Jak złożyć wniosek 300 plus przez internet?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut
Od pierwszego sierpnia rodzice dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej mogą składać wnioski o świadczenie “Dobry Start” drogą tradycyjną w urzędzie lub ośrodku pomocy społecznej. Od lipca natomiast wniosek można przesyłać drogą elektroniczną za pomocą serwisów bankowych, w których posiadamy konto. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek 300 plus przez Internet.
300 plus

Spis treści:

Aktualizacja: Wniosek 300 plus zmiany!

Podkreślamy, że nowi wnioskodawcy należący do grup uczniów szkół dla dorosłych i policealnych mogą składać wniosek 300 plus wyłącznie w formie papierowej. Pozostali mają możliwość dopełnienie formalności elektronicznie.

 Wniosek 300 plus cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. W lipcu o świadczenie „Dobry Start” ubiegało się już około 1,61 mln osób! Od 1 sierpnia 2019 roku zostały wprowadzone zmiany, które pozwolą skorzystać z dofinansowania większej grupie osób. Do tej pory o 300 plus mogli ubiegać się uczniowie do 20 roku życia, którzy uczęszczali do placówek, takich jak: szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, artystyczne, ośrodek socjoterapii, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy. Jednak wskutek zmian do tego grona dołączyli również uczniowie szkół dla dorosłych i policealnych.

Wyprawka szkolna – ile wydamy?

W tym roku po raz pierwszy pojawiły się badania dotyczące wydatków na wyprawkę szkolną w Polsce. Według informacji udostępnionych przez Deloitte statystyczna rodzina wyda na ten cel średnio 1 718 zł. Jednak dokładna kwota zależy również od liczby dzieci, które wychowują się w danym gospodarstwie domowym. Rodzice posiadający jedno dziecko przeznaczą na wyprawkę szkolną około 1 388 zł. Z dwojgiem dzieci koszt wyniesie 1 898 zł, natomiast z trojgiem 2 742 zł. Zobacz nasz artykuł o koszcie wyprawki szkolnej.

Co to jest 300 plus?

Świadczenie 300 plus to umowna nazwa rządowego programu o nazwie Dobry Start. Dobry Start 300 plus jest nowym przedsięwzięciem rządu Prawa i Sprawiedliwości, który zakłada jednorazowe wsparcie o wartości 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny. Szacuje się, że tego typu pomoc może otrzymać aż 4,6 mln uczniów w Polsce, co obciąży budżet państwa kwotą ok. 1,4 mld zł rocznie. W dniu 29 lipca na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pojawił się komunikat głoszący, że w niecały miesiąc od startu programu, rodzice złożyli już ponad milion wniosków online.  

300 plus

Wyprawka 300 plus – dane CBOS

Według danych CBOS, na które powołuje się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, rodzina z jednym dzieckiem wydała na wyprawkę szkolną w roku szkolnym 2017/2018  średnio 686 zł. Biorąc pod uwagę wysokość wypłacanego świadczenia, z którego rodzice mogą w tym roku skorzystać, powinno ono pokryć prawie 50% wydatków na niezbędne akcesoria szkolne – mówimy oczywiście o przybliżonych szacunkach. 

Dla kogo wsparcie 300 plus?

Z rządowego wsparcia “Dobry Start” mogą skorzystać uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Dodatek pieniężny przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, do ukończenia przez nie 20 lat. Jeśli dziecko ukończy 20 rok życia przed rozpoczynającym się danym rokiem szkolnym, również ma prawo do świadczenia. Dzieci niepełnosprawne, które uczą się w szkole mogą korzystać z programu 300 plus do 24 roku życia.

Jak złożyć wniosek 300 plus?

Wniosek “Dobry Start”, oprócz tradycyjnej formy pisemnej, można złożyć również elektronicznie za pośrednictwem wybranych banków oraz poprzez portal Ministerstwa Rodziny mpips.gov.pl a dokładnie specjalnie wydzieloną paltformę empatia.mrpips.gov.pl. Co musimy zrobić, by móc złożyć wniosek przez portal “Emp@tia”? Najpierw musimy utworzyć konto na wskazanym portalu, posługując się profilem zaufanym lub certyfikatem zaufanym. Jeśli wcześniej nie zakładałeś profilu zaufanego możesz to zrobić bardzo szybko na portalu obywatel.gov.pl, trzeba jednak liczyć się z wizytą w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy, aby potwierdzić swoje dane. Warto to zrobić, ponieważ tak jak w przypadku programu “Dobry Start” również inne urzędowe sprawy będziemy mogli załatwiać bez wychodzenia z domu, drogą elektroniczną.

Oto najważniejsze kroki, które należy wykonać, aby otrzymać 300 plus, gdy założymy konto:

  • Na stronie Emp@tia wybieramy rodzaj wniosku, czyli “Dobry Start”.
  • Przygotowujemy niezbędne dane: dzieci, adres szkoły, numer rachunku bankowego, na który ma zostać przesłane świadczenie pieniężne.
  • Z listy wybieramy właściwą instytucję/urząd do którego zwracamy się o świadczenie.
  • Wypełniamy formularz, uzupełniając wskazane dane.
  • Możemy cofnąć się, aby sprawdzić, czy nie popełniliśmy błędu.
  • Możemy dodać załączniki, klikając w “Dodaj”.
  • Wysyłamy wniosek.
  • Na podany adres mailowy powinniśmy otrzymać Urzędowe Potwierdzenie Przedłożenia (UPO).
  • Sprawdzamy, czy urząd odebrał naszą aplikację – klikamy w zakładkę “Dokumenty wysłane”.
  • Czekamy na informację z Urzędu.

W przypadku odrzucenia naszego wniosku, urząd zobligowany jest do przesłania swojej decyzji, którą wysyła na skrzynkę odbiorczą portalu Emp@tia. Klikamy wtedy w “Podpisz odbiór” i zapoznajemy się z treścią odmowy. W przypadku wątpliwości, możemy skontaktować się z Urzędem drogą elektroniczną.

Dobry Start 300 plus – w których bankach?

Poniżej lista banków umożliwiających złożenie wniosku “Dobry Start” za pośrednictwem ich serwisów:

PKO Bank Polski
Bank Pekao SA
mBank
ING Bank Śląski
Alior Bank
T-Mobile Usługi Bankowe
Bank Pocztowy SA
Credit Agricole
Bank Millenium
Getin Bank
Nest Bank
Banki Spółdzielcze SGB
Bank BPS SA.

Trzeba wiedzieć, że bank jedynie pośredniczy w przesłaniu wniosku, nie odpowiada za decyzję, która należy do danego Urzędu czy Gminy. Bank nie weryfikuje również danych deklarowanych we wniosku 300 plus. Na stronach internetowych wymienionych banków znajdziemy podpowiedzi jak poprzez ich serwis złożyć wniosek. Coraz więcej Banków włącza się w akcję “Dobry Start” i zachęca do korzystania z programu. Dlatego jeśli bank, w którym posiadamy konto jeszcze nie umożliwia złożenia wniosku 300 plus, być może niebawem stworzy takie rozwiązanie dla swoich klientów. Warto monitorować serwis mpips.gov.pl oraz aktualności publikowane przez wybrany bank.

Wniosek 300 plus – podsumowanie

Jeśli nasze dzieci uczęszczają do szkoły, koniecznie sprawdźmy, co oferuje rząd poprzez program “Dobry Start” i skorzystajmy ze świadczenia. Dodatkowe pieniądze, za które możemy wyposażyć dziecko w niezbędne akcesoria szkole, na pewno okażą się atrakcyjną pomocą dla rodziców.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły