Jak oszczędzać na codziennych wydatkach domowych?

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut
Ponad połowę naszego miesięcznego budżetu pochłaniają codzienne wydatki. Nie unikniemy tego, ale możemy się nauczyć minimalizować niektóre koszty. Nie mamy wpływu na wysokość czynszu, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byśmy obniżyli rachunki za wodę i prąd, a także wydawali mniej na żywność i inne zakupy. Zaoszczędzone kwoty będziemy mogli wpłacić na konto lub lokatę i tym sposobem gromadzić pieniądze na przyszłość. To najprostszy i stosunkowo najmniej inwazyjny sposób, by podreperować domowe finanse. Sprawdź sposoby na wydatki domowe!
wydatki domowe

Rachunek sumienia

Zanim przystąpimy do wyrabiania w sobie nawyku odkładania pewnych kwot do skarbonki – fizycznej lub bankowej, na przykład w ramach programu „saver” – zróbmy rachunek sumienia, odnośnie naszych domowych wydatków. To w naszych czterech kątach zapada decyzja o oszczędzaniu, od tego też miejsca powinniśmy ten proces zacząć. Niezależnie od tego, czy prowadzimy jedno- czy wieloosobowe gospodarstwo domowe, dzięki stosowaniu się do kilku prostych zasad, możemy zauważalnie wpłynąć na wysokość naszych rachunków . Dopiero wtedy będziemy mogli zastanowić się nad skorzystaniem z takich metod oszczędzania jak kalkulator oszczędności czy automatyczne przelewy. Wbrew pozorom to jednak sposoby dla osób, które nie mają problemu z płynnością finansową. Musimy więc na nią zapracować.

Oszczędzanie wody

Skoro już mowa o płynności, zacznijmy naukę domowego oszczędzania od wody.  Aby pieniądze nie przeciekały nam przez palce, skontrolujmy najpierw szczelność instalacji. W baterii kranowej warto przy okazji zainstalować perlator – sitko o drobnych oczkach, dzięki któremu zaoszczędzimy nawet do 50% wody. Pamiętajmy, że nieszczelny kran czy spłuczka mogą spowodować wzrost zużycia wody nawet do 50 litrów dziennie. Nie ma możliwości, byśmy w skali miesiąca nie odczuli takiego nadprogramowego wydatku. Unikniemy go również, jeśli zamiast ręcznego zmywania wybierzemy zmywarkę. To nieprawda, że nie opłaca się jej używać w mniejszych gospodarstwach domowych. Sami zobaczcie – jeden cykl pracy takiego urządzenia kosztuje nas ok. 13 l wody. Aby ręcznie umyć tę samą ilość naczyń, potrzebujemy ich…30.

Wprawdzie nie zużywamy wtedy prądu, natomiast pamiętajmy, że zawsze możemy wybrać energooszczędny model zmywarki lub korzystać wyłącznie z programów szybkich, mających niższą temperaturę nagrzewania. Podobną różnicę zaobserwujemy, gdy wymienimy starą pralkę na nowszą. Wysłużone sprzęty pobierają do 65 l wody podczas prania, tymczasem te bardziej nowoczesne – ok. 15 l. Pamiętajmy przy tym, by włączać pralkę tylko wtedy, kiedy będzie pełna i by prać w jak najniższych temperaturach. Kolejna rada, które pomoże nam oszczędzić wodę, dotyczy gotowania jej w czajniku. Nalewajmy do zbiornika tylko tyle, ile jest nam potrzebne. a jeśli chcemy przy okazji zużyć mniej prądu, pożegnajmy się z czajnikami elektrycznymi. Na koniec tej części zła wiadomość dla miłośników długich kąpieli w wannie. Niższym rachunkom za wodę zdecydowanie bardziej sprzyjają szybkie prysznice.

Oszczędzanie energii

Najnowsze sprzęty pobierają dużo mniej energii niż te, które pamiętają jeszcze nasi rodzice, co nie oznacza, że nie zużywają jej wcale. W tym przypadku oszczędzanie warto zacząć od lodówki. O jedzeniu będzie później, na razie skupmy się na samym urządzeniu. Podczas meblowania kuchni zadbajmy, by lodówka nie stała przy kuchence – im więcej cienia i chłodu będzie miała, tym lepiej. Nie wkładajmy do niej ciepłych rzeczy, bo, by utrzymać odpowiednio niską temperaturę, będzie musiała pobrać 3 razy więcej energii niż zwykle. Z tych samych powodów, nie trzymajmy jej zbyt długo otwartej, zastanawiając się, z czym zrobić sobie kanapkę. Słyszeliście o lodówkach z przezroczystym frontem, przez który widać całą zawartość? Jeśli macie problem z decyzyjnością w tym względzie, to coś dla Was! Absolutną koniecznością jest też częste rozmrażanie, ponieważ nawet cienka warstwa lodu może podnieść pobór prądu o połowę – przed tym obowiązkiem uratuje Was jedynie funkcja „no frost”.

Oszczędzanie energii wiąże się również ze wcześniejszym wyłączaniem piekarnika elektrycznego. Jeśli w przepisie podano, że szarlotka ma się piec przez 50 minut, wyłączmy piekarnik 10 minut wcześniej – temperatura i tak się utrzyma, więc naszemu ciastu nic się nie stanie. Co do innych domowych sprzętów, trzymajmy się zasady, że kiedy z jakiegoś nie korzystamy, wyłączamy go i/lub odłączamy go od prądu. Nie zapominajmy także o gaszeniu światła, gdy nie ma nas w pomieszczeniu (obowiązkowe żarówki energooszczędne!). To jeden z naszych najczęstszych grzechów. Zaraz zanim plasuje się demencja, objawiająca się nagminnym zostawianiem włączonego maksymalnie ogrzewania, gdy wychodzimy z domu. Oczywiście, że dużo przyjemniej jest wrócić do ciepłego mieszkania, zastanówmy się jednak, czy będzie nam równie miło pod koniec miesiąca, kiedy będziemy musieli za ten „luksus” zapłacić. Zobacz też 5 najlepszych sposobów na oszczędzanie prądu w domu.

Oszczędzanie na zakupach

Podstawową zasadą w misji o kryptonimie „oszczędzanie na zakupach” jest sporządzanie listy. Niezależnie od tego, czy jedziemy kupić buty, telewizor czy żywność, spisanie naszych potrzeb minimalizuje ryzyko, że pod wpływem impulsu kupimy coś zupełnie innego. Tutaj ciekawostka – mówi się, że osoby, które robią zakupy (szczególnie te spożywcze) z pustym żołądkiem, wydają zdecydowanie więcej pieniędzy, niż ci, którzy przed pójściem na zakupy zdążyli coś przekąsić. Macie w tym względzie jakieś doświadczenia?

Sekret wydawania mniejszych kwot na zakupach tkwi również w uważnym przeglądaniu gazetek z promocjami i śledzeniu informacji o wyprzedażach. Warto kupować produkty w większych opakowaniach i z dłuższą datą ważności. Zawsze nośmy ze sobą własną torbę na zakupy. Pozwoli nam to uniknąć kupowania kilku kolejnych reklamówek, które potem zaśmiecają nam mieszkanie.

Tutaj kilka uwag odnośnie jedzenia, które już zapowiadaliśmy. Przede wszystkim starajmy się go nie marnować – zamrażajmy nadwyżki, twórzmy z nich nowe dania i planujmy nasz jadłospis z kilkudniowym wyprzedzeniem. Na pewno uda nam się sporo zaoszczędzić, jeśli przy okazji ograniczymy jadanie na mieście. A co z ograniczaniem… palenia? Wiemy, że to trudny temat, dlatego tym, którzy nie są jeszcze gotowi zerwać z nałogiem, a szukają oszczędności w domowym budżecie, sugerujemy, by zaczęli od kupowania e-papierosów lub aby spróbowali sami je skręcać. Docelowo, trzymamy jednak kciuki za całkowite wyeliminowanie tego punktu z listy wydatków.

Warto również spróbować metod automatycznego oszczędzania, takich jak np. zaokrąglenie kwoty z zakupów i metod z naszego artykułu o oszczędnym życiu.

Oszczędzanie od zaraz

Trudno w jednym tekście wymienić wszystkie porady, które mogą nam pomóc zaoszczędzić na codziennych czynnościach. Skupiliśmy się na tych, w których wydatki domowe możemy zmniejszyć i  które, naszym zdaniem, są najważniejsze i dadzą efekt już niemal po miesiącu ich stosowania. Łączy je konsekwencja –  cecha, której nie może zabraknąć podczas procesu oszczędzania, niezależnie od metody, jaką wybierzemy. Pamiętajcie, że najtrudniejszy jest ten pierwszy krok, dlatego zacznijcie od razu. Jak? Gdy już skończycie czytać ten wpis, wyłączcie komputer i odłączcie go od zasilania 🙂

Ostatnia aktualizacja artykułu: 21 października 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły