Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny. Czym się różnią?

 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut
natalia
Niektórzy konsumenci stosują nazwy pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny zamiennie - a to błąd! Czym różnią się od siebie oba pojęcia?

Spis treści:

do 3 000 000 zł
Kwota
do 30 lat
Okres spłaty
89%
do 4 500 000 zł
Kwota
do 35 lat
Okres spłaty
89%
do 300 000 zł
Kwota
do 30 lat
Okres spłaty
82%

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to nie to samo. Obie te usługi różnią się od siebie w części założeń, więc przyjrzyjmy im się i wyjaśnijmy, o co w nich chodzi.

Co to jest hipoteka?

Zacznijmy od tego, czym jest hipoteka i jak ona działa, ponieważ nie dla wszystkich może to być do końca jasne. Hipoteka może bowiem obciążać nieruchomość, użytkowanie wieczyste lub spółdzielcze prawo do lokalu – w całości albo w części ułamkowej, stanowiącej udział współwłaściciela.

Hipoteka jest więc ograniczeniem rzeczowym, które daje wierzycielowi (bankowi lub pożyczkodawcy) zabezpieczenie na nieruchomości jako zabezpieczenie w razie niespłacenia długu. Jeśli więc pożyczka lub kredyt nie zostaną spłacone, wierzyciel sprzeda obciążoną nieruchomość, a z pozyskanych w ten sposób pieniędzy odzyska brakującą kwotę pożyczki/ kredytu.

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna tym różni się od innych pożyczek znanych z reklam, że jej głównym zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości – a więc posiadanym przez pożyczkobiorcę mieszkaniu lub domu. Pożyczka hipoteczna jest zazwyczaj długoterminowa, zaciągana na około 15 – 20 lat, a jej wartość stanowi zwykle 70% ceny (wartości) zastawionej nieruchomości.

Z tego też powodu oprocentowanie takiej pożyczki jest niższe, niż w przypadku typowych pożyczek i kredytów konsumpcyjnych. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że w związku z hipoteką konieczny będzie wpis do księgi wieczystej nieruchomości. W praktyce pożyczający pod hipotekę ma właściwie takie same prawa jak bank udzielający kredytu hipotecznego. Pożyczkę hipoteczną można przeznaczyć na dowolny cel, a nie tylko na zakup nieruchomości. Udzielają jej zarówno banki, firmy pożyczkowe jak i osoby prywatne.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest długoterminowym (zaciąganym zwykle nawet na kilkadziesiąt lat) zobowiązaniem wobec banku. Głównym zabezpieczeniem jest tutaj hipoteka na nieruchomość, ale kredytobiorca odpowiada nie tylko swoim obecnym majątkiem, ale także przyszłym, a także dochodami – obecnymi i przyszłymi. Górną granicą takiego zobowiązania jest wartość hipoteki, nie więcej. Kredytów hipotecznych udzielają wyłącznie banki.

Kredyt hipoteczny na dom udzielany jest wyłącznie na zakup nieruchomości, bądź jej stworzenie, czyli tzw. inwestycję budowlaną. W tym drugim przypadku, kredyt taki nazywa się kredytem budowlano – hipotecznym.

Czy warto brać pożyczkę hipoteczną?

Cele, na które bierze się pożyczki – od tych mniejszych po te naprawdę duże – są przeróżne. Pożyczka hipoteczna ma tę przewagę nad innymi, że ma niższe oprocentowanie, a z otrzymanych dzięki niej pieniędzy można skorzystać w dowolny sposób.

Czy jednak na pewno w każdym przypadku dobrym wyjściem jest zastawienie mieszkania, domu lub działki jako gwarantu zwrotu pożyczki? Zawsze przed podjęciem takiej decyzji należy dobrze przeanalizować swoją sytuację. Zobowiązanie długoterminowe, w którym stawką jest nieruchomość, często będąca własnym domem, to bardzo poważna rzecz.

Pożyczka na dowolny cel

Nawet jeśli potrzebne są duże kwoty, pożyczka hipoteczna nie jest jedynym wyjściem z sytuacji. Istnieje wiele banków udzielających kredytów konsumpcyjnych, których warunki spłat ustala indywidualnie z klientem. Można także skorzystać z usług firmy pożyczkowej, która przeleje dużą pożyczkę rozdzieloną na wiele rat, dzięki czemu będzie łatwiej ją spłacić. Porównanie takich firm znajdziesz chociażby na stronie głównej Pożyczkowego Portalu.

Na co można wziąć pożyczkę? Na wszystko! Remont, wymianę mebli, nowy samochód, kurs językowy, wakacje na bezludnej wyspie… Firma pożyczkowa nie będzie pytała i weryfikowała, na jaki cel klient przeznaczył pieniądze.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 28 marca 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły