500+ – dla kogo jest to świadczenie?
Do roku 2019 świadczenie 500+ przysługiwało rodzicom na drugie i kolejno dziecko. Wyjątkiem były rodziny, których dochód na osobę nie przekraczał 800 zł lub 1200 zł w przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Jednak od 1 lipca 2019 roku można składać nowy wniosek, który uwzględnia również możliwość otrzymania pieniędzy na pierwsze dziecko! Nie trzeba dostarczać dodatkowych dokumentów, jak zaświadczenie o dochodach czy orzeczenie o alimentach. Wypłata 500 plus na pierwsze dziecko odbywa się na takich samych zasadach, jak w przypadku drugiego czy kolejnego dziecka.
Jak złożyć wniosek o 500+?
Wniosek o 500 plus można złożyć na 3 sposoby:
- w gminie, w której mieszka wnioskodawca,
- za pośrednictwem poczty polskiej,
- przez Internet, na jednej z kilku platform.
Złożenie wniosku o 500 plus przez Internet to duże ułatwienie. Dlatego warto wiedzieć, jak z niego skorzystać. Aby bez problemu przejść przez proces wnioskowania online, wnioskodawca musi posiadać nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną lub założyć tzw. profil zaufany. Jeżeli nie spełniasz tego warunku, łatwo założysz profil zaufany, korzystając z bankowości elektronicznej. Taką możliwość udostępniają: T-Mobile Usługi Bankowe, PKO BP, Inteligo, Santander, Pekao Bank Polski, mBank, ING Bank Śląski, Envelo, Millennium Bank oraz Alior Bank.
Wniosek 500+ przez platformę Emp@tia
- Jeżeli posiadamy profil zaufany, należy przejść na stronę ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia.
- Następnie kliknąć przycisk z napisem „Login.gov.pl”. Wybieramy sposób logowania przez profil zaufany lub e-dowód i uzupełniamy wymagane dane.
- W tym momencie zostanie przysłany do nas kod autoryzacyjny, który należy wpisać w odpowiednim okienku na stronie internetowej.
- Po zatwierdzeniu kodu zostaniemy przeniesieni do formularza rejestracyjnego. Na pierwszym etapie należy dodać członków swojej rodziny oraz zaakceptować wszystkie niezbędne oświadczenia.
- Po przejściu dalej musimy wybrać odpowiedni rodzaj wniosku. W przypadku świadczenia Rodzina 500+ będzie to Świadczenie Wychowawcze.
- Następnie zostaniemy poproszeni o przygotowanie dokumentów i wybór odpowiedniego urzędu, do którego ma trafić nasz wniosek.
- Teraz czas na składanie wniosku. Krok pierwszy to uzupełnienie i sprawdzenie swoich danych jako wnioskodawcy.
- Krok drugi to wpisanie informacji dotyczących dzieci.
- Teraz czas na zaznaczenie oświadczeń o przebywaniu członków rodziny za granicą.
- Ostatni krok to sprawdzenie poprawności danych. W razie problemów należy kliknąć „Wstecz” i nanieść poprawki. Jeżeli wszystko jest w porządku przyciskamy „Zatwierdź dane”.
- Następnie klikamy „Wyślij”. Jeśli nasz wniosek wymaga dodania załączników, wybieramy „Dodaj załączniki” i wgrywamy niezbędne dokumenty.
Wnioskowanie o 500+ przez PUE ZUS
- Załóż i zaloguj się na swoje konto w serwisie PUE ZUS.
- Przejdź do zakładki „Ubezpieczony” lub „Świadczeniobiorca”.
- Z menu wybierz opcję „Dokumenty i wiadomości”, a następnie „Dokumenty robocze” i kliknij na „Utwórz nowy”.
- Wybierz wniosek ESUN, a następnie kliknij w „Utwórz dokument”.
- Wypełnij wniosek, zapisz go i zamknij formularz.
Wniosek o 500+ przez EPUAP
- Wejdź na stronę epuap.gov.pl i zaloguj się na swoje konto
- Wybierz wniosek Rodzina 500+
- Wypełnij i podpisz wniosek za pomocą profilu zaufanego.
- Wyślij wniosek online.
Wnioskowanie o 500+ przez bankowość elektroniczną
Nowe zmiany 500+ dotyczą również składania wniosku przez bankowość elektroniczną. Banki udostępniają taką możliwość na swoich stronach internetowych. Tam też znajdziemy wszystkie niezbędne dane dotyczące instrukcji, ponieważ w każdym banku proces ten może się różnić. Taka możliwość jest dostępna w następujących instytucjach:
- PKO BP,
- Bank Pekao,
- Santander Bank Polska,
- mBank,
- ING Bank Śląski,
- Alior Bank,
- Bank Pocztowy,
- Credit Agricole,
- SGB-Bank,
- Euro Bank,
- Bank Millennium,
- Getin Noble Bank,
- Nest Bank,
- BNP Paribas Bank Polska,
- Bank BPS.
500 Plus 2023 – do kiedy trzeba złożyć wniosek?
Świadczenie 500+ jest wypłacane 2 miesiące po złożeniu wniosku. Oznacza to, że jeśli złożysz wniosek w styczniu 2023, pieniądze otrzymasz dopiero w marcu 2021 roku. 500 plus jest wypłacane w systemie okresów rozliczeniowych. Trwają one od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Oznacza to, że aby zachować ciągłość w wypłącie świadczenia, do 30 kwietnia trzeba złożyć wniosek na nowy okres rozliczeniowy.
Na co można wydać pieniądze z 500+?
Często można usłyszeć, że świadczenie 500 plus jest wypłacane „na każde dziecko”. Cel, na który trzeba wydać pieniądze z 500+ nie jest jednak sprecyzowany. Oznacza to, że można za nie kupić dowolną rzecz, a nawet wpłacić na konto lub lokatę bankową. Nie ma więc obowiązku wydawania otrzymywanych 500 złotych na dzieci, chociaż taki był zamysł twórców świadczenia. Warto dodać, że pieniądze z tego świadczenia są dodawane do miesięcznych dochodów osoby, która je otrzymuje. Oznacza to, że 500 plus zwiększa zdolność kredytową. Można to więc wykorzystać do wzięcia pożyczki na lepszych warunkach.