyka związanego z brakiem spłaty zobowiązania. Jeżeli zastanawiasz się, jak to działa, poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
Podstawowe zabezpieczenie pożyczki stanowią: zdolność kredytowa i ubezpieczenie. Każda instytucja finansowa ma obowiązek przeanalizować wnioskodawcę pod względem scoringu. Scoring to ocena zdolności do spłaty zobowiązania w terminie. Jeżeli będzie zbyt niski, może grozić Ci negatywna decyzja kredytowa. W takiej sytuacji może być konieczne wdrożenie dodatkowych zabezpieczeń. Przykładem jest ubezpieczenie.
Ubezpieczenie pożyczki to drugi z podstawowych instrumentów zapewniających bezpieczeństwo. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto wybrać ten produkt, co powoduje większą ratę pożyczki lub dodatkowy jednorazowy koszt, odpowiedź brzmi tak. Dzięki temu instytucja finansowa zdobywa gwarancję, że w razie śmierci lub zdarzenia losowego będzie możliwa spłata zadłużenia w terminie.
Zabezpieczenie pożyczki gotówkowej i ich rodzaje
Zabezpieczenie pożyczki gotówkowej można podzielić na dwa typy: osobiste i rzeczowe. Do pierwszej grupy należą: poręczenie, weksel, weksel z poręczeniem, poddanie egzekucji. Wśród rzeczowych zabezpieczeń pojawiają się: hipoteka, zastaw rejestrowy i zwykły, przeniesienie na zabezpieczenie.
Poręczenie to często spotykane zabezpieczenie pożyczki prywatnej. Można jednak spotkać taką formę zabezpieczenia również w przypadku banków, choć rzadziej. Formą poręczenia może być zabezpieczenie spłaty przez drugą osobę, czyli przez żyranta.
Pożyczki hipoteczne i pod zastaw
Pożyczki hipoteczne to zabezpieczenie umowy pożyczki poprzez zastaw nieruchomości, na przykład mieszkania, domu, działki. Od 2017 roku jest to typ zabezpieczenia dostępny dla kredytów bankowych. Pozabankowe instytucje finansowe nie mogą wprowadzać pożyczki hipotecznej, gdzie zabezpieczeniem jest dom lub mieszkanie. Jeżeli chodzi o zastaw, dotyczy on wyłącznie ruchomości lub praw majątkowych.
Zastaw rejestrowy dotyczy każdej ruchomości. Mimo zabezpieczenia możesz nadal korzystać z przedmiotu zastawu. Z kolei zastaw zwykły dotyczy rzeczy ruchomych, które podlegają sprzedaży w przypadku braku spłaty zobowiązania.
Weksel jako zabezpieczenie pożyczki
Zabezpieczenie wekslowe polega na podpisaniu papieru wartościowego, który na dany moment pozostaje bez żadnej kwoty. Jest to weksel in blanco. Pożyczkodawca może uzupełnić papier wartościowy kwotę zadłużenia, którą następnie ty zobowiązujesz się do spłacenia kwoty wpisanej w dokumencie. Weksel z poręczeniem polega na zobowiązaniu się osoby trzeciej do spłaty kwoty wpisanej dokumencie, co stanowi większe zabezpieczenie pożyczki z perspektywy instytucji finansowej.
Czy umowa pożyczki z zabezpieczeniem jest bezpieczna?
Wielu pożyczkobiorców twierdzi, że umowa chwilówki z poręczeniem stanowi dla nich zagrożenie, a pomoc dla instytucji finansowej. W rzeczywistości jest dużym wsparciem również dla Ciebie jako pożyczkobiorcy. Zabezpieczenie pożyczki pozwoli Ci uniknąć poważnych konsekwencji braku spłaty. Dodatkowo daje możliwość ubiegania się o pożyczki osobom w gorszej sytuacji pod kątem zdolności kredytowej lub finansowej. Dzięki temu pożyczkodawca i pożyczkobiorca mają pewność, że pożyczka zostanie spłacona.
Jeżeli zastanawiasz się, czy zabezpieczenie ma sens, warto zdecydować się na ubezpieczenie. Dzięki temu unikniesz kłopotów w przypadku zdarzeń losowych. Kiedy nastąpi śmierć pożyczkobiorcy, zobowiązanie nie obciąży w całości rodziny lub spadkobierców.