Jak oszczędzać prąd? 5 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Kryzys energetyczny powoduje, że ceny energii elektrycznej stale rosną. W naszych domach z kolei z roku na rok znajduje się coraz więcej urządzeń zasilanych prądem. To powoduje, że zużywamy go znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu, a w obecnej sytuacji wymusza na nas znalezienie metod na racjonalne gospodarowanie prądem. Jakie są sposoby oszczędzania energii elektrycznej? Podpowiadamy.

żarówki

Które urządzenia w domu zużywają najwięcej prądu?

Osoby, które zastanawiają się, jak oszczędzić energię, powinny w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, jakie sprzęty w domu zużywają najwięcej prądu. Świadomość tego pozwoli nam na bardziej racjonalne korzystanie z tego typu sprzętów. Informacje takie znajdują się między innymi w raportach publikowanych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. 

Największe zużycie według tych danych wykazują bojlery elektryczne, a także płyty indukcyjne. Następnie w kolejności jest pralka, lodówka, piekarnik i zmywarka. Sporo energii potrzebuje również suszarka do włosów, czajnik elektryczny, komputer stacjonarny i odkurzacz. Najmniej prądu zużywa telefon komórkowy, i kuchenka mikrofalowa. Laptop i telewizor z kolei znajdują się mniej więcej pośrodku tego zestawienia. Należy jednak pamiętać, że wartości te mogą się różnić w zależności od klasy energetycznej danego sprzętu. Jakie są więc sposoby na oszczędność prądu?

1. Nie otwierać piekarnika i ładować pełną pralkę i zmywarkę 

Biorąc pod uwagę powyższe zestawienie, warto uruchamiać wyłącznie pełną pralkę i zmywarkę. Lepiej poczekać, aż uzbiera nam się wystarczająca ilość naczyń czy ubrań, by włączyć do pełna załadowane sprzęty, tzw. puste przebiegi marnują nie tylko prąd ale i wodę. Dodatkowo dobrze już na etapie kupna takich urządzeń zastanowić się, jak duży model będzie dla nas najbardziej odpowiedni. 

Jeśli w kilkuosobowej rodzinie po każdym posiłku musi być uruchamiana 45-litrowa zmywarka, oznacza to, że jest ona za mała. Lepiej takie urządzenie puszczać raz dziennie, ponieważ pobiera ono sporo prądu. Ta sama zasada dotyczy pralki. Z kolei piekarnik, który też znajduje się na szczycie listy najbardziej prądożernych urządzeń, nie powinien być otwierany w trakcie pieczenia, ponieważ uwalniają się wtedy do otoczenia duże ilości ciepła, co powoduje ponowne uruchomienie się grzałki w celu wyrównania strat cieplnych. 

2. Urządzenie do oszczędzania prądu

Osoby, które zastanawiają się, jak zaoszczędzić na prądzie w domu, powinny zwrócić uwagę na urządzenie do oszczędzania prądu. Jest to miernik kontrolujący jego zużycie, który podłączany jest do wszystkich sprzętów w domu i na bieżąco monitoruje ich pracę. Jeżeli w danym momencie pobieramy zbyt dużo prądu, wówczas poinformuje nas o wysokości zużywanej energii i prosi o odłączenie nieużywanych sprzętów.

Obecnie dostępne na rynku modele wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji, które pozwalają na przykład sterować światłem czy temperaturą, ale i zarządzać niektórymi urządzeniami przez internet.

3. Wyłączanie światła i zmiana żarówek na energooszczędne

Metodą, która pozwoli nam na automatyczne oszczędzanie prądu, jest wymiana wszystkich żarówek na energooszczędne. Choć zazwyczaj tego typu modele są nieco droższe od zwykłych, to ich stosowanie jest dużo bardziej opłacalne, ponieważ pozwalają one na ograniczenie poboru energii. Jeżeli jest to dla nas zbyt duża inwestycja, warto przeprowadzić ją etapami i najpierw wymienić żarówki w miejscach, w których najczęściej i najdłużej palimy światło. Z kolei we wnętrzach, gdzie są często włączane i wyłączane, na samym końcu, ponieważ istnieje duże ryzyko, że szybko się tam przepalą. 

Dodatkowo, kiedy wychodzimy z pokoju, gaśmy światło, a w czasie wykonywania czynności, które nie wymagają stosowania górnego oświetlenia, korzystajmy z mniejszych lampek. W przypadku oświetlenia zewnętrznego, lepiej postawić na lampy z czujnikiem ruchu, które świecą się tylko wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba. Korzystajmy również jak najwięcej ze dziennego światła.

4. Odłączanie urządzeń od prądu

Osoby, które zastanawiają się, jak oszczędzać energię, powinny pamiętać o tym, aby wyłączać wszystkie urządzenia, jeśli nie muszą być w danym momencie włączone do kontaktu w trybie czuwania. Wbrew pozorom tzw. standby jest pożeraczem prądu.

Tryb uśpienia rocznie może kosztować przeciętną rodzinę nawet 300 zł. Dlatego, mimo że jest to wygodne rozwiązanie, kalkulator oszczędności wyraźnie wskazuje, że uruchomienie komputera czy telewizora w dowolnym momencie sporo nas kosztuje. Warto więc zainwestować w listwy zasilające, dzięki którym na przykład na noc możemy wyłączyć jednym kliknięciem kilka podłączonych do nich urządzeń.

5. Gotowanie pod przykryciem

Ze względu na to, że w wielu polskich domach znajdują się kuchenki indukcyjne, które pobierają sporo prądu, żeby zaoszczędzić energię elektryczną, wszelkie potrawy powinniśmy gotować pod przykryciem. Ta metoda pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii.

Dodatkowo dobrze jest zainwestować w zestaw garnków, które doskonale przewodzą ciepło i dolegają do płyty grzewczej. Korzystając z piekarnika z kolei, możemy go wyłączyć nawet 10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia, ponieważ przez ten czas utrzymuje się w nim jeszcze wysoka temperatura.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły