Poduszka finansowa – czym jest i ile powinna wynosić?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Obecna sytuacja na świecie pokazuje nam, jak istotna jest poduszka finansowa, a więc zabezpieczenie, które w razie niespodziewanych zdarzeń, choroby czy utraty pracy, pozwoli nam przetrwać przez pewien czas bez źródła dochodu. Niestety wciąż wielu Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Warto więc jak najszybciej zacząć budować swoją poduszkę finansową, aby zapewnić sobie spokojny sen i bezpieczeństwo. Czym dokładnie ona jest i ile powinna wynosić?

leżak

Poduszka finansowa – co to jest?

Poduszka finansowa to zgromadzone w domu lub na koncie środki, które stanowią zabezpieczenie w razie niespodziewanych zdarzeń, takich jak utrata pracy, choroba, a także innych nieprzewidzianych wydatków. Jest to więc pełna pula pieniędzy, która może nam pomóc przetrwać trudny czas, kiedy na przykład nie będziemy otrzymywać dochodów.

Z tego powodu planując swój budżet domowy, powinniśmy co miesiąc odkładać pewną sumę, właśnie jako taki rodzaj zabezpieczenia. Mając świadomość, że dysponujemy pewnym zapasem gotówki, na tak zwaną „czarną godzinę” śpimy zdecydowanie spokojniej i czujemy się bezpieczniej niż w sytuacji, kiedy nie mamy żadnych oszczędności.

Poduszka finansowa – ile powinna wynosić?

Nie istnieje definicja określająca, czym jest poduszka finansowa i jakimi środkami w jej ramach powinniśmy dysponować. Analitycy jednak obliczyli, że jej minimalną kwotą jest trzykrotność naszych miesięcznych wydatków. Finansowa poduszka bezpieczeństwa musi więc zapewnić nam możliwość życia na naszym standardowym poziomie, bez osiągania jakichkolwiek dochodów przez 3 miesiące. Jest to pierwszy, minimalny, zalecany próg. Tak niski poziom oszczędności jednak przeznaczony jest głównie dla osoby samotnej, która mieszka w dużym mieście i z łatwością w razie kryzysu jest w stanie znaleźć nową pracę. 

Kolejny próg to wartość sześciokrotności naszych zarobków. Takie oszczędności musi mieć rodzina, aby czuła się bezpiecznie w razie niespodziewanych zdarzeń. Z kolei kwota odpowiadająca naszym rocznym dochodom to już dobra poduszka finansowa, która gwarantuje nie tylko spokojny sen, ale także możliwość zainwestowania części zgromadzonych funduszy.

Jak zgromadzić poduszkę bezpieczeństwa?

Wiedząc, czym jest poduszka finansowa, ile powinna wynosić i jak jest istotna, powinniśmy zacząć gromadzić fundusze, które będziemy mogli uruchomić w razie niespodziewanych zdarzeń. Żeby jednak udało nam się odłożyć pewną sumę pieniędzy, nasze dochody nie mogą przekraczać wydatków. Z tego powodu tak istotne jest kontrola budżetu domowego i trzymanie się wyznaczonego w nim planu. 

Wiele osób mimo dobrych zarobków nie wie, jak żyć oszczędnie i nie umie odmówić sobie wielu przyjemności i rozrywek, przez co nie mają żadnych oszczędności. Warto więc dokładnie zaplanować swój budżet i ściśle go przestrzegać, uwzględniając w nim comiesięczną kwotę, którą będziemy przeznaczać na budowanie poduszki finansowej.

W niektórych przypadkach gromadzenie finansowej poduszki bezpieczeństwa może potrwać nawet wiele miesięcy. Jednak najważniejsza w tym przypadku jest systematyczność. Na początek dobrze jest odłożyć chociażby sumę 2000-3000 zł na niespodziewane wydatki, takie jak naprawa samochodu czy nowy telefon. Warto zwrócić uwagę również na swoje długi – dobrze jest spłacić je jak najszybciej. 

Należy wyeliminować również wydatki, które niepotrzebnie uszczuplają nasz budżet domowy. Warto więc zrezygnować z nieużywanych od dawna subskrypcji, poszukać tańszych dostawców mediów czy zacząć oszczędzanie prądu. Czasami niewymagające od nas wiele uwagi, nowe nawyki mogą przyczynić się do znacznych oszczędności, które możemy przeznaczyć na wcześniejszą spłatę zobowiązań czy budowanie poduszki finansowej. 

Gdzie przechowywać pieniądze z poduszki finansowej?

Pieniądze z poduszki finansowej warto podzielić na kilka części:

  • Fundusz awaryjny – niewielką pulę środków dobrze jest mieć zawsze „pod ręką” – w domu lub na koncie, aby w razie niespodziewanych zdarzeń móc z nich od razu skorzystać. Wysokość tej kwoty powinna być uzależniona od sumy, jaką zgromadziliśmy. Jednak dobrze, jeżeli wynosi około 2000-3000 zł.
  • Środki na większe wydatki – część pieniędzy warto ulokować na przykład na koncie oszczędnościowym umożliwiającym jedną wypłatę w miesiącu. Kwota ta powinna wynosić minimum dwukrotność funduszu awaryjnego.
  • Fundusz bezpieczeństwa – na lokacie długoterminowej najlepiej odłożyć większość zgromadzonych w ramach poduszki finansowej środków. Muszą być one jednak zabezpieczeniem finansowym, dlatego nie powinny być przeznaczone na przykład na niepewne inwestycje.

Niezależnie od tego, ile pieniędzy zgromadziliśmy, środki z poduszki finansowej najlepiej trzymać w innym miejscu niż resztę pieniędzy. Takimi oszczędnościami powinny dysponować zarówno gospodarstwa domowe, jak i osoby samotne, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak potoczą się jego losy w dłuższej perspektywie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły