Oszczędzanie – jakie błędy popełniamy?

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Polska jako jedyny kraj w Europie Środkowej ma bardzo niską stopę oszczędności, poniżej 20 proc. Oznacza ona część dochodu krajowego, która nie ulega konsumpcji. Dlaczego oszczędzamy mniej niż inne narodowości w regionie? Jakie błędy popełniamy przy oszczędzaniu? Sprawdź, jak wygląda oszczędzanie Polaków!

oszczędzanie pieniędzy

Co trzeci Polak w ogóle nie oszczędza

Z badań z 2021 roku wynika, że co trzeci Polak nie posiada oszczędności. Połowa osób przyznaje też, że na oszczędzanie nie pozwalają ich niskie zarobki. Czasami jednak brak oszczędności spowodowany jest jednoczesnym brakiem umiejętności oszczędzania. W najmniej ciekawej sytuacji są osoby po 60-tym roku życia. Stale rosnące koszty leczenia i niskie świadczenia emerytalne nie pomagają. Jakie błędy przy tym najczęściej są popełniane?

Dlaczego nasze oszczędzanie nie przynosi efektów?

Jesteśmy zdeterminowani do tego, aby w końcu zacząć oszczędzać, ale na koniec miesiąca znów okazuje się, że ledwo wystarczy nam na pokrycie bieżących wydatków związanych z konsumpcją, czynszem za mieszkanie i rachunkami za media. Dlaczego tak się dzieje? Najprawdopodobniej popełniamy wiele błędów i nie potrafimy racjonalnie planować domowego budżetu.

Jednym z popularnych błędów popełnianych przy początkach oszczędzania, jest przecenianie swoich możliwości finansowych. Wydaje nam się, że perfekcyjnie zaplanowaliśmy budżet i od razu możemy odłożyć pewną kwotę na bok, jako oszczędności. Jeśli jednak nie założyliśmy, że pojawić mogą się nieprzewidziane wydatki, będziemy musieli sięgać regularnie po oszczędności i w efekcie z odkładania pieniędzy niewiele pozostanie.

Błędem może być także sytuacja wręcz przeciwna – wydaje nam się, że żaden plan domowego budżetu i jego rozdysponowania nie jest nam potrzebny, ponieważ potrafimy sami decydować o wydatkach i oszczędnościach. Zatracamy się jednak tylko w wydawaniu i na oszczędzanie nie mamy już co przeznaczyć. Brak zaplanowanego budżetu to pomyłka, która kosztuje nas oszczędności. Powoduje to, że wydajemy wszystkie pieniądze, jakie posiadamy. Unikniemy tej niekorzystnej sytuacji, jeśli zaplanujemy budżet z wyprzedzeniem. Warto też zobaczyć nasz poradnik na temat tego, jak żyć oszczędnie.

Regularność w oszczędzaniu

W efektywnym oszczędzaniu bardzo ważne jest to, aby regularnie odkładać pieniądze, nawet niewielkie kwoty. Wtedy będziemy w stanie określić, ile i na co wydamy w perspektywie kolejnych miesięcy czy lat. Wpłacając regularnie np. na konto oszczędnościowe określone kwoty, nie będziemy odczuwać ich braku. Rozsądnym rozwiązaniem jest również automatyczne oszczędzanie, czyli np. odkładanie drobnej kwoty z każdej transakcji kartą.

Wybór lokaty i konta oszczędnościowego

Znacznie łatwiej będzie nam odkładać pieniądze i tworzyć bezpieczną poduszkę finansową, jeśli nie będziemy mieć na bieżąco dostępu do zgromadzonych środków finansowych. Oszczędności na bieżąco, np. raz na miesiąc lub częściej możemy wkładać na konto oszczędnościowe z przyzwoitym oprocentowaniem, albo też większą kwotę kapitału przeznaczyć na lokatę. Obecnie najlepsze lokaty są oprocentowane na ponad 8 procent.

W celu znalezienia najkorzystniejszej oferty lokaty i oferty na konto oszczędnościowe warto otworzyć się na nowe możliwości na rynku finansowym. Przywiązanie tylko do jednego banku okazuje się nie być dobrym rozwiązaniem. Istnieje bowiem tendencja do lepszego traktowania i premiowania nowych klientów niż takich, z którymi bank ma wieloletnią historię.

Polaków nieefektywnie oszczędzających gubi lokowanie pieniędzy w tylko jednym rozwiązaniu, np. na lokacie. W momencie, kiedy są zmuszeni skorzystać z tych środków, tracą wypracowane odsetki. Jeśli zaś mieliby choć część pieniędzy na koncie oszczędnościowym, bez dodatkowych opłat mogliby z takiej kwoty skorzystać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły