Oszczędzanie wody – ile realnie można zaoszczędzić?

Avatar photo Bartłomiej Węglewski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

W procesie oszczędzania bardzo ważne jest uświadomienie sobie, jak ogromną część naszych miesięcznych wydatków pochłaniają koszty domowe. Oprócz rozsądnego robienia zakupów, rezygnacji z niezdrowych nawyków i częstych wyjść na miasto, ważnym punktem na naszej liście powinno być oszczędzanie wody. Badania pokazują, że źródła głębinowe szybko się wyczerpują a odnawiają bardzo powoli. Wskazuje się też na poważny problem z zanieczyszczeniem wody – to wszystko powody, dlaczego jej ceny ciągle rosną. Niezależnie od tego, czy bardziej chcemy dbać o środowisko czy o stan własnego portfela, powinniśmy poznać sposoby, jak oszczędzać wodę.

Oszczędzanie wody – ile realnie można zaoszczędzić?

Oszczędzanie wody – dlaczego warto to robić?

Mówi się, że woda to życie. Na co dzień łatwo o tym zapomnieć, jednak gdy zdarzy się przerwa w jej dostawie, trudno jest sobie bez niej poradzić. Od kilku lat możemy w Polsce zaobserwować stały wzrost cen wody. Przyjmuje się, że w skali roku to średnio 5%. Kolejne lata przyniosą prawdopodobnie jeszcze większe podwyżki, ponieważ założeniem Unii Europejskiej jest, by wszystkie kraje członkowskie miały zrównane ceny wody. Łatwo policzyć, że w przypadku państw strefy euro zmiany nie będą tak drastyczne, jak w Polsce. Zanim taka regulacja wejdzie w życie i nim dostaniemy pierwszy taki wysoki rachunek za wodę, spróbujmy wpoić sobie i pozostałym domownikom podstawowe zasady, jak ją oszczędzać. To prawda, że mieszkańcy bloków już na starcie będą mieli ułatwione zadanie, ponieważ odpadną im koszty związane m.in. z pielęgnacją ogrodu i regularnym podlewaniem roślin. Nie warto się jednak poddawać – oszczędzanie na wszystkim, również na zużyciu wody, przyniesie efekty dopiero wtedy, gdy nasze działania będą prowadzone konsekwentnie i systematycznie.

Według najnowszych danych, 4-osobowe gospodarstwo domowe rocznie wydaje na wodę nawet 1500 zł. Wdrożenie do codziennego życia zasad, o których mówimy w tym artykule, może przynieść oszczędności w wysokości nawet do kilkuset złotych rocznie. Oszczędzanie wody może przynieść dodatkowe oszczędności do kilkunastu złotych miesięcznie na osobę. W połączeniu z oszczędzaniem prądu, jest to świetny sposób aby w skali roku na Twoim koncie zostało nieco więcej środków.

Jak oszczędzać wodę?

Kiedy obliczenia prowadzone w ramach planowania domowego budżetu pokazały nam, że stanowczo za dużo wydajemy na rachunki za wodę albo, zwyczajnie, chcemy wdrożyć plan oszczędzania, zacznijmy od dokonania przeglądu. Sprawdźmy, w jakim stanie jest instalacja wodociągowo-kanalizacyjna w naszym domu. Po pierwsze, zlokalizujmy ewentualne przecieki. W tym celu odczytajmy wskazania wodomierzy przed i po parogodzinnym niekorzystaniu z wody. Następnie przyjrzyjmy się szczelności wszystkich kranów i spłuczek. Można w tym celu zastosować specjalny barwnik spożywczy – jeśli w którymś miejscu występuje przeciek, barwnik pojawi się w przeciągu 30 minut. Warto również zainteresować się zamontowaniem dodatkowych sprzętów, które ograniczą zużycie wody – chyba, że jesteśmy na etapie wprowadzania się do mieszkania w stanie deweloperskim lub generalnego remontu – wtedy wystarczy zaopatrzyć się we wszelkie wodo- i energooszczędne urządzenia.

Sposoby na oszczędzanie wody

Dokonaliśmy już, sami lub z pomocą fachowca, przeglądu urządzeń w naszym domu, pracujących na wodę, pora na wdrożenie kolejnych punktów programu oszczędnościowego. Ważne, by stosował się do nich każdy domownik – tylko wtedy zobaczymy rezultaty takiego postępowania. Zacznijmy od tego, by nie wylewać niepotrzebnie wody. Jeżeli nalaliśmy jej za dużo do czajnika, nadwyżkę wykorzystajmy do podlania kwiatów albo do sprzątania. Nie należy oczywiście w tym względzie popadać w przesadę i zapominać o zasadach higieny. Pamiętajmy jednak, że marnowanie wody to główny powód podwyższonych rachunków.

Jakie są najlepsze sposoby na oszczędzanie wody?

  • Unikaj zbędnego spłukiwania wody w toalecie. Chusteczki czy gromadzące się na łazienkowych sitkach śmieci lepiej wyrzucić do kosza, tym bardziej, że zmniejszamy wtedy ryzyko zapchania ubikacji.
  • Zrezygnuj z kąpieli w wannie na rzecz pryszniców. Szybki prysznic jednorazowo pozwala zaoszczędzić nawet 120 litrów wody w porównaniu do kąpieli w wannie.
  • Nie odkręcaj kranu na maksymalną moc. Najczęściej, zawór otwarty do połowy da wystarczającą ilość wody.
  • Zainwestuj w sprzęt ograniczający zużycie wody. Kup spłuczkę, która wykorzystuje mniej wody na jedno spłukanie. Zamontuj perlator na bateriach umywalkowych. Gdy myślisz o zakupie nowej pralki lub zmywarki, postaw na bardziej oszczędny model.
  • Nie włączaj pralki lub zmywarki zanim nie wypełnisz ich do końca. Sprawi to, że taka sama ilość wody posłuży do zmycia większej ilości naczyń i wyprania większej ilości ubrań.
  • Zbieraj wodę deszczową.
  • Dbaj o szczelność instalacji w swoim domu lub mieszkaniu.

Bateria umywalkowa – jaka będzie najlepsza?

Przejdźmy teraz do kranów. Najlepiej jeżeli są jednouchwytowe, ponieważ dwa kurki, do ciepłej i do zimnej wody, powodują nie tylko stratę czasu, by uzyskać pożądaną temperaturę, ale i samej wody (a więc też pieniędzy!). Woda, kiedy myjemy zęby, twarz czy się golimy, powinna być bezwzględnie zakręcona. A gdy już ją odkręcimy, starajmy się dostosowywać jej temperaturę poprzez zmniejszanie, nie zwiększanie strumienia. Ta zasada ma również swoje zastosowanie w kuchni, podczas zmywania. Najekonomiczniej będzie, jeżeli napełnimy wodą jedną komorę zlewozmywaka, a umyte naczynia spłuczemy niewielkim strumieniem. Posiadacze zmywarki z kolei, powinni postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku korzystania z pralki. Takich sprzętów używa się wyłącznie, gdy są pełne, chyba, że zostały wyposażone w programy oszczędnościowe, dopasowujące ilość zużywanej wody do stopnia załadunku.

Jak widać, sam proces oszczędzania wody nie jest trudny, choć wymaga konsekwencji. Efekty nie pojawią się od razu, ale z pewnością zauważymy je w skali miesięcznej, o rocznej nie wspominając. Zdecydowanie opłaca się oszczędzać wodę – nie tylko z powodu ekologii, ale też z dbałości o stan naszych finansów.

Oszczędzanie wody z perlatorem

Jak działa taki perlator? Funkcjonuje dzięki wytworzeniu wodno-powietrznej mieszaniny, która ogranicza dopływ wody do strumienia wypływającego z baterii. Na pierwszy rzut oka nie zauważymy różnicy i będzie nam się wydawało, że strumień wody po zamontowaniu perlatora wygląda dokładnie tak samo jak wcześniej. Zapewniamy, że to jedynie wrażenie, ponieważ tę samą objętość wody udaje się zachować dzięki wymieszaniu jej z milionami pęcherzyków powietrza. W efekcie zużywamy mniej wody, wydajemy mniej pieniędzy i chronimy środowisko.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły