Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Jakub Grzybowski
O aktualność rankingu dba:
podium
1 miejsce w rankingu
1 miejsce w rankingu
2 miejsce w rankingu

Sprawdzamy jak dostać pożyczkę pod zastaw nieruchomości, w tym kredyt gotówkowy pod zastaw, ale również w firmie pożyczkowej, które również oferują również pożyczki pod hipotekę, czyli pod zastaw domu czy mieszkania. Odpowiemy też na pytanie, jakie są warunki pożyczek pod hipotekę bez zaświadczeń.

Czym są pozabankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka pod nieruchomość to oferta dostępna zarówno w bankach, jak i firmach pożyczkowych. Polega ona na ustanowieniu zabezpieczenia na mieszkaniu, domu, powierzchni biurowej, działki budowlanej lub rolnej. Dzięki temu pożyczkobiorca otrzymuje szansę na znacznie wyższe kwoty wsparcia finansowego, które mogą sięgać nawet 80% wartości zastawionej nieruchomości. Dodatkowo może stanowić również zabezpieczenie niższej kwoty pożyczki dla osób, które mają historię kredytową budzącą wątpliwości pożyczkodawcy. Warto zaznaczyć, że decydując się na pożyczki pod zastaw nieruchomości nadal pozostajemy jej właścicielami i mamy prawo do normalnego użytkowania! 

Lista pożyczek pod zastaw nieruchomości

W Polsce działa kilka firm online zajmujących się pożyczkami pod zastaw nieruchomości. Można je dostać nawet bez BIK czy bez dochodów. Sprawdź firmy takie jak:

  • Wealthon
  • Actum Finanse

Dla kogo pożyczki pod hipotekę będą dobrym rozwiązaniem?

Jeżeli jesteśmy właścicielami nieruchomości, możemy złożyć wniosek o pożyczki pod zastaw. Jest to doskonałe rozwiązanie dla dwóch grup klientów.

  • Pierwsza z nich to osoby w bardzo trudnej sytuacji finansowej, które nie mają szans na otrzymanie wsparcia finansowego w standardowej ofercie. Pożyczkodawca zmniejsza ryzyko nieterminowej spłaty zobowiązania dzięki zabezpieczeniu w postaci nieruchomości. To jedna z niewielu możliwości na otrzymanie pożyczki z komornikiem.
  • Druga grupa klientów to osoby, które potrzebują wysokiej kwoty pożyczki. Jak zostało wspomniane, możemy otrzymać wsparcie finansowe sięgające nawet 80% wartości zastawianej nieruchomości. Oznacza to nierzadko nawet kilkaset tysięcy złotych. 

Pożyczki pod zastaw nieruchomości – zalety

Czy warto korzystać z pożyczki pod zastaw nieruchomości? Sprawdź poniższe zalety tego rozwiązania!

  • wysokie kwoty pożyczki pod zastaw nieruchomości
  • spłata w dogodnych ratach
  • dużo wyższa zdolność kredytowa
  • wsparcie finansowe dla osób w trudnej sytuacji finansowej
  • bezpieczny proces zawierania umowy pożyczki
  • możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel

Pożyczka pod hipotekę bez BIK – czy to możliwe?

Pożyczka pod zastaw mieszkania bez dochodu jest możliwa tylko w wybranych firmach. Zazwyczaj staramy się np. o kredyt pod hipotekę dla zadłużonych, naszym głównym zabezpieczeniem będą np.: dom, mieszkanie, działka, grunty rolne lub nieruchomości związane z działalnością gospodarczą. Gdzie dostanę kredyt bez zdolności kredytowej?  Firmy umożliwiające pożyczki pod zastaw mieszkania posiadają specjalną ofertę różnych pożyczek np.:

  • Pożyczka pozabankowa pod zastaw nieruchomości na spłatę komornika – oferta dla osób zadłużonych, w stosunku do których toczą się postępowania komornicze. Taka osoba może spróbować spłacić zadłużenia nową pożyczką. Trzeba jednak bardzo uważać, aby nie popaść w spiralę zadłużenia i nie stracić majątku. Należy bardzo dokładnie sprawdzić plan spłaty całości długu.
  • Pożyczka pomostowa – to produkt kierowany do osób, które w niedalekim czasie spodziewają się przypływu sporej gotówki. Jest to pożyczka prywatna pod zastaw nieruchomości.
  • Pożyczka inwestycyjna – pożyczka dla przedsiębiorców na cele inwestycyjne.
  • Pożyczka konsolidacyjna pod nieruchomość – pod zastaw nieruchomości możemy zaciągnąć pożyczkę, którą będziemy spłacać wszystkie nasze inne pożyczki.

Są to pożyczki, w której firma udzielająca zobowiązania finansowego nie sprawdza naszej historii kredytowej, wręcz zdaje sobie sprawę, że ta historia jest negatywna, a mimo to jeśli posiadamy hipotekę, którą możemy wykorzystać jako zastaw, mamy szansę na otrzymanie pożyczki. Jest to jeden z niewielu sposobów pomocy dla osób zadłużonych. Większość firm pożyczkowych na rynku, tym bardziej tradycyjnych banków, odrzuci wniosek osoby zadłużonej, która chce otrzymać kolejne świadczenie. Na pewno pożyczka pod hipotekę jest pomysłem na wyjście z długów lub pokrycie najważniejszych kosztów. Trzeba jednak bardzo dokładnie przemyśleć decyzję o zaciągnięciu pożyczki pod zastaw hipoteki, ponieważ jeśli później podwinie nam się noga w spłacie zobowiązania finansowego, utrata dobytku naszego życia jest wielce prawdopodobna.

Najczęściej zadawane pytania

Czy pożyczka pod nieruchomość jest bezpieczna?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości są regulowane prawnie, między innymi przez przepisy zawarte w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93). Jeżeli będziemy spłacać zobowiązanie w terminie, nieruchomość pozostanie naszą własnością. Wpis do hipoteki zostanie usunięty od razu po spłacie zobowiązania.

Warto zwrócić uwagę po raz kolejny na fakt, że przez cały okres kredytowania zastawiona nieruchomość pozostaje naszą własnością i mamy prawo do jej użytkowania. Dlatego pożyczki  i kredyty pod zastaw nieruchomości są bezpiecznym rozwiązaniem.

Jak podpisać umowę o pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Korzystając z pożyczki pod zastaw nieruchomości, musimy pamiętać, że umowa powinna być przygotowana przez notariusza i podpisana w jego obecności. W takiej sytuacji możemy zadać mu dodatkowe pytania, które rozwieją nasze wątpliwości. Dlatego proces wnioskowania przebiega online, ale podczas podpisania umowy musimy być obecni w wyznaczonym wcześniej miejscu.

Jak działa zabezpieczenie w przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Musimy pamiętać, że pożyczkodawca może wyznaczyć jedną z dwóch form zabezpieczenia pożyczki.
Pierwsze z nich to ustanowienie hipoteki. W takiej sytuacji musimy złożyć stosowne oświadczenie. Następnie instytucja finansowa sporządza właściwą wersję oświadczenia wraz z danymi dotyczącymi pożyczki oraz nieruchomości.

Druga forma to przewłaszczenie na zabezpieczenie. W takim przypadku uwzględnia się w umowie informację o przeniesieniu na wierzyciela własności konkretnego składnika majątku i zezwoleniu na zaspokojenie roszczeń w przypadku nieterminowej spłaty zobowiązania. Jednocześnie należy podkreślić, że w obu tych przypadkach mamy prawo do posiadania i użytkowania nieruchomości! 

  • Pierwsze z nich to ustanowienie hipoteki. W takiej sytuacji musimy złożyć stosowne oświadczenie. Następnie instytucja finansowa sporządza właściwą wersję oświadczenia wraz z danymi dotyczącymi pożyczki oraz nieruchomości.
  • Druga forma to przewłaszczenie na zabezpieczenie. W takim przypadku uwzględnia się w umowie informację o przeniesieniu na wierzyciela własności konkretnego składnika majątku i zezwoleniu na zaspokojenie roszczeń w przypadku nieterminowej spłaty zobowiązania. Jednocześnie należy podkreślić, że w obu tych przypadkach mamy prawo do posiadania i użytkowania nieruchomości! 

Kredyt hipoteczny – co to znaczy?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych, ale również wymagających produktów bankowych jest kredyt hipoteczny. To zobowiązanie, o które najczęściej starają się osoby planujące budowę domu czy zakup mieszkania. Charakteryzuje się długim okresem kredytowania i jak sama nazwa wskazuje, podstawowe zabezpieczenie stanowi hipoteka. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, dzięki któremu wierzyciel może dochodzić niespłaconej należności wynikającej przykładowo z umowy kredytowej. Polega na odpowiednim wpisie do księgi wieczystej umożliwiającym przejęcie przez wierzyciela w razie problemów ze spłatą. Anulowanie wszelkich zapisów następuje wraz ze spłatą zobowiązania.

Czy pożyczka pod zastaw nieruchomości jest dla mnie?

Największą zaletą pożyczki pod hipotekę jest fakt, że wnioskować mogą o nią praktycznie wszyscy, a zatem nie tylko osoby z dochodem generowanym na podstawie umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej (umowy o dzieło, umowy zlecenia), ale również osoby zadłużone, bezrobotne, pobierające emeryturę lub rentę. W przypadku tych osób możliwość ubiegania się o gotówkowy lub hipoteczny kredyt bankowy praktycznie nie istnieje.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości, którą może być mieszkanie, dom, działka budowlana lub grunt rolny, to znakomite rozwiązanie także dla klientów potrzebujących znacznie więcej funduszy niż kwoty wchodzące w grę w przypadku chwilówek. Pożyczka z zabezpieczeniem w postaci nieruchomości może być dla wielu osób szansą na wyjście na prostą i pozbycia się balastu, jakim bywa niejednokrotnie kłopotliwe zadłużenie. Warto zaznaczyć, że pozabankowe instytucje oferują często produkt pożyczka hipoteczna bez zaświadczeń o dochodach. W takiej sytuacji nie musimy martwić się dodatkowymi dokumentami, a formalności są ograniczone do minimum. Jednak pamiętajmy,  że pożyczka bez zdolności kredytowej to inny produkt, który nie jest już tak chętnie udostępniany przez pożyczkodawców.

Zasady wnioskowania o pożyczki pod hipotekę lub kredyt pod zastaw mieszkania własnościowego

Od czego zależy wysokość pożyczki pod hipotekę?

Wysokość pożyczki na hipotekę zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej oraz od wartości wnoszonego przez Ciebie zabezpieczenia (jest kluczowa, jeśli firma pożyczkowa nie sprawdza Twojej historii w BIK-u). Zdarza się, że pożyczkodawcy udzielają wsparcia nawet w wysokości przekraczającej połowę wartości zabezpieczenia. Pamiętaj jednak, że pożyczka hipoteczna oznacza również bardzo długi okres spłaty – najczęściej obejmuje on od 20 do 30 lat. Średnie oprocentowanie wynosi od 7 do 9%. To warunki bardzo podobne do tych, jakim podlegają kredyty hipoteczne.

Kredyt pod zastaw mieszkania – jak działa kalkulator

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu pod zastaw należy przejrzeć dostępne oferty. Tak poważne zobowiązanie wymaga czasu do namysłu i dogłębnej analizy dostępnych produktów. Wielu kredytobiorców zwraca uwagę przede wszystkim na kwotę raty, jaką raz w miesiącu będzie musiało wpłacać na konto banku. Zanim zaczniemy przeglądać oferty, warto porównać swoje zarobki oraz wydatki. W ten sposób otrzymamy kwotę, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na spłatę zobowiązania. Wracając do rat kredytu hipotecznego, ich samodzielne obliczenie to nie lada wyczyn. Dlatego specjaliści z sektora finansów stworzyli dla swoich klientów specjalne narzędzie umożliwiające automatyczne wyliczenie raty. Aby skorzystać z kalkulatora, wystarczy wpisać w odpowiednie pola podstawowe dane takie jak: kwota, okres kredytowania i oprocentowanie. Narzędzie udostępniane jest na portalach branżowych oraz stronach instytucji posiadających dany produkt w ofercie.

Czym charakteryzuje się pożyczka pod zastaw działki budowlanej? Potrzebne dokumenty

Pożyczki hipoteczne pod zastaw można zaciągać, zabezpieczając zobowiązanie nie tylko nieruchomością, ale także działkami. W tym przypadku wiele zależy od jej kategorii. Jeżeli jest to działka rolna, wówczas maksymalna kwota zobowiązania będzie niższa niż w przypadku działki budowlanej, ponieważ ma mniejszy potencjał dla kredytodawcy. Zasady zawierania umowy oraz oceny zdolności kredytowej są takie same jak w przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Ubiegając się o takie wsparcie finansowe, zostaniemy zobowiązani do przedstawienia:

  • odpisu z księgi wieczystej,
  • numeru działki,
  • wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także
  • wypisu z rejestru gruntów z mapką.

Pożyczka hipoteczna bez zaświadczeń o dochodach a zdolność kredytowa – zasady

Przedstawiciele firm pożyczkowych oferujących pożyczki pod hipotekę nie wysyłają zapytań do Biura Informacji Kredytowej, nie weryfikują również rejestrów Biur Informacji Gospodarczej. Nawet osoby, których dane zostały wpisane do Krajowego Rejestru Długów, mogą z powodzeniem wnioskować o taką pożyczkę. A zatem przy staraniu się o ten rodzaj pomocy znaczenia nie będzie mieć nawet Twoja negatywna historia kredytowa.

Na co mogę przeznaczyć pożyczkę hipoteczną?

Pożyczkę hipoteczną możesz wykorzystać, aby:

  • zbudować dom, wyremontować dom lub mieszkanie;
  • kupić nieruchomość lub działkę;
  • spłacić swoje zadłużenie u komornika;
  • skonsolidować posiadane aktualnie pożyczki i kredyty;
  • kupić samochód;
  • opłacić wyjazd wakacyjny;
  • kupić potrzebny sprzęt AGD lub RTV.

Tak naprawdę pożyczka pod zastaw nieruchomości da Ci fundusze, które możesz spożytkować na dowolny cel bez konieczności jasnego zadeklarowania, co nim będzie.

Jakie dokumenty będą potrzebne przy pożyczce pod hipotekę bez zaświadczeń?

Jeśli zastanawiałeś się, jakie warunki pożyczek pod hipotekę bez zaświadczeń trzeba spełnić oto odpowiedź. By otrzymać pożyczkę pod hipotekę bez zaświadczeń, nie musisz przedstawiać żadnych dokumentów dotyczących Twojego zatrudnienia i osiąganych dochodów. Potrzebne będą jednak dokumenty związane z nieruchomością. Kredyt pod zastaw domu jakie dokumenty będą potrzebne?

  • numer księgi wieczystej (dla domu, mieszkania, gruntu rolnego lub działki budowlanej) – jeżeli nieruchomość nie ma księgi wieczystej to zaświadczenie ze spółdzielni o prawie własnościowym do mieszkania;
  • akt notarialny potwierdzający nabycie domu, mieszkania lub gruntu;
  • zaświadczenie ze spółdzielni o niezaleganiu z opłatami czynszowymi (lub kwocie zaległości) – jeśli nieruchomość to mieszkanie;
  • zdjęcie nieruchomości;
  • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn lub o jego opłaceniu. Jeśli nabyliśmy nieruchomość na drodze spadkowej lub w formie darowizny;
  • wypis i wyrys z rejestru gruntów – jeśli nieruchomość jest domem, działką budowlaną lub gruntem rolnym;
  • dokument o planie zagospodarowania przestrzennego – jeśli nieruchomość jest gruntem rolnym lub działką budowlaną;

Czym się różni pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Podstawową różnicą podawaną przez ekspertów są ograniczenia związane z wykorzystaniem otrzymanych środków. Pożyczka hipoteczna na dowolny cel może być wykorzystana na sfinansowanie dowolnego wydatku. Z kolei ubiegając się o kredyt hipoteczny bez zaświadczeń, zostajemy zobowiązani do podania konkretnego przedsięwzięcia, na jakie chcemy przeznaczyć pieniądze. Pożyczki hipoteczne posiadają wiele wariantów jednym z nich jest pożyczka pod zastaw działki. Jak możemy przeczytać w ofertach pożyczkodawców, została ona skierowana przede wszystkim do rolników. Pożyczka pod zastaw działki rolnej wymaga szeregu dokumentów. Jednak zapewnia nam w trudnej sytuacji dostęp do potrzebnych pieniędzy, nawet z negatywnymi wpisami BIK. Możemy mówić w tym momencie, że jest to pożyczka hipoteczna bez BIK.

Do podpisania umowy dochodzi w obecności notariusza, ponieważ przybiera ona formę aktu notarialnego. Bardzo często w ramach usług pożyczkodawcy możemy skorzystać z konsultacji z doradcą finansowym, co pozwoli dostosować parametry pożyczki przede wszystkim do naszych możliwości. Warto zaznaczyć, że z pożyczki pod zastaw działki budowlanej czy rekreacyjnej może skorzystać każda osoba fizyczna. Nie trzeba posiadać statusu rolnika. Wypłata gotówki może nastąpić do rąk własnych pożyczkobiorcy.

W jakich sytuacjach mamy szansę na kredyt bez zaświadczeń?

Jeżeli interesuje nas pozabankowy kredyt pod hipoteke bez dochodów, warto wiedzieć, że firmy pożyczkowe w takiej sytuacji nie wysyłają pytań do KRD, BIK czy BIG odnośnie uzyskania dostępu do danych potencjalnych pożyczkobiorców. Pożyczka pod zastaw mieszkania bez dochodów to dobry sposób na uzyskanie gotówki, jeżeli nie posiadamy stałego źródła dochodu. Pamiętajmy, żeby wcześniej wykalkulować, czy będzie nas stać na spłatę zaciągniętej pożyczki, ponieważ możemy również sporo stracić. Kredyt bez zaświadczeń możemy uzyskać szybko i bez konieczności wychodzenia z domu. Jedynie umowa musi być podpisana w obecności notariusza, w celu zachowaniu szczególnej ostrożności dla obu stron. Konieczne jest, aby notariusz w pełni zaakceptował umowę pomiędzy firmą pożyczkową a pożyczkobiorcą. Tylko wtedy kredyt hipoteczny bez dochodu będzie bezpieczny. 

Pożyczki pod hipotekę bez dochodów – warunki udzielenia

Pożyczka pod zastaw nieruchomości to z pewnością dobre rozwiązania dla osób, które nie mogły z jakiegoś powodu uzyskać kredytu hipotecznego czy bankowego. Kredyt pod zastaw mieszkania własnościowego możliwy jest dla większości osób, ponieważ jest przyznawany na podstawie samego dowodu osobistego oraz wartości nieruchomości, jaki posiadamy. Powodów jest sporo, jeżeli bank stwierdzi, że pożyczka hipoteczna nie może być nam przyznany, oznacza to, że możliwe widniejemy w bazach dłużników BIK czy KRD lub po prostu nie mamy zdolności kredytowej.

Wnioskując o kredyt hipoteczny bez zaświadczeń, musimy być przygotowani na wykazanie wszystkich potrzebnych dokumentów związanych z posiadaniem naszego mieszkania czy domu. Potrzebnych informacji również udzieli przedstawiciel firmy, z którym możemy porozmawiać przed podpisaniem umowy z firmą. Warto wypytać o wszystkie szczegóły oraz dowiedzieć się o konsekwencjach, jakie czekają nas w momencie, gdy  pożyczka po  zastaw  mieszkania bez dochodu nie zostanie spłacona w terminie.

Czy szybkie pożyczki pod zastaw nieruchomości są możliwe?

Szybkie pożyczki pod zastaw to rozwiązanie, które jest dostępne na rynku. Musimy jednak pamiętać, że czas oczekiwania na otrzymanie pieniędzy będzie dłuższy niż w przypadku klasycznych ofert pożyczek online. Dzieje się tak ze względu na konieczność zawarcia umowy o pożyczkę lub kredyt pod zastaw hipoteki w obecności notariusza. Dzięki temu możemy być pewni, że dokument został stworzony zgodnie z prawem i będzie dla nas bezpieczny. Pamiętajmy, że nie jest to klasyczne rozwiązanie, a na szali stawiamy nierzadko nawet swój dom. 

Dlatego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pieniędzy nie dostaniemy w dniu złożenia wniosku, a czas oczekiwania może się przedłużyć nawet do tygodnia czy dwóch. Wszystko zależy również od daty spotkania z notariuszem. Dopiero po zawarciu umowy trafią do nas pieniądze. 

Czy można wnioskować o pożyczki pod hipotekę online?

Tak jest, odpowiednie formularze możesz wypełnić w internecie. W zależności od firmy pożyczkowej na decyzję poczekasz jednak znacznie dłużej niż na pozytywne rozpatrzenie wniosku o udzielenie chwilówki, bo od kilku do aż 24 godzin. Kolejną dobę lub nawet dwie zajmie, aż środki, oczywiście po korzystnej dla Ciebie weryfikacji, znajdą się na Twoim koncie. Czasem zdarza się, że okres oczekiwania na pieniądze wydłuża się do 4–5 dni.

Czy pożyczkodawca będzie mógł rozporządzać moją nieruchomością, jeśli zaciągnę pożyczkę pod hipotekę?

Ta kwestia na pewno spędza sen z powiek wielu potencjalnych klientów pożyczek pod hipotekę. Bez obaw – firma pożyczkowa, która udzieliła Ci pożyczki hipotecznej, nie może dysponować Twoją nieruchomością. Będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy Twoje zobowiązanie nie zostanie spłacone i pożyczkodawca uruchomi procedury przejmowania domu, mieszkania, gruntu rolnego lub działki budowlanej.